Venedik'te ne yenir

Venedik sahip olduğu büyüleyici atmosferi kadar zengin mutfağı ile de gezginlerin gönüllerinde taht kuran bir yer. Pizza ve makarnanın anavatanı olarak bilinen İtalya’nın bu ünlü kentinde birbirinden güzel lezzetler bulabilirsiniz. Şehir, gerek İtalyan mutfağını yansıtması gerekse de yüzyıllarca farklı toplum ve ülkelerden etkilenen bir yer olması nedeniyle farklı bir mutfak kültürüne sahiptir. Kuzey İtalya, Avusturya ve Slavik ülkelerinin etkilerini yöresel Venedik yemeklerinde görebilirsiniz. Venedik gezisi boyunca menülerde karşılaşma ihtimaliniz yüksek olan, ünlü yemekleri alttaki listemizde bulabilirsiniz.

Venedik'te konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli, a Luxury Collection Hotel

Venedik Yeme İçme Hakkında

Venedik yemek çeşitleri açısından hem İtalyan mutfağını hem de bugüne dek ticaret ve turizm nedeniyle etkilendiği yerleri yansıtmaktadır. Fakat Venedik yemek kültürünün öğün miktarı ve kalite açısından diğer İtalyan kentlerinden daha az ve kötü olduğu düşünülmektedir. Örneğin; İtalyan pizzasının yenilebileceği en kötü yer olarak Venedik görülür. Venedik oldukça turistik bir yer olmasına rağmen yemek konusunda çok fazla seçenek ve kaliteli ürünler sunan bir yer değildir.

Venedik yemekleri balık ve sebze ağırlıklıdır. Genellikle mevsim ürünlerinin kullanılması yemekleri daha lezzetli ve sağlıklı hale getirmektedir. Tipik İtalyan yemeklerinden olan makarnanın değişik şekil ve lezzetlerde olanları burada tadılabilir. Balık ve deniz ürünleri de ana yemek çeşitlerindendir.

Venedik’te öğlen yemeği genellikle ayakta yenir. Kafe, restoran ve benzeri yerlerde fiyatlar orada mı yenecek ya da dışarı mı alınacak şeklinde iki türdür. Fiyat farkı nedeniyle genellikle “take away” olarak adlandırılan yemeği alıp çıkma seçeneği tercih edilir. Öğlen yemeğinin yanında kimi zaman ekmek ve su da verilmektedir. Fakat bunun için küçük bir ücret talep edilmektedir.

Venedik yemek kültüründe akşam yemeğinin özel bir yeri vardır. İnsanlar akşam yemeğinden önce “bacari” adı verilen bir saatte buluşurlar. Genellikle bir şeyler içip sohbet edilen bu saat akşam yemeğine giriş olarak kabul edilir. Bu saatte bir şeyler içip aperatif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Akşam yemeği genellikle 19:30 – 20:30 arasında yenir. Birçok mutfak 22:00 – 23:00 arasında kapatılır.

Venedik’te maalesef Türk restoranı bulunmuyor. Dilerseniz bölgede yer alan helal yiyecek satan Orta Doğu restoranlarını tercih edebilirsiniz.

Venedik restoranları
Şehrin kalbi olan San Marco Meydanı’nda dünyaca ünlü kafe ve restoranları yer alıyor.

Venedik Yemek Fiyatları

Venedik’te yemek yerken menüde yer alan ağırlık birimlerine dikkat etmenizde fayda vardır. Örneğin; 400 gramlık bir et ya da balık yemeği belirtilen fiyatın 4 katı gelebilir. Menülerdeki yiyecek fiyatları belirli bir gramaj için olabilir. Sipariş verirken bunları sormanızda fayda vardır.

Yiyecek ve içecek fiyatları karşılaştırıldığında uygun fiyatlı menüler sunan yerlerde genellikle içecek fiyatları fazladır. Mesela menü fiyatlarının çok uygun olduğu bir yerde 33 lük biranın 5 Euro olması şaşırtıcı değildir.

Bir akşam yemeği için ortalama fiyatlar şu şekildedir: 100 Euro ve üstü – pahalı, 50 – 100 Euro arası – uygun, 50 Euro’ya kadar – uygun olarak değerlendirilir. Hesaba servis ücreti dahildir. Fakat servisten memnun kaldıysanız %10 bahşiş vermeniz uygundur.

Venedik’te Ne Yenir?

(Listede adı geçen tüm yiyecekler bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliğinde değildir. Sayfanın gurme turları yapanlar kadar yurt dışında yeme içme konusunda hassas olan gezginler için de bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.)

Venedik'te ne yenir
Sarde in Saor şehrin yöresel lezzetlerinden

Ana Yemekler

 • Sarde in Saor: Sardee in Saor sevilen bir Venedik yemeğidir. Sardalyanın soğan, üzüm ve fıstık ile pişirildiği tatlı ekşi bir tadı olan kulağa garip gelen ama bir o kadar da lezzetli bir yemektir.
 • Risi e bisi: Ana içeriği pirinç ve bezelye olan bir yemektir. Risotto ile çorba arası bir kıvamdadır. Değişik şekillerde servis edilen bu yemeğin yanında balık, denizanası, fasulye gibi seçeneklerle de sunulabilir.
 • Pasta e fasioi: Fasulye ve makarna içerikli bir yemektir.
 • Scampi alla veneziana: Haşlanmış istiridyenin zeytin yağı ve limon suyu ile servis edilen halidir.
 • Caparossoi a scota deo: Limon ve biber ile pişirilen erik yemeğidir.
 • Risotto ya da vermicelli al nero di seppia: Risotto ya da diğer adıyla vermicelli uzun, ince erişteden yapılır. Siyah renkte olanı Venedik’te oldukça ünlüdür. Farklı malzemelerle hazırlanan risotto deniz ürünleriyle de farklı sebzelerle de sunulmaktadır.
 • Bigoi in salsa: Spagettinin sardalya ile sunulan halidir.
 • Scampetti con polenta: İstiridyenin mısır ile sunulduğu yemek çeşididir.
 • Carpaccio: Venedik’te Harry’s Bar’da bulunmuş ince dilim çiğ etin mayonez, hardal, krema e domates sosu ile servis edildiği yemektir. Orijinal tarifinin yanı sıra farklı malzemelerle de sunulmaktadır.
 • Fegato alla veneziana: Soğanlı ciğer yemeğidir.
 • Bacala mantecato: Balığının maydanoz ve zeytinyağı ile pişirilmesi ile yapılmaktadır. Venedik’in en tanınmış yemeklerinden olan Bacala mantecato Baltık Denizi’nden getirilen balıklarla yapılır.
 • Mołeche: Yengeç kızartmasıdır.
 • Rixoto de gò: Goby adı verilen Venedik’e özgü bir balığın pirinç ile hazırlandığı halidir.
 • Połenta e schie: Lagünden elde edilen küçük istiridyelerden yapılan bir yemektir.
 • Gnocchi: Gnocchi günümüzde İtalya’nın her yerinde hemen her gün hazırlansa da 16. yüzyılla dayanan bu yemek bir zamanlar sadece festival zamanı hazırlanan bir çeşitti. Patates, un ve yumurta ile hazırlanan gnocchi lezzetli bir hamur işi yemeğidir.
 • Cicchetti: İspanyol yemeği olan “Tapas” a benzemektedir. Genelde Venedik barlarında servis edilen bu yemek içki yanında tavsiye edilir.
 • Asiago Cheese: İtalya’nın en özel peynir çeşitlerinden biridir ve kökü Venedik’e dayanır. Günümüzde birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Tatlılar

 • Pincia: Yumurta, şeker ve üzüm ile hazırlanan bir unlu mamülüdür.
 • Tiramisu: Yumuşak bir kekin kahve ile ıslatılması ve arasına krema konulması ile yapılan lezzetli bir tatlı çeşididir.
 • Frittella alla Veneziane: Venedik bölgesinin yerel tatlısı olarak bilinir. Kızartılmış küçük donutlardır ve un, yumurta, şeker ve limondan yapılmaktadır.

Venedik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Venedik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın