Venedik'ten ne alınır

Venedik için dünyanın en güzel ve büyüleyici yerlerinden biri, Venedik gezisi içinse her gezginin mutlaka ölmeden önce yapması gereken şeylerden biri olması gerektiğini söyledik. Peki ya alışveriş? Biz Türk gezginler yabancı gezginlerden farklı olarak gittiğimiz yerlerde alışverişe de hatırı sayılır şekilde para ve zaman ayırıyoruz. Üstelik alışveriş boyunca yalnızca kendimize değil bizim geziye gittiğimizi bilen, bilmeyen tüm yakınlarımıza da bir şeyler almaya çalışıyoruz. İşte bu noktada doğal olarak akıllardaki tek soru ise “Venedik’ten Ne Alınır?” sorusu.

Bu yazıyı da okuyun: Venedik'te nerede kalınır?

Dünya modasına yön veren yerlerin başında gelen İtalya giyim konusunda gezginlere birbirinden güzel imkanlar sunuyor. Bunun dışında her yıl milyonlarca gezgini ağırlayan şehrin her köşesinde ufak tefek hatıra niteliğinde de birçok hediyelik eşya bulmanız mümkün. Gelelim şehirden alınabileceklere. (Venedik’te alışveriş hakkındaki tüm genel bilgileri Venedik Alışveriş Rehberi sayfamızda bulabilirsiniz.)

Karnaval Maskeleri

Şehirde satın alabileceğiniz en orijinal hediyelerin başında Venedik maskesi olarak da bilinen karnaval maskeleri geliyor. Şehirde birçok kalite ve fiyatta maske satılıyor. Turistik olan maskelerin tanesi genellikle 8-9 Euro civarında. 2 tanesi 15 Euro’ya satılıyor. Fiyatlar maskenin işlemesine ve kalitesine göre değişebiliyor. Tanesi 20 Euro’ya çok güzel maskeler satılıyor. Sahil kenarı olan Riva degli Schiavoni‘ndeki seyyar satıcılar maske fiyatları konusunda biraz daha uygun. Tanesi 7 Euro olan maskelerin 2 tanesi 12 Euro’ya satılıyor. Kaliteli olarak orta şekerler. Maskeler size büyük ya da kullanışsız gelirse maske şeklinde minik buzdolabı magneti de alabilirsiniz.


Eğer Venedik'te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Venedik seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★  Hotel Fontana başta olmak üzere 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Venedik karnaval maskesi

Karnaval Kostümü

Venedik ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü karnavallar ile de ünlü bir şehir. Dünyanın en ünlü karnavallarından olan Venedik Karnavalı her yıl Şubat ayında düzenleniyor olsa da şehirde birbirinden ilginç ve eğlenceli karnaval kostümlerini, Venedik maskelerini yıl boyunca bulabilirsiniz.

Venedik karnaval kostümü

Cam Eşyalar

Avrupa’da cam alışverişi denilince akıllara gelen ilk yerlerden biri de Venedik’in ünlü adalarından Murano’dur. Murano Adası geçmişten günümüze sahip olduğu cam işletmeciliği ile biliniyor. Dilerseniz şehrin bu rengarenk adasını gezebilir, birbirinden güzel cam eşyalara göz atabilirsiniz. Binlerce Euro değerlerindeki süs takımlardan tutun da minik hatıra niteliğinde olan cam eşyalara kadar birçok ürün bulabilirsiniz. Adada satılan cam takılar genellikle 15-20 Euro civarında. Aksesuar şeklindeki cam süsler 5-10 Euro’dan başlıyor. Tabi 1000 Euro’lara kadar lüks aksesuarları da adada bulabilirsiniz. Camdan yapılmış sarmal bir kolye ve bileklik 27 Euro. Tek küpe fiyatları ise 10 Euro civarında. Normalde pazarlık yapılmasa da birden fazla alacağınız üründe az da olsa indirim yaptırabilirsiniz. Cam eşyaları Venedik şehir merkezinde de görebilirsiniz. İşin aslı şehir merkezinde de en az Murano Adası‘ndaki kadar çok çeşit var. Özellikle alışveriş için adaya gitmenize gerek yok. Ama Murano Adası alışveriş kadar doğal güzellikleri ile de ünlü.

Venedik Murano Camı

Dantel Ürünler

Venedik’e özgün olarak satılan ürünlerden biri de özellikle Burano Adası‘nda satılan dantel ve el işlemeleri. Venedik şehir merkezinde çok bulunmasa da Burano Adası’na yapacağınız günlük geziler ile hem şehrin bu ünlü adasını gezebilir hem de birbirinden orijinal el işlemesi ürünlerden satın alabilirsiniz. 15-20 Euro‘ya birbirinden güzel ve orijinal eşyalar bulabilirsiniz. El yapımı dantel bileklikler en çok tercih edilen ürünlerden. 15-20 Euro’ya minik işlemeli şemsiyeler bulabilirsiniz. Cam ürünlerin aksine el işlemesi ürünleri Venedik şehir merkezinde çok fazla bulamayabilirsiniz.

Burano Adası alışveriş

Yiyecek

Makarna, sirke, sos, zeytinyağı ve çikolata gibi ürünleri şehir genelinde bulabilirsiniz. 3-4 Euro’ya orta boy makarna paketleri satılıyor. Dilerseniz Venedik Havaalanı‘nda yer alan duty free bölümünden de yiyecek alışverişi yapabilirsiniz. Burası merkeze göre biraz daha pahalı ama birkaç Euro daha fazla verip yiyeceklerin bavulunuzda zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Venedik'te yiyecek alışverişi

Deri Ürünler

Floransa ve Roma kadar olmasa da Venedik de deri alışverişi ile ünlü olan bir yer. Şehir genelinde başta deri eldivenler olmak üzere çantalar ve deri aksesuarlar bulabilirsiniz.

Venedik deri eşya alışverişi

Kitap & Kırtasiye

Kitap ve kırtasiye ürünlerine estetik bir bakış açısı kazandıran bu şehirde renkli günlükler ve kalem çeşitleri alınmaya değerdir. Özellikle bazı dükkanlarda el yapımı kırtasiye ürünleri çok dikkat çekici.

Venedik kırtasiye alışverişi

Magnet & Hediyelik Eşya

Her şehirde olduğu gibi Venedik’te de çok sayıda buzdolabı magneti, t-shirt, kupa ve anahtarlık gibi klasikleşmiş hediyeler bulabilirsiniz. Gondolcu şapkaları bunlar içinde en orijinal olan ürünler. Venedik’te tanesi 0,60 Euro’da 6 Euro’ya da magnet var. 4-5 Euro civarında çok orijinal ve kaliteli magnetler bulabilirsiniz. Venedik gondolları ya da karnaval şapkaları şeklindeki magnetler en orijinal olanlar. Ufak hediyelikler dışında 30-40 Euro civarında satılan çok orijinal porselen bebekler satılıyor.

Venedik'te buzdolobı magneti alışveriş

Antika

Eğer antika severseniz Venedik tam da size göre bir yer. Sene içerisinde olağan düzeninde hizmet veren antikacıların yanı sıra Nisan, Eylül ve Noel öncesi Antika Fuarı düzenlenmektedir. Burada nadide parçaları bulmanız mümkündür.

Venedik antika eşya alışverişi

Takı

Takı tasarımı Venedik’te moda haline gelmiş bir alandır. Özgün ve modern çizgileri yansıtan birçok ürün buradan alınabilir. Özellikle camdan yapılmış aksesuarlar oldukça ilgi çekici. Burano Adası‘nda da el örgüsü, orijinal takılar bulabilirsiniz.

Venedik takı alışverişi

Giyim

Stil sahibi olmaları ile tanınan İtalyanların yansıması tabii ki Venedik’te de görülmektedir. Yerel ve dünyaca ünlü birçok giyim markası ve ürünleri burada bulunabilir. San Marco Meydanı civarında dünyanın en ünlü moda markalarının mağazalarını bulabilirsiniz.

Sanatsal Ürünler

Venedik’in tamamında sanat galerileri ve sergi salonları görülebilir. Profesyonel veya amatör birçok sanatçının eserleri Venedik’ten satın alınabilecekler arasındadır.

Kısacası Venedik’ten kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Şehir genel olarak pahalı bir yer olması ile nam salsa da her bütçeye uygun birçok hediye alternatifine sahip. Şehirde alışveriş hakkında genel bilgileri, sokak pazarlarını ve alışveriş yapabileceğiniz bölgeler hakkında bilgileri Venedik Alışveriş Rehberi sayfamızda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın