Venedik yemek rehberi blog

Venedik yeme içme kültürü ve yemek seçenekleri açısından İtalya’nın kalanı ile benzerlikler göstermekle birlikte son derece farklı yönleri de olan bir şehir. Öncelikle burayı ziyaret ettiğinizde gezinizin bir gastronomi turu da olacağını düşünmeyin.

O açıdan fazlaca turistik bir şehir. Ancak İtalya’da romantizmin başkenti, kanallar ve gondollar şehri Venedik zengin yeme içme seçenekleri ve özellikle deniz ürünleri ile turistleri bir şekilde memnun etmeyi de başarıyor.

Yeme içme anlamında büyük beklentilere girmeden ve yeterli araştırmayı da yaparak gittiğinizde kentte lezzetli seçenekleri tatmadan dönmeniz zor. Venedik Yemek Rehberi yazısında sizlere kısaca kentin yeme içme kültüründen bahsedeceğim.

Elbette bir turist olarak şehrin yerlisi gibi aynı alışkanlıklarla yemek yemeniz gerekmiyor ancak ne ile karşılaşacağınızı bilmeniz hazırlıklı olmanızı da sağlayacaktır.

Venedik’te Yeme İçme Hakkında

Vendik'te yeme içme bilgiler

Her ne kadar tüm İtalya’da olduğu gibi Venedik’te de yemek alternatifleri sonsuz olsa da bu şehirde yemek yemek sizleri diğer İtalyan şehirleri kadar tatmin etmeyebilir.

Bunun en önemli sebebi kenti her gün ziyaret eden on binlerce turist olması, restoranların fazlasıyla dolu oldukları için rekabete ihtiyaç duymamaları ve zaten gelen bir turistin tekrar Venedik’e gelme ihtimalinin düşük olması diyebiliriz.

Bu sebeple servis ve yemek kalitesi herkesi tatmin etmeyebilir. Ancak bu durum tabii ki bu gondollar kentinin tadını çıkarmamanızı gerektirmez. Belki biraz ne ile karşılaşacağınıza hazırlıklı olmalısınız.

Venedikliler diğer İtalyanlar gibi masada saatlerce oturarak yemeğin tadını çıkarma alışkınlığına da pek sahip değil. Bu şehirde yerliler herhangi bir barda veya bistroda hızlıca bir şeyler atıştırarak işine gücüne koşuyor.

Dolayısıyla başlangıcı, ana yemeği, tatlısıyla tam bir yemek ziyafeti çekmek istediğinizde, üstelik bir de birkaç kişiden oluşan bir grupsanız, yemeklerin sırası karışabilir, biriniz yemeği bitirdiğinizde diğerinin yemeği masaya ancak gelebilir. Kısacası hemen her şey olabilir.

Dolayısıyla Venedik’e gitmeyi planlayan gezginlere önerim, masa adabı gibi kuralları unutup, böyle bir beklentiye hiç girmeyip yediklerinin içtiklerinin tadını çıkarmaya çalışmaları.

Ve eğer seviyorsanız, Venedik’te deniz ürünlerin şaşmayın. Evet biraz araştırma ile pizza, risotto, makarna gibi seçeneklerin taze malzemelerle hazırlanan en lezzetli yemeklere ulaşabilirsiniz ancak deniz ürünleri bu büyüleyici kentin spesyali.

Açılış Saatleri

Venedik Yemek Rehberi yazısında bahsetmek istediğim bir diğer önemli konu da restoranları açılış saatleri. Eğer kahvaltı servisi vermeyen bir yerden bahsediyorsak restoranlar genellikle 12:00’de açılır ve 14:30–15:00 civarında kapanır.

19:00 gibi akşam yemeği açılan restoranların günü kapatması ise 23:00–24:00 civarıdır. Kahvaltı servisi de yapan yerlerin sabah 09:00 gibi açıldığını da söylemek isterim.

Çok turistik bir şehir olmasından dolayı Venedik’te restoranlar genellikle haftanın her günü açıktır ancak nadiren de olsa bazıları Pazar günleri kapalı olabilir (ki bunlar genellikle turistik yerlere uzak, daha çok yerli halkın konakladığı semtlerde olan restoranlardır).

Venedik’te Yeme İçme Kültürü

Venedik yemek rehberi genel bilgiler

Tipik İtalyan yemek kültürü her yerde olduğu gibi Venedik’te de başlangıçlar (antipasto), ardından bir çeşit makarna (primo piatto), ardından et veya balık içeren bir ana yemek (secondo piatto) ve son olarak da tatlı veya meyve (contorno) sıralamasından oluşuyor.

Ancak yazının başında da belirttiğim gibi Venedik’te bu kadar çeşitli bir siparişe gerek de yok. Zaten bir kişi için çok fazla da olabilir. Bu sıralamada istediğinizi alıp istediğinizi atlayabilirsiniz.

Genellikle yemekler likör ve kahve ile biter, ki sizlere de mutlaka tavsiye ederim. Kahvenin binbir çeşidi ve lezzetini bulabileceğiniz bir yerdesiniz sonuçta.

Bahsettiğim sıralamaya uymayan tek yemek ise pizza diyebilirim. Tipik bir pizza menüsü bruschetta gibi hafif bir başlangıçla başlayıp, pizza ve meyve ya da tatlı şeklinde devam eder.

Ancak pizza yemek istiyorsanız her şeyi yapan bir restoran yerine özellikle pizzacıya gitmenizi öneriyorum. Hem çok daha fazla seçenek var hem de pizzalar daha taze ve özenli hazırlanıyor.

Rezervasyon

Turistik bir şehir olmasından dolayı Venedik’te restoranlarda rezervasyon zorunluluğu yok. Elbette restoranlar genellikle kalabalık ancak ben yer olmadığı için kapıdan dönen de görmedim.

Belki sadece Tripadvisor gibi sitelerde çok yüksek puanı olan ya da Michelin yıldızlı restoranlarda rezervasyon yaptırmanız gerekebilir ki o da mutlaka o restoranda yemek yemeyi istiyorsanız. Onun dışında rezervasyon konusunda hiç endişelenmemenizi öneririm.

İçecekler

Vendik'te yeme içme rehberi

İçecek kültürünün Venedik’te tüm İtalya’dan farklı olduğunu söyleyemem. Şarap keyifli yemeklere eşlik eden ve sonsuz çeşidi bulunan en önemli alkollü içeceklerden.

Bunun yanında likör de (özellikle limonlu bir likör olan Limoncello veya kavunlu likör) yemeklerden sonra tercih edebileceğiniz, lezzetli ve İtalya’da son derece kaliteli olan bir başka içecek.

Bira ise belki sadece pizza eşliğinde alabileceğiniz, onun dışında Venedik’te çok tercih edilmeyen bir içecek diyebilirim.

Alkolsüz içeceklerde de durum benzer. Hemen her çeşidi ile “kahve” Venedik’te tüketebileceğiniz, hatta farklı aromaları denemenizi önereceğim içecek.

Venedik Yemek Fiyatları

Venedik yemek rehberi yemek fiyatları

Euro kurundan dolayı zaten Avrupa’da herhangi bir yer biz Türkler için biraz pahalı olsa da Venedik bunun son noktası diyebilirim. Ucuzluk, pahalılık biraz da göreceli kavramlar o yüzden şöyle söyleyeyim; hemen hemen tüm ürün ve servislerde olduğu gibi yemek yemek konusunda da İtalya’nın en pahalı şehri Venedik.

Bir de eğer kaliteli, sağlıklı ve taze yemekler istiyorsanız bütçeyi biraz yüksek tutmakta fayda var. Bir başka alternatif ise, bir masada oturup başlangıcı, ana yemeği, tatlısı ile bir bütün halinde yemek yemektense atıştırmalık seçenekleri tercih edebilirsiniz ki bu hem çok yaygın hem de daha düşük maliyetli bir yol.

Öğün Fiyatları

Venedik’te kahvaltı fiyatlarının başlangıç seviyesi 10 Euro civarında diyebilirim. Ki restoranına göre bu rakam artıyor. Kahvaltının da İtalya’nın hemen her yerinde olduğu gibi kruvasan, meyve suyu ve kahveden oluştuğunu göz önüne alırsanız en mantıklısı konaklamanızı kahvaltı dahil almanız olur.

Öğle yemeklerini atıştırmalık olarak almayı tercih ederseniz doyurucu bir öğün 8–12 Euro civarında tutacaktır. Masa oturarak yemek istediğinizde ise 15–20 Euro ve belki biraz daha fazlasını da hesaplamalısınız.

Akşam yemekleri de masada oturarak aldığınızda yemek çeşitleri ve servis de eklendiğinde içecekler hariç 20–25 Euro seviyesinden başlayan rakamları bulacaktır.

Bahşiş

Venedik yemek rehberi bahşiş

Normalde Venedik’te restoranlar servis ücretini faturalara yansıtıyor. Dolayısıyla bahşiş vermek zorunlu değil. Ancak servisini çok beğendiğiniz yerlerde %5-10 civarında bahşiş bırakmanız çok ayıplanacak veya sıra dışı sayılan bir durum değil.

Yalnız kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız bahşişi de ekleyerek karttan çekim yaptırmaktansa, bahşişi nakit olarak bırakmanızı daha doğru.

Venedik’te Ne Yenir?

Deniz ürünleri ve pirinç ağırlıklı Venedik mutfağı elbette pizza, makarna gibi diğer İtalyan lezzetlerini de içeriyor. Çok turistik olmasından dolayı kentte kalitesi tartışmaya açık ancak son derece zengin bir seçenek yelpazesi bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir? yazısında detaylı olarak bahsetmiştim ancak burada da özetle kentteki yemek seçeneklerinize değinebilirim.

Atıştırmalıklar

Vendik'te yeme içme atıştırmalıklar

Hem turistler açısından kolay ve ucuz, hem de yerel halkın da sıkça tercih ettiği atıştırmalık yiyecekler Venedik’te bu popülaritesinin karşılığını bol çeşit olarak veriyor.

Tüm ülkede bulabileceğiniz Panini, Trapizzino gibi atıştırmalıklar yanında Cicchietti denilen çeşitli mezeler, Tramezzini sandviçleri, kızartılmış pirinç topları Arancini ve bizim kokoreç’in İtalyan versiyonu Lampredotto şehirde bol bol bulabileceğiniz seçeneklerden.

Yemekler

Venedik yemek rehberi blog

Elbette makarna, pizza ve risotto. İsterseniz sebzeli, isterseniz tavuklu veya kırmızı etli, isterseniz de çeşit çeşit deniz ürünleri ile. Ancak Venedik mutfağı bu klasik İtalyan yemeklerinden ibaret değil.

Şehre özgü yemeklerin başında pirinç yemeği Risi i Bisi ve soslu sardunya olan Sarde in Saor geliyor. Bunlar dışında siyah renkli, mürekkep balığı ile yapılan Spaghetti In Nero Di Seppia, yine mürekkep balığı ile yapılan siyah renkli pirinç yemeği Risotto In Nero Di Seppia, karaciğer yemeği Fegato Alla Veneziana ve yengeç sevenler için Moleche de diğer seçeneklerden.

Tatlılar

İtalyan tatlıları son derece lezzetli ve kaliteli olsa da çeşit açısından zengin olduğunu söyleyemem. Ki Venedik’te de klasik İtalyan lezzetlerinden Tiramisu ve Gelato tadabileceğiniz en iyi tatlı alternatiflerinden.

Venedik’te Helal Yemek ve Türk Restoranları

Vendik'te yeme içme helal gıda

Helal gıda arayan veya sadece yurt dışında et yemek istemeyen biriyseniz Venedik biraz sizi zorlayan bir şehir olabilir. Tabii bu aç kalacağınız anlamına da gelmiyor.

Kentte sizi tatmin edecek sayıda vejeteryan lokantası, Türk veya Ortadoğu restoranı mevcut. Sadece Ortadoğu ve Türk restoranlarında helal et sertifikası olup olmadığını öğrenmenizi öneririm.

Bazı fast food restoranlar ise, Türkiye’deki şubeleri sayesinde menüsüne aşina olduğunuz, dolayısıyla ne yiyip ne yiyemeyeceğinizi bildiğiniz seçenekler olduğu için helal gıda arayanlar tarafından tercih edilebilir.

Örneğin Burger King’in çoğu menüsünde et var ve bu etlerin Venedik’te helal kesim yapıldığını düşünmek de aşırı iyimserlik olur. Ancak Burger King’de et içermeyen vejeteryan menüsü, patates kızartması veya salata gibi seçenekler de var. Dolayısıyla bu açıdan fast food restoranları da hayat kurtaran seçenekler arasında.

Uzun uzun araştırmaya zamanınız yoksa rahatlıkla helal gıda bulabileceğiniz birkaç öneriyi ben verebilirim;

Döner Kebap: Lokasyon açısından çok merkezi olmasa da Türkiye’de yediklerinize en yakın kebap lezzetini bulabileceğiniz Döner Kebap Venedik’te önerebileceğim en iyi Türk Lokantası. (Adres: Via Europa 42, 31020 San Fior. Açık: Her gün 10:30–01:30)

Orient Experience: Kebap çeşitlerinden humus, babagannuş, tabulleh salatası, falafel gibi vejeteryan seçeneklere kadar her türlü Ortadoğu lezzetlerini bulabileceğiniz Orient Experience de güvenle yemek yiyebileceğiniz bir başka seçenek.

  • Adres: Rio Terà Farsetti, 1847, 30121 Venezia. Açık: Her gün 11:00–23:30

Fairouz: Alışkın olduğunuz Ortadoğu lezzetlerini keyifli bir ortamda bulabileceğiniz Lübnan Lokantası Fairouz da yemek seçen veya özellikle helal gıda arayan turistler için ilaç gibi bir seçenek.

  • Adres: Via Olivi, 53, 30170 Mestre, Venedik. Açık: Her gün 12:00–15:00 ve 18:00 arası, Pazar günleri sadece 18:00–00:00 arası

Burger King: Adres: Santa Croce, 745/a, 30135 Venezia VE, İtalya. Açık: 10:00–00:00

McDonald’s: Adres: Strada Nuova, 3885/3922/3923, 30121 Cannareggio, Venezia VE, İtalya. Açık: 07:00–23:00

Dal Moro’s: Makarna özelinde uzmanlaşmış olan Dal Moro’s bu lezzetli yemeğin onlarca çeşidini hızlıca alıp Venedik’i gezmeye devam edebileceğiniz bir fast food lokantası. Menüsündeki sebzeli seçenekler dolayısıyla Venedik Yemek Rehberi yazısının helal gıda kısmına almak istedim.

  • Adres: Calle Casseleria, 5324, 30122. Açık: Pazar hariç her gün 12:00 – 20:30

Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın