Venedik'te ne yenir rehberi

Venedik’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Venedik’te ne yenir? İtalya’nın hemen her noktası lezzetli yemekleri denemek için ideal. Ülkenin güneyi ve kuzeyi arasında farklar olsa da makarna, pizza, risotto, dondurma, tiramisu gibi ünü dünyaya yayılan lezzetlerle dolu bir ülke. Ancak Venedik ülkenin geri kalanından bambaşka bir mutfağa sahip.

Lagün ve Venedikli tacirler sağ olsun, şehrin mutfağı yüzyıllarca balık ve deniz ürünleri tarafından domine edilmiş. Dolayısıyla deniz ürünlerini ülkenin her yerinde bulmak mümkün olsa da sanırım Venedik bu açıdan en zengin şehir.

Kısacası, balık ve deniz ürünleri sevenler yaşadı. Öte yandan her türlü sebze, baklagil ve kırmızı et de şehirde yaygın bulunabilecek seçeneklerden. Yalnız Venedik’te Ne Yenir yazısında bir de uyarı yapmak istiyorum.

Mevsim fark etmeksizin kentin aldığı turist sayısı günlük ortalama 50–70 bin arası. Bu kalabalık da haliyle restoran ve cafelerin yemek ve servis kalitesi anlamında çok özenli olmadan, mümkün olduğunca çok turiste hitap etme amacına hizmet ediyor. Dolayısıyla çeşit anlamında ne kadar zengin olsa da, kaliteli, sağlıklı ve lezzetli yemek bulabilmek Venedik’te biraz çaba gerektiriyor. Yüksek fiyatlar da bir diğer negatif sonuç tabii ki.

Dolayısıyla Venedik’te Ne Yenir yazısında yer yer sizlere daha kaliteli ve iyi yemek bulabileceğiniz birkaç restoran da önermek istiyorum. Ancak elbette kendiniz de bu konuda araştırma yapmalı ve iyi yemek bulabileceğiniz yerleri tercih etmelisiniz.

Yemek ve damak tadı açısından başlı başına bir cennet olan Venedik, gezginlere ve şehrin yerlilerine son derece zengin bir mutfak sunan bir kent. İtalya’dasınız, başka nasıl olacaktı?

Aperatifler, ana yemekler, atıştırmalıklar olarak her damak tadına hitap eden zengin bir seçenek yelpazesi kenti gezen turistlere aynı zamanda bir gastronomi turu da yaptırıyor. O yüzden atıştırmalık, ana yemek ve tatlı ana başlıklarında Venedik’te ne yenir sorusunun cevaplarına hızlıca bir bakalım isterseniz.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir?

Venedik'te ne yenir rehberi, yöresel venedik yemekleri

İtalya’nın en güzel ve turistik şehirlerinden Venedik’te bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Cicchietti
 • Tramezzini
 • Arancini
 • Lampredotto
 • Polpette
 • Sarde in Saor
 • Spaghetti In Nero Di Seppia
 • Baccala Mantecato
 • Fegato Alla Veneziana
 • Moleche
 • Risi i Bisi
 • Tiramisu
 • Gelato

Cicchietti

İtalya Venedik yöresel yemekler Cicchetti

Biz Türkler’de meze, İspanyollarda tapas olarak adlandırılan birbirinden farklı atıştırmalık yiyeceklerin tamamına Venedik’te de Cicchietti deniliyor.

Kentin yerlileri ise bu atıştırmalığı genellikle öğle yemeğinden veya akşam yemeğinden önce bir kadeh şarap (ombria) ile tüketmeye alışkın.

Genellikle Cicchietti ayakta yeniliyor çünkü oturarak yemek Venedik’te başlangıç, ana yemek şeklinde devam eden uzun yemekler için yapılan bir keyif.

Sebzeli, deniz ürünleri içeren ya da etli, sıcak veya soğuk her türlü Cicchietti tabağını veya bunların birkaç çeşidinden oluşan bir tabağı yerine göre 2–4 Euro arası rakamlara bulmanız mümkün. Benim tavsiyem ise;

Alla Ciurma: Adres: San Polo, Calle Galezza, 406A, Venedik. Açık: Pazar hariç her gün 09:00–15:00 ve 17:30–20:30 arası

Veya Do Colonne: Adres: Cannaregio, Rio Tera del Cristo, 1814/C. Açık: Her gün 10:00–22:00

Tramezzini

Venedik'te ne yenir Tramezzini

Aslında çıkış noktası Torino olsa da Venedikliler Tramezzini isimli sandviçi fazlaca sahiplenip İtalya’da en iyi Tramezzini’nin Venedik’te olduğunu iddia eder. Ki ben katılıyorum.

Yumuşak, kalın iki dilim (genellikle üçgen şeklinde kesilmiş) ekmeğin arasına tercihe göre şekillenen malzemelerle hazırlanan sandviçler herhangi bir barda veya cafede hızlıca atıştırabileceğiniz, 2–3 Euro gibi fiyatlarıyla da son derece ucuz, lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık.

Vejeteryansanız peynirli veya sebzeli, değilseniz et içeren Tramezzini için benim önerim ise;

Bar Alla Toletta: Adres: Dorsoduro, 1911, Venedik. Açık: Her gün 07:00–20:00

Arancini

İtalya Venedik yöresel yemekler Arancini

Aslında herhangi bir yiyeceğin kızartması lezzet açısından bir garantidir. Bu kızarmış pirinç topları da öyle. Peynir, bezelye, kıyma ile de harmanlanabilen kızarmış pirinç topları Arancini aslında bir Sicilya ürünü olsa da Venedik’te ne yenir diye düşünürken karşınıza çıkabilecek onlarca seçenekten biri.

Bunun için herhangi bir yer önermiyorum, nerede yerseniz yiyin bayılacaksınız.

Lampredotto

İtalya Venedik yöresel yemekler Lampredotto

Sakatat sevenler için inek midesi ve bağırsaklarının domates ve baharatlarla pişirildiği Lampredotto benzersiz ve evet biraz da maceracı bir alternatif.

Açık porsiyon olarak bulabileceğiniz gibi bizdeki kokoreç usulü sandviç şeklinde de satılıyor. Fiyatları ise (sandviç şeklinde olanlar) Venedik’te 3–5 Euro civarında.

Polpette

Venedik'te ne yenir Polpette

Venedik usülü et köftesi Polpette bar ve bistrolarda sıkça karşınıza çıkabilecek bir atıştırmalık alternatifi. Aslında kendisi bir çeşit Cicchetti de sayılır ancak tek başına da tüketebilirsiniz.

Sarde in Saor

Venedik'te ne yenir Sarde in saor

Venedik’te ne yenir araştırmasına başlayanlar için önerebileceğim en ünlü ve en Venedik’e özgü yemek Sarde in Saor. Öncelikle Saor’dan bahsedeyim. Soğanın kısık ateşte pembeleşinceye kadar pişirilmesini ifade eden kelime aslında bir pişirme yöntemi.

Sarde ise Sardunya balıkları. Sirkeyle tatlandırıldığı için Sarde in Saor hafif tatlı ekşi bir lezzete sahip. Kentin yerlilerinin daha çok başlangıç yemeği olarak tükettiği Sarde in Saor hem çok lezzetli bir iştah açıcı, hem de bence başlı başına bir yemek. Benim size restoran önerim ise;

Osteria Al Diavolo E L’acquasanta: Adres: San Polo 561B, Calle della Madonna, Venedik. Açık: Pazar hariç her gün 18:00–23:15

Spaghetti In Nero Di Seppia

Venedik'te ne yenir Spaghetti In nero Di Seppia

Hayır, hayır, gördüğünüz resim normal bir yemeğin siyaha boyanmış fotoğrafı değil. Kömür gibi siyah bir yemek olan Spaghetti In Nero Di Seppia domates sosunda pişirilen mürekkep balığı oluyor. Ancak görüntüsünün sıra dışı olmasına aldırmayın, deniz ürünleri seviyorsanız mutlaka tadın.

Pirinç sevenler için aynı yemeğin Risotto In Nero Di Seppia isimli versiyonunu da ayrıca tavsiye ederim. En lezzetli Spaghetti In Nero Di Seppia için önerim ise;

Trattoria Alla Rivetta: Adres: Salizada S. Provolo, 4625, 30122 Venedik. Açık: Pazartesi hariç her gün 10:00–22:30

Baccala Mantecato

İtalya Venedik yöresel yemekler Baccala mantecato

Polenta diye de bilinen, morina balığının saatlerce kısık ateşte pişirilmesi ve krema kıvamına gelmesiyle elde edilen Baccala Mantecato’nun en lezzetli olduğu an bir baget ekmeğine sürülerek yendiği an.

Zeytinyağı, sarmısak ve maydonoz da içeren bu krema kıvamındaki yiyecek de iştah açıcı bir başlangıç yemeği ve her zerresiyle Venedikli bir seçenek.

Fegato Alla Veneziana

İtalya Venedik yöresel yemekler Fegato Alla Veneziana

Yine Venedik’e özgü bir başka yemek de soğanla pişirilen karaciğer yemeği Fegato Alla Veneziana. Baccala Manteccato ile birlikte çok iyi gittiğini de söylemek istiyorum. Lezzetli bir Fegato Alla Veneziana içinse;

Osteria L’Orto Dei Mori: Adres: Campo Dei Mori 3386, 30121 Venedik. Açık: Salı hariç her gün 12:30–15:30 ve 19:00–00:00 arası

Moleche

Venedik'te ne yenir Moleche

Venedik’te ne yenir yazısında bir başka deniz ürünü daha. Yalnız bunu sadece ilkbaha veya sonbaharda bulabilirsiniz. Bu aylarda kabuk değiştiren, Venedik lagününde yetişen dişi ve erkek yengeçlerin kızartması olan Moleche yanında Baccala Manteccato (Polenta) ve patates püresi ile servis ediliyor.

Deniz ürünleri sevenler için son derece lezzetli bir Venedik spesyali olduğunu söylemek isterim.

Risi i Bisi

Venedik'te ne yenir Risi e Bisi

Venedik mutfağını en az deniz ürünleri kadar domine eden bir malzeme daha varsa o da pirinçtir sanırım. Bu da Venedikli tüccarların Arap ülkelerinden getirerek şehre kazandırdıkları ve yıllar içerisinde yaygınlaşan bir malzeme.

Kente özgü bir diğer ünlü yemek olan Risi i Bisi ise hemen her restoranda bulabileceğiniz, çorba kıvamındaki bir sos içerisinde Risotto, soğan, tereyağı, maydonoz ve taze bezelye ile yapılıyor. Yalnız yemekte domuz salamı da var dolayısıyla buna karşı hassasanız garsona “pancetta” istemediğinizi söylemeniz lazım. Lezzetli bir Risi i Bisi için önerim de;

Trattoria Alla Rivetta: Adres: Salizada S. Provolo, 4625, 30122 Venedik. Açık: Pazartesi hariç her gün 10:00–22:30

Tiramisu

Venedik'te ne yenir Tiramisu

Kek, kahve, şarap, kakao ve mascarpone peyniri ile elde edilen hafif ancak aşırı derecede lezzetli Tiramisu sanırım sadece Venedik’te değil, tüm İtalya’da yiyebileceğiniz en lezzetli ve en özel tatlı.

Türkiye’de de hemen her yerde bulunabiliyor ancak Tiramisu’yu memleketinde yemeden dönmemenizi tavsiye ederim. Venedik’teki en lezzetli Tiramisu için önerim ise;

Bar Alla Toletta: Adres: Dorsoduro, 1911, Venedik. Açık: Her gün 07:00–20:00

Gelato

Venedik'te ne yenir dondurma gelato

İtalya’nın gururu ve kendi dillerinde “Gelato” olarak adlandırılan dondurmayı hemen her mevsimde tüketebilirsiniz. Bir külah dondurma ile kanal kenarlarında veya San Marco’da yürümek ise eşsiz bir Venedik deneyimi.

Venedik’te gezip görülecek en güzel yerleri Venedik gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama hakkında genel bilgiler ve otel tavsiyelerimiz ise Venedik’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top