Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi

Roma’nın ünlü müzelerinden olan Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi, İtalya’daki en önemli Etrüsk müzesidir. Roma’nın ünlü yapılarından olan Villa Giulia’nın içinde yer almaktadır. 1552 yıllarından kalma ön cephesi ile dikkat çeken Villa, bir zamanlar Papa III. Julius’un yazlığı olarak tasarlanmıştır. Yapı 1889 yılından bu yana Ulusal Etrüsk Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Orta İtalya’nın erken Roma yapıtlarını içeren önemli bir koleksiyonun yer aldığı müzede sergilenenlerin çoğu Toscana ile Lazio’daki kazı alanlarından çıkartılmıştır. Müzede sergilenen önemli eserlerden bazıları; Cerveteri’den gelme M.Ö 6. yüzyıl tarihli Karı Koca Lahdi, M.Ö 6. yüzyıldan kalma resimlerle süslenmiş bronz çeyiz sandığı olan Ficorini Sandığı ve savaş ve av sahneleriyle süslenmiş M.Ö 6. yüzyıl tarihli Chigi Vazosu’dur.

Villa Giulia Rome
Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi, Roma

Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazzale di Villa Giulia 9, Roma
  • Ulaşım: 23, 116, 280, 870 numaralı otobüslere binerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 08.30-19.30, Giriş ücretlidir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. bu müzede Bir elinde kadeh tutan bir eliyle de kılıcını tutan bir heykel kabartması olan taş ve taşın çevresinde etrüsk yazısı olan bir taş var bu yazı Orhun kitabelerindeki yazıya benziyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın