venedik gondol turu

Venedik kanalları artık daha erişilebilir durumda! Gondola4all gondolları tekerlekli sandalye kullananlara açtı.

Tony Heaten Venedik’teki ilk gondol tecrübesini hiç unutmayacağını söylüyor. “Kayıkta olmak gibi, boşlukta sessiz ve güzel bir şekilde ilerliyorsunuz. Su ile hayali bir dünyaya bağlanıyorsunuz. Tonlarca gondol fotoğrafım vardı ama birinde olmak gerçekten güzel.

venedikte tekerli sandalye gondol

Heaton, İngiliz bir heykeltıraş ve bu sözleri sadece mesleği nedeniyle sarf etmemiştir, Heaton bir tekerlekli sandalye kullanıcısı. 18 yıl önce bu şehri ziyaret ettiğinde gondola binmesi mümkün olmamıştı. Ta ki geçen yıl iki gondol kullanıcısı araçlarının tekerlekli sandalye ile uyumlu hale getirene kadar.

Dört kuşaktır gondol işi ile uğraşan Alessandro Dalla Pieta yardıma ihtiyacı olanlara birkaç kez yardım ettiklerini, sonrasında bir sohbet sırasında bu fikrin çıktığını ifade ediyor. Pieta ve iş arkadaşı Enrico Greifenberg bu fikri hayata geçirmek için dört yıl uğraştı. Önce iki yerel sanatçı ve Venedik Engelliler Topluluğu ile çalışıldı. Sonrasında iki şirket geri dönüşüm malzemelerinden sandalyeyi gondola indiren bir mekanizma yaptı. Fakat paraya ihtiyaç vardı. Proje, 130.000 Euro’ya mal oldu, yerel yönetim 50.000 Euro destek sağladı. Bir otel sahibi 20.000 Euro bağışladı. Pieta ve Greifenberg kalanı toparlayabileceklerini düşündüler, fakat ancak 4000 Euro toplandı. Bir banka kredisi ile Gondola4all Nisan ayında ilk seferini yaptı.

venice wheelchair accessible gondoal dock

Bu hikayeyi çarpıcı kılan bir özellik fikir sahiplerinin hiçbir yakınının tekerlekli sandalye kullanıcısı olmaması. “Engelli biri için Venedik’e gelmek aya inmek gibi bir şey. Başarmak istediğimiz şuydu: Eğer her şeyi ulaşılabilir yapıyorsak gondol da ulaşılabilir olmalıydı!” diyor Pieta ve Greifenberg.

Tekerlekli sandalye uyumlu gondollar bugüne kadar 60 kişi tarafından kullanıldı.

venice gondola wheelchair

Tony Heaton “Bu gondol ile görmediğiniz arka sokaklara ulaşabilirsiniz.” diyor. Bu gondolları kullanan kişiler mekanizmayı kullanmanın yanı sıra fiziksel ve zihinsel engeller konusunda da eğitim almaktadır. Bu alanda 21 kişi çalışmaktadır. Ayrıca projeye destek olmak veya yer ayırtmak isteyenler şu web sitesini ziyaret edebilir: http://www.gondolas4all.com

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın