Viyana'da ne yapılır rehberi yapılacak şeyler

Venedik’te ne yapılır? Kuzey İtalya‘daki Veneto Eyaleti‘nin başkenti Venedik üzerinde kurulu olduğu 117 küçük ada ve adacık, sayısız kanallar, adaları birbirine bağlayan ve göz okşayan köprüler ve tüm tarihi yapıları ile ziyaret edenlere masal diyarında olduklarını hissettiren, nefes kesici bir şehir.

Ortaçağ’da ve İtalyan Rönesansı sırasında hem ekonomik, hem askeri hem de sosyal açıdan son derece güçlü bir konumda olan kent bugün dünyada en çok turist ağırlayan şehirler arasında başı çekiyor.

İtalya’nın geri kalanından bambaşka bir yer olması da başka bir avantajı. Peki Venedik’e gittiğinizde, ki eğer sadece kilise ve tarihi yapıları görmekle yetinmek istemiyorsanız, neler yapabilir, şehrin tadını başka hangi yollarla çıkarabilirsiniz?

Venedik’te Ne Yapılır yazısında sizlere bütün seçeneklerinizi sade bir liste halinde toparlayarak yazacağım, şimdiden iyi yolculuklar!

Venedik’te ne yapılır? Venedik’te yapılacak şeyler yazı içeriği:

Venedik’te Ne Yapılır? Venedik’te Yapılacak Şeyler Listesi

Tarihi eserler açısından son derece zengin bir kent Venedik. Kanalları ve gondolları da zaten biliyorsunuz. Peki bu her yerinden hareket fışkıran şehirde yapılacaklar bunlardan mı ibaret?

İster çok turistik, ister daha az kimsenin bildiği, Venedik’te ne yapılır listesinde sizlere bahsedeceğim o kadar çok aktivite var ki. Siz sadece nelerden keyif aldığınıza odaklanın yeter.

Venedik’te yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro ve Giudecca Venedik’te konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Venedik’te nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Hotel Violino d’Oro, 4★ Hotel L’Orologio ve 5★ Baglioni Hotel Luna şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

1. San Marco Meydanı’nı ve şehrin tarihi yapılarını görün.

Viyana'da yapılacak şeyler San Marco Meydanı

Bizans İmparatorluğu ve hatta Venedik Cumhuriyeti‘nden dolayı kent tarihi yapılarla dolu. Hemen hepsi de görmeye değer ancak özellikle kısıtlı zamanınız varsa ve diğerlerine zaman ayıramıyorsanız bile San Marco Meydanı‘nı görmelisiniz.

Meydanın kendisi bile başlı başına bir sanat eseri sayılabilir. Hareketli atmosferi bir yana, burada yer alan St. Mark’s Bazilikası, Doge’s Palace (Dükler Sarayı) ve 1496 yılından kalma saat kulesi Torre dell’ Orologio dikkatinizi hemen çekecektir ki bu eserleri de daha yakından gezmenizi öneririm.

San Marco Meydanı’ndaki bi diğer etkileyici yapı ise Ahlar Köprüsü. Köprüyü dışarıdan ücretsiz görebilirsiniz ancak üzerinden geçmek için Doge’s Palace biletiniz olması gerekiyor.

Venedik’in tarihine tanıklık etmek isteyenler için Venedik’te ne yapılır sorusunun en önemli cevabı San Marco Meydanı‘nda yatıyor.

Bu eşsiz meydanı ve çevresindeki yapıları organize edilmiş turlarla, belirli bir program dahilinde gezmek isteyenler içinse seçenekler sonsuz. İşte bunlardan en popüler olan birkaçı:

San Marco Meydanı ve Dükler Sarayı Rehberli Turu: 2 saat süren ve 44 Euro ücreti olan bu turun en önemli özelliği bir rehber eşliğinde, meydan ve Dükler Sarayı hakkında ilk ağızdan bilgiler edinerek (İngilizce) buraları geziyor olmanız ve Dükler Sarayı girişindeki uzun kuyruklarda beklemeden, öncelikli giriş hakkınızın olması. Üstelik fikir değiştirmeniz halinde turdan 24 saat öncesine kadar iptal hakkınız bulunuyor.

Dükler Sarayı Sırada Beklemeden Öncelikli Giriş Hakkı Verilen Tur: 28 Euro ile daha uygun fiyatlı olan bu turu almanız halinde rehberlik hizmeti alamıyorsunuz ancak. Fiyata Dükler Sarayı, Correr Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Biblioteca Marciana girişleri de dahil. Turu satın almış olan 5500 kullanıcının 5 üzerinden 4,5 puan verdiği bu seçenekte de Dükler Sarayı’na girişte kuyrukta beklemiyor, öncelikli olarak içeri alınıyorsunuz.

San Marco Bazilikası Rehberli Tur ve Sırada Beklemeden Öncelikli Giriş: Venedik’te Ne Yapılır yazısındaki bir başka tur önerim ise St. Mark’s Bazilikası için. Kişi başı 31 Euro ücreti olan bu turu almanız halinde ise hem St. Mark’s Bazilikası’na öncelikli, sırada beklemeden giriş yapabiliyor hem de 1 saat boyunca tecrübeli rehberlerden Bazilika ve çevresinde dair detaylı bilgiler (İngilizce) ediniyorsunuz.

San Marco Bazilikası Sırada Beklemeden Öncelikli Giriş Hakkı Verilen Tur: Kişi başı 15 Euro ücreti olan bu turu almanız halinde ise, St. Mark’s Bazilikası’na giriş yapmadan önce bir rehberden yarım saat kadar bazilika ve tarihçesi hakkında bilgi ediniyor ardından sırada beklemeden içeri alınıyorsunuz ve istediğiniz kadar bazilika içerisinde gezebiliyorsunuz. Bu turun Hazine ve Pala D’oro Daireleri’ne girişi kapsamadığını önceden belirtmek isterim.

2. Gondol turu yapın

Viyana'da ne yapılır gondol turu

Venedik’e yapılan hiçbir seyahat şehrin kanallarında gondolla gezmeden, kentin nefes kesici mimarisini bir de su üzerinden seyretmeden tamamlanmış sayılmaz.

Kabul ediyorum ki fazlasıyla turistik bir aktivite ve dolayısıyla ucuz da değil. Ancak en Venedik’e özgü aktivite olması ve böyle bir turu dünyanın başka hiçbir yerinde yapamayacak olmanız da size gondol turu önermemin en önemli sebebi.

30 dakikalık gondol turlarının fiyatı 80–100 Euro arasında ancak bir gondolu 6’ya kadar kişiyle paylaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla kentin bu en özgün aktivitesini yapmadan dönmeyin derim.

Gondol turunu önceden organize etmek isteyenler için Venedik’te Ne Yapılır yazısında verebileceğim önerim ise son derece popüler turlardan biri:

Venedik Paylaşımlı Gondol Turu: Diyelim ki grubunuz 6 kişi değil, 1 veya 2 kişisiniz. Yine de Gondol turu yapabilirsiniz. Kişi başı 33 Euro ücreti olan bu gondol turunu diğer turistlerle paylaşıyorsunuz. Ve yarım saat boyunca Venedik’i kanal üzerinden keyifle seyrediyorsunuz. Turu daha önceden almış olan 1400 kişinin de olumlu yorumlarını belirtmek istiyorum.

Gün batımında Tekneyle Kanal Turu: Aslında bu tur gondolla yapılmıyor öncelikle onu belirteyim. Ancak 18 Euro ücret ödeyerek, hem rehber ve kendisinden dinleyeceğiniz bilgiler eşliğinde, hem de hafif atıştırmalıklar ve içecek ikramlarıyla 75 dakika boyunca Venedik’i kanaldan seyretmek isterseniz ideal ve gayet uygun fiyatlı bir seçenek. Üstelik turun gün batımında yapılıyor olması göreceğiniz manzaraları çok daha büyüleyici kılıyor.

Venedik’te Gondol Turu: “Yok ben ille de gondol turu yapmak istiyorum, üstelik 2 kişi de olsak bize özel tur istiyorum” diyenler için önerim ise toplam ücreti 115 Euro olan, isterseniz tek başınıza, isterseniz 6 kişiye kadar grup olarak katılabileceğiniz yarım saatlik gondol turu. Üstelik 200’ün üzerinde kullanıcı da 5 üzerinden 4,3 puan vererek bu turdan memnuniyetlerini belirtmiş.

3. Vaporetto ile Büyük Kanal turu yapın.

Viyana'da yapılacak şeyler Vaporetto

Vaporetto aslında Venedik’te bir toplu taşıma aracı. Sadece keyif gezileri için değil, şehirde A noktasından B noktasına ulaşmak için de vaporetto kullanmanız gerekebilir.

Ben size ihtiyaç duymasanız bile Büyük Kanal üzerinde keyifli bir vaporetto turu yapmanızı tavsiye ediyorum. Hatta vaporetto ile Grand Canal boyunca gezmeyi diğer büyük şehirlerdeki hop on hop off otobüs turlarına da benzetebilirsiniz.

İsterseniz Venedik hakkında yazılmış bir kitapla önünden geçtiğiniz binaların tek tek ne olduğunu okuyun, araştırın, isterseniz arkanıza yaslanıp sadece bu güzelliğin tadını çıkarın. Her durumda keyif almanız garanti.

4. Murano Adası’nda cam işçiliğine şahit olun.

Viyana'da yapılacak şeyler Murano Adası

Murano Adası‘ndaki cam atölyelerini ziyaret ederek, bir çeşit performans sanatı diyebileceğim cam işçiliğini izlemek de kabul ediyorum ki fazlasıyla turistik bir aktivite. Ancak cam üfleme veya camdan objeler yapma sanatı aslında tahmin edebileceğinizden çok daha zor ve bu işin Murano’daki uzmanları seyredenlere son derece keyifli görüntüler sunuyor.

Eğer otellerde veya şehrin içinde satılan “Murano cam atölyeleri” turlarından almak istemiyorsanız Murano’ya giden bir vaporettoya atlayın, adanın caddelerinde keyfinize göre dolaşın ve açık gördüğünüz bir atölyeye gidin. Eminim bu sıra dışı performans son derece ilginizi çekecek.

Yine de bu geziyi bir turla yapmak, hem organize ve dakik olmak, yani zamanınızı iyi kullanmak hem de rehberlerden bilgi edinmek isterseniz size birkaç önerim olabilir.

Murano Adası’nda Cam Üfleme Turu: Eğer Murano Adası’na ulaşımınızı kendiniz sağlayacaksanız, adadaki bu sıra dışı tura katılabilirsiniz. Fiyatı kişi başı 9 Euro olan ve yarım saat süren bu turda cam ustalarını iş başında izleyebilir, İngilizce konuşan rehberlerden Murano Adası ve cam işçiliğine dair bilgi edinebilir ve size hediye edilen küçük bir cam objeyle mutlu olabilirsiniz.

Murano ve Burano Adası Turu: Venedik’ten bu tura özel botlarla Murano ve Burano Adaları’na ulaşımınızın sağlanacağı, her iki adanın da sokaklarını, meydanlarını doyasıya keşfedeceğiniz ve Murano Adası’nda bir cam atölyesini ziyaret edeceğiniz turun ücreti 20 Euro. Turda aslında rehberlik hizmeti yok ancak botlarla adalara giderken yine de son derece detaylı bilgiler (farklı dillerde ama Türkçe yok) veriliyor.

5. Burano Adası’nın renkli sokaklarını keşfedin.

Viyana'da yapılacak şeyler Burano Adası

Venedik’te ne yapılır diye düşünenlere bir diğer ada ziyareti önerim de Burano. Tabii bunu isterseniz sadece adanın sokaklarını dolaşmak, rengarenk binaların arasında keyifle yürümek olarak da düşünebilirsiniz.

Çizgi filmlerden fırlamış gibi duran renkli yapıların Instagram’ınızı şenlendireceğine emin olarak. Murano Adası‘na göre daha az kalabalık olan Burano Adası aslında benzersiz dantel işçilikleri ile ünlü. Dolayısıyla ziyaretinizde denk gelirseniz dantel atölyelerini de görebilirsiniz.

6. Vivaldi eserlerini bir de Venedik’te dinleyin.

Viyana'da yapılacak şeyler Vivaldi

Venedik’te Ne Yapılır yazısında müzikseverlere de bir tavsiyem olacak. Vivaldi‘yi her yerde dinleme şansınız var ancak bir tek ben mi önemsiyorum bilmem, memleketi Venedik’te Vivaldi dinlemek ayrıcalıklı bir deneyim.

Şehirdeki pek çok konser veya canlı müzik salonunda, zaman zaman kiliselerde yerel gruplar performans sunuyor ancak kaliteli bir Vivaldi dinletisi arıyorsanız Venedik Barok Orkestrası veya La Fenice Orkestrası ideal.

Dolayısıyla Venedik’te ne yapılır diye araştırırken Teatro Malibran ve Teatro Toniolo‘nın sezonluk programlarına da bir göz atın mutlaka. Bu kadar detaylı bir uğraşa girmek istemeyenler ise Pazar günleri saat 10:30’da St. Marks’ta yer alan dinletileri değerlendirebilirler.

7. Torcello Adası’na kaçın.

Viyana'da yapılacak şeyler Torcello Adası

Birkaç günden daha fazla zamanı olanlar için Venedik’te Ne Yapılır yazısında seçenekler de çok daha zengin. Üstelik bir de kalabalık turist gruplarını görmekten sıkıldıysanız.

Venedik’ten feribotla bir saat mesafede yer alan Torcello Adası‘nın nüfusu aslında 20–30 kişi. Ve adada tek bir otel var. Ancak yeteri kadar tarihi yapı gördüm biraz da yeşillik ve doğal güzellikler diyorsanız Torcello Adası’nı programınıza mutlaka alın.

Eğer bu ziyareti dikkatlice programlanmış bir turla yapıp, tüm organizasyon dertlerinden kurtulmak isterseniz güzel bir tur alternatifi de mevcut:

Günübirlik Murano, Burano ve Torcello Adaları Turu: 7 saat süren ve 20 Euro ücreti olan bu turda Venedik’ten adalara ulaşımınız, botla ulaşım sırasında çeşitli dillerde rehberlik hizmeti ve Murano Adası’nda cam atölyesi ziyareti de dahil. Aslında her üç adayı hem en hızlı hem de uygun fiyatlı ziyaret etmenin en ideal yolu da bu tur diyebilirim. Üstelik daha önceden turu satın almış olan 300 kullanıcı da 5 üzerinden 4,3 puan vermiş.

8. Müzeleri gezin.

Viyana'da ne yapılır Venedik Müzeleri

Venedik sahip olduğu tarihi yapılar sayesinde başlı başına bir açık hava müzesi aslında. Ancak biraz daha modern sanatlarla ilgilenenler veya sadece yapı ve bina görmek istemiyorum diyenler için de son derece zengin koleksiyonlara sahip müzelerle de dopdolu.

Zaten eğer ziyaretiniz 2 yılda bir düzenlenen dünyaca ünlü Venedik Bineali zamanına denk geliyorsa yaşadınız. Onun dışında benim sizlere 3 de müze önerim var.

20. YY’ın ustalarının eserlerinden zengin bir koleksiyona sahip olan Peggy Guggenheim Collection kentteki en popüler modern sanatlar sergisi.

Ayrıca Bellini, Canaletto ve Titian gibi 19. YY sanatçılarının eserlerine yer veren Gallerie dell’ Academia ve denizcilik özelinde Museo Storico Navale Müzesi beğenebileceğiniz yerler arasında.

9. Jewesh Ghetto sokaklarında dolaşın.

Viyana'da ne yapılır Yahudi Ghetto

1516 yılında Venedik’te yaşayan Yahudiler şehrin kuzeybatısına taşınmaya zorlanmış ve dünyanın ilk gettosu böylece kurulmuş. O dönemde Yahudilerin getto dışına sadece gündüzleri çıkmalarına izin veriliyormuş ve gece de bölgenin girişleri kilitleniyormuş.

Bugün Cannaregio Bölgesi‘nin bir parçası olan Jewesh Ghetto bir müze, birkaç sinagog ve daracık sokakları ile Venedik’e gelen turistlere görsel bir şölen yaşatmasının yanında –bence- kentteki en iyi restoranlara da sahip.

10. Campanile Çan Kulesi’nden Venedik’i seyredin.

Viyana'da ne yapılır Çan Kulesi manzara

Venedik’i sokak sokak dolaştınız, meydanlarında oturup kanalları seyrettiniz. Ancak bununla yetinmeyin ve Venedik’i bir de yukarıdan görün.

Orijinali M.S 888 ve 912 yılları arasında yapılan ve 99 metre yüksekliğindeki saat kulesi Campanile‘nin çökmesi sebebiyle 1902 yılında aynı yere aynısı yeniden yapılmış.

Şehirdeki en yüksek yapı da olan Campanile büyüleyici bir manzara vaat ediyor. Önerim akşam gün batımı saatlerinde çıkarak şehri bir de bu açıdan seyretmeniz.

Bunu organize edilmiş bir tur olarak yapıp tüm planlama yükünden kurtulmak isterseniz size önerim ise:

Campanile Kulesi’nden Venedik Manzarası Turu: Kişi başı 17 Euro ücreti olan bu paketi almanız halinde çan kulesi girişindeki uzun kuyruklarda beklemenize gerek kalmadan öncelikli olarak içeri alınıyor, asansörle kuleye çıkış ve iniş yapabiliyorsunuz. Daha önceden bu paketi almış olan 1800 kullanıcının 5 üzerinden 4,8 puan vermesi de ne kadar memnun kaldıklarını gösteriyor aslında.

11. Venedik Mutfağının en lezzetli yemeklerini tadın.

Viyana'da ne yapılır yemekler

Venedik’te ne yenir yazısında bahsetmiştim, Venedik’te Ne Yapılır yazısında da belirtmeden geçemeyeceğim.

İtalyan mutfağının pizza, makarna gibi tüm lezzetlerine sahip olmanın yanında Venedik (lagün şehri olmasından ötürü) bambaşka bir yeme içme kültürüne de sahip. Özellikle deniz ürünleri sevenler gastronomik bir zevk  beklentisi içerisinde girebilir.

Tarihi yüzyılları bulan çok eski ve köklü bir mutfak kültürüne sahip olan şehirde bu tatları keşfetmeden dönmek de bence seyahatinizi biraz eksik bıraktırır.

Günlük olarak lagünde yakalanan taze balık ve deniz ürünlerinden yapılan Baccala Mantecato, Sarde In Saor veya Moleche gibi yemekler, farklı makarna ve pizzalar, Venedik’e özgü bir kokteyl olan Bellini şehirde deneyebileceğiniz en özel seçeneklerden.

12. Rialto Pazarı’nı görün.

Viyana'da ne yapılır Rialto Pazarı

Alışveriş sevmeyebilirsiniz, hatta pazar dolaşmayı hiç sevmeyebilirsiniz. Ancak yine de ünü neredeyse Venedik şehrini bile geçen Rialto Pazarı‘nı görmeden Venedik’i gördüm dememelisiniz.

Hem pazardaki hareketlilik ve atmosfer hem de farklı kültürel ortam Rialto Pazarı’nı sadece alışveriş odaklı bir yer olmaktan çıkarıp turistik bir aktivite haline getiriyor.

Venedik halkı, şehirdeki restoran ve cafeler ve hatta turistlerin bile gıda alışverişi yaptığı Pazar Venedik’te ne yapılır diye düşünenlere sonuncu ama mutlaka yapın dediğim bir öneri.

Özetle Venedik’te Ne Yapılır?

Venedik'te ne yapmalı

Gelelim yazının sonunda zamanı veya bütçesi kısıtlı olanlara hap gibi bir Venedik turu tavsiyesine.

Venedik seyahatiniz olmazsa olmazları; San Marco Meydanı ve meydandaki Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası gibi tarihi yapıları görmek, gondola binemeseniz de vaporettolar ile kanal turu yapmak, Rialto Pazarı‘na mutlaka uğramak ve Murano, Burano ve Torcello Adaları‘ndan en az birini görmek diyebilirim.

Venedik’te Ne Yapılır yazısında sizlere şehirdeki en ilginç ve popüler aktiviteler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Şehirle ilgili daha detaylı bilgileri;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın