Venedik nerede rehberi
Venedik nerede

Venedik nerede? Venedik’e nasıl gidilir? Kanalları ile ünlü Venedik, sınırsız eğlencenin zengin kültürel birikimle buluştuğu oldukça huzurlu bir kent.

Küçük bir şehir olmasına rağmen her keseye uygun konaklama çözümünü bulabileceğiniz Venedik’te keyifli bir tatil geçirmek için öncelikle kentin coğrafi yapısı hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Ayrıca kente yılın hangi döneminde seyahat edeceğiniz de büyük önem taşıyor. Ulaşım seçeneklerini de dâhil ederek hazırladığım Venedik nerede rehberi aracılığıyla bu iki konu hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgiye, birkaç dakikanızı ayırarak sahip olabilirsiniz.

Venedik Nerede?

İtalya Venedik konum bilgileri

Veneto Bölgesi’nin başkenti konumundaki Venedik, Kuzey İtalya’nın Adriyatik Denizi’ne açılan kıyı kesiminde yer alıyor.

Po ve Piave Nehirleri’nin deltaları arasında Venedik Lagünü olarak adlandırılan alana M.Ö. 160 yılı civarında kurulan kent, zamanla genişleyerek günümüzde 118 adayı kaplayan bir turizm cennetine dönüşmüş.

Aralarında 170 kanal bulunan bu adalar arasındaki ulaşım 400 köprü aracılığıyla sağlanıyor.

414,57 kilometrekarelik alanı kaplayan Venedik’in tarihi yapılarla dolu kent merkezi, 6 ilçeye bölünmüş. Yerel dilde “sestieri” adıyla anılan bu ilçeler; Cannaregio, San Polo, Dorsoduro, Santa Croce ve Castello.

Dorsoduro sınırları içerisinde Giudecca ve Sacca Fisola adaları bulunuyor. San Marco’daki en önemli yerlerin başında, kültür meraklılarının Venedik gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi San Giorgio Maggiore geliyor.

San Pietro ve San’ Elena gibi tarihi yapılarla dolu iki adanın bulunması kente gelen gezginlerin Castello’ya zaman ayırmalarının ana nedenlerinden bir tanesi.

Kanallarda faaliyet gösteren her gondolun pruvasında görebileceğiniz işleme, kısaca bahsetmiş olduğum bu 6 ilçeyi temsil ediyor.

Venedik Havaalanı Ulaşımı

 

Eğer Venedik seyahatinize keyifle başlamak isterseniz havaalanı-otel arası transferinizi geziniz öncesinde ayarlayabilirsiniz.  Getyourguide‘daki popüler turlardan bazıları:

Marco Polo Havalimanı’ndan Venedik Merkezine Ekspres Otobüs: Venedik Havalimanı ve Piazzale Roma’yı birbirine bağlayan bu ekspres otobüs transfer hizmeti ile zamandan ve paradan tasarruf edin. Özellikler: Hızlı giriş, hızlı onay, kolay iptal etme. Başlangıç fiyatı 8 Euro

Venedik Marco Polo Havaalanı Transferi: Ortak Su Taksisi: Hızlı ve havalı su taksisi transferi ile kolayca otelinize ulaşın. Özellikler: Süre 50 – 100 dakika, hızlı onay, otelden alınma, kolay iptal etme. Kişi başı 32 Euro’dan başlayan fiyatlar.

Venedik’e Ne Zaman Gidilir?

Venedik'e ne zaman gidilir

Venedik’te yıl boyunca Akdeniz ikliminin etkileri görülüyor. İklim özellikleri sayesinde kent 4 mevsim seyahat edilebilecek tatil destinasyonu haline gelse de gezginler daha çok mayıs-eylül ayları arasındaki dönemi tercih ediyor.

Özellikle Redensore Festivali’nin düzenlendiği Temmuz ve Venedik Film Festivali takvimindeki etkinliklerin büyük kısmının gerçekleştirildiği Ağustos aylarında deyim yerindeyse Venedik’ in San Marco Meydanı gibi popüler mekânlarında adım atacak yer bulmak bile zorlaşıyor.

Bu nedenle bu iki ay yerine hava sıcaklıklarının biraz daha düşük, kentin görece daha tenha olduğu mayıs ve eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Mayıs ayında kentte katılabileceğiniz kültürel etkinliklerin başında Vogalonga ve Festa Medioevale de vino Soave Bianco Soave geliyor. Eylül’de ise kent klasik müzik temalı organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Sıcak havanın ve sivrisineklerin keyfinizi kaçırmasını istemezseniz Venedik tatili için kış mevsimini de tercih edebilirsiniz.

Üstelik Şubat’ta dünyaca ünlü Venedik Karnavalı kapsamında kentin her yanında düzenlenen çeşitli aktivitelere katılarak keyifli saatler yaşama fırsatını yakalayabilirsiniz.

Karnaval dışındaki zamanlardaysa şehirdeki turist popülasyonu biraz daha düşük olduğu için tarihi mekanları gezmek ve cazibe merkezlerinin tadını çıkarmak çok daha rahat oluyor. Ancak bu aylarda kentte Acqua alta yaşanıyor.

Süresi 6 saate kadar çıkabilen su seviyesindeki yükselmeye karşı kent halkı ve gezginler alarmlarla uyarılırken etkilenen yerler hemen kapatılarak güvenlik sağlanıyor.

Acqua alta sırasında hangi yolları kullanabileceğinize dair bilgiyi turizm bilgilendirme ofislerinde dağıtılan haritalar vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca kentin çeşitli yerlerinde bulunan panolar aracılığıyla da ihtiyacınız olan bilgiyi elde edebilirsiniz.

Venedik’e Nasıl Gidilir?

Venedik nerede ve ne zaman gidilir gibi özellikle ilk defa gidecekler için kafa karıştırıcı olabilen iki önemli soruya yeterli yanıtı verdiğimi düşünerek sıradaki konuyu yani kente nasıl gidilebileceğini sizlere anlatmak istiyorum.

Venedik’e Hava Yolu ile Ulaşım

İstanbul Venedik uçuş bilgiler, havaalanı merkez ulaşımı

Venedik’e ulaşmanın en kolay yolu, ülkemizden düzenlenen direkt uçak seferlerinden yararlanmak. Kente hava yolu ile direkt ulaşım sağlayan tek firma THY.

İstanbul Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları’na bağlı uçaklar, kente 2 saat 30 dakikada varıyor. Mestre yakınlarındaki Marco Polo Uluslararası Havalimanı’na ülkemizden aktarmalı düzenlenen uçak seferleri de mevcut. Aeroflot, Lufthansa, KLM ve Ukrayna Hava Yolları gibi firmaların İstanbul çıkışlı seferlerinde en düşük süre ise 6 saat 20 dakika civarında.

Aktarmalı uçak yolculuğunu tercih ederseniz, Marco Polo yerine kente 25 kilometre mesafedeki Treviso Havalimanı’na düzenlenen uçuşlara da göz atabilirsiniz.

Ryanair, Wizzair, Transavia gibi ekonomik fiyatlı hava yolu firmalarının varış noktası konumundaki havalimanına Pegasus’un Londra ve Prag seferlerinden yararlanarak ulaşabilirsiniz. Tabi daha pratik bir seçenek olarak önce Pegasus seferleriyle Milano’ya gidip, oradan trenle kente seyahat edebilirsiniz.

Venedik’e Tren ile Ulaşım

Venedik nerede tren ulaşımı

Yüksek hızlı tren yolculuğu, direkt uçak seferleri dışında gezginlerin en çok tercih ettikleri bir diğer ulaşım yöntemi konumunda.

Özellikle Floransa, Milano ve Roma gibi İtalya’nın diğer turistik şehirlerinden gün içerisinde hem kent merkezindeki Büyük Kanal’ın yanı başındaki Santa Lucia Tren Garı’na hem de ana karaya yakın konumdaki Mestre’ye pek çok sefer düzenleniyor.

Trenitalia bu şehirlerden düzenlediği seferler için bilet fiyatlarını 9 ila 29 Euro arasında belirlemiş. NTV ile Roma ve Floransa’dan 17,90 Euro’ya seyahat edebilmek mümkün. Tren seferleri ilginizi çektiyse detaylı bilgi için “İtalya’da Tren Ulaşımı” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalyan şehirlerinden tren ile Venedik’e ulaşmaya karar verirseniz gezilecek yerlere ve konaklama tesislerine yakınlığı sebebiyle Santa Lucia’ya düzenlenen seferler arasından tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer ihtiyaç duyarsanız bu bölgedeki otel seçenekleri ile ilgili detayları “Venedik’te Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Venedik’e İtalya İçinden Otobüs ile Ulaşım

Zaman konusunda sıkıntınız yoksa veya İtalya kırsalının sunduğu güzellikleri rahatça gözlemlemek isterseniz, İtalya sınırları içerisindeki diğer şehirlerden Venedik’e otobüsle de seyahat edebilirsiniz.

Bu konuda en fazla seçeneği Flixbus ile Baltour sunuyor. Her iki firmanın da gün çerisinde hem direkt hem de aktarmalı seferleri bulunuyor.

Venedik nerede rehberi buyunca sizlere kentin konumu, tatil dönemleri ve seyahat yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın