Venedik'te gondol turu

Venedik denilince şüphesiz herkesin aklına ilk olarak şehrin büyüleyici kanalları ve bu kanallarda yapılan Venedik gondol turları gelir. Unutulmaz bir Venedik gezisi yaşamak için yapılması gerekenlerin en başında gelen gondol turları hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var. İlk olarak Venedik’in dünyaca ünlü bu sembolünden, tarihinden ve gondolların özelliklerinden bahsetmek gerekiyor.

Venedik gondolları şehrin en ünlü sembolüdür. Şehirde toplam 400’den fazla gondol bulunmakta. Gondollar gezinti, düğün, eğlence, cenaze gibi hemen her aktivitede kullanılıyor. 11 metre uzunluğundaki gondolların en boyutu ise kanalların darlığına göre yapılmaktadırlar. Gondolun kullanılacağı kanallar ve hareket kabiliyeti ile taşıyacağı yük miktarı düşünüldüğünde oldukça ince bir inşa işlemi yapılmıştır.

Venedik gondolları şehrin en romantik sembollerinden biri olmasının yanı sıra en şık ulaşım aracı olarak da kabul edilir. Bu nedenler gondol yapımında dışı kadar içi de önemli hale gelmiştir. Gondollar kullanılmaya başlandığında ilk olarak soyluları taşıma amacı ile kullanılmış. Daha sonra ulaşımda önemli yer sahibi olmuş gondollar günümüzde ise asıl amacından uzaklaşmış ve turistlere hizmet eden araçların başını almış durumda.

Bu güzel ulaşım araçlarının yapımında ilginç hikayeler de var. Örnek olarak geleneklere göre gondol kullanacak kişilerin tamamının erkek olması ve yerel insanlardan oluşması gerekmektedir. Bu gelenek sadece Alexandra Hai adındaki bir kadın gondol sürücüsü tarafından bozulmuştur.

Yıllar içerisinde Venedik gondollarının yapısı geliştirilmiştir. Tipik bir gondol yaklaşık 150 santimetre genişliğindedir. Gondolun inşa tekniğinin yanı sıra kullanılan malzemenin kaliteli olması da önemlidir. Bir gondolun inşası yaklaşık 3 ay sürmektedir ve inşasında 8 farklı ağaç türü kullanılmaktadır. Yaklaşık 280 parçanın birleştirilmesinden oluşan bir Venedik gondolunun maliyeti 15.000 – 30.000 Euro arasındadır.

Gondolların tarihi, inşası ve yapısı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Denizcilik Müzesi‘ni (Museo Storico Navale) ziyaret edebilirsiniz. Gondolları yapımını canlı canlı görmek istiyorsanız San Trovaso’da bulunan Squero’da gondol ustalarını izleyebilirsiniz.

Venedik gondol turu

Venedik Gondol Turu

İşin teknik ve hikaye kısmından sonra gelelim bizi daha çok ilgilendiren bölüme. Birbirinden güzel hayaller ile Venedik’e ulaştık sırada da o hep hayalini kurduğumuz gondol turu var. Peki neleri bilmek lazım?

İlk olarak bilmeniz gereken en önemli şey gondol turunun çok çok ucuz bir şey olmadığı. Turlar genellikle 6 kişi kapasiteli gondollar ile yapılıyor. Yani 2 kişi de binseniz 6 kişi de binseniz ücret aynı. Turlar genellikle birkaç çeşit. Fiyatlar ise uzunluğa, gece gündüz farkına ve serenat isteyip istemediğinize göre değişiyor.

Gündüz tarifesine göre 40 dakikalık bir gezinti için maksimum 6 kişi adına 80 Euro talep edilmektedir. Ekstra bir 20 dakika için 40 Euro daha ödemek gerekmektedir.

Gece tarifesine göreyse 40 dakika için 100 Euro, 20 dakika için 50 Euro talep edilmektedir. Gondol gezisinde bir de şarkıcı seçeneği ya da serenat eşliğinde gezmek istiyorsanız bunu binmeden önce konuşmanız ve ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir.

Venedik gondolları ile gezinmek pahalı gelebilir. Fakat bu durum şehrin turistik olmasından ve talep gören bir durum olmasından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman ücret konusunda pazarlık etmek mümkündür. Bazı rehberler gondol ücretlerinde indirim sağlamaktadır. Ne olursa olsun gondol ile gezintiye çıkmadan önce ödeyeceğiniz miktar konusunda bir anlaşmaya varın. Yoksa herhangi bir sürpriz fiyatla karşılaşmanız mümkün olabilir!

Bu arada fikir olması açısından 40 dakikalık turlar 6 kişi için İtalya turu düzenleyen firmalar tarafından kişi başı 25 Euro olarak satılıyor. Yani 6 kişi 150 Euro. Fiyatlardan da görebileceğiniz üzere eğer minik bir grup olarak geziyorsanız kendi başınıza ayarlayacağınız turlar çok daha ekonomik olabiliyor.

Venedik gondol turları şehrin bir çok noktasında düzenleniyor. Kimi tecrübeli gezginlere göre ise San Marco civarındaki kalabalıktan uzaklaşmak en iyisi. Accademia, Campo San Barnaba, San Polo ve Friari çevresindeki tur başlangıç noktalarına göz atabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın