Venedik'ten ne alınır rehber

Venedik’ten Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Venedik’ten ne alınır? İtalyanın en romantik ve tüm dünyanın belki de en sıra dışı kenti Venedik. Adaları, kanalları, gondol ve vaporettoları ile daha önce hiç görmediğiniz tarzda bir yer olacağından emin olabilirsiniz.

Ancak alışveriş severler için hem bir cennet hem de cehennem olduğunu söylemeliyim. Cennet, çünkü şehirdeki el işçiliğinin kalitesi ve estetik anlayışı başka hiçbir yer yok ve buradan alabileceğiniz ürünler son derece özgün. Cehennem, çünkü fiyatlar son derece yüksek.

İşte bu yüzden Venedik’ten Ne Alınır yazısını yazmak benim için oldukça zor. Yine de kente gidecek olan turistlere nelerle karşılaşacakları, üç aşağı beş yukarı fiyat seviyeleri hakkında derli toplu bir liste sunmak istiyorum. Siz elinizden geldiği kadarıyla bir bütçe belirleyin, gerisini Venedik’e bırakın.

Venedik’ten Ne Alınır?

Venedik'ten ne alınır rehberi

İtalya’nın dünyaca turistik şehri Venedik’ten kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

  • Baicoli Bisküvileri
  • Murano Camı
  • Burano Dantelleri
  • Venedik Maskesi
  • Gondolcu Şapkası
  • Makarna
  • Bellini
  • Kapı Tokmağı
  • El Yapımı Ayakkabı
  • Diğer Hediyelik Eşyalar

Tüm bu hediyelikleri satın alabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Venedik alışveriş rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Baicoli Bisküvileri

Venedik hediyelik eşya Baicoli

Adı Venedik’de “levrek” anlamına gelen Baicoli bisküvileri Venedik’e özgü ürünler arasında satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı seçeneklerden.

Çok eskiden, Venedikli tüccarların deniz seferlerine çıkmadan önce bolca stokladıkları, doyurucu ve uzun süre tazeliğini koruyan bu bisküviler şehrin de simgelerinden biri olmuş adeta.

Bugün turistik amaçlarla, üzerinde geleneksel Venedik’in veya Venedikli kadın ve erkeklerin resmi bulunan metal kutularda satılan Baicoli bisküvileri çoğunlukla vanilyalı ancak biraz araştırmayla fındıklı, fıstıklısını da bulabilirsiniz.

Aslında şehirdeki hemen her markette ve bakkalda bulunabilen Baicoli için benim önerim Rialto Köprüsü’ne çok da uzak olmayan “Dai Fioi“. Burada fiyatlar da 15 Euro civarında.

(Adres: San Marco 3724, Venedik. Açık: Pazar hariç her gün 10:00 – 18:30 arası)

Murano Camı

Venedik hediyelik eşya Murano camı

Venedikliler’e göre dünyada bir Murano camı var bir de diğer tüm camlar. Bir zamanlar dünyanın cam üretimini domine eden Venedik bu alandaki başarısını hala da elinden bırakmamış.

Üretim aşamaları son derece sıra dışı olan, dolayısıyla Venedik’e yakın Murano Adası’ndaki cam atölyelerine her gün turistik geziler de düzenlenen bu estetik ve pahalı cam ürünleri Venedik ziyaretinizde bütçeniz elveriyorsa alabileceğiniz seçeneklerden.

Atölye ziyaretlerinde hem cam işçiliğini yerinde görebilir hem de sonrasında adadaki mağazalardan alış veriş de yapabilirsiniz.

Murano camı ürünlerin fiyatları ise ürünün büyüklüğüne, camın kalitesine göre çok değişken. 30 Euro’dan 30.000 Euro’ya kadar geniş bir skalada seçenekler mevcut.

Dikkat etmeniz gereken tek kriter almak istediğiniz ürünün gerçek Murano camı olması. Zira Venedik’de, özellikle turistik bölgelerde, çoğu mağaza Çin veya Tayvan’da üretilen ürünler satıyor.

Eğer Murano camı bir ürün almak istiyorsanız sertifika sorabilirsiniz veya size önerim koleksiyonuna hayran olduğum, neredeyse 80 yıldır Murano camından ürünler yapan San Marco’daki Cendese Mağazası’na gidebilirsiniz.

(Adres: San Marco 44, Venedik, Açık: Pazar hariç her gün 09:00–19:00)

Burano Dantelleri

Venedik'ten ne alınır Burano dantelleri

Burano Adası Venedik’e vaporetto ile yaklaşık 1 saat mesafede yer alan, ünü dünyaya yayılan Burano Dantelleri’nin üretildiği yer. Neredeyse 500 yıldır karmaşık bir el işçiliği ile üretilen Burano dantelleri bugün bile görebileceğiniz, sanat eseri denilebilecek en zarif dantellerden.

Bu dantellerin tarihçesi de son derece ilginç aslında. 19.YY’da adada Burano danteli örmeyi bilen tek bir kadın kaldığında Venedik’in zenginleri bu eşsiz işçiliğin tarihe gömülmemesi ve yüzyıllarca daha sürdürülebilmesi için bir komite kurarak “Scuola Di Merletto” dantel okulunu açmışlar.

Okulda yetişen kadınlar ise bunun karşılığını fazlasıyla vererek Burano dantellerinin ününü ve varlığını korumasını sağlamışlar.

Venedik’de çeşitli Burano danteli modellerini görmek ve fiyatları 5–500 Euro arasında değişen modellerden beğendiklerinizi almak istiyorsanız pek çok adres var, benim önerim ise; Il Merletto.

(Adres: Sotoportego del Cavaletto, Piazza San Marco 95, Venedik. Açık: Her gün 10:00 – 17:00 arası)

Venedik Maskesi

Venedik'ten ne alınır Venedik maskesi

Meşhur Venedik maskelerini karnavalla ilişkilendiriyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında bu maskelerin tarihçesi daha farklı.

Eskiden, çok eskiden Venedik’li zenginler sadece karnaval sırasında değil akşam yemeği, tiyatro gibi her türlü eğlence için dışarı çıktıklarında bu maskelerden takarlarmış.

Hatta bir zamanlar zengin olup sonradan servetini kaybedenlerin utancını saklamaları için de bir araç olarak kullanılıyormuş Venedik maskeleri.

Başka bir rivayete göre ise insanların sosyal statülerine göre ayrılmamasını, herkesi eşitleyen bir sosyal sistemin işlemesini sağlıyormuş.

Bugün ise şehirle ve ünlü Venedik Karnavalı ile özdeşleşen maskelerin bin bir çeşidi şehrin her yerinde turistlere özgün bir hediyelik eşya olarak sunuluyor.

Venedik’ten ne alınır diye düşünenler için 20 Euro ile 1000 Euro arasında değişen fiyatlarıyla sıra dışı bir seçenek. Venedik maskelerini nereden alacağınıza gelecek olursak.

Şehrin hemen her yerinde, ki zaten göreceksiniz, mağazalar bu eğlenceleri maskeleri satıyor, önerim ise Tragicomica.

(Adres: San Polo, Calle Dei Nomboli 2800, Venedik. Açık: Pazar hariç her gün 10:00 – 19:00)

Gondolcu Şapkası

Venedik'ten ne alınır gondolcu şapkası

Venedikli gondolcuların hemen hepsinde görebileceğiniz şapkalar da şehirle özdeşleşen ürünlerden. Kabul edelim ki Türkiye’de bu şapkaları bir aksesuar olarak kullanamayacaksınız ancak Venedik’den bir hatıra edinmek istiyorsanız neden olmasın.

Hem her baktığınızda size Venedik’i hatırlatacak hem de görece daha uygun fiyatlı bir seçenek. Çin malı gondolcu şapkalarını 10 Euro seviyesinde bulabilirsiniz ancak Made in Venezia şapkalar 30–40 Euro civarında.

Makarna

Venedik'ten ne alınır makarna

Makarna ünü İtalya’nın dışına uzun yıllar önce taşmış en lezzetli yiyeceklerden. Ve eminim Venedik’i ziyaret ettiğinizde bol bol da yiyeceksiniz.

Venedik’ten Ne Alınır yazısında da benim önerim bu büyüleyici şehirden makarna satın almanız. Penne, spaghetti, tortellini gibi onlarca çeşit makarnayı, hatta domates veya ıspanak ile karıştırılarak elde edilen yeşil veya kırmızı renkli seçenekleri şehirdeki pek çok mağazada bulabilirsiniz.

Ancak size önerim “Giacomo Rizzo“. Venedik’e özgü gondol şeklinde makarnalar bile bulabileceğiniz mağaza,5 – 10 Euro seviyelerinde makarna özelinde bin bir çeşit ürüne sahip, gezmesi de çok zevkli olan bir yer.

(Adres: Salizzada di San Giovani Crisostomo, Cannaregio 5778, Venedik. Açık: Pazar hariç her gün 10:00 – 18:30 arası)

Bellini

Venedik hediyelik eşya bellini

Beyaz şeftali ezmesinin İtalyan şampanyası Prosecco ile karıştırılarak, dondurularak soğutulmuş bardaklarda servis edildiği bir kokteyl olan Bellini Venedik’e özgü bir içecek ve Venedik’ten ne alınır diye düşünürken ihmal etmemeniz gereken bir seçenek.

Bu lezzetli kokteylin yaratıcısı aslında ünlü Harry’s Bar’ın sahibi Giuseppe Cipriani. Dünyaca ünlü yıldızların ve sanatçıların 100 yıldır Venedik’i ziyaret ettiklerinde uğradıkları Harry’s Bar’ın spesyali Bellini’nin aslında ilk başlarda bir ismi de yokmuş.

Venedikli ressam Bellini 1948 yılında bu barda bir sergi düzenlediğinde Cipriani ünlü sanatçının adını kokteyle vermiş ve o zamandan beri sadece barda satılan bir kokteyl değil, Bellini aynı zamanda ihraç edilen de bir ürün haline gelmiş. Bugünse Harry’s Bar Bellini demek, Bellini ise Harry’s Bar.

Özgün ve sıradışı bir hediye veya hatıra arıyorsanız Venedik’den mutlaka bir şişe Bellini almanızı öneririm. Eğer bu ürünü Harry’s Bar’dan almak istemiyorsanız başka seçenekleriniz de var. Şişesi 10 Euro civarında olan içecek Rialto Köprüsü civarındaki hemen her dükkanda satılıyor artık.

Kapı Tokmağı

Venedik hediyelik eşya tokmak

Venedik sokaklarında dolaşırken genellikle hayvan figürlerinden oluşan büyük kapı tokmakları dikkatinizi çekecektir. Çekmiyorsa da dikkat etmenizi öneririm.

Her biri ayrı bir sanat eseri gibi. Genellikle aslan figürlerinden oluşan kapı tokmakları kentte son derece özel bir konuma da sahip bu da bu ürünleri özgün bir hediye veya hatıralık eşya konumuna getiriyor.

Metalden yapılan, tok bir ses çıkarması için çoğunlukla ağır olan kapı tokmakları farklı figürleri ve çeşitleriyle hem kendiniz için severek kullanacağınız bir hatıra objesi hem de sevdikleriniz için farklı bir hediye seçeneği. Yalnız bu ürünlerin biraz pahalı bir alışveriş objesi olduğunu söylemeliyim.

En ucuz kapı tokmakları bile 60–70 Euro seviyesinden başlıyor. Ancak özgün bir ürün arıyorsanız değer. Çin malı taklitlerden kaçınmak için Venedikli sanatçıların kurduğu organizasyonun mağazası Fonderia Artistica Valese en ideal yerlerden biri.

(Adres: Calle Fiubera 793, San Marco, Venedik. Açık: Pazartesi – Cuma arası 10:30 – 18:30 arası, haftasonları 11:00 – 18:30 arası)

El Yapımı Ayakkabı

Venedik hediyelik eşya ayakkabı

Ayakkabı ve çanta konusunda İtalya’nın dünyada üst sıralarda değil, 1 numara olduğunu biliyor musunuz?

Hakiki deri, İtalyan estetik anlayışı ile tasarlanmış ve kusursuz bir teknikle üretilmiş ayakkabılar ülkedeki hemen her şehirde olduğu gibi Venedik’de de bulabileceğiniz en kaliteli seçeneklerden. Üstelik el yapımı modeller çok daha seçkin.

Böyle bir ürün alıp giydiğinizde fark edileceğinden emin olabilirsiniz. Yalnız minimumde 500 Euro gibi bir bütçe ayırmalısınız. Eğer sadece ayakkabı değil aynı zamanda bir sanat eseri de sayılabilecek bir ürün arıyorsanız Giovanna Zanella en doğru adres.

(Adres: Calle Carminati, San Lio 5641, Venedik. Açık: Pazar hariç her gün 9:30 – 13:00 ve 15:00 – 19:00 arası)

Diğer Hediyelik Eşyalar

Venedik'ten ne alınır

Venedik’ten Ne Alınır yazısında bahsettiğim ürünlerin biraz pahalı olduğunu kabul ediyorum. O yüzden son maddede daha uygun fiyatlı ancak yine de her baktığınızda size Venedik’i hatırlatacak veya sevdiklerinize bolca alabileceğiniz ürünlerden bahsetmek istiyorum.

Bu açıdan elbette buzdolabı magnetleri, hemen her şehirde olduğu gibi, Venedik’de de bulabileceğiniz ürünlerden. Onun dışında minyatür gondollar, Murano camından küpe, kolye gibi aksesuarlar, el yapımı Venedik kağıtları ve kitap ayraçları hem ucuz hem de nerede üretilmiş olursa olsun Venedik’e özgü seçeneklerden.

Venedik seyahatiniz öncesinde Venedik gezilecek yerler, Venedik gezi rehberi ve Venedik’te nerede kalınır? yazılarımıza da mutlaka göz atmanızı öneririm.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top