Vialand Eğlence Parkı gezilecek yerler

Vialand Tema Parkı & İsfanbul (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri…)

İstanbul’da eğlence dendiğinde akla gelen yerlerin başında Vialand Tema Parkı ya da yeni adıyla İsfanbul geliyor. Açılmasının üzerinden sadece birkaç yıl geçmesine rağmen, ödüllü tema parkının dünyada ve ülkemizde bu kadar tanınmasını sağlayan en büyük etken olarak, her yaş grubundan bireyi kendisine çekecek üniteleri gösteriliyor. Üstüne bir de alışveriş merkezini ve gösteri alanını eğlence parkı ile aynı çatı altında buluşturunca Vialand hem çocuklu ailelerin hem de adrenalin tutkunlarının vazgeçemeyecekleri bir mekâna dönüşmüş.

Vialand Eğlence Parkı (İsfanbul) Hakkında Bilgiler

Vialand hakkında bilgilere geçmeden önce dilerseniz parkta çektiğim genel bir videoyu paylaşayım…

YouTube video

26 Mayıs 2013’te kapılarını ziyarete açan Vialand, 650 milyon dolar değerindeki yatırımla Gürsoy Grup tarafından kurulmuş. 600.000 metrekarelik devasa bir alanı kaplayan kompleksin en büyük özelliği, bir tema parkını AVM ve gösteri merkezi ile birleştirmiş olması. Bu sayede dünyada ilk olma unvanını taşıyan tesis, geniş eğlence ve alışveriş olanakları ile Avrupa’nın önde gelen tema parklarından birisi olarak gösteriliyor.

Her yaşa ve zevke uygun olacak şekilde tasarlanan Vialand içerisindeki tema parkın kapladığı alan açısından devasa boyutlardaki eğlence bölümünde, çocuklara ve yetişkinlere uygun onlarca ünite keyifli zaman geçirmeniz için sizleri bekliyor. Üstelik bu ünitelerin hepsi engelli bireylerin rahatça kullanabilecekleri şekilde tasarlanmış.

Vialand Eğlence Parkı gezilecek yerler
Vialand Eğlence Parkı’nın girişi…

Eğlence alanlarının dışında tesiste yaklaşık 110.000 metrekarelik alışveriş bölümü bulunuyor. Üzeri kapalı ve açık caddelerden oluşan bu bölümde birbirinden ünlü markalara ait 200 mağaza bulunuyor.

Tramvayla dolaşabileceğiniz alışveriş caddelerinde ayrıca yeme-içme bölümlerine ve sinema, bowling salonu, sağlıklı yaşam merkezi gibi aktivite alanlarına yer verilmiş.

Yapı kompleksinin, konserlere ve kültürel organizasyonlara ayrılmış gösteri alanı ise 10.000 kişi kapasiteli. Bu alan, yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Vialand Tema Park nerede ve nasıl gidilir?

Vialand Tema Parkı nerede ve nasıl gidilir
Vialand Eğlence Parkı’na TEM ya da E5 üzerinden ulaşabilirsiniz. Ben parka giderken telefonumun harita uygulamasını bolca kullanmak durumunda kaldım çünkü parkın olduğu alan biraz karışık…

Vialand, İstanbul’un Eyüp İlçesi’ne bağlı Yeşilpınar Mahallesi’nde yer alıyor. Sabah 10.30’dan akşam 21.30’a kadar açık olan eğlence parkına kendi arabanızla gidebileceğiniz gibi dilerseniz ulaşım için ücretsiz servis otobüslerinden veya toplu ulaşım olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Kendi araçları ile Vialand’a gelecekler için tesise 8.000 araçlık otopark kurulmuş.

Bu arada ben Vialand’ı bulurken cep telefonumdan harita uygulaması kullandım ve sıkıntı yaşamadım lakin parka ulaştığımda park konusunda kısa bir şaşkınlık yaşadım.

Şöyle ki; tema parka ait özel bir park alanı yok. Aracınızı tema park ve avm nin ortak kullandığı parka koyuyorsunuz. Yani tema park, avm ye ulaştığınız kapalı parka direkt girebilirsiniz yalnız tema parkın giriş alanı sol üst kısımda. Bu yüzden kapalı parka girdiğinizde aracınızı üst katta, sol bölüme yakın koyarsanız o bölümde yer alan yürüyen merdivenler ile direkt tema parka yakın noktaya çıkabilirsiniz.

Kapasitesi kontenjanla sınırlı olduğundan, tema parkının ücretsiz servis hizmetinden sadece biletli ziyaretçiler yararlanabiliyor. İstanbul’un 16 farklı noktasından ulaşım sağlayan servisler, ilk seferlerine sabah saat 10.00’da başlıyor. Özel bir firma aracılığıyla sağlanan servis hizmeti akşam tema parkın kapanışına kadar devam ediyor.

Vialand’a ulaşım için toplu taşımayı tercih ederseniz Şişli, Taksim, Eminönü gibi merkezi noktalardan Yeşilpınar yönüne giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Tema parka ulaşım konusunda detaylı bilgiyi vialand.com.tr/iletisim/ulasim adresindeki sayfanın altındaki seçeneklere tıklayarak kolayca bulabilirsiniz.

Vialand Tema Parkı’nda Yer Alan Bölümler

Vialand görülecek yerler
Vialand Eğlence Parkı Haritası… Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz…

Tema park bünyesinde korkusuzlara, çocuklara ve ailelere özel 29 farklı ünite bulunuyor. Tüm üniteler için belirli bir yaş ve boy limiti belirlenmiş. Bu sayede konukların güven içerisinde keyifli saatler geçirmeleri amaçlanmış.

Vialand.com.tr/tema-park/uniteler adresindeki akıllı arama özelliğini kullanarak, parka gelmeden önce kendiniz ve sevdikleriniz için en uygun ünitelerin hangileri olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Vialand’da Çocuklara Yönelik Üniteler

Vialand Tema Parkı saray salıncağı
Saray Salıncağı, Vialand

Vialand Eğlence Parkı aslında her yaştan gezgin için güzel bir park. Fakat bizim gibi küçük yaşta çocukları ile parkı ziyaret edeceklerin akıllarında soru işaretleri olabiliyor. “Acaba çocuğuma uygun bir şeyler var mı?“, “Gittiğimize değecek mi?” tarzı sorularınızın olduğunu varsayarak parkta yer alan üniteleri bölümlendirmek istedim.

Ünitelerle ilgili detaylara geçmeden önce benzer durumu yaşamış biri olarak kısaca çocuğunuzla birlikte parkta çok eğlenceli vakit geçirebileceğinizi söyleyebilirim.

Bu arada ben altta adı geçen üniteleri bu bölümde listeledim ama bunların bir kısmı her yaştan ziyaretçinin keyif alacağı noktalar. Özellikle Fatih’in Rüyası ve Minik Kaşifler büyükler için de eğlenceli vakit geçirebilecekleri üniteler…

Minik Kaşifler

YouTube video

80-120 santimetre arası boya sahip misafirlerin refakatçileri ile kullanabileceği Minik Kâşifler bölümü, çocukların 160 metre uzunluğundaki kanallardan geçerken dünyanın çeşitli ülkelerine ait kültürleri öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Parkın hemen giriş kısmına yakın bir noktada yer alan bu bölümde çocuklar aileleri ile birlikte kendilerini bekleyen kayıklara binip kısa bir dünya turuna çıkıyor. Tur boyunca dünyanın her köşesinden çocuklar şarkılar söylüyor. Bence ufak ziyaretçilerin en keyif alacağı noktalardan biri bu. (Bu bölümde genellikle çok sıra olmuyor.) Turun videosu;

Vialand Fatih’in Rüyası

YouTube video

Fatih’in Rüyası, ziyaretçilerini adeta zaman yolculuğuna çıkartarak İstanbul’un fethedildiği güne geri götürürken; İstanbul’un Sırları kentin 400 bin yıllık tarihine video mapping ve hologram teknikleri ile ışık tutuyor.

Bu bölümü çocuklar için üniteler kısmında listeledim ama açıkçası Vialand‘da benim en keyif aldığım bölümlerden biri burası oldu. Önce hologram tekniği ile siz 7-8 dakikalık bir sunum yapılıyor. Daha sonrasında kayıklara binip adım adım İstanbul’un fethi yaklaşık 8-9 dakika boyunca sizlere yaşatılıyor.

Alttaki videoda kayıklardan itibaren şehrin fethini seyredebilirsiniz. Bu arada parkın en gözde kısımlarından biri burası olduğu için biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Hologram bölümünde belirli sayıda insana gösterim yapıldığı için sıradakiler belirli sayıda gruplar halinde içeriye alınıyor. Ama bence beklediğinize değecektir…

Vialand Safari Tüneli

YouTube video

Parkın en köşe noktasında yer alan Safari Tüneli küçük ziyaretçilerin keyifli anlar geçirebileceği bir diğer nokta. Açıkçası adı “safari tüneli” olduğu için ben içeride hayvanlarla ilgili bir bölüm bekledim ama burada önce sizi bekleyen araçlara biniyorsunuz ve yol boyunca size gösterilen hedeflere lazer tabancaları ile ateş edip puan kazanıyorsunuz.

Özellikle ufak yaştaki erkek çocuklar keyif alabilir. Ben bu ünitede çok sıra bekledim, değdi mi derseniz soru işareti derim ama parkta vakit sorununuz yoksa bu üniteyi de deneyebilirsiniz. Full video;

King Kong

YouTube video

Parkın en popüler noktalarından bir diğeri King Kong. Özellikle kızım haritada King Kong görselini gördüğünde buraya bir an önce gitmek istedi. Hoş King Kong’u görünce vagona binmek yerine uzaktan izlemeyi tercih etti 🙂 Çocukların eğlenebileceği bir bölüm. Ben gittiğimde çok aşırı sıra yoktu. Videosu;

Vialand Çılgın Nehir

YouTube video

Vialand’da keyifli anlar yaşayabileceğiniz 2 adet sulu ünite var. Biri Viking diğeri ise Çılgın Nehir. Küçük ziyaretçiler boy sınırlaması nedeniyle Çılgın Nehir‘i tercih etmek zorunda. Burası parkın popüler bölümlerinden olduğu için biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Sıra sonunda sizi bekleyen yuvarlak botlara binip su yolu boyunca ilerliyorsunuz.

Bu arada Çılgın Nehir’de biraz şansa ihtiyacınız var çünkü kimi ziyaretçiler hiç ıslanmazken kimleri bolca ıslanabiliyor 🙂 Tur boyunca ben şanslı olsam da karşımdaki beyfendi biraz ıslanmak zorunda kaldı 🙂 Bu arada ünitenin adına bakıp korkmayın, biraz soft bir gezinti oluyor. Çocuklarınız oldukça keyif alabilir. Videosu;

Bir Zamanlar İstanbul

YouTube video

Vialand’da Çocuk Grupları’ndan King Kong’a doğru ilerlerken karşınıza çıkacak Bir Zamanlar İstanbul bölümü sizi geçmişe götürüyor. Eski İstanbul’un cumbalı evleri ve çeşmeleri ile çevrelenmiş sokaklarda dolaşırken karşınıza çıkacak dükkânlarda eşsiz lezzetlerin tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş de yapabilirsiniz. Burası eğlence ünitesinden daha ziyade ufak bir sokak, geçiş noktası. Videosu;

Kahraman İtfaiyeciler

Vialand çocuk parkı üniteler
Kahraman İtfaiyeciler, Vialand

Bu bölümde bineceğiniz ufak araçlarda yer alan su tabancalarını kullanarak orta noktada yer alan hedefleri vurmaya çalışıyorsunuz. Orta noktada yer alan pencerede kırmızı alevler çıktığında o noktalara ateş ediyorsunuz. Küçük ziyaretçilerin hoşlarına giden noktalardan bir diğeri…

Vialand’da Çocuklara Yönelik Diğer Noktalar

Başlangıçta da belirttiğim gibi Vialand her yaştan gezgin için eğlenceli bölümler sunuyor. Özellikle küçük yaştaki ziyaretçiler için bolca seçenek var. Üstte adı geçen yerler dışında Saray Salıncağı, Atlı Karınca, Çarpışan Otolar, Minik Hız Treni, Masal Ağacı gibi bölümle ufak ziyaretçiler için güzel yerler.

Bunlar dışında parkın köşesinde, Safari Tüneli’nin yanında yer alan Cartoon Network Sahnesi’nde küçük ziyaretçiler Powerpuff Girls, Gumball ve Adventure Time programlarının sevilen karakterleri ile bir arada olma fırsatını yakalıyor.

Vialand’da Büyüklere Yönelik Üniteler

Gelelim büyük yaştaki ziyaretçilere hitap eden noktalara. Parkta en az çocuklar kadar yetişkinlerin de eğlenceli vakit geçirebileceği yer var. Ama park bence biraz Disneyland Paris havasında. Yani temel kitle küçük ve orta yaştaki çocuklarken yetişkinler için de seçenekler var, ama çocuklara göre biraz daha kısıtlı.

Nefeskesen

YouTube video

Adrenalin ve macera arayışındaki korkusuzlara eğlenceli saatler yaşatması için tasarlanan ünitelerin ilki, boyu en az 140 santimetre olan bireylerin binebileceği ve 3 saniyede  110 kilometre hızı aşan Nefeskesen.

Bir hız treni bana yetmez derseniz, o zaman saatte 80 kilometre hızla sizi 30 metre yüksekliğe çıkaracak Maceraperest’i de deneyebilirsiniz.

Hız trenlerini severim, hatta son Singapur ziyaretimde Universal Studios‘ta bindiğim hız trenlerinde oldukça keyifli vakit geçirmiştim lakin Vialand gezimizi kızımız için organize ettiğimiz için daha çok onun eğleneceği ünitelere ayırdık. Youtube’da yer alan güzel bir Nefeskesen videosu;

Viking

Vialand viking su

Vialand Tema Parkı’ndaki 2 su ünitesinden bir tanesi küçük ziyaretçilerin de binebileceği Çılgn Nehir demiştim, diğeri ise Viking. Bu ünite biraz daha aksiyon dolu. Haliyle bu üniteye binmek isteyenler zaman zaman uzun kuyruklar oluşturabiliyor.

Viking bölümünü ilk gördüğümde uzun kuyruklar vardı ama akşama doğru tekrar yanından geçerken sıranın boş olduğunu gördüm. Bence sıra çok uzunsa es geçin, sonra tekrar bu bölüme bakarsınız.

360

360 Vialand Tema Parkı

360’ta, 28 metre yukarıdan ve ters durarak gerçek bir adrenalin tutkunu olduğunuz kanıtlayabilirsiniz. Nefeskesen’den sonra Vialand’ın en adrenalin dolu ünitelerinden bir tanesi de bu.

Adalet Kulesi

Adalet Kulesi Vialand gezilecek yerler

Fatih’in Rüyası ve Saray Salıncağı’nın önünde yer alan Adalet Kulesi‘ni ben hayalimde daha farklı canlandırmıştım işin aslı ama burası da aksiyon dolu bir ünite çıktı. Adalet Kulesi içerisinde yer alan dikey hat sizi 50 metre yüksekliğe çıkartıp biraz manzara izletiyor sonrasında ise bir anda frenler bırakılıyor ve hızla yere iniyorsunuz.

Aslında lunaparklarda da yer alan ünitelere benziyor ama vaktiniz varsa ya da Vialand’ı tepeden seyretmek isterseniz deneyebilirsiniz..

Vialand’da Yer Alan Diğer Bölümler

Tema parkın her yaşa ve zevke hitap eden ünitelerinin dışında alışveriş merkezinde de keyifli vakit geçirmenize olanak sağlayan alanlar bulunuyor. Vialand Gölü kıyısındaki Adventure Land, konuklarına çeşitli doğa sporları olanakları sunuyor.

Benim gittiğim dönemde AVM’nin giriş katına kurulmuş olan Jungle İstanbul, 2.500 metrekarelik alanı içerisinde yüzlerce egzotik canlıya ev sahipliği yapıyor. Joy Park ise bowlingden 7D sinemaya, video oyunlarından çarpışan botlara kadar sayısız eğlenceyi bünyesinde toplamış.
Nefeskesen

Vialand Tema Parkı’nda Yeme İçme

Vialand eğlence parkı viking
Viking, Vialand

Vialand’de, en az eğlence ve alışveriş olanakları kadar zengin bir başka konuysa yeme-içme. Keyifli saatler yaşarken karnınız acıktığında ister tema parktaki isterseniz de alışveriş merkezindeki restoranları ve stantları tercih edebilirsiniz.

Tema park alanı içerisinde faaliyet gösteren stantlarda döner, çiğköfte, dondurma başta olmak üzere pek çok sokak lezzetini ve atıştırmalığı bulabilirsiniz. Eğlence olanaklarından fazla uzaklaşmadan karnınız doyurma imkânı yakalayabileceğiniz stantların dışında otantik görünümlü birkaç restoran ve baklava, lokum gibi ürünlerin satıldığı bir cafe tema parkta sizleri bekliyor.

Vialand Nefeskesen Hız Treni
Nefeskesen, Vialand Eğlence Parkı’nın en adrenalin dolu ünitelerinden biri…

Yeme-içme açısından daha fazla seçeneğin olduğu yer ise alışveriş merkezi. Tamamı caddeler üzerinde sıralanan yemek alanlarında kahvaltı da dâhil olmak üzere tüm öğünlere yönelik menüler bulabilmek mümkün. Dünyaca ünlü kahve ve fastfood zincirlerinin şubelerinin yer aldığı AVM’de ayrıca dilerseniz pide, gözleme, döner gibi kendi kültürümüze ait lezzetleri de tüketebilirsiniz. ,

Oldukça büyük bir alanı kaplayan eğlence kompleksinde dolaşırken ekstra enerjiye ihtiyaç duyarsanız WaffleStop, Haribo, Algida’ya ait dükkânlara uğramanızı tavsiye ederim.

Vialand Tema Park Giriş Ücreti

Vialand parkı istanbul eğlence

Vialand’e giriş için konuklara, günlük bilet ve yıllık kart olmak üzere iki farklı seçenek sunulmuş. 0-3 yaş arası bireylerin ücretsiz, 3-14 yaş arası çocuklarınsa refakatçi eşliğinde giriş yapabilecekleri tema parkında günlük biletleri ister gişelerden isterseniz de vialand.com.tr adresi üzerinden online satın alabilirsiniz.

Online bilet fiyatları gişelere göre daha cazip durumda. Yani gişelerde kişi başı bilet fiyatı 129 Türk Lirası iken online satış kanalını tercih ettiğinizde biletleri 76,99 TL gibi daha uygun bir ücret karşılığı satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden satın alınan biletler için belirttiğiniz mail adresine gelen barkodu okutabilir veya gişelerde bastırabilirsiniz.

Bilet fiyatlarını kontrol ettiğimde Ekim, Kasım gibi sezon dışı aylarda fiyatların daha uygun olduğunu gördüm. Eğer İstanbul’da güneşli bir güne denk gelirseniz ziyaretin daha uygun olduğu bu ayları da tercih edebilirsiniz.

Vialand Eğlence Parkı bir zamanlar istanbul sokağı
Bir Zamanlar İstanbul’un Sokağı, Vialand…

Tema parka girişte ve üniteleri kullanımda limitlere takılmak istemezseniz, günlük bilet yerine kişiye özel hazırlanan Vialand Kart’ı tercih edebilirsiniz.

T.C. kimlik numaranızı ibraz ederek sahip olabileceğiniz bu kart için ben satın alırken 159 TL talep ediliyordu. Kartın hoşuma giden yanı sadece limitsiz giriş ve ünite kullanımı hakkı vermemesi. Kart sahipleri, bu haklarına ek olarak AVM’deki dükkânlardan indirimli fiyatlarla alışveriş yapabiliyor.

Vialand Tema Park ve AVM dâhilinde geçerli olan tüm güncel kampanyaları vialand.com/tema-park/kampanyalar adresine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Özetle Vialand (İsfanbul)…

Vialand Eğlence Parkı Sami

Vialand açıldığından beri işin aslı ben biraz ön yargılı yaklaşmıştım. Ama ne zaman kızımız için gezilecek bir yerler aradık o zaman parkı deneyimlemeye karar verdim. Park beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı, kızımız gerçekten güzel vakit geçirdi ama parkın giriş ücreti bana oldukça yüksek geldi.

Kişi başı 77 TL bana göre çok pahalı. Zaten park içerisinde Türk’ten çok Arap turist geziyordu. Kendimizi bir arada Dubai ya da Abu Dhabi bir parkta geziyor gibi hissettik. Belki onlar için fiyatlar uygundur ama Türk aile için biraz yüksek. Eğer park giriş ücreti konusunda sıkıntı yaşamayacaksanız parkı ziyaret edebilirsiniz.

Vialand dışında İstanbul’da çocuklarınız ile birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz diğer yerler; KidzaniaPanorama 1453 Tarih Müzesi, Miniatürk, Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul Akvaryum (Florya), Madame Tussauds İstanbul, LEGOLAND Discovery Centre İstanbul ve İstanbul Sea Life Akvaryum.

Eğer çocuklarınızla birlikte keyif dolu bir gün geçirmek isterseniz İstanbul gezilecek yerler listenize Vialand’ı mutlaka eklemenizi öneririm.

Eğer İstanbul’da farklı bir şehirden gezi düzenleyecekseniz şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Yorum

  1. Bayramin 2. Gunu gittik. 65 yas ustu annem icinde bilet ucreti kesildi. Implanti olan ve sadece kafelerinizde oturacak kisi icin de bilet kesilmesi anormal geldi. Bizce duzenleme yapilmasi gerekiyor. Ayrica oyun alanlarinda sadece 1 er kez binebildik.sira bekleme suresi yarim saati geciyor. Cok yogunluk var. Yeme yerleri cok pahali. Hic memnun kalmadik.birdaha asla tercih etmeyecegim ve kimseye de gitmemeyi onerecegim.

  2. iyi günler vialand için birşey kafama takıldı
    , giriş ücreti olarak standart bilette kısıtlamamalara takılmamak için demişsiniz kısıtlama derken nelerde geçmiyor kızlarım 5-6 yaslarında zaten cok haraketli seylerden korktukları ıcın dahasakin oyun alanlarını yercıh ederız herhalde aradaki o fark (kısıtlama derken acıkalamasını alabılırsem) biletinizi ona gore olusturmak isterim. şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  3. klüp olarak vialand i geziye gittikve bunun hakkında degi yapmamız lazım yazınızı çok beğendik kullanabilirmiyiz acaba ?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top