Viyana konaklama

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerinden oluşan Orta Avrupa coğrafyasının en popüler şehirlerinden biri Viyana. Viyana’da hazır paket turlara katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel gezi planı ile de gidebilirsiniz. Hatta bana kalırsa turlara hiç bulaşmadan kendi planınızı yaparak, çok daha eğlenceli bir şekilde gezin. Eğer siz de Viyana’ya benim gibi bireysel olarak gidecekseniz aklınıza ilk gelecek soru doğal olarak Viyana’da nerede kalınır? sorusu olacaktır. Viyana konaklama rehberi tarzında hazırladığım bu yazıda, Viyana’da konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında bilgileri, tüyolarımı, Viyana otel tavsiyelerimi kısaca Viyana’da nerede kalınır? sorusuna verilebilecek kısa ve öz bilgileri bulabilirsiniz. (Eğer bir an önce Viyana’da yer alan otellere göz atmak istiyorsanız tıklayın.)

Viyana otelleri
Viyana, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevaplarına geçmeden önce biraz Viyana’dan bahsedelim. Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri. Ülkenin politik, ekonomik ve kültürel merkezi. Habsburg Hanedanlığı‘na da ev sahipliği yapmış, özellikle Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden. Müzeleri, sanat galerileri, meydanları, kilise ve sarayları ile ünlü olan Viyana adeta açık bir hava müzesi. Sokaklarda gezerken bile mest oluyorsunuz. Mozart, Beethoven, Brahms gibi dünyaca ünlü sanatçılar bu şehirde yaşamış ve birçok eser vermiş. Şehirdeki birbirinden güzel yapıları gezebileceğiniz gibi dünyaca ünlü opera gösterilerini yine Viyana’da izleyebilirsiniz. Viyana’da gezip görebileceğiniz tüm yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Viyana Gezilecek Yerler yazımda okuyabilirsiniz. Şimdi Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevaplarına geçelim.

Viyana'da nerede kalınır
Stephansplatz, Viyana’nın en meydanı. Buraya adını veren Stephansdom kilisesi ise Avrupa’nın en güzel dini yapılarından.

Viyana’da Konaklama Yapılabilecek Bölgeler

Viyana toplam 23 mahalleye (district) ayrılmış. Bu mahallelerin hepsi şehir merkezi sınırlarında yer alıyor. Bu mahalle ve bölgelere “Bezirkeadı veriliyor. Mahalle numaraları merkezden başlayarak dışa doğru artarak gidiyor. District 1 yani Innere Stadt, Viyana’nın merkezi. Buradan başlayarak rakamlar artarak gidiyor. District 1-9 arası genel olarak şehir merkezi kabul ediliyor.

Viyana'da nerede kalınır
District 1-9 arası şehir merkezi kabul ediliyor, görselde bu alanı yeşil ile çizdim. Kırmızı ile çizili olan alan ise şehrin tam kalbi, District 1. Benim otelimin yer aldığı yer ise District 15. Buradan merkeze ulaşmak metro ile 10-15 dk sürüyor.

Dikkat! Yukarıda bahsettiğim merkez tanımına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kimi oteller tanıtımlarında “Viyana şehir merkezinde” tanımını kullanırken District 1‘i kimileri ise District 1-9 arasında yer alan büyük parçayı kabul ediyor. Biraz uyanıklık yapıyor kısacası. District 1-9 arası sonuç olarak gerçekten merkezi olsa da kazık yememek için bu duruma biraz dikkat edin. Viyana’nın tam kalbinde konaklama yapmak isterseniz otelinizin “District 1” sınırları içinde olduğundan emin olun. Bu konudaki detayları yazı devamında bulabilirsiniz.

Viyana’da merkezinde yer alan bölgeler: District 1 ve onu çevreleyen Leopoldstadt (District 2), Landstraße (District 3), Wieden (District 4), Margareten (District 5), Mariahilf (District 6), Neubau (District 7), Josefstadt (District 8) ve Alsergrund (District 9)

District 1 (Innere Stadt): Şehrin tam merkezi. UNESCO Dünya miras listesinde. 1850’li yıllara kadar Viyana sadece bu bölgeden oluşuyormuş. Viyana’da gezip görebileceğiniz çoğu önemli yapı bu bölge sınırları içerisinde. Bölgenin tam merkezinde Stephanplatz Meydanı ile bu meydana adını veren Stephansdom Kilisesi yer alıyor. Bölge; gezilecek yerleri, restoranları, kafe ve barları, alışveriş caddeleri ile ünlü. Burada konaklarsanız çoğu yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. En merkezi yer olduğu için otel fiyatları doğal olarak daha yüksek olacaktır.

District 2-9: Viyana’nın kalbi kabul edilen District 1, Innere Stdat’ın çevresinde yer alan merkezi bölge. 13 km uzunluktaki Gürtel (Belt Road) bu mahalleleri çevreleyen halka şeklinde bir başka cadde. Bu bölgeler hem merkezi hem de daha uygun konaklama imkanlarına sahip. Viyana’da nerede kalınır diye düşünüp hem ekonomik hem de merkezi yer arayanlar için uygun bir bölge.

District 20: Bu bölge için ayrı bir başlık açmak istedim. Üstteki bilgilere bakarak bu bölgenin şehrin en kıyılarında olmasını bekleyebilirsiniz lakin District 20 gayet merkezi bir noktada yer alıyor. Bu yüzden bu bölgede yer alan oteller de tercih edilebilir.

Adres Okuma: Otelin tam olarak hangi bölgede olduğunu anlamak için tam adrese bakabilirsiniz. Örnek “9., Badgasse 26” yazıyorsa adres 9. bölgede demek. Benzer şekilde posta kodundan da anlaşılır. A-1XX0 Vienna, şehrin post kodu tipi. (0X yazması 1-10 arası bölgeleri ifade eder. Örnek A-1090 Vienna derse 9. bölgede olduğu anlaşılır.

Viyana otelleri
Graben Caddesi, Viyana’nın en hareketli ve ünlü caddelerinden. Cadde üzerinde ünlü Veba Anıtı var. Bu cadde şehrin merkezi kabul edilen District 1, Ineere Stadt bölgesinde yer alıyor.

Viyana Konaklama Konusunda Tavsiyelerim

Bölge seçimi önemli, doğrudur. Eğer bütçeniz uygunsa ve şehrin tam kalbinde konaklamak isterseniz 1. bölge, Innere Stadt‘daki otelleri tercih edebilirsiniz fakat bölge seçimi kadar otellerin ekonomik olması ve ulaşımının rahat olması da önemli. Viyana’da güzel bir metro sistemi var. Şehir zaten çok büyük değil. Benim tavsiyem eğer uygun bir konaklama isterseniz  ilk 9 bölgenin dışında ama metro durağının hemen yakınındaki otelleri de tercih edebilirsiniz. Buralardan merkeze 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün. Ben Viyana seyahatimde böyle yaptım ve 15. bölgede ama metro durağının dibinde bir otelde kaldım. Merkeze 4-5 durak uzaklıkta. Gecelik 45 Euro gibi bir rakama gayet düzgün bir otelde çift kişi konakladık. Bu yüzden biraz da tecrübe önemli. Otel tavsiyemi yazı devamında okuyabilirsiniz.

Viyana Otel Fiyatları

Viyana’da nerede kalınır konusunda araştırma yaparsanız her kaynakta Viyana’nın pahalı bir şehir olduğu bilgisiyle karşılaşırsınız. Evet doğru, Viyana çoğu komşu şehrine göre oldukça pahalı. Bir magnet bile baya pahalı. Konaklama konusunda da benzer bir durum söz konusu olsa da güzel bir araştırma ile çok güzel otellerde çok uygun fiyatlara konaklama yapılabilir. Tam merkezde, kahvaltı dahil çift kişilik güzel bir otel için gecelik 150 Euro ödeyebileceğiniz gibi merkezden 3-4 metro durağı uzağında yine güzel bir otel için yalnızca 65 Euro bile ödeyebilirsiniz. Yazı devamında benim konakladığım oteli ve diğer otel tavsiyelerimi bulabilirsiniz. Bu tesisler seçmece, mutlaka bunlardan birinde kendinize uygun bir otel bulacaksınız 🙂

Viyana’da Kişisel Otel: Star Inn Hotel Wien Schönbrunn

Ben kendi Viyana seyahatimde Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevabına çok fazla kafa yordum ve elimden geldiğince tüm kaynakları inceledim. Neticede de yazı başında elimden geldiğince önemli bilgileri paylaşmaya çalıştım. Detaylı araştırmalar sonucunda ise hem çok ekonomik hem de çok kaliteli bir otel buldum. Hatta şu ana kadar konakladığım oteller içinde en güzel fiyat/performans oranına sahip oteldi diyebilirim.

Viyana konaklama
Star Inn Hotel Wien Schönbrunn, by Comfort oteli şu ana kadar konakladığım oteller içerisinde en iyi fiyat/performans oranına sahip tesis. Ben çift kişilik oda için gecelik 54 Euro ödedim.

Otelin adıStar Inn Hotel Wien Schönbrunn, by Comfort. Booking.com’da 4000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi muazzam bir puana sahip. Otel Viyana’nın 15. bölgesinde yer alıyor fakat Langenfeld (U4, U6 Hatları) metro istasyonu otelin hemen önünde yer alıyor. Bu duraktan  Schonbrunn Sarayı ve Westbanhof tren istasyonuna metro ile 5 dakikada ulaşmanız mümkün. Şehrin kalbi olan Stephanplatz ise yalnızca 5 durak uzaklıkta.  Gelelim işin en güzel yanına. Otele çift kişilik bir oda için 2 gecelik toplam 108 Euro ödedim. İnanın İbis vb otellerden bir farkı yoktu bu tesisin. Bence ekonomik bir tesis arıyorsanız buraya mutlaka göz atın. Oteli incelemek ve Booking.com’da rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Viyana Otel Tavsiyelerim

Viyana’da nerede kalınır yazısını hazırlarken oturdum ve sanki ilk kez Viyana’ya gidecekmiş gibi otel araştırması yaptım. Aşağıda her segmentten birbirinden güzel otelleri bulabilirsiniz. Otelleri seçerken Booking.com’daki en çok ziyaret edilmiş ve en yüksek ziyaretçi puanına sahip tesisleri seçtim. Yine bu tesisleri seçerken Viyana merkezde olan ya da merkeze metro ile ulaşımın kolay olduğu tesisleri seçtim. Altta adı geçen oteller haricinde şehirde yer alan tüm otelleri incelemek isterseniz tıklayın.

Viyana konakalama
Viyana’da her bütçeye uygun otel var. Önemli olan biraz araştırma. Altta sizler için şehrin en gözde otellerini listeledim.

5 Yıldızlı Lüks Oteller

Viyana’da en çok tercih edilen, en yüksek değerlendirme puanına sahip oteller. 5 yıldız terimi sizi korkutmasın, araştırma yaptığım dönemde bu otellerde 130 Euro‘ya bile oda vardı. Bu yüzden Viyana’da nerede kalınır diye düşünürken lüksünden de vazgeçmeyecekler için güzel otel tavsiyeleri bunlar 🙂

 • Fleming’s Deluxe Hotel Wien-City  Belediye Sarayı’nın hemen arkasında, oldukça güzel bir tesis. Hemen yanında “Rathaus” metro durağı var.
 • Hotel de France Wien  Şık Ringstrasse Bulvarı’nda lüks bir otel. Schottentor Metro İstasyonu hemen yanında.
 • Le Meridien Vienna Şehrin kalbinde, Kärntner Straße alışveriş caddesinin karşısında. Karlsplatz Metro İstasyonu 2dk yürüyüş mesafesinde.

4 Yıldızlı Oteller

Şehir merkezinde, metroya kolay erişimi olan oteller. Yüksek  değerlendirme puanına sahip tesisler benim baktığım dönemde çift kişilik oda fiyatları 75-150 Euro arasındaydı.

 • Hotel Stefanie Şehrin en eski oteli. Schwedenplatz Metro İstasyonu otele 300 m mesafede.
 • Hotel Kummer Şehrin ana alışveriş caddesi Mariahilfer Strasse’de yer alıyor. Neubaugasse metro durağı hemen yanı başında.
 • Hotel Erzherzog Rainer Karlsplatz Metro İstasyonu’na 10 dk yürüme mesafesinde, merkezde güzel bir tesis.
 • Fleming’s Hotel Wien-Westbahnhof Şehrin ana alışveriş caddesi Mariahilferstraße’ye ve Westbahnhof Tren İstasyonu’na 5 dk yürüme mesafesinde çok güzel bir tesis.
 • Suite Hotel 900 m zur Oper 18. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren çık bir tesis.
 • JUFA Hotel Wien Merkezin biraz uzağında ama ekonomik ve güzel bir otel. Enkplatz Metro İstasyonu’na 250m uzaklıkta.
 • Hotel Prinz Eugen Belvedere Sarayı’nın yakınında uygun bir otel. Hauptbahnhof Metro İstasyonu hemen yakınında.
 • Leonardo Hotel Vienna Konumu ve imkanları ile çok güzel bir tesis. Mariahilfer Straße alışveriş caddesine sadece 100 m uzaklıkta. Metro yakını.

3 Yıldızlı Oteller

Hem ulaşımı kolay, hem güzel hem de ekonomik tesisler. Altta adı geçen oteller fiyatlarını kontrol ettiğim dönemde gecelik çift kişi için 60-140 Euro gibi son derece uygun fiyatlar çıkartıyordu. Viyana’da nerede kalınır, ucuz otel tavsiyeleri olsun diyenler için ideal tesis bunlar.

 • Das Capri Aziz Stephan Katedrali’ne 2 durak uzaklıkta, mükkem bir konumda, güzel bir tesis. Fiyatı 4 yıldızlı otel aralığında.
 • Ibis Styles Wien City Viyana’daki en iyi fiyat performans oranına sahip otellerden biri. Merkezin biraz dışında ama çok uygun fiyatları var. Nußdorfer Straße metro durağı yakınında.
 • Novotel Suites Wien City Merkezin biraz dışında ama çok ekonomik ve güzel bir tesis. Vorgartenstraße Metro İstasyonu hemen otelin önünde.
 • MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi Kaliteli ve uygun fiyatlı bir tesis. Tek eksisi hemen yakınında metro durağı yok. Schottenring Metro İstasyonu’na 10 dk yürüme mesafesinde.
 • MEININGER Hotel Wien Downtown Franz Yine kaliteli ve uygun fiyatlı bir tesis. Ne yazık ki bu otelin de hemen yakınında bir metro durağı bulunmuyor.

2 Yıldız ve Altındaki Oteller

Viyana’da en çok tercih edilen ekonomik otellerden bazıları. Benim kontrol ettiğim dönemlerde gecelik çift kişi için 60-110 Euro gibi rakam aralığı ile karşılaştım. Benim tavsiyem en ekonomiği bunlar olur diye bu otellere yoğunlaşmayın, üstte adı geçen 3 yıldızlı otellerin de aynı dönem için fiyatlarını kontrol edin.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın