Villa Borghese

Roma’nın en popüler parklarından olan Villa Borghese günümüzde sahip olduğu huzur dolu ortam ile şehrin karmaşasından kaçıp biraz dinlenmek isteyenler için güzel bir gezi yeri olabilir. Park, sahip olduğu 1700 dönümlük alan ile şehrin en geniş alanıdır. Villa Borghese içinde düzenli bahçeler, çeşmeler, heykeller, korular ve yürüyüş yolları ile bir su saati yer almaktadır.

Şehrin en ünlü sanat galerinden olan Galleria Borghese’e de ev sahipliği yapan parkta heykelleri ve klasik tarzda süslenmiş tapınakları inceleyebilirsiniz. Giardino del Lago (Gölün Bahçesi) ve Art Nouveau tarzdaki Fontana dei Fauni (Yarı İnsan Yarı Keçi Orman Tanrısı Çeşmesi) parktaki dikkat çekici noktalar arasında yer alır.  Pincio bahçeleri ise parkın özel alanlarından biridir. 1809-14 yılları arasında park ile kent duvarları arasında kalan bu bölüm Giuseppe Valadier tarafından tasarlanmış ve büyük İtalyanların heykelleri ile süslenmiştir.

Villa Borghese Roma
Villa Borghese, Roma

Villa Borghese Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via Flaminia ile Via Pinciana arasında. Girişler: Piazzale Flaminio, Piazza del Popolo, Via Trinità dei Monti ve Corso İtalia.
  • Otobüs: 52, 53, 116 numaralı otobüslere binerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isterseniz “Flaminia” ya da “Spagna” bölgeye en yakın duraklar.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın