Venedik Ulaşım Rehberi

Venedik ulaşım konusunda diğer Avrupa şehirlerine nazaran farklı bir yapıda olan bir yer. Bir lagün üzerinde yer alan ve kanalları ile ünlü olan şehirde ulaşım genellikle su yolu üzerinden yapılmakta. Bu durum kimileri tarafından zor bulunsa da şehre özgünlük katan bir özelliktir. Tabi ulaşım konusunun böyle olması yürüme zorluğu çeken gezginler için zaman zaman sıkıntı oluşturabiliyor.

Venedik’e şehir dışından ya da ülke dışından nereden varırsanız varın önce merkez tren istasyonu ya da çevresine oradan da yürümeniz ya da en yakın su otobüsü ya da taksisine gitmeniz gerekmektedir. Şehir içi ulaşımda çok fazla seçenek olmadığı için yollarda yürüme durumuna göre yapılmıştır. Fakat birçok kısım Arnavut kaldırımı ile kaplı olduğu için elinizde bavullarla yürüme ihtimalini göz önünde bulundurarak gelmenizde fayda vardır. Haritalar ise çok işe yaramıyor maalesef. Bu nedenle merkezde gezerken kaybolmadan korkmadan keyifle sokakları arşınlamak gerekiyor.

Venedik Havaalanı San Marco

Başta İtalya olmak üzere dünyanın en turistik şehirlerinden olan Venedik’e birçok  havayolu şirketi uçuş düzenlemektedir. THY de bunlardan biri. Venedik uçuşları Venedik Marco Polo Havalimanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. İtalyan gezgin Marco Polo’nun adını taşıyan havalimanı Venedik’in kuzeyine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanı Venedik tren istasyonuna ise 12 km uzaklıkta yer alır. Bir çok Avrupa kentinden uçuş seferinin düzenlendiği havalimanı mimari olarak da büyük beğeni toplamaktadır. Havalimanı şehir merkezi arasındaki ulaşım ise deniz otobüsleri, otobüsler ve taksiler ile sağlanmaktadır. ACTV ve ATVO adı verilen otobüsler ile merkeze ulaşabilirsiniz. Dilerseniz taksiler ile yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk ile Piazzale Roma’ya da ulaşabilirsiniz. Havalanından şehir merkezine ulaşım konusundaki detayları Venedik Havaalanı Marco Polo sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik'te konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Venedik'te yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Venedik yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Hotel Montecarlo, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel L’Orologio, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
Venedik Marco Polo Havaalanı
Venedik Marco Polo Havaalanı içerisinde yer alan model uçak.

Venedik Tren Ulaşımı

İtalya tren ulaşımı konusunda çok rahat ülkelerden biridir. Ülkedeki hızlı tren ağı ile şehirlerarası ulaşım son derece rahattır. Üstelik Roma, Floransa, Venedik ve Milano gibi ülkenin önemli kentlerine gün boyu onlarca sefer düzenlenmektedir. Bu nedenle eğer Venedik gezinizi kendiniz ayarlamışsanız ve şehirlerarası ulaşımınızı kendiniz ayarlayacaksanız ülke içindeki hızlı tren hattı ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Bunun dışında Venedik’ten Avrupa kentlerinden direkt tren seferleri vardır. Münih, Paris ve Viyana’dan gece tren seferleri mevcuttur. Bunun dışında Kiev üstünden Moskova’dan, Budapeşte ve Zagreb’den haftanın dört günü tren seferleri düzenlenmektedir.

Venedik anakaradan kalkan trenler Mestre yoluyla Venezia Santa Lucia Tren İstasyonu‘na ulaşmaktadır. Tren istasyonundan su otobüsleri ya da taksileri ile kalacağınız yere ulaşabilirsiniz.

Eğer tren kullanacaksanız biletinizi internetten ya da yerel acentelerden alabilirsiniz. Tren ile seyahat etmenin başka bir avantajı gece trenlerinde konaklama imkanı sağlanması ve bir gecelik de olsa kalacak yer masrafından kurtulmaktır. Ayrıca uçakta bagaj için sınır olduğu düşünülünce eğer mümkünse tren daha iyi bir seçenektir.

Trenlerin varış noktası Venezia Santa Lucia istasyonudur ve Venezia Mestre istasyonu ile karıştırılmamalıdır. İstasyona vardığınızda bagajınızı emanete bırakabilirsiniz. Emanet kısmı 06:00 – 24:00 arasında hizmet vermektedir.

Venedik tren ulaşımı
Venezia Santa Lucia Tren İstasyonu, istasyondan dışarı adım attığınız anda büyüleyici Venedik manzarası sizi karşılıyor.

Roma, Milano, Floransa Trenleri: Tren ulaşımı ile İtalya’nın en önemli şehirleri arasında tren yolculuğu yapmak son derece rahat ve hızlıdır.

 • Venedik S. Lucia ile Roma Termini arasında yapılan yolculuklar genellikle Frecciargento adı verilen hızlı trenler ile sağlanıyor. Gün boyu karşılıklı bir çok seferin yapıldığı hatta bilet fiyatları 40 Euro’dan başlıyor. Roma Venedik tren yolculuğu ise yaklaşık 3 saat 45 dakika sürüyor.
 • Venedik S. Lucia ile Milano Centrale arasında yapılan tren yolculukları yaklaşık 2 saat 35 dakika sürüyor. Frecciabianca adı verilen hızlı trenler ile gün boyu karşılıklı seferler düzenleniyor. Bilet fiyatları 19 Euro’dan başlıyor.
 • Venedik S. Lucia ile Firenze S. M. Novella (Floransa) arasında yapılan yolcuklar Frecciargento adı verilen hızlı trenler ile sağlanıyor. Yoculuk süresinin 2 saat 5 dakika olduğu hatta bilet fiyatları 29 Euro’dan başlıyor. Gün boyu karşılıklı seferler düzenleniyor.

Tren biletleri istasyonlardaki makinelerden ya da online olarak http://www.trenitalia.it adresinden satın alınabilir. Tren Italia sayfasından Milano, Roma ve Floransa gibi önemli İtalyan kentlerine yapılan tren seferleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Venedik Şehir İçi Ulaşım

Venedik, dünyanın sadece yürüyerek ve su yolu ile gezilebildiği kentidir. Araç trafiğinin olmaması Venedik şehir içi ulaşımı daha sakin ve çekici hale getirmektedir. Yalnız bu durum maalesef zaman zaman yürüme güçlüğü çeken gezginlerin zorluk yaşamasına neden olmakta. Şehir içinde ulaşım ise diğer şehirlere göre oldukça pahalıdır. Eğer Venedik’te birkaç gün geçirecekseniz seyahat kartı iyi fikirdir. 29 yaş altı kişiler için uygun indirimler mevcuttur. Eğer bilet kullanacaksanız araca binmeden önce biletinizi geçerli hale getirmeniz gerekmektedir. Bu kartı ulaşımın yanı sıra müze ve gezi yerlerinde de kullanabilirsiniz.

Vaporetto: Venedik şehir içi ulaşımda hızlı bir yol vaporetto adındaki ufak tekneler ve su taksileridir. Her yere bununla ulaşmak mümkün olmasa da gezmek için en ideal yol budur. Eğer Venedik’te birkaç gün geçirecekseniz su taksisi yerine vaporetto kullanmak daha ucuza mal olacaktır. Vaporetto, dell’Arte ile Büyük Kanal ve civarını keşfedebilirsiniz. Vaporettolar Venedik’te görülecek birçok yerde durmaktadır. Bilet ücretleri 12 saat – 7 gün arasında geçerlidir ve fiyatları buna göre değişmektedir.

Booking.com

Bilet fiyatları şu şekildedir: 12 saat 18 Euro, 24 saat 20 Euro, 36 saat 25 Euro, 48 saat 30 Euro, 72 saat 35 Euro ve 7 gün 50 Euro’dur. (Fiyatlar zaman zaman güncellenmektedir.)

Gondol: Gondol Venedik’in en önemli sembollerinden biridir. Buraya gelip kanalları gondol ile gezmemek olmaz. Turistik olması nedeniyle gondol ile gezmenin ücreti fazladır. Gondola binecekseniz binmeden önce pazarlık edip fiks bir fiyat belirlemeniz tavsiye edilir. Gondolların tarihi ve gondol turları hakkında detaylı bilgileri Venedik Gondolları ve Venedik Gondol Turu sayfasında bulabilirsiniz.

Su Taksisi: Su taksisi ulaşım araçları içindeki en pahalı seçeneklerin başında gelir. Taksi metre açılış ücreti 14.5 Euro’dur ve dakikası 1.8 Euro ile ücretlendirilir. 50 santimetre boyutundaki bir parça bagaj bedeli 3 Euro’dur. Eğer sizi olduğunuz yerden alırlarsa ekstradan 6 Euro ödemeniz gerekir. Tren istasyonundan San Marco Meydanı’na ulaşım 2 kişi için yaklaşık 60 Euro tutar ve havaalanı ulaşım için  fiyat yaklaşık 100 Euro’dur. Şehirde altı tane su taksi istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlar şunlardır: Ferrovia, Piazzale RomaRialto Köprüsü, San Marco Meydanı, Lido ve Venedik Havaalanı Marco Polo.

Yürüme: Defalarca kaybolma ihtimaliniz olsa da Venedik şehir içi ulaşımdaki en ideal yol yürümektir. Turist ofislerinden ve kaldığınız yerden ücretsiz olarak şehir haritası edinebilirsiniz. Yolları ve sokak isimlerini takip etmek için yazı başındaki kelimelere ihtiyacınız olabilir. Haritalar dar sokakların olduğu bölgelerde işe yaramayabilir ama Venedik’te kaybolmaktan ve dar sokaklara girmekten korkmayın. Emin olun şehrin havasını en güzel bu şekilde yaşarsınız.

Venedik Ulaşımında Gerekli Olabilecek Kelimeler

 • Calle: Kaldırım
 • Campo: Meydan
 • Campiello: Kilisesiz küçük meydan
 • Fondamenta: Kanal yanındaki yaya yolu
 • Ruga: Ev ve mağaza yoğunluğu olan işlek cadde
 • Rio: Küçük kanal
 • Salizada: En büyük cadde

Venedik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Venedik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Venedik'te konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Venedik'te yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Venedik yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Hotel Montecarlo, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel L’Orologio, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

 1. Venedikte vaporetto ya binerken cocuk arabasi kabul ediyorlar mi? Ediyorlarsa ücret isteniyor mu? Bilginiz var midir?

  • Osman Bey merhabalar,

   Kesin bilgim yok ama fiyat istenmeden kabul edileceğini düşünüyorum çünkü Venedik ulaşım konusunda gerçekten sıra dışı bir yer. İnsanların çok fazla seçenekleri yok. Bu yüzden büyük bavullarla da eşyalarla da vaporettolara binmek zorunda kalıyorlar. Tavsiyem mümkünse sırtınızı yaslayabilecek ve inerken rahat edebilecek bir konum alın. Kalabalıkta sıkıntı yaşamayın. Bir de son tavsiyem otelinizi mutlaka vaporetto duraklarına yakın ayarlayın. Venedik’in çok iç kısımlarında sürekli bebek arabası ile gezmek zaman zaman işkence olabilir. Düz alan gerçekten kısıtlı, araba ile sürekli mini köprü geç vb eziyet olur. Mümkünse bütçenizden fedakarlık yapın ve meydanlara, duraklara yakın yerde konaklayın. Sevgiler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın