Venedik gondol turu fiyatları

Venedik Gondol Turu Hakkında Bilgiler, Tavsiyeler & Fiyatlar

Venedik gondol turu, hiç kuşku yok ki kentte yapılabilecek en özel aktivite. Çiftlere romantik, arkadaş gruplarına ise eğlenceli anlar yaşatan turların bu kadar çok ilgi çekmesinde araçların ve onları kullanan gondolcuların yarattığı otantik atmosfer kadar içeriklerin özelleştirilebilmesinin de payı bir hayli fazla.

Venedik Gondol Turu Hakkında Bilgiler

 

Venedik gondol turu hakkında detaylara geçmeden önce sizlere Venedik’in simgelerinden biri olan Venedik gondolları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kentte gondol kullanımının tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor. 8. ve 9. yüzyıllar itibariyle tasarımlarındaki çeşitliliğin ve yaygınlıklarının arttığı ele geçen tarihi kaynaklarda belirtiliyor. 1500’lü yıllarda kentte faaliyette olan gondol sayısı 10.000’in üzerindeyken 1878’de bu sayı 4.000’e, günümüzde ise 400’e düşmüş.

Her bir araç birliğe üye profesyonel bir gondolcu tarafından kullanılıyor. Bireylerin bu hakkı kazanabilmeleri için 400 saatlik kursu tamamlamaları ve bir dizi testten geçmeleri gerekiyor. Testler aracılığyla gondolcunun Venedik tarihi hakkındaki bilgi birikimi, yön bulma becerileri, yabancı dil seviyesi sınanıyor.

Venedik gondolları bilgiler
Venedik gondolları

Alex Hai, erkek egemen bu birliğin kadın olarak doğup trans birey olarak yaşamına devam eden ilk üyesi. Ancak testlerin bir kısmında başarılı olamadığı için tam lisansa sahip değil.

Giorgia Boscolo ise birlik içerisindeki tam lisanslı tek kadın gondolcu olarak 2010 yılının Ağustos ayından beri hizmet veriyor.

Günümüzde kullanımda olan gondolların tamamı üstü açık tasarıma sahip. Daha önceki dönemlerde ise teknelere yerel dildeki adı “fèlze” olan portatif kabinlerin yerleştirildiği biliniyor.

Geçmişte gondolun şehir içi ulaşımın bel kemiğini oluşturması ve bu nedenle kış aylarında da kullanımının yaygın olması, böyle bir eklentinin kullanımını zorunlu kılmış. Ayrıca 17. yüzyıla kadar su yolu araçlarının değerli kumaşlar ve altın kaplamalar ile donatılması yaygın bir uygulamaymış.

1609’da Venedik Senatosu bu tarz aşırılıkların önüne geçmesi, gondolun ulaşım aracı özelliğine vurgu yapması için tamamen siyaha boyanması ve tüm eklentilerin kaldırılması yönünde karar almış. Teknelerin dekorasyonu ile ilgili son kurallarsa 20. yüzyılın ortalarında hayat geçirilmiş.

Geçmişte farklı boyutlarda çok sayıda gondol üretilmiş. Kimisi evlerin önüne rahatça bağlanacak kadar küçükken, bazıları yük taşıma amacıyla gemi boyutlarındaymış.

Günümüzdeki araçlarsa 19. yüzyılda yaşamış tekne yapımcısı Tramontin’in tasarımına bağlı kalınarak 11 metreye yakın uzunluğa, 1,37 metre genişliğe, 700 kilogram ağırlığa sahip olacak şekilde üretiliyor. Elde şekil verilmiş 280 parçadan oluşan teknelerin yapımı 2 ayı, maliyeti 40.000 Euro’yu buluyor.

Her gondolda Venedik’in belirli bölgelerini simgeleyen süslemelere yer veriliyor. Yerel dilde “Fero da prorà” veya “dol fin” adlarıyla anılan, teknenin ön tarafında ağırlığı dengelemesi için eklenen demir parçanın “S” şeklinde olması Büyük Kanal’ın yapısına vurgu yapıyor. 6 dişli tarağa benzeyen arma ise kent merkezindeki 6 ilçeyi simgeliyor.

Gondolun arka kısmından merkezine doğru uzanan dişe benzer çıkıntı Giudecca Adası’nı sembolize ediliyor. Bunlara ek olarak araçlarda Rialto Köprüsü ile Murano, Burano ve Torcello’yu simgeleyen ayrıntılar da bulunuyor.

Venedik Gondol Turu Fiyatları

Venedik gondol turu ne kadra
Venedik gondol turu

İşin teknik ve hikaye kısmından sonra gelelim bizi daha çok ilgilendiren bölüme. Birbirinden güzel hayaller ile Venedik’e ulaştık sırada da o hep hayalini kurduğumuz gondol turu var. Peki neleri bilmek lazım?

Eğer Venedik’te gezerken rastgele bir gondola binmek isterseniz;

İlk olarak bilmeniz gereken en önemli şey gondol turunun çok çok ucuz bir şey olmadığı. Turlar genellikle 6 kişi kapasiteli gondollar ile yapılıyor. Yani 2 kişi de binseniz 6 kişi de binseniz ücret aynı. Turlar genellikle birkaç çeşit. Fiyatlar ise uzunluğa, gece gündüz farkına ve serenat isteyip istemediğinize göre değişiyor.

Gündüz tarifesine göre 40 dakikalık bir gezinti için maksimum 6 kişi adına 80 Euro talep edilmektedir. Ekstra bir 20 dakika için 40 Euro daha ödemek gerekmektedir.

Gece tarifesine göreyse 40 dakika için 100 Euro, 20 dakika için 50 Euro talep edilmektedir. Gondol gezisinde bir de şarkıcı seçeneği ya da serenat eşliğinde gezmek istiyorsanız bunu binmeden önce konuşmanız ve ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir.

Venedik gondolları ile gezinmek pahalı gelebilir. Fakat bu durum şehrin turistik olmasından ve talep gören bir durum olmasından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman ücret konusunda pazarlık etmek mümkündür.

Bazı rehberler gondol ücretlerinde indirim sağlamaktadır. Ne olursa olsun gondol ile gezintiye çıkmadan önce ödeyeceğiniz miktar konusunda bir anlaşmaya varın. Yoksa herhangi bir sürpriz fiyatla karşılaşmanız mümkün olabilir!

Bu arada fikir olması açısından 40 dakikalık turlar 6 kişi için İtalya turu düzenleyen firmalar tarafından kişi başı 25 Euro olarak satılıyor. Yani 6 kişi 150 Euro.

Fiyatlardan da görebileceğiniz üzere eğer minik bir grup olarak geziyorsanız kendi başınıza ayarlayacağınız turlar çok daha ekonomik olabiliyor.

Venedik gondol turları şehrin bir çok noktasında düzenleniyor. Kimi tecrübeli gezginlere göre ise San Marco civarındaki kalabalıktan uzaklaşmak en iyisi. Accademia, Campo San Barnaba, San Polo ve Friari çevresindeki tur başlangıç noktalarına göz atabilirsiniz.

Venedik gondol turu blog
Venedik gondol turu fiyatları

Eğer Venedik gondol turunuzu internetten ayarlamak isterseniz;

Venedik’e gelen gezginlere GetyourguideIsango ve Viator çok sayıda seçenek sunuyor. Hatta daha farklı içerikler için Alex Hai’nin özel turlarını da tercih edebilirsiniz. Seçilen içeriğe ve belirtilen özel taleplere bağlı olarak tur fiyatları değişiklik gösterebiliyor.

Isango tarafından sunulan 30 dakikalık standart turlar 1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında Pazartesi’den Cumartesi’ye 09.40 ve 16.00 saatlerinde gerçekleştiriliyor. Aynı tarihler arasında Pazar günleri ise turlar 11.00’da başlıyor. Yılın geri kalanında turlar sadece 11.00 ve 15.00’da yapılıyor.

Fiyatı 28,80 Euro’dan başlayan turun buluşma noktası olarak sezon içerisinde Hotel Gritti Place’ın önündeki Santa Maria del Giglio Gondol İskelesi, sezon dışında Saint Mark’s Meydanı’ndaki postane kullanılıyor.

Firmanın 30 dakikalık turlarında ilgi çeken bir diğer seçenekse kişi başı 36,49 Euro’dan başlayan fiyatlarla yerinizi ayırtabileceğiniz serenat eşliğinde gezinti.  Santa Maria del Giglio Gondol İskelesi’nde başlayan tur sezonda günde iki sefer, geri kalan dönemde ise tek sefer düzenleniyor.

 

Viator’un 30 dakika süren klasik turu yıl boyunca 11.00, 15.00 ve 17.15 saatlerinde Calle Larga Ascensione’den başlıyor. Viator’un bilet fiyatları 32 Euro’dan başlayan bu turunun Isango’nun düzenlediğinden tek farkı yolculara bilgilendirmenin yapılmaması. Kişi başı fiyatı 41 Euro olan serenatlı gezinti ise 15.30, 18.30 ve 19.30 saatlerinde Isango’nun turu ile aynı noktada başlıyor.

Alex Hai’nin düzenlediği turlarda ise süre 50 hatta bazısında 60 dakikaya çıkıyor. Çiftlere ve gruplara özel olması nedeniyle tercih edilen Alex Hai’nin turlarında fiyatlar 135 Euro’dan başlıyor.

Fiyat başta diğerlerine göre biraz daha yüksek gibi gözükse de süresi ve ambiyansı buna değiyor. Eğer tur sırasında farklı açılardan fotoğraf çekimi istenirse ekstra 280 Euro, diğer multimedya isteklerinde saat başına 400 Euro talep ediliyor.

Venedik’teki pek çok otelle anlaşması olan ünlü gondolcu konuklarını San Marco, Campo San Fantin veya La Fenice’nin önünde karşılıyor.

Venedik Gondol Turu Konusunda Tavsiyeler

Venedik gondol turu hakkında bilgi ve tavsiyeler
Venedik gondolları

Bana kalırsa Venedik gondol turuna bireysel olarak ayarlayın. Yani Venedik’te gezerken uygun bulduğunuz herhangi bir kanal kıyısında gondol turuna başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken gondolcuya gidip süre ve fiyatta anlaşmanız. Ben son Venedik seyahatimde bu şekilde tura katıldım.

Serenatlı turlar güzel fakat bence normal turlar her zaman daha ekonomik ve mantıklı. Biz Venedik gondol turu yaparken yanımızdan serenatlı turlar düzenleniyordu. Aynı serenatı biz de oturduğumuz yerden ücretsiz olarak dinlemiş olduk.

Havaların bozuk olduğu aylarda yağmurda ıslanmamak için yanınıza yağmurluk ya da şemsiye almanızda yarar var.

Kimi firma tekneye binmeden önce biletin çıktısını görmek istiyor. Bazısıysa elektronik posta gönderisini yeterli buluyor. Turun başlayacağı iskeleye gitmeden önce seçtiğiniz firmanın web sitesinden hangisini istediğini kontrol ederseniz, sorun yaşamazsınız.

Hava şartlarına bağlı olarak rezervasyon yaptırdığınız turun ertelenmesi sık karşılaşılan bir durum. Bu riski en aza indirmek için rezervasyondan birkaç gün önceden başlayarak hava durumunu takip etmenizi öneririm.

Selfie çubuğu kullanıyorsanız, tekneden dışarı çıkarmamaya ve sürücüye doğru uzatmamaya özen gösterin. Böylece gondolcuyu ve yakınınızdan geçen teknedeki bireyleri zor durumda bırakamamış olursunuz.

2 kişiyseniz ve özel bir içerikle ilgilenmiyorsanız iskelede Venedik gondol turu satışı yapan firmaları tercih edebilirsiniz. Başlangıç noktasında kendinizinki gibi beklentileri olan insanlarla anlaşıp, turu paylaşımlı hale getirebilirsiniz. Bu sayede fiyatı da daha cazip seviyeye çekebilirsiniz.

Ölü sezonda kente seyahat ederseniz fiyat indirimi için rahatlıkla gondolcuyla anlaşma yapabilirsiniz. Talep fazla olmadığından genelde ortak bir nokta bulunabiliyor.

Turun başlamasından en az 15 dakika önce mutlaka buluşma noktasında olun. Eğer buna mani bir durumunuz varsa mutlaka firma yetkilisiyle olabilecek en erken zamanda iletişime geçin.

Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top