Viyana konaklama

Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerinden oluşan Orta Avrupa coğrafyasının en popüler şehirlerinden biri Viyana. Viyana’da hazır paket turlara katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel gezi planı ile de gidebilirsiniz. Hatta bana kalırsa turlara hiç bulaşmadan kendi planınızı yaparak, çok daha eğlenceli bir şekilde gezin. Eğer siz de Viyana’ya benim gibi bireysel olarak gidecekseniz aklınıza ilk gelecek soru doğal olarak Viyana’da nerede kalınır? sorusu olacaktır.

Viyana konaklama rehberi tarzında hazırladığım bu yazıda, Viyana’da konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında bilgileri, tüyolarımı, Viyana otel tavsiyelerimi kısaca Viyana’da nerede kalınır? sorusuna verilebilecek kısa ve öz bilgileri bulabilirsiniz. Eğer bir an önce Viyana’da yer alan otellere göz atmak istiyorsanız tıklayın.

Viyana otelleri
Viyana, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevaplarına geçmeden önce biraz Viyana’dan bahsedelim. Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri. Ülkenin politik, ekonomik ve kültürel merkezi. Habsburg Hanedanlığı‘na da ev sahipliği yapmış, özellikle Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden. Müzeleri, sanat galerileri, meydanları, kilise ve sarayları ile ünlü olan Viyana adeta açık bir hava müzesi. Sokaklarda gezerken bile mest oluyorsunuz. Mozart, Beethoven, Brahms gibi dünyaca ünlü sanatçılar bu şehirde yaşamış ve birçok eser vermiş. Şehirdeki birbirinden güzel yapıları gezebileceğiniz gibi dünyaca ünlü opera gösterilerini yine Viyana’da izleyebilirsiniz. Viyana’da gezip görebileceğiniz tüm yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Viyana gezilecek yerler yazımda okuyabilirsiniz. Şimdi Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevaplarına geçelim.

Viyana'da nerede kalınır
Stephansplatz, Viyana’nın en meydanı. Buraya adını veren Stephansdom kilisesi ise Avrupa’nın en güzel dini yapılarından.

Viyana’da Konaklama Yapılabilecek Bölgeler

Viyana toplam 23 mahalleye (district) ayrılmış. Bu mahallelerin hepsi şehir merkezi sınırlarında yer alıyor. Bu mahalle ve bölgelere “Bezirkeadı veriliyor. Mahalle numaraları merkezden başlayarak dışa doğru artarak gidiyor. District 1 yani Innere Stadt, Viyana’nın merkezi. Buradan başlayarak rakamlar artarak gidiyor. District 1-9 arası genel olarak şehir merkezi kabul ediliyor.

Viyana'da nerede kalınır
District 1-9 arası şehir merkezi kabul ediliyor, görselde bu alanı yeşil ile çizdim. Kırmızı ile çizili olan alan ise şehrin tam kalbi, District 1. Benim otelimin yer aldığı yer ise District 15. Buradan merkeze ulaşmak metro ile 10-15 dk sürüyor.

Dikkat! Yukarıda bahsettiğim merkez tanımına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kimi oteller tanıtımlarında “Viyana şehir merkezinde” tanımını kullanırken District 1‘i kimileri ise District 1-9 arasında yer alan büyük parçayı kabul ediyor. Biraz uyanıklık yapıyor kısacası. District 1-9 arası sonuç olarak gerçekten merkezi olsa da kazık yememek için bu duruma biraz dikkat edin. Viyana’nın tam kalbinde konaklama yapmak isterseniz otelinizin “District 1” sınırları içinde olduğundan emin olun. Bu konudaki detayları yazı devamında bulabilirsiniz.

Viyana’da merkezinde yer alan bölgeler: District 1 ve onu çevreleyen Leopoldstadt (District 2), Landstraße (District 3), Wieden (District 4), Margareten (District 5), Mariahilf (District 6), Neubau (District 7), Josefstadt (District 8) ve Alsergrund (District 9)

District 1 (Innere Stadt): Şehrin tam merkezi. UNESCO Dünya miras listesinde. 1850’li yıllara kadar Viyana sadece bu bölgeden oluşuyormuş. Viyana’da gezip görebileceğiniz çoğu önemli yapı bu bölge sınırları içerisinde. Bölgenin tam merkezinde Stephanplatz Meydanı ile bu meydana adını veren Stephansdom Kilisesi yer alıyor. Bölge; gezilecek yerleri, restoranları, kafe ve barları, alışveriş caddeleri ile ünlü. Burada konaklarsanız çoğu yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. En merkezi yer olduğu için otel fiyatları doğal olarak daha yüksek olacaktır.

District 2-9: Viyana’nın kalbi kabul edilen District 1, Innere Stdat’ın çevresinde yer alan merkezi bölge. 13 km uzunluktaki Gürtel (Belt Road) bu mahalleleri çevreleyen halka şeklinde bir başka cadde. Bu bölgeler hem merkezi hem de daha uygun konaklama imkanlarına sahip. Viyana’da nerede kalınır diye düşünüp hem ekonomik hem de merkezi yer arayanlar için uygun bir bölge.

District 20: Bu bölge için ayrı bir başlık açmak istedim. Üstteki bilgilere bakarak bu bölgenin şehrin en kıyılarında olmasını bekleyebilirsiniz lakin District 20 gayet merkezi bir noktada yer alıyor. Bu yüzden bu bölgede yer alan oteller de tercih edilebilir.

Adres Okuma: Otelin tam olarak hangi bölgede olduğunu anlamak için tam adrese bakabilirsiniz. Örnek “9., Badgasse 26” yazıyorsa adres 9. bölgede demek. Benzer şekilde posta kodundan da anlaşılır. A-1XX0 Vienna, şehrin post kodu tipi. (0X yazması 1-10 arası bölgeleri ifade eder. Örnek A-1090 Vienna derse 9. bölgede olduğu anlaşılır.

Viyana otelleri
Graben Caddesi, Viyana’nın en hareketli ve ünlü caddelerinden. Cadde üzerinde ünlü Veba Anıtı var. Bu cadde şehrin merkezi kabul edilen District 1, Ineere Stadt bölgesinde yer alıyor.

Viyana Konaklama Konusunda Tavsiyelerim

Bölge seçimi önemli, doğrudur. Eğer bütçeniz uygunsa ve şehrin tam kalbinde konaklamak isterseniz 1. bölge, Innere Stadt‘daki otelleri tercih edebilirsiniz fakat bölge seçimi kadar otellerin ekonomik olması ve ulaşımının rahat olması da önemli. Viyana’da güzel bir metro sistemi var. Şehir zaten çok büyük değil. Benim tavsiyem eğer uygun bir konaklama isterseniz ilk 9 bölgenin dışında ama metro durağının hemen yakınındaki otelleri de tercih edebilirsiniz. Buralardan merkeze 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün. Ben Viyana seyahatimde böyle yaptım ve 15. bölgede ama metro durağının dibinde bir otelde kaldım. Merkeze 4-5 durak uzaklıkta. Gecelik 45 Euro gibi bir rakama gayet düzgün bir otelde çift kişi konakladık. Bu yüzden biraz da tecrübe önemli. Otel tavsiyemi yazı devamında okuyabilirsiniz.

Viyana Otel Fiyatları

Viyana’da nerede kalınır konusunda araştırma yaparsanız her kaynakta Viyana’nın pahalı bir şehir olduğu bilgisiyle karşılaşırsınız. Evet doğru, Viyana çoğu komşu şehrine göre oldukça pahalı. Bir magnet bile baya pahalı. Konaklama konusunda da benzer bir durum söz konusu olsa da güzel bir araştırma ile çok güzel otellerde çok uygun fiyatlara konaklama yapılabilir. Tam merkezde, kahvaltı dahil çift kişilik güzel bir otel için gecelik 150 Euro ödeyebileceğiniz gibi merkezden 3-4 metro durağı uzağında yine güzel bir otel için yalnızca 65 Euro bile ödeyebilirsiniz. Yazı devamında benim konakladığım oteli ve diğer otel tavsiyelerimi bulabilirsiniz.

Viyana’da Kişisel Otel Tavsiyesi: Star Inn Hotel Wien Schönbrunn

Viyana konaklama

Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevabına ben seyahatim öncesinde çok fazla kafa yordum ve elimden geldiğince tüm kaynakları inceledim. Neticede de yazı başında elimden geldiğince önemli bilgileri paylaşmaya çalıştım. Detaylı araştırmalar sonucunda ise hem çok ekonomik hem de çok kaliteli bir otel buldum. Hatta şu ana kadar konakladığım oteller içinde en güzel fiyat/performans oranına sahip oteldi diyebilirim. Otelin adı Star Inn Hotel Wien Schönbrunn, by Comfort.

Booking.com’da 4000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi muazzam bir puana sahip. Otel Viyana’nın 15. bölgesinde yer alıyor fakat Langenfeld (U4, U6 Hatları) metro istasyonu otelin hemen önünde yer alıyor. Bu duraktan  Schonbrunn Sarayı ve Westbanhof tren istasyonuna metro ile 5 dakikada ulaşmanız mümkün. Şehrin kalbi olan Stephanplatz ise yalnızca 5 durak uzaklıkta.  Gelelim işin en güzel yanına. Otele çift kişilik bir oda için 2 gecelik toplam 108 Euro ödedim. İnanın İbis vb otellerden bir farkı yoktu bu tesisin. Bence ekonomik bir tesis arıyorsanız buraya mutlaka göz atın. Oteli incelemek ve Booking.com’da rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Viyana Otel Tavsiyelerim

Viyana’da nerede kalınır yazısını hazırlarken oturdum ve sanki ilk kez Viyana’ya gidecekmiş gibi otel araştırması yaptım. Aşağıda her segmentten birbirinden güzel otelleri bulabilirsiniz. Otelleri seçerken Booking.com’daki en çok ziyaret edilmiş ve en yüksek ziyaretçi puanına sahip tesisleri seçtim. Yine bu tesisleri seçerken Viyana merkezde olan ya da merkeze metro ile ulaşımın kolay olduğu tesisleri seçtim. Altta adı geçen oteller haricinde şehirde yer alan tüm otelleri incelemek isterseniz tıklayın.

3★ Ibis Wien Mariahilf

Ibis Wien Mariahilf viyana konaklama

Kentin en büyük alışveriş caddesi Mariahilfer Straße‘ye yürüyerek birkaç dakikalık mesafedeki Ibis Wien Mariahilf, merkezi konumu sayesinde Viyana’da nerede kalınır sorusu için ideal bir yanıt haline geliyor. Otelin metro hatlarının birleştiği noktaya yakın olması dışında bir diğer avantajı, kent turları için kullanılan Hop On Hop Off otobüslerin hemen önünden kalkıyor olması. Özellikle metro seferlerini kullanarak, otelden St. Stephan Katedrali ve Schönbrunn Sarayı gibi kentin önde gelen turistik mekânlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Odalarının fonksiyonel tasarımları ile dikkat çektiği otelin alakart restoranında sabahları kontinental kahvaltı sunuluyor. Konaklama birimlerinin bazıları engelli konukların ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış olan 8,1 değerlendirme puanlı tesise evcil hayvan ile girişe izin veriliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi

Viyana'da nerede kalınır MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi

Leopoldstadt Semti’nde faaliyet gösteren MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi, modern ve samimi ortamı ile gezginlerin beğenisini kazanıyor. Butik tarzdaki otelin konaklama birimlerinde de genele hâkim olan modern tasarım sürdürülmüş. Böylece odalar, hareket alanı açısından geniş ve aydınlık bir yapıya kavuşmuş. Metroya yakın konumdaki otelin bir diğer artısıysa şehir turlarına uygun merkezi bir konumda bulunuyor olması. Bu sayede başta Prater Eğlence Parkı olmak üzere Viyana gezilecek yerler listesinde sizlere anlattığım pek çok popüler mekâna yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Yeme-içme ihtiyacınızı ortak mutfak aracılığıyla giderebileceğiniz otelde keyifli sohbetler için barı tercih edebilirsiniz. İlk önerdiğim tesis gibi bu otelde de evcil hayvanla konaklamaya izin veriliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Leonardo Hotel Vienna

Viyana'da nerede kalınır Leonardo Hote

Klimalı, modern odalara sahip Leonardo Hotel Vienna, Mariahilfer Caddesi’ne 100; Westbahnhof İstasyonu’na ise 400 metre mesafede faaliyet gösteriyor. Viyana’nın turistik yerlerine yürüyerek veya metroyu kullanarak otelden kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tesis bünyesindeki bar akşam 17.00’dan gece yarısına kadar hizmet veriyor. İş merkezi, resepsiyon ve fitness salonu ise tüm gün açık tutuluyor. Güne damak tadınıza uygun açık büfe kahvaltı ile başlayacağınız butik tarzdaki otel konumu, temizliği ve personelinin güler yüzlü yaklaşımı sayesinde tatilciler tarafından 8,1 gibi yüksek bir puanla değerlendirilmiş. Evcil hayvan dostu tesisin bana göre en önemli artısıysa bünyesinde sigara içilmesine izin verilmemesi. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Austria Trend Hotel Europa Wien

Viyana otel rezervasyonu Austria Trend Hotel Europa Wien

Viyana’da alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Karntnerstraße üzerindeki Austria Trend Hotel Europa Wien, konforun ön planda tutulduğu tesislerden. Devlet Opera Binası’na ve St. Stephan Katedrali’ne yalnızca 10 dakika uzaklıktaki otelde sabahları kontinental ve açık büfe kahvaltılar Power Breakfast’ta sunuluyor. Çeşit çeşit hamur işlerini, ekmek türlerini barındıran kahvaltı büfesinde hazırlanan yiyecekler taze ve sağlıklı ürünler kullanılarak hazırlanıyor. 8,6 puanlı tesiste iki kişilik standart konaklama birimlerinin yanı sıra aileler için hazırlanmış odalara da yer verilmiş. Rahat ortamı ve zarif tarzı ile beğeni toplayan Europa Bar, yerel halkla kaynaşmak için ideal mekânlar arasında. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ 25hours Hotel beim MuseumsQuartier

Viyana otel rezervasyonu 25hours Hotel beim MuseumsQuartier

Sosyal açıdan zengin 7. Bölge’de bulunan 25hours Hotel beim MuseumsQuartier, adından da anlayabileceğiniz üzere pek çok müze ile çevrelenmiş durumda. Sırf bu özelliği bile oteli, Viyana’da nerede kalınır sorusuna karşılık iyi bir yanıt haline getiriyor. 2013 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda genişletilen butik otelde odalar sirk teması ile modern ve klasik unsurların başarıyla harmanlanması sayesinde benzersiz bir görünüme kavuşmuş. Üstelik bu çalışma sırasında süitlerin bir kısmına tam donanımlı mini mutfaklar eklenmiş.

Yürüyerek 10 dakika mesafedeki şehir merkezinde dolaştıktan sonra spa merkezinde rahatlama olanağı bulabileceğiniz tesisin çatı katında Viyana’nın muhteşem manzarasını gözler önüne seren bir bar bulunuyor. Evcil hayvan dostu otelin barında ayrıca haftanın belirli günlerinde Dj ve canlı müzik performansları sergileniyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Austria Trend Hotel Savoyen Vienna

Viyana konaklama Austria Trend Hotel Savoyen Vienna

Klimt ve Schiele’nin tablolarından oluşan koleksiyonu ile ünlenen Belvedere Sarayı’nın hemen yanındaki Austria Trend Hotel Savoyen Vienna 6 katlı atriyumu, en az 32 metrekare alana sahip odaları ve modern sağlıklı yaşam merkezi ile konuklarına ayrıcalıklı konaklama deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Ringstrasse Bulvarı ve kent merkezine yürüme mesafesindeki tesiste ayrıca yerel mutfak kültürüne özgü seçme lezzetleri ve Akdeniz yemeklerini tatma fırsatı yakalayabileceğiniz bir restoran bulunuyor. Rahatlığı, temizliği, konumu ve olanakları sayesinde tatilcilerden 10 üzerinden 8,9 gibi son derece yüksek bir puan almış olan otelde kahvaltılar ise kontinental ve açık büfe halinde sunuluyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Grand Ferdinand Vienna – Your Hotel In The City Center

Grand Ferdinand viyana otelleri

Şehir Parkı ve Devlet Opera Binası’na 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Grand Ferdinand Vienna – Your Hotel In The City Center, Viyana’nın kalbi sayılan Ringstrasse Bulvarı üzerinde faaliyet gösteriyor. Özellikle kentin kültürüne ve mimarisine ilgi duyanlar için ideal bir seçenek olan otelin sade dekorlu, ahşap zeminli odaları konukların tüm ihtiyaçları düşünülerek modern olanaklarla donatılmış. 2015 sonbaharından beri hizmette olan, 8,5 değerlendirme puanlı tesiste sadece otelde konaklayanların girebildiği Grand Etage Private Saloon’da dâhil olmak üzere yerel ve yabancı mutfak kültürlerinden seçme lezzetleri tadabileceğiniz 3 restoran faaliyet gösteriyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Hotel de France Wien

Viyana otel tavsiyeleri Hotel de France Wien

Aklınızdaki Viyana’da nerede kalınır sorusuna cevap olarak şık ve ayrıcalıklı hizmet alabileceğiniz bir tesis arıyorsanız, seçiminizi merkezi Ringstrasse Bulvarı üzerindeki Hotel de France Wien’den yana kullanabilirsiniz. Tüm ortak ve özel alanlarında sigara içmenin yasak olduğu otelin odaları konforlu, rahat hareket edebileceğiniz genişlikte. Metro istasyonuna uzaklığı sadece 50 metre olan tesisteki No.3 isimli restoranda Viyana’ya özgü geleneksel lezzetler servis ediliyor. Ayrıca karnınız acıktığında, farklı bir lezzet ararsanız Daihachi Sushi Bar’ı tercih edebileceğiniz gibi otelde yazın konaklarsanız kaldırım üzerine kurulan kafesinde de oturabilirsiniz.

Cam kaplı atriyumuna bakan barında içkinizi yudumlarken piyano dinletisi ile keyfinize keyif katabileceğiniz 8,6 değerlendirme puanlı otelde kahvaltılarsa üst kattaki Beletage’da açık büfe olarak sunuluyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Viyana seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Viyana gezi rehberi, Viyana gezilecek yerler, Viyana’da nerede kalınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

  1. Elleriniz dert gormesin, cok acik net ve bilgilendirici bir yazi olmus. Sayenizde son dakika da tek bir blog okuyarak otele karar verip rezervasyon yaptirdik. 20 agustos ta 2 gece 985 tl ye iki kisi ucret odedik. Suan kampanyasi varmis.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın