Venedik gezisi

İtalya‘nın kanallar şehri olarak bilinen Venedik her gezginin rüyası. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bu şehir “Ölmeden önce görülmesi gereken yerler” gibi klasikleşmiş listelerde her zaman zirveye oynayan yerlerden.

Ülkemizden düzenlenen İtalya turlarının vazgeçilmez noktalarından olan Venedik’e dilerseniz kendiniz de gidebilirsiniz. Üstelik grupla dolaşma sıkıntısı olmadan, çok daha merkezi otellerde kalarak, hem de dilediğiniz şekilde gruba bağlı kalmadan özgür bir şekilde gezmeniz mümkün. Tabi her gezide olduğu gibi keyifli ve rahat bir Venedik gezisi için biraz araştırma yapmakta fayda. Başta Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler sayfası olmak üzere eğlenceli bir Venedik gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Venedik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Venedik Hakkında Bilgiler

Venedik dünyanın en ilginç şehirlerinden biri. İtalya’nın en turistik şehirlerinden olan bu şehir bir lagünde bulunuyor. Tarihi boyunca şekil değiştirse de Venedik romantik havasından hiçbir şey kaybetmemiştir. İlk bakışta küçük bir yer gibi görünmese de Venedik farklı belediyelerden oluşan büyük bir kenttir. Bu yerleşimlerden en ünlüsü 118 adadan oluşan Sestieri bölgesidir.

Su üstünde yüzer gibi görünen bu şehir kanalları, gondolları ve romantik turları ile dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Venedik’te araç trafiği yoktur. Her türlü ulaşım kanallar yoluyla sağlanır. Şehri özel kılan belki de en temel unsur budur. Venedik ayrıca bir sanat ve kültür şehridir. Özellikle 15. ve 16. yüzyıllarda meydana getirilen eserler Venedik’i Venedik yapmıştır. Özellikle Rönesans dönemi etkileri şehrin hemen her noktasında görülür. Venedik ziyaretçilerine birçok Avrupa kentinden farklı bir ortam sunan bir İtalyan şehridir.

Venedik Tarihi: Venedik tarihi yüzyıllar boyunca birçok şeyden etkilenen bir tarih sürecini yansıtır. “Venedik” denince akla gelen birçok isim vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Adriyatik Kraliçesi, La Dominante, Su Şehri, Maskeler Şehri, Köprüler Şehri, Yüzen Şehir, Kanallar Şehri. “Venedik” adının ise MÖ 10. yüzyıldan geldiği düşünülmektedir. Venedik’te ilk insan yerleşiminin MÖ 5. – 6. yüzyıla kadar geriye gitmektedir. Roma İmparatorluğu’nun yıkılması döneminde barbar akınlarının Venedik tarihindeki dönüm noktalarından olduğu düşünülmektedir.

Venedik tarihinde şehir hayatının Bizans döneminde başladığı düşünülmektedir. Seyyahların seyahat ederken buraya uğradığı ve lagün üzerinde küçük koloniler oluşturduğuna inanılmaktadır. Zaman içerisinde bu koloniler büyümüş ve bir bütün olarak şehri oluşturmuştur. Avrupa’da yeni ticaret yollarının açılmasının ardından şehir stratejik bir önem kazanmış ve zaman içerisinde gelişimine devam etmiştir. Şehrin tanınması ise ipek ve el işi işlemeciliği ürünlerin ticaretinin yapılıp yaygınlaşmasının ardından gerçekleşmiştir. Ticaret nedeniyle 1400 lü yıllarda Venedik, Avrupa’nın en zengin kenti haline gelmiştir. Bahsedilen bu parlak dönemde Venedik’e 3000 kadar gemi yanaşmakta ve şehirde birçok devasa ve etkileyici yapı inşa edilmekteydi. Bu dönemin etkileri şehirde hala görülebilmektedir.

18. yüzyılda Napolyon Bonapart’ın Venedik’i fethetmesi ile yeni bir dönem başlamıştır. Kısa bir süre sonra şehir Avusturya’ya devredilmiştir. Bu dönemde kabul görmeyen bir imparatorluk dönemi yaşanmıştır. 1866 yılında İtalya’ya katılış ile daha stabil bir dönem başlamıştır ve bu durum günümüzde de korunmaktadır.

Şehir tarihinin büyük bir kısmında kendi özerkliğini yaşayan bir yerdi. Deniz kenarında olmasının bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Uzunca bir süre bu şekilde hüküm sürse de bir süre sonra İtalya ile birleşmiş ve onun bir parçası olmuştur.

Bu şehri özgün kılan en önemli husus sular üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Slovenya’dan getirilen tahta plaklar temele ulaşana kadar sağlamlaştırılmıştır. Bu tahta türü suda çürümemektedir ve yıllarca kullanılabilmektedir. Fakat 20. yüzyıldan itibaren Venedik tarihi şehrin çökmesi ile farklı yönde şekillenmeye başlamıştır. Kanal dengelerinin bozulmasını engellemek için 1960’lardan sonra kuyu kullanımı yasaklanmıştır. Fakat şehir yine de batmaya yatkındır. Günümüzde ise Venedik dünyanın en ünlü turizm merkezlerinden biri olup her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapmaktadır.

Vize&Pasaport: Türk vatandaşlarının Venedik gezisi için İtalya’dan Schengen Vizesi almaları gerekmektedir. Eğer güncel bir vizeniz yoksa İtalya gezinizden önce vize almanız gerekiyor.

Dil: İtalyanların resmi dili İtalyanca olup İngilizce çoğu turistik bölgede konuşulmaktadır.

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak (Yılbaşı )
  • 6 Ocak (Yortu)
  • Paskalya Pazartesi (Değişmektedir)
  • 25 Nisan (Özgürlük Günü)
  • 1 Mayıs (İşçi Bayramı)
  • 2 Haziran (Cumhuriyet Bayramı)
  • 8 Kasım (Azizler Günü)
  • 26 Aralık (Noel)

Çalışma Saatleri: Venedik’teki birçok mağaza 09:00 – 12:30 ve 16:00 – 19:30 arasında açıktır. Mağazaların büyük bir kısmı Cumartesi günleri ve Pazartesi sabahları kapalıdır. Daha turistik noktalarda yer alan mağazalar genelde haftanın her günü hizmet vermektedir.

Venedik İtalya
Büyük Kanal, Venedik

İklim & Gezi İçin En Uygun Zaman: Venedik’te hava durumu ile ilgili kesin yargılarda bulunmak genellikle zordur. Yağmur, şehri en çok etkileyen hava durumu koşuludur. En çok yağmur alan dönemi belirlemek oldukça zordur. Fakat yaz aylarında ve bunu takip eden dönemde yağış miktarı oldukça fazla hale gelmektedir. Yağış durumu bir kenara şehrin su seviyesinin değişmesi de gezi zamanı ve hava durumunu etkilemektedir. Kış döneminde şehrin altından gelen suyun seviyesi artmaktadır. Acqua Alta adı verilen bu durum Kasım – Mart arasında yoğun şekilde yaşanmaktadır. Hava durumunda sıcaklıklar derece bazında düşünüldüğünde yaz aylarında 25 derece civarında seyretmektedir. İlkbahar ve sonbahar dönemleri ılıman geçse de kış aylarında oldukça soğuk günler yaşanabilmektedir.

Venedik gezisi için her mevsim uygun olsa da en iyi zaman olarak kış dönemi görülür. Kış ayları şehrin en kuru olduğu dönemdir. Ayrıca bu mevsimde turist yoğunluğu da azalmaktadır.  Ocak ayı bu sebeplerle en popüler aylardan biridir. Hem hava koşulları idealdir hem de turist yoğunluğu azalmıştır. Venedik’te tüm yıl boyunca düzenlenen organizasyon ve festivaller bulunmaktadır. Örneğin; Şubat ayında bir karnaval, yaz ve ilkbahar aylarında sanat ve mimari bianelleri, Eylül ayında ünlü Regata Storica düzenlenmektedir. Bu gibi organizasyonlar da Venedik gezisi için önemlidir. Venedik’i ziyaret etmek için en pahalı dönem ise yaz dönemidir. Bunun dışında havanın çok sıcak olması ve otellerde klima olmaması da yaz dönemini etkilemektedir.

Venedik gezisi için en kötü zamanlar her yerin çok kalabalık olduğu karnaval zamanı ve yağışların arttığı dönemlerdir. Yağışa dayanıklı kıyafet ve ayakkabılar seçseniz bile yine de hem yağıştan hem de o dönemde yaygınlaşan sivrisinek ısırmalarından ve enfeksiyonlardan etkilenebilirsiniz. İklim ve hava durumu şartları açısından ilkbahar ve sonbaharın en uygun dönemler olduğu düşünülmektedir. Kasım – Ocak ayları arasında Venedik’in sadece size ait olduğu hissine bile kapılabilirsiniz. Eğer kış döneminde Venedik’te bulunacaksanız soğuk, rüzgarlı ve nemli havaya hazırlıklı olmalısınız. Bunun dışında sis de yaygın görülen bir durumdur. Hava koşullarının gün içerisinde değişebileceğini göz önünde bulundurarak ona göre giyinmenizde her zaman için fayda vardır.

Venedik gezisi
Venedik İtalya’nın en güzel ve turistik şehirlerinin başında geliyor.

Acqua Alta (Su Baskını): Acqua Alta Venedik’te yılın belli zamanlarında meydana gelen su taşkınıdır. Venedik’te yaşayanlar için gayet normal olan bu taşkınlar turistler içinse çok farklı bir tecrübe yaşatabilir. Lagündeki su seviyesi dönem dönem artarak Venedik’te sokakları, caddeleri, meydanları kaplamaktadır. Su yükselmesi yılda birkaç kez meydana gelebilmektedir. Özellikle soğuk aylarda Acqua Alta durumunun görülmesi ihtimali artmaktadır. En riskli dönem olarak 15 Eylül – 15 Nisan arası görülmektedir. Su seviyesi ortalama olarak 1.5 – 1.8 metre arasındadır.

Acqua Alta genellikle birkaç saat sürer ve yüksek dalgalarla sonuçlanır. Sular çekildikten sonra suların ne kadar yükseldiği ve durumun ciddiyeti anlaşılabilir. Acqua Alta başladığında kent sakinleri ve turistler sirenler ile uyarılır. Çoğu zaman su seviyesinin yükseleceği haberi önceden duyurulur. Dalgaların yükselmesinden sonra bu durum yaklaşık 6 saat sürer.

Acqua Alta durumu ile ilgili detaylı bilgiye ve en çok etkilediği yerlere tren istasyonlarından ya da San Marco’dan edinebileceğiniz haritalardan ulaşabilirsiniz. Bu haritada nispeten kuru ve daha yüksek sokakları gösterir. Acqua Alta durumunu takip etmek için Rialto vaporetto iskelelerinde ölçüm istasyonları bulunmaktadır. Ayrıca Piazza San Marco Meydanı’nda güncel durumu gösteren bir tabela vardır. Taşkınlar başladığında ise Venedik gezisi çok farklı bir atmosfere bürünür. Gezginler şehrin bir çok köşesinde çıplak ayaklarla suların arasında gezinir. Eğer ıslanmak istemezseniz her yerde bulabileceğiniz koruyucu naylon kıyafetleri giyebilirsiniz.

Venedik su taşkını
Venedik geziniz boyunca kötü bir sürpriz yaşamak istemiyorsanız geziye çıkacağınız aylara dikkat etmekte fayda var.

Saat Farkı: İtalya, Türkiye saatinden 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saatler 14.00 ise Venedik’te saat 13.00’tür.

Para Birimi: İtalya’da Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılır. 5, 10, 20, 50, 200 ve 500’lük banknotları bulunan Euro’nun 1, 2, 5, 10, 20, 50 Cent’lik bozuk paralarının yanında 1€ ve 2€’luk bozuklukları da vardır. 1 Euro 100 Cent’e eş değerdir. Mağazalar alışveriş esnasında 50 Euro üzeri banknot kabul etmeyebilir. (Venedik’te alışveriş ile gerekli olabilecek tüm bilgileri Venedik Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.)

Elektrik: İtalya’da Türkiye ile aynı priz tipi kullanılır. Elektronik aletlerinizi herhangi bir dönüştürücü olmadan sorunsuzca kullanabilirsiniz. Otel odalarında priz sayısı kısıtlı olabileceğinden yanınızda usb çoğaltıcı vb. bulundurmayı düşünebilirsiniz.

Telefon: İtalya’nın ülke telefon kodu +39,  Venedik’in şehir kodu ise 31’dür. Yani Türkiye’den Venedik’i arama yapmak için telefon numaranızı +3941 xxx xxx şeklinde çevirmeniz gerekmektedir. Venedik’ten Türkiye’yi aramak içinse 00 90 222 555 xx xx şeklinde arama yapabilirsiniz.

Türk Konsolosluğu: Adres: (Milano Başkonsolosluğu), Via Larga 19 20122 Milano, Tel: 00 39 02 582 12 01, Fax: 00 39 02 582 12 081, e-mail: [email protected]

Hastane, Eczane & Dişçi: Venedik’te sağlık hizmetinden faydalanmanız gerekirse işinize yarayabilecek bilgilerden bazıları şunlardır:

Ospedale Civile Santi Goivanni e Paolo Hastanesi Campo Santi Giovanni e Paolo’da bulunmaktadır. Telefon numarası 041 785111’dir. 24 saat açık olan bu hastanede İngilizce konuşan görevliler mevcuttur. Venedik’teki en büyük hastane budur. Burada acil diş tedavisi almak da mümkündür. Venedik’te yer alan diğer hastane Ospedale Umberto I’dir ve daha modern olan bu hastane Via Circonvallazione 50 adresinde bulunmaktadır. Telefon numarası 041 2607111’dir.

Venedik’te hemen her bölgede nöbetçi eczane bulmak mümkündür. Hangi eczanenin açık olduğunu kaldığınız yerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca günlük gazetelerde eczane listeleri de yayınlanmaktadır.

Venedik’te Gezilecek Yerler 

Venedik’te gezip görmeniz gereken çoğu önemli yer lagün üzerinde ve çevre adalara yayılmış şekilde bulunmaktadır. Şehrin turistik merkezi ise San Marco Meydanı‘dır. Meydan çevresinde ise en ünlü yapıların bazıları yer almaktadır. Büyük KanalSan Marco MeydanıSan Marco BazilikasıRialto KöprüsüDükler SarayıAccademiaFrari Santa Maria Gloriosa BazilikasıCa’ d’ORoCa’ Rezzonico ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi şehirde gezip görmeniz gereken başlıca yerler arasında yer alıyor.

Başta üste saydığımız bu yerler olmak üzere Venedik’te yer alan gezi noktaları hakkında detaylı bilgileri, fotoğrafları, harita konumlarını ve ulaşım seçeneklerini Venedik Gezilecek Yerler sayfasındaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Venedik gezilecek yerler
Büyük Kanal’da yer alan Rialto Köprüsü şehrin en ünlü yapılarından.

Venedik’ten Ne Alınır? 

Her gezide olduğu gibi Venedik gezisinin de en eğlenceli kısımlarından biri tabi ki alışveriş. Şehirde kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok yöresel hediyelik eşya var. Dünyaca ünlü Murano süsleri, camdan yapılmış eşyalar, deri ürünler ve Venedik karnaval maskeleri şehre özgü en güzel hediyeler arasında yer alıyor.

Alışveriş konusundaki tüm bilgileri Venedik Alışveriş Rehberi sayfasında, şehirden alabilecekleriniz hakkındaki bilgileri ise Venedik’ten Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik maskesi alışveriş
Rengarenk Venedik maskelerini şehrin birçok noktasında bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir? 

Eğer yurt dışı gezilerinde yeme içme konusunda sıkıntı çekmeyenlerdenseniz Venedik gezisi boyunca birbirinden güzel lezzetler sizi bekliyor olacak. Sardalyanın soğan, üzüm ve fıstık ile pişirilmesi ile yapılan Sardee in Saor en ünlü yemeklerden biridir. Risotto ya da vermicelli al nero di seppia adı verilen yiyecek ise şehirdeki ünlü yöresel yemeklerden bir diğeridir.

Şehirde yeme içme ile merak ettiklerinizi tüm konuları Venedik Yemekleri & Venedik’te Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik'te ne yenir
Pizza ve makarnanın ana vatanı olan İtalya’da aç kalmayacağınız garanti.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın