Venedik şehir indirim kartı Venezia Unica

İtalya‘nın rüya gibi kenti Venedik, Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası, Ahlar Köprüsü, Rialto Köprüsü ve bu kadar turistik bir şehir olmasının hakkını da veriyor. Ancak her anlamda pahalı bir şehir.

Üstelik pek çok kanaldan oluşan coğrafyası sebebiyle bir yerden bir yere ulaşmak da diğer şehirlere kıyasla daha karmaşık. Öte yandan bunlar sizi Venedik’i görmekten vazgeçirmiyor, değil mi? Öyleyse çözüm belli.

Venedik seyahatini ne şekilde daha uygun fiyatlara mal edebileceğinizi keşfetmek ki bunun yollarından biri de Venezia Unica Card.

Yalnız sözlerim de sizi yanıltmasın. Venezia Unica Card her durumda daha uygun maliyetli sayılmaz. Yazının devamında hem kartla ilgili gerekli bilgileri verip hem de hangi durumlarda faydalı olabileceğinden bahsedeceğim.

Her gezginin bir şehirden beklentileri, yapmak istedikleri birbirinden farklı. Dolayısıyla Venedik’te yapmak istediğiniz aktivitelere, görmek istediğiniz yerlere göre sizin için Venezia Unica Card avantajlı da olabilir gereksiz de.

Venezia Unica Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Venezia Unica fiyatları

Venezia Unica Card kullananlara pek çok müzeye ve tarihi yapıya ücretsiz, bir kısmına da indirimli giriş avantajı, toplu taşımayı limitsiz olarak ücret ödemeden kullanma fırsatı ve şehrin pek çok yerindeki hot spot’lar aracılığıyla ücretsiz Wifi imkanı yanında bir de bazı restoran, bar ve cafelerde indirim olanağı sağlayan, kişinin adına tanımlanmış bir kart diyebilirim.

Ancak Venedik’te turistlere sunulan kartlar çok çeşitli (ayrıca müze kartı, ayrıca toplu taşıma kartı gibi seçenekler de var) ve dolayısıyla Venezia Unica Card nedir, ne işe yarar sorusu son derece kafa karıştırıcı.

Bu yazıda ben Venezia Unica Card’ın çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsedeceğim. Ancak bazı durumlarda daha avantajlı olduğu için bu bölümün sonunda kısaca Museum Pass ve St. Marks Square Museum isimli iki farklı karta da değinmek istiyorum.

Öncelikle Veneiza Unica Card 3 farklı çeşide sahip. Hepsi 7 gün geçerliliğe sahip ancak içerikleri birbirinden farklı.

Silver City Pass: Ücretsiz toplu taşımayı içermiyor. Ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek yerler daha sınırlı. Dükler Sarayı ve diğer müzelerden 3 tanesi, 3 kilise, Querini Stampalia Foundation ücretsiz gezilebilecek yerler. Bunun dışında ücretsiz Wifi avantajı da yok.

Gold City Pass: Silver karttan farklı olarak ücretsiz toplu taşıma (3 gün için) ve ücretsiz Wifi yanında, Dükler Sarayı da dahil olmak üzere toplam 10 müzeye ücretsiz giriş, 16 kilise, Querini Stampalia Foundation ve bunlara ek olarak Jewesh Museum’a da ücretsiz giriş avantajı mevcut.

Platinum City Pass: Gold City Pass’ın sunduğu tüm servisler yanında Scala Contarini del Bovolo’ya ve Teatro La Fenice’ye ücretsiz giriş. Platinum City Pass ile Teatro La Fenice’yi ziyaret ettiğinizde ayrıca ücretsiz sesli rehber verilmesinin yanında içeride fotoğraf çekmenize de izin veriliyor.

Platinum City Pass ayrıca tercihinize göre (elbette fiyatı farklı) ücretsiz havaalanı transferi de içerebiliyor.

Burada bir uyarı da yapmak istiyorum. Venezia Unica Card geçerlilik süresi kartın aktive edilmesinden sonra 7 gün sürüyor ancak Gold ve Platinum kartlarda yer alan ücretsiz toplu ulaşım sadece 3 gün için geçerli.

Museum Pass ve St. Marks Square Museum Card Nedir?

Venezia Unica Venice Museum Pass

Söylediğim gibi Venedik’te çeşit çeşit kart var. Venezia Unica tüm kartların toplamı diyebilirim. Ancak Venezia Unica Card normalde görebileceğiniz yerlerden ve yapabileceğiniz aktivitelerden fazlasını içeriyorsa ve bu yüzden fiyatı da çok yüksek kalıyorsa, daha az içeriğe sahip ancak işinizi görebilecek iki kart daha var.

Museum Pass: Kabul edelim; Venedik’i ziyaret edenler çoğunlukla Dükler Sarayı, St. Marks Museum gibi önemli müzelerle ilgileniyor.

Zaten zaman da kısıtlı olduğu için onlarca müzeyi gezip bir de üzerine gondol turu, Teatro La Fenice, Jewesh Getto, Murano ve Burano Adaları… Zor kısacası.

Yemeden, içmeden, uyumadan şehirde dolaşmanız lazım. İşte Museum Card kısıtlı sürede daha az yer görebilecekler için daha uygun bir seçenek. Bu kart ile Dükler Sarayı da dahil olmak üzere şehirdeki 11 adet müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

Müzelerin hepsine gitmeseniz bile kalan zamanınızda eğer bir kere vaporetto’ya binecekseniz, ya da farklı aktiviteler yapacaksanız Venedik seyahati size çok daha uygun fiyatlara mal olacaktır.

St. Marks Square Museum Card: Aynı şekilde zamanı sınırlı, ayrıca ücretli her yeri görmek istemeyenler için bir başka alternatif de St. Marks Square Museum Card. Hatta bana göre, Venezia Unica Card yazısında bahsettiğim seçenekler arasında en avantajlısı.

Fiyatı –yazının devamında bahsedeceğim- diğer kartlardan daha uygun ve San Marco Meydanı’nda yer alan 4 müzeye (ki zaten en önemlileri de onlar) ücretsiz giriş hakkı veriyor.

Onun dışında tek sefer toplu ulaşıma ihtiyacınız olacaksa ücretini ödeyin binin, veya 1 günlük ACTV ticket alın. Her türlü çok daha düşük maliyetli.

Venezia Unica Kart ile Nelere Sahip Olacaksınız?

Venedik şehir indirim kartı

Venezia Unica Card, Silver, Gold veya Platinum olmasına göre, temelde indirim ve ücretsiz giriş, kullanım hakları veriyor. Ki yazının başında Silver, Gold ve Platinum kartların sunduğu ücretsiz giriş haklarından bahsetmiştim.

Bunun yanında Venezia Unica Card ile ziyaret ettiğiniz yerlerde sırada beklemiyorsunuz. Aslında bu biraz göreceli. Çünkü ilkbahar ve sonbahar gibi yüksek sezonda veya Venedik Karnavalı sırasında bu önemli bir avantaj. Ancak diğer zamanlarda zaten Venedik’deki atraksiyonlarda çok uzun kuyruklar olmuyor.

Kartın bir diğer avantajı da toplu ulaşımı ücretsiz kullanabilmeniz. Ancak Venedik çok büyük bir şehir değil ve bir uçtan bir uca yürümek de mümkün. Yani toplu ulaşımı sadece yürümekten hoşlanmıyorsanız veya yanınızda uzun süre yürüyemeyecek yaşlılar veya çocuklar varsa düşünebilirsiniz.

Ücretsiz WiFi ise sadece Gold ve Platinum Pass’larda mevcut.

Bazı müzelere girişte, restoran, bar ve cafelerde indirimli fiyatlardan faydalanmak da Venezia Unica Card’ın bir başka avantajı.

Örneğin Peggy Guggenheim Collection Müzesi, Scuola Grandi DeiCarmini, Skira Kitapçısı, Teatro Stabile del Veneto’da yer alan gösterimler, Venice Jazz Club, Caffee Centrale, Ristorante Al Bacareto, Bistrot de Venise, Brian Dales Mağazası gibi birbirinden farklı yerlerde Venezia Unica Card ile 2 Euro’dan %40-50’lere varan miktar ve oranlarda indirimlerden faydalanabiliyorsunuz.

Venezia Unica Kart Fiyatları

Venezia Unica Card fiyatları hem kartın çeşidine (Silver, Gold, Platinum), hem kullanıcının yaşına hem de her bir kartın alt kategorilerine göre çok değişken. Sanırım bunu en düzgün anlatmanın yolu tablo halinde vermekten geçiyor.

Venezia Unica Venice Card Özellikleri

Venezia Unica Card satın almasını eğer internetten yaparsanız %10 indirimler de mevcut ancak her zaman olmadığını belirtmek isterim. Sizin seyahatinize böyle bir indirim denk gelirse internet üzerinden almanız daha avantajlı.

Nerelerden Venezia Unica Kart Satın Alabilirsiniz?

Venezia Unica Card isterseniz internet üzerinden isterseniz de şehre vardığınızda alabileceğiniz bir kart.

İnternet üzerinden almak için Venezia Unica Card resmi sitesini kullanmanız en güvenlisi. Kartı online satın aldığınızda üzerinde PNR kodu olan bir makbuzunuz olacak.

Eğer toplu taşıma içermeyen, sadece müze ve tarihi yapılara girebileceğiniz bir kart aldıysanız kartı fiilen elinize almanıza gerek yok. Girişlerde PNR kodunuzu vermeniz yeterli.

Ancak kartınızda ücretsiz toplu ulaşım da tanımlıysa havaalanında, Hello Venezia ofislerinde ve tren istasyonlarında bulunan ACTV bilet makinelerinden biletinizi yazdırmalısınız. Bunun için de makineye PNR kodunuzu girmeniz yeterli.

VeneziaUnicaCard’ı şehre vardığınızda almak istiyorsanız Marco Polo Havalimanı, Santa Lucia ve Mestre Tren İstasyonları veya şehirdeki herhangi bir HelloVenezia Ofisi’nden satın alma yapabilirsiniz.

Venezia Unica Kart Satın Almaya Değer mi?

İşte can alıcı soru bu. Cevabı da öyle değişken ki. Sadece müzelerle ilgilenen bir gezginin Venezia Unica Card ile elde edeceği fiyat avantajı, birkaç önemli müzeyi görüp kalan zamanını şehrin meydanlarında, sokaklarında atmosferin tadını çıkarmakla değerlendirmek isteyen için zarar olabiliyor. Dolayısıyla bu sorunun tek bir doğru cevabı yok.

Örneğin şehirde 2–3 gün geçirecekseniz ve sadece ana yapıları ve müzeleri görmek istiyorsanız St Marks Square Museum Card sizin için maliyet açısından avantajlı. Yine 2–3 gününüz varsa ve ard arda müze gezmek istiyorsanız da Museum Pass alabilirsiniz.

Venezia Unica Card ise bu müze ve kiliselerin çoğunu (birkaçını demiyorum, büyük çoğunu) görmek isteyen, lagün turu, La Fenice Tiyatrosu turu yapmak isteyen, bunun yanında kartın indirim sağladığı restoran, cafe ve mağazalarda alışveriş yapacak olan turistler için faydalı olabilir. Dolayısıyla;

Venezia Unica Card Alın

  • Şehirde 3 günden daha uzun kalacaksanız,
  • Çok fazla müze ve tarihi yapı ziyaret edecekseniz,
  • Toplu taşımayı günde en az 2 – 3 defa kullanacaksanız,
  • Müze ve tarihi yapılar dışında Murano, Burano Adaları’na gidecek, lagün turu veya diğer aktiviteleri yapacaksanız.

Venezia Unica Card Almayın

  • Şehirde en fazla 2–3 gün kalacaksanız,
  • Genellikle bir yerden bir yere yürüyerek gidecek, toplu ulaşımı en fazla 1-2 defa kullanacaksanız,
  • Ana müze ve tarihi yapıları gezip onun dışında zamanınızı şehrin sokaklarında, meydanlarında, pazarlarında geçirecekseniz.

Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın