Vilnius gezilecek yerler listesi

Avrupa’nın en eski kentlerinden bir tanesi olan Vilnius, Litvanya’nın başkenti konumunda. 20. yüzyılda Sovyet işgalinin yarattığı ağır şartlardan ve yıkımdan kararlı bir başkaldırı ile kurtulan Vilnius gezilecek yerler listesinden de kolayca anlayabileceğiniz üzere Orta Çağ mimarisinin popüler akımlarının etkisinde inşa edilmiş yapılarla dolu bir kent.

Tarihe meraklı bireyler için ideal bir tatil destinasyonu olan şehirde ayrıca sanata ayrılmış kocaman bir cumhuriyet, kültürel etkinlikleri ile ziyaret edilmeyi bekliyor.

Vilnius Gezilecek Yerler Listesi

Kente ulaştığınızda “Vilniecio kortele”  işaretini taşıyan mekânlardan alacağınız Vilnius City Card sayesinde hem müzeleri giriş ücreti ödemeden ziyaret edebilir hem de toplu taşıma araçlarına indirimli fiyatlarla binebilirsiniz.

Kent içerisinde otobüs ve troleybüs ile istediğiniz yere kolayca ulaşabileceğiniz gibi konforlu seyahat için araç kiralama veya taksi seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

1. Gediminas Kulesi (Yukarı Kale)

Vilnius Gediminas Tower

Şehre hâkim konumdaki Yukarı Kale’den günümüze kadar ulaşabilen tek bölüm, Gediminas Kulesi olmuş. Bu nedenle tarihi yapı, kentin tarihi hakkında bilgi almak ve manzarasını izlemek isteyenlerin Vilnius gezilecek yerler listelerine dâhil ettikleri mekânların başında geliyor.

48 metre yüksekliğindeki kule, ilk olarak Litvanya Büyük Dükü Gediminas tarafından yaptırılmış. Tıpkı kale gibi zaman ilerledikçe kullanılamayacak hale gelen 3 katlı askeri yapı, 1930’da yeniden inşa edilmiş ve içerisine kalenin aslına uygun tasarlanmış maket ile Eski Vilnius’a ait materyallerin sergilendiği bir müze açılmış.

Kuleye zaman kaybetmeden çıkmak için Arsenalo Sokağı’nda yer alan füniküleri kullanabilirsiniz.

2. Şafak Kapısı (The Gates of Dawn)

Vilnius The Gates of Dawn

1522 yılında inşa edilen Şafak Kapısı, Vilnius’un 5 kapısından tek ayakta kalanı. Zamanında kenti düşman işgalinden koruyacağına inanılarak tüm kapılara Meryem Ana’yı tasvir eden görseller eklenmiş.

Bu kapıdaki “Merhamet Anası” figürü, Hıristiyan dünyasında büyük öneme sahip ve birçok kilisede aynı adla görebileceğiniz eserler aslında kuledeki aslının birebir kopyaları.

Kullanıma açıldığında yerel halkın “Medininkai” adıyla da andıkları kapının şapel haline getirilmiş üst katı, hem Ortodokslar hem de Katolikler arasında kentin en önemli ibadet noktalarından birisi olarak benimsenmiş.

3. KGB Müzesi (KGB Museum/Museum of Genocide Victims)

Vilnius KGB Museum

Sovyet rejiminin 50 yıl boyunca yerel halka uyguladıkları zulmün boyutlarını, Soykırım Kurbanları Müzesi’nde görebilirsiniz. KGB Müzesi adı ile de tanınan yapı, 1991 yılına kadar Rus Gizli Servisi’nin yönetim merkezi olarak kullanılmış.

Pazartesi ve salı hariç haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz müzeyi gezerken o dönemde kullanılmış hapishane hücrelerini, idam cezalarının uygulandığı yeri görebilirsiniz.

100 yıldan fazla bir sürede ayakta olan yapıda ayrıca 20. yüzyılın ortasında bağımsızlığın nasıl kaybedildiğini, Sovyetler’in uyguladıkları baskıları, bağımsızlığın geri kazanılması için yapılan fedakârlıkları ve mücadeleyi anlatan modern sergiler düzenleniyor.

4. Büyük Dük Sarayı (Palace of Grand Dukes of Lithuania)

Vilnius gezilecek yerler Palace of Grand Dukes of Lithuania

Aşağı Kale’de yer alan Büyük Dük Sarayı politik, diplomatik, kültürel açılardan 15. ve 17. yüzyıllar arasında Avrupa’nın önde gelen merkezlerinden birisiymiş.

19. yüzyılın başında harap duruma gelen ihtişamlı yapı, yakın dönemde aslına uygun olarak tekrar inşa edilerek kültürel faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği bir mekâna dönüştürülmüş.

Yıl boyunca konserler, konferanslar ve resepsiyonlar başta olmak üzere pek çok aktivitenin düzenlendiği sarayda mimari gelişimin ve tarihi kalıntıların sergilendiği 2 salonlu bir müze bulunuyor. Çevredeki kazılarda gün ışığa çıkartılan buluntuların ve yerel mimarinin geçirdiği evrelerin anlatıldığı salonları rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

5. Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi (Church of St. Peter and St. Paul)

Vilnius'da gezilecek yerler Church of St Peter and St Paul

Pagan Tanrıçası Milda’ya adanmış bir tapınağın alanı üzerine ilk olarak ahşaptan 16681701 yılları arasında inşa edilen Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi, kentte görebileceğiniz en güzel Barok yapıların başında gösteriliyor.

Dini yapı, günümüzdeki görünümüne ise kentin Rus işgalinden kurtarılması için mücadele veren Hetman Mykolas Kazimieras Paca gözetimindeki inşa süreci sonunda kavuşmuş.

Kilisenin, Vilnius gezilecek yerler listesinin en önemli parçaları arasında sayılmasına neden olan mimari tarzı dışında kentteki diğer dini yapılardan ayıran asıl özelliği, iç kısmının dekorasyonunda kullanılan 2.000’e yakın sıva figürü ve fresk.

6. Aziz Anne Kilisesi (Church of St. Anne)

Vilnius Church of St Anne

İnşa edilmesinden bu yana 500 yıl geçmesine rağmen yapısal açıdan hiçbir değişikliğe uğramamış olan Aziz Anne Kilisesi, tıpkı Gediminas Kulesi gibi kentin simgelerinden sayılıyor.

Kim tarafından, ne zaman yapıldığı konusunda uzmanların görüş birliğine varamadıkları kilisenin 33 farklı kil tuğla çeşidi kullanılarak inşa edilmiş ana binası, Geç Gotik dönemin şaheserleri arasında gösteriliyor. Sonradan inşa edilen çan kulesi ise Neo Gotik üslupla tasarlanmış.

Yan tarafındaki meydan 1987’de Sovyet rejimine karşı ayaklanan Litvanya Özgürlük Birliği’nin gösterilerine sahne olan dini yapıyı gezerken, Napolyon’un başrolünde olduğu efsanesini de dinleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

7. Vilnius Katedrali (Vilnius Cathedral)

Vilnius gezilecek yerler Vilnius Cathedral

Litvanya’daki Katolik topluluğun ibadet merkezi konumundaki Vilnius Katedrali, kentin eski kısmının merkezinde yer alıyor. Ön tarafındaki meydanda Noel kutlamalarının ve festivallerin düzenlendiği yapı, 1779-1783 tarihleri arasında inşa edilmiş.

Papa tarafında 1922’de “bazilika” unvanı verilen dini yapı Aziz Stanislav ve Aziz Vladislav Katedrali, Katedral Bazilikası gibi isimlerle de tanınıyor. Litvanya ve Polonya açısında önemli tarihi kişiliklerin mezarlarının bulunduğu katedral ilk bakışta Neo-Klasik tarzdaki dış cephesi ile göze çarpsa da asıl görkemini iç kısmında saklıyor.

Geçmişi 13. ve 15. yüzyıllara kadar uzanan duvarlarını ülkede görebileceğiniz en eski fresklerin süslediği katedralin yer altı mezarlarını görmek isterseniz, 10 kişilik rehberli turlara katılmanız gerekiyor.

8. Vilnius Üniversitesi (Vilnius University)

Vilnius'da görülecek yerler Vilnius University

Erasmus veya farklı yollarla yurt dışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler arasında popüler olan Vilnius Üniversitesi, Baltık devletlerinde faaliyet gösteren en eski yüksek öğretim kurumu unvanının sahibi.

1579’da Litvanya Büyük Dükü ve Polonya Kralı Stephen Bathory tarafından kurulan eğitim kurumunu turistik açıdan ilgi çekici getiren özelliği, yerleşkesinde Gotik, Barok, Klasik tarzda çok sayıda tarihi yapı bulunması. Rehberli turlar sırasında hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz bu binaların en eskileri tarih, dil bilim ve felsefe bölümlerine ait olanlar.

Sınırları içerisinde büyüleyici St. John Kilisesi’nin bulunduğu üniversiteyi gezerken kütüphanesine uğrarsanız, Litvanya’da basılmış ilk kitabın bir kopyasını görme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

9. Gediminas Caddesi (Gediminas Avenue)

Vilnius gezilecek yerler Gediminas Avenue

Vilnius Katedrali’nden Neris Nehri’ne kadar uzanan Gediminas Caddesi, mimari açıdan kentin en güzel caddelerinden bir tanesi. Cadde, Katedral Meydanı ile Seimas Sarayı’nı birbirine bağlıyor.

Alışveriş ve yeme-içme mekânları ile dolu cadde üzerindeki binalar 19. ve 20. yüzyıllarda inşa edilmiş. Binalarının bir kısmında devlet kurumlarının ve enstitülerin faaliyet gösterdiği caddenin gelişiminde, kentin geri kalanında da olduğu gibi, St. Petersburg-Vilnius Tren Hattı’nın inşa edilmesi başrolü oynamış. Trafiğe açık olsa da cadde, bisiklet kullananlara ve yayalara güvenli bir ortam sunuyor.

10. Üç Haç Anıtı (Three Crosses Monument)

Vilnius gezilecek yerler Three Crosses

Vilnius gezilecek yerler listesinde sizlere son tavsiye edeceğim dini içerikli yapı Kreivasis, Plikasis ve Tauro adlarıyla anılan bir tepenin üzerinde yer alan Üç Haç Anıtı. Yerel halkın bir kısmı tarafından tarihinin 17. yüzyıla dayandığına inanılan anıt, 14. yüzyılda tepeyi aşmaya çalışırken yolları kesilip katledilen 7 keşişin anısına dikilmiş.

Dikildikleri zamandan günümüze kadarki süreçte defalarca değiştirilen üç haçtan oluşan eserin şu anki versiyonu mimar ve heykeltıraş A. Vivulskis tarafından 1989’da yaratılmış. Anıtı ziyaret ederken yamaca dikkatlice bakarsanız, Sovyet askerleri tarafından yerinden sökülüp parçalara ayrılmış kısmını fark edebilirsiniz.

11. Bernardinai Bahçesi (Bernardinai Garden)

Vilnius'da gezilecek yerler Bernardinai Garden

Vilnia Nehri’nin kıyısında, Gediminas Kulesi ile Bernardine Manastırı arasındaki 9 hektarlık alana kurulmuş olan Bernardinai Bahçesi, huzurlu ortamı sayesinde yerel halk ve tatilciler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Yıl içerisinde festivallere ve sergilere ev sahipliği yapan botanik bahçesinin kuruluşu, Litvanya Büyük Dükü Kazimieras’ın Bernardine Keşişleri’ni kente davet ettiği 1469 yılına kadar uzanıyor.

Keşişlerin, inşa ettikleri manastırın yanına kurdukları bahçe sonradan üniversiteninki ile birleştirilmiş ve günümüzdeki sınırlarına ulaşmış. İçerisindeki bitkilerin çeşitlerine göre sınıflara ayrıldığı bahçede yürürken Šv. Brunono Caddesi’ndeki kapıya doğru giderseniz, kentin en yaşlı ağacı olan 300 yıllık meşeyi görebilirsiniz.

12. Vilnius TV Kulesi (Vilnius TV Tower)

Vilnius TV Tower

326 metreyi aşan yüksekliği ile kentin en uzun binası unvanını taşıyan Vilnius TV Kulesi, kent merkezinin kuzeydoğusundaki Karoliniskes yerleşiminin sınırları içerisinde bulunuyor.

1 Kasım ve ocak ayının son haftası hariç yıl boyunca ziyarete açık tutulan kule, üst kısmındaki gözlem platformu sayesinde ziyaretçilerine Vilnius’un ve komşusu Elektrenai’nin eşsiz manzarasını sunuyor.

Ocak 1991’de gerçekleşen olaylara sahne olan yapıyı ziyaretinizde ayrıca çatışmalarda ölen ve yararlananların anısına oluşturulmuş müzeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

13. Uzupis

Vilnius Uzupis

Vilnius’a kadar gelip de gayri resmi cumhuriyet Uzupi’e gitmemek olmaz. Vilne Nehri kıyısındaki bölge kentin en eski yerleşimleri arasında ve sanatın merkezi konumunda.

Kendine ait bir bayrağı, 41 maddelik anayasası ve 11 kişilik askeri gücü bulunan entelektüel devletçiğe sanatçıların ilgi göstermesinin ana nedeni, buradaki evler için istenen düşük kiralarmış.

Simgesi olan bronz melek heykelini merkezini ziyaret ederken görebileceğiniz semtte günümüzde moda festivallerinden konserlere, sergilerden şiir dinletilerine kadar pek çok kültürel aktivite düzenleniyor. Bu arada, Uzupis’e girişte sınır güvenliği tarafından oldukça sıkı! bir pasaport kontrolü yapılıyor. Haberiniz olsun.

14. Litvanya Ulusal Müzesi (National Museum of Lithuania)

Vilnius National Museum of Lithuania

1855 yılında kurulan Litvanya Ulusal Müzesi, ülke tarihi hakkında bilgi almak isteyenler için bir mabet niteliğinde. Arsenalo Caddesi üzerinde faaliyet gösteren müze, Eski ve Yeni Cephanelik olmak üzere iki kısımdan oluşuyor.

Eski bölüm, ülke sınırları içerisindeki ilk yerleşimlerin ortaya çıktığı M.Ö. 11.000 yılından devletin kurulduğu 13. yüzyıla kadarki döneme ait eserleri barındırıyor.

Yeni Cephanelik’te ise krallığın ilk yıllarından günümüze Litvanya kültürünün gelişimi ve gelenekleri ziyaretçilere aktarılıyor. Gediminas Tepesi’ne ulaşımı sağlayan finikülerin avlusundan kalktığı müzenin yan tarafında, Litvanya’nın ilk kralı olan Mindaugas’ın görkemli bir heykeli bulunuyor.

15. Yazarlar Caddesi (Literatu Street)

Vilnius gezilecek yerler Literatu Street

Ülke kültürü ve sanatı hakkında bilgi edinmek için Vilnius gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz Yazarlar Caddesi’nin, bu adla anılmasının nedeni olarak burada yaşamış Adam Mickiewicz’in onurlandırılmak istenmesi gösteriliyor. Hatta şairin yaşadığı evi diğer konutlardan duvarına asılı yerel dilde, Rusça ve Lehçe yazılmış 3 levhandan kolayca tanıyabilirsiniz.

Sokağa kültürel anlamda farklı boyut katan çalışmaların fikri 2008 yılında bir grup sanatçı tarafından atılmış. Proje dâhilinde sokağın bir duvarı çeşitli sanatçıların çalışmalarını sergileyebilecekleri hale getirilmiş.

4 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın