venedik'te yapılacak şeyler

Kuzey İtalya şehirlerinden biri olan Venedik yalnızca İtalya‘nın değil, dünyanın en sıra dışı ve büyüleyici şehirlerinden biri. Şehir, kanallar ve köprülerle birbirine bağlı 118 adadan oluşuyor. Harita kullanımına dahi müsaade etmeyen labirent tipi dapdar sokakları, kanallara açılan çıkmazları, her adımda karşınıza çıkan muhteşem manzara noktaları, balkonlu evleri ve daha sayılabilecek birçok özelliği ile herkesin ilgisini çekebilecek bir yer.

Kanalların ve dar sokakların yarattığı atmosfer dolayısıyla özellikle romantikliği ile dillere destan olsa da ki Venedik gerçekten her köşesinde romantizmi bulabileceğiniz bir şehir Venedik’te şahit olunması gereken köklü bir tarih ve kültür birikimi de bulunuyor.

Tüm bunların haricinde Venedik’in şehre özgü alışveriş yapabileceğiniz hediyelik seçenekleriyle donatılmış olması ve unutamayacağınız tatlar deneyeceğiniz restoran ve kafelere ev sahipliği yapması da şehrin insanı kendine çeken diğer özellikleri arasında.

Dünyada eşi benzerine rastlanılamayacak farklılıkta bir şehir olan Venedik‘i bir an önce seyahat planlarınıza dahil etmenizi gerektiren bir diğer önemli şey ise şehrin ciddi anlamda “sular altında kalıyor” oluşu.

Değişen iklim koşulları ve yer kabuğu hareketlerinde meydana gelen farklılıklar göz önüne alındığında Venedik batıyor” iddiası aslında bir efsane değil. Bunun gerçekleşmesi için bizim ömrümüzün çok ötesinde bir zaman söylense de bu şehri görmek için acele etmenizi gerektirecek güzellikte olan Venedik’te gezilecek yerler oldukça fazla.

Venedik’te Yapılacak 6 Şey

venedik yapılacak şeyler

Venedik’te görülecek yerler listesi yapmak aslında şehre biraz haksızlık etmek oluyor çünkü Venedik, her köşesi ile görülmeye değer bir şehir. Ancak zamanınız kısıtlıysa ve buna rağmen Venedik’i kısa zaman içerisinde tam anlamı ile yaşamak istiyorsanız Venedik’te yapılacak 6 şey önerileri ile kendinize bir plan oluşturabilirsiniz.

Önce istemeseniz de Venedik sokaklarında kaybolup belki şansınızın yaver gitmesi belki de ıssız bir ara sokaktaki tabela ile dünyanın en meşhur meydanlarından San Marco’ya ulaşacak

1. San Marco Meydanı’nın her köşesini inceleyin.

venedik'te ne yapılır san marco bazilikası

Dünyanın en meşhur ve en güzel meydanları arasında kabul edilen San Marco Meydanı, Venedik’in en ihtişamlı yapılarına ev sahipliği yapıyor.

Meydana çıktığınızda özellikle alakasız bir ara sokaktan şans eseri buraya ulaştıysanız nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Bu nedenle bir beş dakika da olsa San Marco Meydanı’nın tam ortasında durup her köşesini incelemeden Venedik’ten dönmeyin.

Meydanın ve aynı zamanda Venedik’in en önemli yapıları arasında olan San Marco Bazilikası, 9. yüzyıldan kalma bir yapıdır. Bazilika aynı zamanda Bizans mimari sanatının en önemli yapılarından da biridir.

San Marco Bazilikası’nın beş kubbe, altın renkli mozaikler ve gotik tarzdaki kabartmalar, heykeller ve figürlerden oluşan dış yapısı kadar içerisi de bir o kadar etkileyici. Ancak yılın neredeyse her dönemi inanılmaz bir kuyruk oluyor bu nedenle gitmeden önce bu adresten rezervasyon yaptırarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi, 99 metre yüksekliği ile Venedik’in en yüksek yapılarından biridir. Kulenin tarihi 9. yüzyıla dayansa da yıllar içerisinde değişiklikler yapılmıştır.

Hatta 1902 yılında tamamen çökmüş ve sonrasında orijinalinin aynı planında tekrar inşa edilmiştir. Dışarıdan sunduğu görkemli manzaranın haricinde çan kulesinin en üst noktasına çıkarak Venedik’i kuş bakışı izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

San Marco Meydanı’nda mimari açıdan şölen sunan yapıların yanında şehrin en ünlü müzelerinden olan Correr Müzesi de yer alır. Müze içerisinde el sanat eserleri, resimler ve kabartmalar bulunur.

Ayrıca Ulusal Arkeoloji Müzesi de Correr Müzesi içerisinde bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi’nde ise Yunan, Roma ve Babil dönemlerinden kalma eserler vardır.

Meydandaki bir diğer etkileyici yapı da 15. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Torre dell’Orologio veya St. Mark’ın Saat Kulesi olarak bilinen saat kulesidir.

Dükler Sarayı (Palazza Ducale) yine ihtişamlı boyutu ve gotik tarzdaki mimarisi ile Venedik’te görülecek yerler arasındadır. Tarih içerisinde şato olarak inşa edilen ve Venedik yönetiminde rol alan saray şu anda müze olarak hizmet veriyor.

2. Büyük Kanal’da şehrin akışına şahit olun.

venedik büyük kanal hakkında

Venedik trafiğinin aktığı ana cadde olarak nitelendirebilecek Büyük Kanal (Grand Canal), 3800 metre uzunluğundadır. Saint Mark Basin – Santa Lucia Tren İstasyonu arasında ‘S’ şeklinde uzanarak tüm şehri sarmaktadır.

Şehrin tüm trafiği bu kanal üzerinden aktığı için gondollara, deniz otobüslerine, özel botlara, su taksilere ve farklı deniz ulaşım araçlarına bol bol rastlayacaksınız.

Büyük Kanal’ı önemli kılan bir diğer neden de üzerinde 170 tane tarihi yapı bulundurmasıdır. Bu yapılar arasında genellikle Venedik zenginlerinin evleri, kiliseler, irili ufaklı meydanlar ve estetik açıdan fazlasıyla çekici olan birçok farklı yapı bulunur.

İster gondollarla ister deniz otobüslerine binerek Büyük Kanal üzerinde bir gezintiye çıkabilir ve görsel şölenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ben görebildiğim kadarını karadan göreyim derseniz ise kanalın farklı kısımlarında Ponte Delgi Scalzi, Rialto ve Ponte dell’Accademia isimli köprülerin manzarasını tercih edebilirsiniz.

Ancak kişisel önerim Büyük Kanal’ı “vaporetto” isimli deniz araçları ile gezip, gondol hakkınızı Venedik’in dar kanallarına saklamanız.

3. Venedik’in dar kanallarını gondolla keşfedin.

venedik yapılacak şeyler gondol turu

Venedik’te gondol turu yapmak, Venedik denince herkesin aklına gelen ilk şeylerden biri. Fazla turistik ve dolayısıyla gereksiz pahalı bir aktivite gibi dursa da bana göre Venedik’te yapılacak şeyler listesine hakkıyla girer.

Hem şehrin ruhunu tam olarak hissetmiş hem de kendiniz gezerken göremeyeceğiniz aralarda gizli saklı kalmış birçok güzelliği görmüş oluyorsunuz. Bu nedenle eğer fırsatınız varsa mutlaka gondol turu yapın.

Venedik gondol turları hakkında bilgi konusuna gelecek olursak standart fiyat 40 dakika için 80 Euro. İster iki kişi binin ister dört, bu kısım size kalmış ancak en çok altı kişi binilebiliyor. Gece turlarında ise 40 dakika için 100 Euro isteniyor.

Eğer tur uzunluğunda değişiklik yapmak veya turunuza serenat eklemek isterseniz fiyatlar değişiklik gösteriyor. Dikkat edilmesi gereken şey ise bazen çok lüks tasarıma sahip gondollar için fazla ücret istenebiliyor olması.

Bu nedenle turu kabul etmeden önce iyice sorup soruşturmayı unutmayın. Tur rotaları da değiştiği için bunları da öncesinden öğrenmeniz de fayda var.

Gondolları nereden bulacağınıza gelecek olursak şehirde geçmiş zamanlara oranla çok daha az gondol olmasına rağmen üç adımda bir karşınıza bir gondolcu çıkıyor desek yalan olmaz. Gondolcuları özellikle siyah pantolon ve çizgili bir üst veya gömlek kombinasyonlarından tanıyabilirsiniz. Planlı davranmak isterseniz San Marco Meydanı’ndan hareket eden gondolları tercih edebilirsiniz.

Son olaraksa eğer az kişi örneğin iki kişi seyahat ediyorsanız gondol turu satılan iskelelerin önünde kendiniz gibi olan insanlarla anlaşıp bir gondolu paylaşabilir ve ücreti çok daha aşağıya çekebilirsiniz.

Venedik’te bu oldukça yaygın olduğu için çekinmeden sormanız da bir sakınca olmayacaktır. Aynı şekilde kısmen ölü sezonlarda gondolcularla pazarlık yapmayı da denemeyi ihmal etmeyin.

4. Dondurmanın tadını çıkarın.

italya venedik dondurmaları

İtalya’ya en ufak ilgisi olan İtalya şehirlerindeki dondurma efsanesini de elbet duymuştur. Her şehrin kendine has dondurmacıları hatta kendine has dondurma çeşitleri olur.

İşte Venedik de o şehirlerin arasında sayılabilecek bir şehir. Venedik dondurmacılarının hakkını vermeden şehrin hakkını vermiş sayılmazsınız bu nedenle Venedik seyahatinizde dondurmanın tadını çıkarın.

Şehirde neredeyse her dondurmacının lezzeti ortalamanın üzerinde sayılsa da nokta atışı tercihler yapmak, bana göre en unutulmaz lezzetlere ulaşmak için her zaman gereklidir.

İlk tavsiyem aslında İtalya’nın birçok şehrinde bulunan ve gittiğiniz şehirde varsa denemeden dönmemeniz gereken bir dondurmacı. Venchi isimli bu dondurmacıyı Venedik’te tren garının içerisindeki mağazaların arasında bulabilirsiniz.

İtalya’nın yaygın krema tipi dondurmalarının aksine çok daha yoğun tatlar sunuyor. Damak zevki kişiden kişiye çok değişken bir şey olsa da çikolatayla aranız iyiyse “yoğun çikolata”, fındık seviyorsanız da fındıklı dondurmasını mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

İkinci tavsiyem ise dondurmalarını tatlandırıcı kullanmadan tamamen doğal ürünlerle hazırlayan Suso isimli dondurmacıdan yana olacak. Kendisini bulmak biraz zor olabilir ancak San Marco Meydanı ve Rialto Köprüsü arasında kalan küçük meydanda ara sokaklara dalarsanız elbet karşılaşacaksınız.

Son olarak ise Venedik’in yerlileri arasında da oldukça popüler olan Boutique del Gelato dondurmacısını deneyebilirsiniz.

5. La Fenice Tiyatrosu’nda operanın keyfine varın.

venedik'te opera keyfi

1792 yılında inşa edilen La Fenice Tiyatrosu, Venedik’in en eski ve büyük tiyatro ve opera binasıdır. La Fenice, “anka kuşu” anlamına gelir.

Tiyatronun bu isimle adlandırılması kurulduğu binanın geçmişinde gerçekleşen yangından gelir. La Fenice de önceki bina ile aynı kaderi paylaşmış ve tarih içerisinde yangınlar nedeniyle birçok kez yerle bir olup her seferinde, deyim yerindeyse, küllerinden doğmuş ve çok daha görkemli şekillerde yeniden inşa edilmiştir.

Eğer La Fenice tiyatrosunda gerçekleşen etkinliklere katılmak isterseniz internet sitesinden programı inceleyebilir ve biletinizi internetten alabilirsiniz. Ayrıca bir etkinliğe katılmasanız da içeriyi gezme şansınız var.

Tiyatro genellikle 9.30-18.00 saatleri arasında ziyarete açık oluyor ancak etkinliklerin yoğun olduğu dönemlerde bu saatler değişebildiği için önceden kontrol etmenizde fayda olacaktır. İçeri giriş için tam ücret 10, indirimli ise 7 Euro.

6. Venedik’in ara sokaklarında kaybolun.

venedik sokaklarında yürüyüş

İlk bakışta her ne kadar saçma bir tavsiye gibi görünse de Venedik’i keşfetmenin en güzel yolu kesinlikle Venedik’in ara sokaklarında kaybolmaktan geçiyor.

Zaten harita kullanmanıza çabalasanız bile çok da izin vermeyen şehri gezerken kendinizi haritayı ve labirent sokakları çözmeye boğmak yerine gözünüze güzel gözüken, sizde merak uyandıran her sokağa girmeyi deneyebilirsiniz.

Venedik’te kaybolmak şehrin her daim süregelen kalabalığından biraz olsun uzaklaşmanızı da sağlayacaktır. Şehirle kalıplaşmış köprüler, yapılar veya sokaklar yerine ilginizi çok daha fazla çekecek sakin restoranlardan dapdar sokaklara, ferah meydanlardan çıkmaz kanallara kadar birçok yer ile karşılaşabilirsiniz.

Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın