Venedik ulaşım rehberi blog

Venedik‘in muhteşem atmosferini doyasıya yaşamak isteyenlerin her şeyden önce kentin ulaşım seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Çünkü yeterli bilginiz varsa fazla vakit kaybetmeden gezilecek yerlere ulaşabilir, sevdiğiniz kişiyle romantik dakikalar geçirebilirsiniz.

Eğer bu konu ile ilgili bilginiz yoksa kentin nerede olduğundan başlayarak zarif gondollardan hızlı su taksilerine kadar kentte yararlanabileceğiniz tüm seçenekler ve çok daha fazlası hakkında detayları hazırladığım Venedik Ulaşım Rehberi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Venedik Ulaşım Rehberi: Nerede ve Nasıl Gidilir?

Venedik ulaşım rehberi venedik nerede

Venedik, İtalya’nın kuzeyinden Adriyatik Denizi’ne dökülen Po ve Piave nehirlerinin oluşturduğu deltanın üzerindeki 414,57 kilometrekarelik alanı kaplıyor. Venedik Lagünü’ndeki 118 adayı kapsayan kentte ulaşım amaçlı 170 kanal ve 400 köprü bulunuyor.

Anakaradaki en büyük yerleşimi Mestre olan kentin merkezi 6 ilçeden (yerel dildeki adıyla sestieri) oluşuyor. Kentte her gondolun pruvasında bulunan arma isimleri; Cannaregio, San Polo, Dorsoduro, Santa Croce ve Castello olan bu 6 ilçeyi simgeliyor.

Akdeniz ikliminin etkisi altında olduğu için 4 mevsim ziyaret edilebilen Venedik’e Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirdiği direkt uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Aşağı yukarı 2 buçuk saatte tamamlanan bu seferlerin dışında KLM ve Lufthansa gibi firmalar gezginlere yine İstanbul’dan aktarmalı yolculuk imkânı da sunuyor.

Eğer Avrupa’daki veya İtalya içindeki bir başka şehirden Venedik’e seyahat etmek isterseniz konforun ön planda olduğu yüksek hızlı tren seferlerini veya ekonomik fiyatları ile sırt çantalı gezginler için cazip seçenekler haline gelen otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Kentin konumu, seyahat için en uygun dönemleri ve nasıl gidilebileceği hakkında detaylı bilgiyi “Venedik Nerede & Venedik’e Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Venedik ulaşım rehberi havaalanı ulaşım

Venedik ulaşım seçenekleri konusundaki zenginliğini havalimanından itibaren konuklarına belli ediyor. Marco Polo Havalimanı’ndan 12,6 kilometre uzaklıktaki kent merkezine gitmek için zamanınız varsa otobüsleri, yoksa servis hizmeti veren tekneleri ve su taksilerini kullanabilirsiniz.

Tercih hakkını otobüslerden yana kullananlara şehir içi ulaşım sistemini de yöneten ACTV 5 hat numaralı aracı, ATVO ise Express Bus 35 isimli servisi ile yardımcı oluyor.

Her iki aracın sefer saatleri birbirine yakınken bilet ücretleri aynı. Ayrıca her iki araç da yolcularını Piazzale Roma’ya kadar taşıyor.

Meydana ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için su yolunu kullanan araçlara elde çantalar ve bavullarla aktarma yapmanız gerekiyor.

Eğer böyle bir durumda kalmak istemezseniz havalimanının yanındaki iskelede yolcularını bekleyen Consorzio Motoscafi Venezia tarafından işletilen konforlu su taksilerine binebilirsiniz. Daha ekonomik bir seçenek olarak Alilaguna’nın 3 hatta düzenlediği su otobüsü seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Avrupa’daki birçok destinasyondan uçak seferlerinin düzenlendiği Treviso Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım konusunda sizlere yardımcı olacak seçeneklerse ATVO otobüsleri ile Barzi Bus.

Sizlere sunmuş olduğum tüm transfer seçenekleri ile ilgili detaylı bilgi “Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi” içerisinde yer alıyor.

Venedik Tren Ulaşımı

Venedik ulaşım rehberi tren istasyonu
Venedik Santa Lucia Tren Garı

Tatilinizi Floransa, Milano ve Roma gibi kültürel, tarihi ve sanatsal yönleri ile popüler olmuş İtalyan kentlerinde geçiriyorsanız yüksek hızlı tren seferlerinden yararlanıp Venedik’i ziyaret edebilirsiniz.

Trenitalia ve NTV hem Mestre’deki istasyona hem de kent merkezine yakın konumdaki Santa Lucia Tren Garı’na gün içerisinde bu şehirlerden çok sayıda sefer düzenliyor.

Gezilecek yerlere yakınlığı ve çevresinde çok sayıda konaklama tesisi olduğu için Santa Lucia’ya düzenlenen seferleri tercih etmenizi öneririm. Kentin bu kesimindeki otel seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz “Venedik’te Nerede Kalınır?” başlıklı içeriğimdeki önerilerime göz atabilirsiniz.

Her iki firma da gün içerisinde müşterilerine farklı fiyat opsiyonları sunuyor. Ayrıca esnek bilet ve erken rezervasyon gibi seçenekler sayesinde 19,90 Euro’ya ve daha aşağısına bilet rahatlıkla bulunabiliyor.

Konuklarına konforlu ve hızlı seyahat imkânı sunan tren seferleri hakkında detayları “İtalya’da Tren Ulaşımı” isimli rehberimizde bulabilirsiniz.

Venedik Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Venedik ulaşım rehberi şehir içi ulaşım

Venedik’te mevcut şartlar ve ihtiyaçlar göz önünde alınarak oldukça kapsamlı bir şehir içi ulaşım sistemi kurulmuş. Yürümek kentin kalabalık olmadığı dönemlerde en keyifli ulaşım seçeneğiyken, aşağıda sıraladığım araçlar gezginleri sezon içerisinde dar sokaklarda oluşan yoğun yaya trafiğinden kurtarıp kentin güzelliklerine odaklanabilmelerine yardımcı oluyor.

1. Yürüme

Kentin eşine az rastlanır yapısı, kara taşıtlarının kullanımını kısıtlarken gezginlere neredeyse sınırsız özgürlük tanıyor. Bu fırsattan yararlanıp Avrupa’nın yayalara ayrılmış en büyük alanı olarak değerlendirilen kent merkezini yürüyerek keşfe çıkabilirsiniz.

Tabi öncesinde turizm bilgilendirme ofislerinden ya da otellerden harita edinmek kaydıyla. Çünkü sokakların labirenti andırması yer ve yön duygusunun kolayca kaybolmasına neden olabiliyor.

2. Vaporetto

Venedik ulaşım ağında en fazla tercih edilen araçlar, yerel dildeki adları vaporetto olan su otobüsleri. Tekneler, Büyük Kanal’ı merkezine alan 22 farklı rotada yolcu taşıyor.

Araçlar her ne kadar geniş bir alanda faaliyet gösterseler de kimi zaman sezona ve hava şartlarına bağlı olarak güzergâhlarında değişiklikler olabiliyor.

3. Gondol

Maskeler ve kanallarla birlikte kentin en büyük simgelerinden biri olan gondollar vaporetta’lar hizmete girene kadar şehir içi ulaşımın belkemiğini oluşturuyormuş.

Ancak günümüzde bu nostaljik araçlar daha çok çiftlere özel romantik turlar için kullanılıyor. Hatta önceden söylenirse tur sırasında serenat, özel güzergâh, fotoğraf çekimi gibi ayarlamalar yapılabiliyor.

4. Tragetto

Büyük Kanal ve çevresindeki ihtişamlı yapıları, kent hayatını farklı açılardan gözlemlemek isteyen düşük bütçeli gezginler genelde gondol turu yerine tragetto’lara binmeyi tercih ediyor.

Yolculukları sırasında kanal üzerindeki 7 farklı noktadaki iskelelere yanaşan araçlarda çoğu zaman yoğunluk yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda ayakta yolculuk yapmayı göze almak gerekiyor.

5. Su Taksisi

Su taksisi, Venedik ulaşım ağında tercih edebileceğiniz en konforlu seçenek konumunda. Kişiye özel oldukları için zamandan tasarruf sağlamaları araçların sunduğu bir başka avantaj.

Kentte bu hizmeti veren 4 firma bulunuyor. Ayrıca talep edilmesi durumunda standart taksi hizmetine ek olarak tur seçenekleri de sunulabiliyor.

6. Hop On Hop Off Tekne Turları

Venedik'te ulaşım hop on hop off

Şehir içi ulaşım ihtiyacınızı gidermek için pratik ve de aynı zamanda ekonomik bir çözüm arıyorsanız, City Sightseeing tarafından düzenlenen Venedik hop on hop off tekne turlarına katılabilirsiniz.

24 ve 48 saatlik seçenekler halinde sunulan duraklamalı turlar sayesinde gezginler Venedik gezilecek yerler listelerine aldıkları pek çok mekânı görme fırsatı buluyor.

Bu bölümde sıralamış olduğum toplu taşıma seçenekleri hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını “Venedik Şehir İçi Ulaşım Rehberi” adlı yazımda bulabilirsiniz.

Venedik Gondol Turları

Venedik'te ulaşım Venedik gondol turu
Venedik gondol turu

Kentte gerçekleştirilebilecek en özel aktivitelerin başında gondol turları geliyor. Organize eden firmaya bağlı olarak 30-40 dakika süren turların güzergâhları Büyük Kanal ya da çevre ufak kanalları kapsıyor.

Şehir içi ulaşım seçeneklerinde de belirttiği gibi paket içeriği talep olması durumunda farklı aktivitelerle zenginleştirilebiliyor. Hatta romantik bir gezinti size cazip gelmezse gondol sürmenin püf noktalarını öğrenebileceğiniz turlara da katılabilirsiniz.

Standart turlarda 6 kişiye kadar 30 dakikalık tur ücreti 80 Euro. Eğer tur serenatlı olursa fiyat biraz daha artıyor. Benzer şekilde gece turlarında da fiyat farklı.

Turlara Venedik kanallarında gezerken gondolcular ile anlaşarak katılabileeğiniz gibi internetteki paketlerden satın alarak da katılabilirsiniz. İnternette satılan tur fiyatlarında kişi başı ücret yaklaşık 25 Euro’dan başlıyor.

Benim tavsiyem kaç kişi olursanız olun yarım saat süren ve 80 Euro talep edilen turlara katılmanız yönünde. Kente özgü bu özel aktivitenin tarihçesi, fiyatları hakkında detaylı bilgiyi ve tavsiyelerimizi “Venedik Gondol Turu” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Venedik Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Venezia Unica

Venedik'te ulaşım vaporetto, şehir içi ulaşım fiyatları

Venedik gezginlere sunduğu tüm eşsiz fırsatlara rağmen açık söylemek gerekirse pahalı bir şehir. Kentin bu özelliğini ACTV araçları için sunduğu tek seferlik bileti aldığınızda rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çünkü bu biletlerin fiyatları 7 Euro.

ACTV ulaşım ağını sık kullanacak yolculara günlük bilet seçenekleri de sunuyor. Ancak ziyaret edilecek yerlere ve yeme-içmeye ödenecek meblağlar da göz önüne alındığında Venezia Unica Card masrafları azaltmanın tek yolu gibi gözüküyor.

Kartın, fiyatları 21,90 Euro’dan başlayan gümüş paket seçeneklerinde sadece belirli alanlara ücretsiz giriş ve lagün turu gibi ayrıcalıklar bulunuyor. Altın ve platinyum paketlerde ise seçime bağlı olarak gezginlere 3 ya da 7 günlük toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanma hakkı tanınıyor.

Platinyum paket sahipleri ayrıca Marco Polo Havalimanı’na dönüşte transfer hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabiliyor.

Venedik ulaşım seçenekleri hakkında verdiğim bilgiler umarım keyifli bir tatil dönemi geçirmenize yardımcı olur. Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

 

8 Yorum

 1. Merhaba,
  Özel bir turnuva için Marco Polo hvalimanından Lignano Sabbiadoro’ya gitmemiz gerekiyor. Fakat özel transfer fiyatları çok yüksek 🙁 Ulaşımı daha düşük maliyetle nasıl sağlayabiliriz?
  Teşekkürler

 2. 1 günlük sınırsız vaporetto kartı kalktımı acaba? mecburen 1 günlük vaporetto+bus kartımı almalıyım

 3. Merhaba, Venedik’ten, floransaya nasıl gidebiliriz? Tren veya otobüs. Trenle gidersek hangi durak oluyor? Teşekkürler

 4. Floransadan Venedik Mestre de uygun otel buldum ve o istasyonda inecegim Venedige gitmek icin otobus biletimi almam lazim vaporettomu 2 gun kalacagiz tavsiyeniz nedir tesekkur ederim

  • Şehnaz Hanım merhabalar,

   Mestre’den trenler ile lagüne (asıl Venedik diyim) Stazione di Venezia Santa Lucia durağına giderek buradan yürüyerek yada vaporettolara binerek gezebilirsiniz. Tavsiyem zaman kazanmak adına vaporetto ile San Marco’ya gitmek oradan da yürüyerek istasyona doğru gitmek. Sevgiler.

 5. Venedikte vaporetto ya binerken cocuk arabasi kabul ediyorlar mi? Ediyorlarsa ücret isteniyor mu? Bilginiz var midir?

  • Osman Bey merhabalar,

   Kesin bilgim yok ama fiyat istenmeden kabul edileceğini düşünüyorum çünkü Venedik ulaşım konusunda gerçekten sıra dışı bir yer. İnsanların çok fazla seçenekleri yok. Bu yüzden büyük bavullarla da eşyalarla da vaporettolara binmek zorunda kalıyorlar. Tavsiyem mümkünse sırtınızı yaslayabilecek ve inerken rahat edebilecek bir konum alın. Kalabalıkta sıkıntı yaşamayın. Bir de son tavsiyem otelinizi mutlaka vaporetto duraklarına yakın ayarlayın. Venedik’in çok iç kısımlarında sürekli bebek arabası ile gezmek zaman zaman işkence olabilir. Düz alan gerçekten kısıtlı, araba ile sürekli mini köprü geç vb eziyet olur. Mümkünse bütçenizden fedakarlık yapın ve meydanlara, duraklara yakın yerde konaklayın. Sevgiler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın