Venedik gezilecek yerler

Venedik gezilecek yerler bakımından başta İtalya olmak üzere Dünya’nın en güzel ve sıra dışı şehri. Yüzlerce kanal ve köprü üzerine kurulu olan bu kanallar şehri her gezginin büyülü rüyası. Şehirde kara parçasının olmaması burayı daha da özel bir yer haline sokuyor. Burada ulaşım “vaporetto” adı verilen deniz taksileri ile sağlanıyor. Bir yerden bir yere girmek içinse birçok kanal ve köprü geçmeniz gerekiyor, sırf bu yönü ile bile Venedik çok farklı ve güzel bir şehir.

Araç trafiğinin olmadığı Venedik, karnavalı, kanalları, gondolları ve birbirinden ünlü tarihi yapıları ile ünlü. Peki her yıl milyonlarca gezginin ziyaret edip hayran kaldığı bu ünlü şehirde nereleri gezmeli? (Bu arada eğer Venedik’te kalacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Venedik’te Nerede Kalınır? başlıklı yazımda Venedik’te konaklama hakkında detaylı bilgileri ve her kategoride otel tavsiyelerimi bulabilirsiniz.)

Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik muhteşem bir şehir olsa da konaklama konusunda çok pahalı bir kent. Bu nedenle Venedik’e turlara katılarak ya da bireysel olarak giden gezginlerin birçoğu şehir gezisi için genellikle 2-3 günlük bir zaman ayırıyor. Bu süre Venedik’te yer alan tüm gezi noktalarını gezip görmek için yetersiz olsa da bu süre zarfında, güzel bir planlama ile şehrin en önemli yerlerini görmeniz mümkün. Sayfa boyunca bana göre Venedik’te ilk planda gezip görmeniz gereken en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

1. Büyük Kanal

Venedik gezilecek yerler, Büyük Kanal

Venedik su trafiğinin ana hattı olan Büyük Kanal, sahip olduğu olağanüstü atmosfer ile şehrin en güzel ve en önemli noktası. “S” şeklindeki 3800 metrelik kanal çevresinde 13 ve 18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş toplam 170 kadar yer alıyor. Vaporetto adı verilen deniz otobüsleri ya da gondollar ile kanalda gezebilirsiniz. Devamını oku.

2. San Marco Meydanı

Venedik gezilecek yerler, San Marco Meydanı

San Marco Meydanı, Venedik’in en ünlü ve en hareketli noktası. Meydan ve çevresinde şehrin en önemli yapıları yer alıyor. San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler SarayıTorre dell Orologio adındaki saat kulesi ile Correr ve Arkeoloji Müzesi meydanda yer alan dikkat çekici yapılar. Devamını oku.

3. Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Venedik gezilecek yerler, Campanile di San Marco Venice

99 metre yükseklikteki Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Venedik’in simge yapılarından birisi. San Marco Meydanı‘nda yer alan kule üzerinde yer alan seyir terasına çıkarak muhteşem Venedik manzarasını seyredebilirsiniz. Kule üzerinden tüm şehir görünmesine rağmen tek bir kanal bile gözükmez, bu da kule ile ilgili ilginç bilgilerden biridir. Devamını oku.

4. San Marco Bazilikası

Venedik gezilecek yerler, San Marco Bazilikası

Altınların Kilisesi” olarak da adlandırılan San Marco Bazilikası, Venedik’in en önemli dini yapılarının başında geliyor. San Marco Meydanı’nda yer alan bazilika 9. yüzyılda yapılmış. Muhteşem altın heykeller, cam işlemeler ve oyma eserlerin görülebileceği San Marco Bazilikası ile ilgili ilginç bilgilerden biri de İstanbul’daki Ayasofya Müzesi‘nin bu kiliseye ilham vermiş olmasıdır. Devamını oku.

5. Dükler Sarayı

Venedik gezilecek yerler, Dükler Sarayı

9. yüzyılda inşa şato olarak inşa edilen Dükler Sarayı, Venedik Cumhuriyeti‘nin yönetim merkezi olmuştur. Tarih boyunca çeşitli sebeplerden ötürü birçok kez yenilenen saray 1923 yılında müzeye dönüştürülmüş. San Marco Meydanı‘nın köşesinde yer alan bu sarayda birçok görülecek bölüm bulunuyor. Dükler Sarayı’nda katılabileceğiniz en özgün olaylardan biri “Gizler Turu”dur. “Sırlara Yolculuk” olarak da bilinen bu turda düklerin odaları, engizisyon odaları, toplantı salonları gibi sarayın perde arkasında kalan bölümler gezilebilir. Devamını oku.

6. Rialto Köprüsü

Venedik gezilecek yerler, Rialto Köprüsü

16. yüzyılda, Büyük Kanal üzerinde inşa edilen Rialto Köprüsü, köprüler ve kanallar şehri Venedik’in en ünlü köprüsü. Şehirde en çok ziyaret edilen yapıların başında gelen köprü ve çevresinde mücevher, ipek, cam ürünler ve hediyelik eşya satışı yapılan birçok dükkan bulunuyor. Devamını oku.

7. Burano Adası

Venedik gezilecek yerler, Burano Adası

Rengarenk evleri ile dünyaca ünlü olan Burano Adası, Venedik’in en turistik ve en önemli adalarından biri. İnanışa göre eski zamanlarda denizcilerin evlerini ayırt edebilmeleri için farklı renklere boyadığı evler, günümüzde adanın oldukça turistik olmasında büyük öneme sahip. Dantel işletmeciliği ile de ünlü olan yerde kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok dantel ürün bulabilirsiniz. Devamını oku.

8. Ahlar Köprüsü

Venedik gezilecek yerler, Ahlar Köprüsü

1602 yılında inşa edilen Ahlar Köprüsü, Venedik’in en bilinen yapılarından. Lord Byron tarafından 19. yüzyılda köprüye verilen bu adın mahkumların Venedik’e son kez bakıp iç geçirmesinden kaynaklandığı söylenmekte. Beyaz kalkerden yapılmış bu köprüyü görmeden, fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın. Devamını oku.

9. Accademia Galerisi

Venedik gezilecek yerler, Accademia

Resim, heykel ve mimari alanında koleksiyonların sergilendiği Akademi Galerisi, Venedik’in en önemli sanat galerinden biridir. Kronolojik olarak düzenlenmiş galeride Ortaçağ Bizans döneminden Rönesans’a, oradan da Barok ve Rokoko’ya uzanan beş yüz yıllık koleksiyon ziyaretçilere sunulur. Devamını oku.

10. Santa Maria Della Salute Bazilikası

Venedik gezilecek yerler, Santa Maria Della Salute Bazilikası

17. yüzyılda Meryem Ana’yaa ithafen yapılan Santa Maria della Salute Bazilikası, Venedik’in en güzel dini yapılarından. Büyük Kanal ve San Marco Bazilikası arasında bulunan kilise, “Veba Kiliseleri” olarak adlandırılan dini yerler arasında yer alır. Devamını oku.

11. Ca’ d’ORo (Altın Evi)

Venedik gezilecek yerler, Ca d ORo, Altın Evi

Altın Evi” olarak da bilinen Ca’d’Oro, Venedik’in en ünlü yapı ve müzelerinden. Venedik’te gotik mimarinin en önemli örneklerinden olan Ca’d’Oro, 15. yüzyılda Venedikli soylu Mariano Contarini’nin isteği üzerine yapılmış. İlerleyen senelerde devlete bağışlanan yapı, 1984 yılından itibaren Giorgio Franchetti Koleksiyonu’nun sergilendiği yer olmuştur. İki katlı yapı içerisinde görülmesi gereken birçok önemli sanat eseri bulunuyor. Devamını oku.

12. Murano Adası

Venedik gezilecek yerler, Murano Adası

Venedik’in bir diğer ünlü adası olan Murano Adası, cam işçiliği ve renkli evleri ile ünlü. 1291 yılında Venedik’in cam atölyeleri Murano Adası’na taşınmasının ardından yüzyıllar boyunca cam işletmeciliği ile ünlü olan yerde birçok cam atölyesi ve cam ürünleri satan mağazalar yer alıyor. Museo Vetrario ve Basilica dei Santi Maria e Donato, adadaki en önemli yerlerden. Devamını oku.

13. Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Venedik gezilecek yerler, Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Temeli 1250 yılında atılsa da ancak 14. yüzyılda tamamlanan Frai Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Venedik’teki ünlü Gotik kiliselerden biri. Fransiskan rahipleri tarafından inşa edilen bu bazilikanın dış cephesi sade olsa da iç kısmı oldukça görkemli. Bazilikanın çan kulesi ise Aziz Mark’ın Çan Kulesi’nden sonra Venedik’teki en yüksek yapı. Devamını oku.

14. Riva degli Schiavoni

Venedik gezilecek yerler, Riva degli Schiavoni

Riva degli Schiavoni, Venedik’te Castello’nun güney kıyısını oluşturan rıhtım. Adını Dalmaçyalı tüccarlardan alan uzun ve kavisli olan bu rıhtım geçmişte olduğu gibi günümüzde de şehrin en hareketli yerlerden biri. Rıhtımın San Marco tarafındaki kısmı alışveriş yapanlar, gezenler ve deniz otobüslerine binip inenler ile her zaman kalabalıktır. Devamını oku.

15. San Zaccaria

Venedik gezilecek yerler, San Zaccaria Kilisesi

9. yüzyıldan kalma bir Venedik kilisesi olan San Zaccaria, adını Aziz Yakup’un babası Aziz Zekeriya’dan aldığı düşünülür. Gotik ve klasik Rönesans mimarisi esintilerini taşıyan kilisenin çan kulesi 13. yüzyıl, dış cephesi ise 15. yüzyıldan kalmadır. Devamını oku.

Venedik’te gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi yukarıda bahsettiğim tüm bu yerler bana göre Venedik gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Venedik’te 2-3 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında sitede Venedik’te yer alan 35 gezi noktası hakkında bilgi var. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Venedik gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Venedik’te nerede, hangi otelde kalmalı?

İtalya’nın en turistik şehirlerinden olan Venedik ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Bazı turlar sadece Venedik odaklı gezi düzenlese de genellikle Venedik’e İtalya turu içinde yer veriliyor. Bizim kendi gezilerimizde genellikle tercih ettiğimiz yol ise bireysel geziler. Bunun için direkt olarak Venedik’e havayolu ile ulaşabilir ya da Milano, Floransa ve Roma gibi ülkenin diğer ünlü kentlerinden Venedik’e hızlı trenler ile ulaşabilirsiniz.

Venedik konaklama konusunda çok pahalı bir kent olduğu için genellikle turlar şehir merkezine 1-2 saat uzaklıkta yer alan bölgelerden otel ayırıyorlar. Bu da doğal olarak gezi boyunca birçok konuda sıkıntı yaşamanıza neden oluyor. Bu konuda benim kişisel yorumum ise, belki de ömrümüzde bir kez görme şansımız olacak bu şehri doyasıya yaşayabilmek için konaklama bütçemizi biraz yüksek tutmamız yönünde. Yani, merkeze 1-2 saat uzaklıkta konaklama yapmak yerine biraz fazla para ödeyelim ama hemen merkezde konaklayalım. Bu yüzden lagün üzerinde, özellikle ana su yolu olan Büyük Kanal ve ana meydan olan San Marco Meydanı‘na yakın yerler şehrin konaklanacak en güzel yerleri. Özellikle Venedik S. Lucia Tren İstasyonu, havaalanı ve çevre adalara sefer yapılan vaporetto (deniz otobüsü) duraklarına yürüme mesafesinde yerde kalırsanız çok rahat edersiniz. San Marco ve San Zaccaria durakları bunlardan birkaçı.

Gelelim otel tavsiyesine. Son Venedik gezimizde biz San Marco Meydanı‘na 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Fontana‘da kaldık. Otel şehrin birçok önemli yerine yürüme mesafesinde. En güzeli de San Zaccaria vaporetto durağına hemen yakın konumda. Tren istasyonu, havaalanı ve adalar ulaşımda çok büyük rahatlık yaşadık. Biz otel için gecelik çift kişilik odaya 250 Euro gibi bir rakam ödedik ama erken rezervasyon ile çok daha uygun fiyatlara konaklama yapılabilir. İnanın otelin konumu ve rahatlığı bu paraya değdi. Tekrar Venedik’e gitsek ilk göz atacağımız yerlerden biri bu otel olacak. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hotel Fontana, muhteşem bir konuma sahip klasik bir Venedik oteli.

Bu otel dışında; Hotel Ai RealiHotel Al CodegaPesaro PalaceB&B Aquavenice ve Hotel Violino d’Oro Venedik geziniz boyunca konaklama yapabileceğiniz yüksek değerlendirme puanına sahip, merkezi konumda olan ve uygun fiyatlı olan oteller. Venedik’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Venedik’te Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Eğer Floransa ve Roma’ya da gitmeyi planlıyorsanız Floransa Gezilecek Yerler ve Roma Gezilecek Yerler yazılarıma da göz atabilirsiniz. Bunlar dışında İtalya’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri İtalya Gezilecek Yerler başlıklı yazımda anlattım.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın