Château de Versailles

Versay Sarayı, başta Paris olmak üzere ülkenin en büyük ve güzel saraylarından biridir. 1668 yılında XIV. Louis, aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilen, Avrupa’nın en büyük saraylarından birisini yaptırmıştır. Binaların projeleri Louis La Vau ve Jules Hardouin-Mansart, iç dekorasyonu Charles le Brun, bahçeleri ise büyük peyzaj mimarı Andre Le Notre tarafından tasarlanmıştır. Sarayın içi kadar bahçeleri de görülmeye değerdir.

Versay Sarayı ve Bahçeleri’nin Önemli Bölümleri

Chateau (Saray): Louis, malikâneyi Fransa’nın politik güç merkezi haline getirmiştir. Yapı içinde birçok önemli bölüm bulunur. Aynalı Salon (Galerie des Glaces) sarayın rehbersiz gezilebilen bölümleri arasında yer alır.1. Dünya Savaşı’nı sonlandıran Versay Barış Anlaşması (1919) burada imzalanmıştır. Salon De Venus sarayın görkemli mermer salonudur. Salonun ortasında XIV. Louis’in heykeli yer alır. Beyaz ve altın sarısı ahşap eşyalarla dolu Kraliçenin Yatak Odası bir diğer önemli bölümdür. Salon d’Apollon XIV. Louis’in taht odasıdır. Sarayın en önemli bölümlerinden biridir.

Versay Sarayı Bahçeleri Paris
Versay Sarayı ve Bahçeleri, Paris

Chapelle Royale: Fransa’nın en güzel Barok yapılarından biri olarak kabul edilir. 1710 yılında tamamlanan şapel etkileyici bir görünüme sahiptir.

Formel Bahçeler: Geometrik şekillere sahip bahçeler sarayın en dikkat çekici yerlerinden biridir.

Grand Trianon: Bu küçük saray XIV. Louis tarafından, sarayın bunaltıcı havasından kaçmak ve metresi Madame de Maintenon ile yalnız kalabilmesi için 1687 yılında yapılmıştır.

Petit Trianon: 1762 yılında XV. Louis için dinlenme yeri olarak yapıldı.

Bunlar dışında; Mermer Avlu, Neptune Çeşmesi, Latona Çeşmesi, Kraliyet Ahırları ve L’Opera Versay Sarayı’nın en önemli gezi noktaları arasında yer alır.

Versay Sarayı
Château de Versailles, Paris

Özetle saray, Paris gezilecek yerler listesinde yer alan en önemli yapılardan biri. Versay Sarayı ve Bahçeleri Paris şehir merkezinin biraz uzağındadır. Buraya şehrin ulaşım sistemlerinden RER ile kolayca ulaşabilirsiniz. Gezinizin 1 gününü bu muhteşem saraya ve en az onun kadar etkileyici olan bahçelerine ayırabilirsiniz.

Versay Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Versailles
  • RER: “Versailles Rive Gauche” RER durağında inerek bölgeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Saray: Pazartesi hariç her gün 09.00-18.30, Bahçe: Her gün 08.00-20.30, Trianon Palaces and Marie-Antoinette’s Estate: Pazartesş hariç her gün 12.00-18.30
  • Giriş Ücretleri: Saray 15€, Trianon Palaces and Marie-Antoinette’s Estate 10€, Tüm girişleri kapsayan 1 günlük bilet 18 €
  • Web: www.chateauversailles.fr

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın