Vienna Card ücretleri

Vienna Card ve Vienna Pass Nedir? Nerelerde Geçerli?

Avusturya‘nın başkenti Viyana farklı zevklere hitap eden onlarca aktivite, kilise, katedral, saray ve turistik nokta ile aslında son derece zengin bir şehir. Kente yapacağınız turistik bir seyahatin dolu dolu geçmemesi pek de mümkün değil.

Öte yandan hem Euro bölgesinde bir Avrupa metropolu olması, hem de turistik yerlerde doğal olarak fiyatların yüksek olması gezginleri seyahat maliyetlerini düşürme arayışlarına itiyor ki bunun yollarından biri de şehir kartları.

Farklı şehirlerde farklı tipleri bulunan kartların ortak özelliği kart sahibine pek çok turistik yere ücretsiz veya indirimli giriş, toplu taşımayı ücretsiz kullanma ve diğer ufak tefek avantajlar sunuyor. Ancak elbette kartlar da para ile satılıyor.

Dolayısıyla bu tarz bir şehir kartını satın almakla almamak seyahat programınızın kapsamı ile doğrudan ilgili. Viyana’da bulabileceğiniz şehir kartları Vienna Card ve Vienna Pass olarak iki çeşit. Farklı organizasyonlar tarafından sağlanan kartların benzer avantajları olsa da farkları da mevcut.

Öncelikle Vienna Card aslında şehrin resmi turizm kartı. Vienna Pass ise özel bir kuruluş tarafından sunuluyor. Ancak her ikisi de işinize yarayabilir diye bu yazıda ikisinden de bahsetmek istiyorum. Sözü fazla uzatmadan kartlarla ilgili daha detaylı bilgilerden bahsedeyim.

Vienna Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Vienna Card hakkında bilgi ve tavsiyeler

Kendi içinde de kırmızı ve beyaz olarak ikiye ayrılan Vienna Card kullanana Schbrunn Sarayı, St Stephen Katedrali ve diğer pek çok turistik yere indirimli giriş avantajı, toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanma gibi temel faydalar yanında ek olarak 15 yaşından küçük çocuklarınız için aynı hizmetlerin ücretsiz olması, şehirdeki bazı cafe, restoranlar, mağazalar ve etkinliklerde indirim gibi ek avantajlar da sunuyor.

Hem kırmızı hem de beyaz Vienna Card’ın 24, 48 ve 72 saatlik versiyonları mevcut ve bu geçerlilik süreleri kartları ilk kullanımızda aktive etmenizle başlıyor.

Sanırım Vienna Card’ın en önemli dezavantajı turistik noktalardan hiçbirine ücretsiz giriş sunmaması. Bazı şehirlerde (Barcelona gibi) bu tür şehir kartları ücretsiz giriş avantajı da sunuyor. Elbette orada ücretsiz olanlar da şehrin en popüler yapıları değil ancak Vienna Card’ın hiçbir yere ücretsiz giriş vermemesi not edilmesi gereken bir özelliği.

Vienna Pass Nedir? Ne İşe Yarar?

Vienna Pass nedir

Sahibine 60‘ın üzerinde turistik yere ücretsiz giriş (ki bunlar arasında Hofburg Palace, Schobrunn Palace, Belvedere Palace, St Stephen Katedrali gibi popüler yerler de var), kartın geçerli olduğu süre boyunca limitsiz hop on hop off turları kullanabilme, popüler yerlere girişte sıra beklememe gibi avantajlar sunan Vienna Pass aslında Vienna Card’a kıyasla daha faydalı bir kart gibi görünüyor. Ki seyahat programınız doğrultusunda öyle olabilir de.

Ancak yazının devamında da bahsedeceğim gibi Vienna Pass kartının fiyatları daha pahalı. Bu karta ücretsiz toplu taşıma dahil değil ancak ek bir ücret karşılığında toplu taşımadan da ücretsiz faydalanabilme avantajı elde etmek mümkün.

Vienna Pass 1, 2, 3 ve 6 günlük olmak üzere 4 farklı geçerlilik süresine sahip ve burada da kartınızın geçerlilik süresi satın aldığınızda değil, ilk kullanımda aktive etmenizle başlıyor.

Vienna Card ile Nelere Sahip Olacaksınız?

Vienna Card hakkında bilgi ve tavsiyeler

Vienna Card ile sahip olabileceğiniz avantajlar kartın kırmızı mı beyaz mı olduğuna göre değişiyor. Her ikisi için de bir liste halinde belirtmem gerekirse;

Beyaz Vienna Card

 • Ücretsiz toplu taşıma
 • Turistik yerler, müzeler, cafe, restoran, mağazalar ve konser, gösteri, tur gibi etkinliklerde değişen oranlarda indirimler
 • 15 yaşına kadar çocuklarınızdan birinin sizinle birlikte kartın avantajlarından ücretsiz faydalanması
 • Havaalanı transferlerinde (otobüs ve tramvay için) indirim

Kırmızı Vienna Card

 • 1 gün geçerliliği olan ücretsiz Hop On Hop Off otobüs turu
 • Turistik yerler, müzeler, cafe, restoran, mağazalar ve konser, gösteri, tur gibi etkinliklerde değişen oranlarda indirimler
 • 16 yaşına kadar çocuklarınızdan birinin sizinle birlikte kartın avantajlarından ücretsiz faydalanması
 • Ücretsiz rehberli Viyana yürüyüş turu
 • Havaalanı transferlerinde (otobüs ve tramvay için) indirim

*** Kırmızı Vienna Card ücretsiz toplu ulaşım avantajı sunmuyor, onu ayrıca belirtmek isterim.

Aslında kırmızı ve beyaz Vienna Card arasında başka ufak tefek farklar olsa da temelde en büyük farklarının Beyaz Vienna Card’ın ücretsiz toplu taşıma, kırmızı Vienna Card’ın ise ücretsiz Hop On Hop Off otobüs turu sunması diyebilirim.

Vienna Pass ile Nelere Sahip Olacaksınız?

Viyana indirim kartı Vienna Pass nedir

Kullanana en önemli turistik yerlere ücretsiz giriş ve başka ücretsiz aktiviteler sunan Vienna Pass aslında turistik anlamda çok daha geçerli bir kart. 1, 2, 3 veya 6 gün geçerliliği olan Vienna Pass’ın sunduğu hizmetler ise;

 • En önemli turistik yerlere ve aktivitelere ücretsiz katılım
 • Kartın geçerli olduğu süre boyunca limitsiz olarak kullanabileceğiniz ücretsiz Hop On Hop Off otobüs turu
 • Kartın ücretsiz giriş sunduğu turistik yerlerde sırada beklemeden, fast track geçiş (önceden herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, girişte kartı göstermeniz yeterli)
 • Ücretsiz Viyana Şehir Rehberi
 • Ek bir ücret karşılığında Vienna Travel Card almanız halinde ücretsiz ve limitsiz toplu taşıma kullanımı

Vienna Card Fiyatları

Her ne kadar kapsamı çok geniş olmasa da Vienna Card için fiyat açısından uygun diyebilirim.

Beyaz Vienna Card fiyatları;

 • 24 saatlik; 13,90 Euro
 • 48 saatlik; 21,90 Euro
 • 72 saatlik; 24,90 Euro

Kırmızı Vienna Card fiyatları;

 • 24 saatlik; 28 Euro
 • 48 saatlik; 31 Euro
 • 72 saatlik; 35 Euro

Vienna Pass Fiyatları

Vienna Pass içerik olarak çok geniş olmayabilir ancak şehrin en popüler turistik aktivitelerine odaklanmış bir kart ve sunduğu avantajlar da maddi açıdan yüksek. Dolayısıyla bu da kartın fiyatına yansıtılıyor. Vienna Pass fiyatları ise;

 • 1 günlük; 59 Euro (6–18 yaş arası için 29,5 Euro)
 • 2 günlük; 87 Euro (6–18 yaş arası için 43 Euro)
 • 3 günlük; 109 Euro (6–18 yaş arası için 55 Euro)
 • 6 günlük; 136 Euro (6–18 yaş arası için 68 Euro)

Vienna Pass’ınızı kendi sitesinden online olarak almanız halinde %10 indirim avantajı da elde edebilirsiniz.

Nerelerden Vienna Card Satın Alabilirsiniz?

Viyana indirim kartı Vienna Card nerelerde satılır

Vienna Card almak için iki seçeneğiniz var. İlk olarak kartınızı online satın alıp şehre ulaştığınızda Turizm Ofisleri’nden teslim alabilir, veya aşağıda listelediğim turizm ofislerinden direkt satın alma da yapabilirsiniz.

 • Albertinplatz Turizm Ofisi (09:00-19:00)
 • Vienna Tren İstasyonu Turizm Ofisi (09:00–19:00)
 • Viyana Havalimanı Turizm Ofisi (07:00–22:00)
 • Stephanplatz, Karlsplatz, Westbahnhof veya Landstrasse Turizm Ofisleri

Nerelerden Vienna Pass Satın Alabilirsiniz?

Vienna Pass da isterseniz online isterseniz şehre vardığınızda alabileceğiniz bir kart. Online almanız durumunda kartın teslimatını ev adresinize yaptırabileceğiniz gibi fatura çıktısını göstererek kartınızı Viyana’dan da teslim alabilirsiniz.

Adresinize teslim edilmesini seçmeniz durumunda kart 15-20 günde teslim ediliyor ve ek olarak 11 Euro ödemeniz gerekir. Tabii bunun için kartı seyahatinizden en az 20 gün önce satın almalısınız. Ayrıca, zaten Viyana’ya ulaştığınızda kendinizin teslim alabileceği bir kartı adresinize istemeniz, çok özel bir durum yoksa gerekli de değil.

Vienna Pass’ı online satın alıp şehre ulaştığınızda teslim almak isterseniz de iki seçeneğiniz var:

Viyana Şehir Merkezi Vienna Pass Bilet Ofisi

 • Adres: Opernpassage, Top 3, 1010
 • Açık: Hafta içi 10:00–17:00, hafta sonu 10:00–15:00

Viyana Havalimanı Airport Driver Masası

 • Açık: Her gün 06:00–00:00

Eğer Vienna Pass kartınızı direkt olarak Viyana’dan satın almak isterseniz yukarıdaki adreslere ek olarak Giant Ferris Dönmedolabı Bilet Ofisi, Tren İstasyonu Turizm Ofisi veya Albertinplatz Turizm Ofisi’nden alabilirsiniz.

Vienna Card Satın Almaya Değer Mi?

Vienna Card almaya değer mi

Vienna Card’ın herhangi bir turistik yere ücretsiz giriş sunmadığını belirtmiştim. Temelde 1–3 Euro arasında veya %10 civarında indirimler sunuyor.

Toplu ulaşımın ücretsiz olması elbette önemli ancak şehirdeki turistik noktalar birbirine çok yakın ve eğer merkezin dışında bir otelde kalmıyorsanız toplu taşımaya çok ihtiyacınız da olmayacaktır.

Evet, kartın ücreti de düşük ancak şehirde görmek istediğiniz yapılar ve katılmak istediğiniz aktivitelerin gitmeden önce bir planını çıkarmak önemli.

Hatta yaptığınız seyahat planına göre; örneğin Vienna Card ile gezdiğinizde toplam 40 Euro masrafınız oluyorsa ve kartsız gezdiğinizde masrafınız da 50 Euro edecekse, başka bir deyişle sadece 5–10 Euro gibi bir maliyet avantajı elde edecekseniz ben kartı almaya değmeyeceğini düşünüyorum.

Vienna Card ile önemli bir avantaj elde etmek için (24, 48 veya 72 saatlik olması fark etmeksizin) günde 2-3 defa toplu taşımayı kullanıyor ve günde en az 4 müze, saray veya kilise ziyaret ediyor olmalısınız. Ancak o noktada Vienna Card satın almaya değer.

Vienna Pass Satın Almaya Değer Mi?

Aslında fiyatı yüksek ancak sunduğu avantajlar da o doğrultuda büyük olan Vienna Pass, bana göre, Vienna Card ile kıyaslandığında daha faydalı.

Öte yandan, hala daha herkes için avantajlı olmayabilir. Yazının başında, Vienna Pass’ın ücretsiz giriş sağladığı yerlerin listesinin yer aldığı linkte görmüşsünüzdür, genel olarak Viyana’da giriş ücretleri 10–20 Euro arasında değişiyor. Elbette daha ucuz ve daha pahalı yerler mevcut ancak ortalama 10–20 Euro arasında. Vienna Pass ücreti ise 59 Euro’dan başlıyor. Bu da demek oluyor ki;

 • Eğer 1 günlük Vienna Pass alacaksanız o günde en az 4–5 yere gitmeyi planlıyor olmalısınız ki kart ücretini çıkarıp üzerine bir de maliyet avantajı elde edebilesiniz.
 • 2, 3 ve 6 günlük Vienna Pass kartları için bu kadar sıkı bir tempoya gerek yok, ancak o durumlarda da günde en az 3 müze, saray, kilise gezmelisiniz ki karta ödedeğiniz paraya değsin.

Herkesin seyahat planı ve beklentileri farklı olduğundan sizlere Vienna Card veya Vienna Pass almaya değer ya da değmez diyemiyorum ancak kendi seyahat programınıza göre bir maliyet karşılaştırması yaparak size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Sadece genel bir gözlemimi belirtebilirim o da bütün bu tür şehir kartlarında karta ödediğiniz parayı çıkarmak ve üzerine de biraz (günlük 10–15 Euro) kâr edebilmek için;

 • Turistik yerleri ve müzeleri gerçekten çok sıkı bir tempoda ve planlı programlı bir şekilde gezmeniz,
 • Yemek yiyecekseniz, bir cafede birşeyler içecekseniz kartın indirim avantajı sağladığı yerleri tercih etmeniz,
 • Az ya da çok toplu ulaşımı da kullanmanız,
 • Akşamlarınızı da, ya da en azından bir akşamınızı, kartın indirim olanağı sunduğu konser, tiyatro gibi etkinliklerde değerlendirmeniz gerekir.

Eğlenceli bir Viyana gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top