viyana gezi rehberi

Mimarisinin eşsizliğinin yanı sıra müziğinin ihtişamı ile ziyaretçilerini büyüleyen Viyana alışveriş imkânları, mutfak kültürü ve konaklama tesislerinin kalitesi ile dört dörtlük bir turizm kenti. Tarihsel birikimi yüksek olan kentin tüm güzelliğini sizler için hazırladığım Viyana gezi rehberi ile kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi

Seyahat edeceklerin yararlanabileceği bir kaynak olmasını amaçladığım Viyana gezi rehberi yazıma, Avusturya’nın bu güzel kentini tanıtan kısa bilgilerle başlamak istiyorum.

Viyana'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Viyana'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Ibis Wien Mariahilf, 4★ Austria Trend Hotel Europa Wien, 5★ Hotel de France Wien

 • Nüfus: Kültürel ve tarihsel anlamda ziyaretçilerine doyurucu bir tatil imkânı tanıyan Viyana’da 1,8 milyona yakın insan yaşıyor. 23 bölgeye ayrılmış kentte azımsanmayacak sayıda Türk nüfusu bulunuyor.
 • Din: Viyana halkının yarıya yakını Hıristiyanlığın Katolik mezhebine mensup. Katolik topluluğun yanı sıra şehirde İslam, Ortodoks, Protestan ve Yahudi inancını benimsemiş topluluklar da yaşıyor.
 • Resmi Dil: Tarihi ve kültürel etkileşimin bir sonucu olarak kentte resmi dil Almanca. Şive farklılığı gösteren bu dilin dışında günlük hayatta Türkçe, İngilizce, Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça gibi diller de kullanılıyor.
 • İklim: Geçiş ikliminin yaşandığı Viyana yazların ılık, kışlarınsa soğuk geçtiği bir kent. Ayrıca kent yıl boyunca yağış alıyor. Bu nedenle Viyana’ya gitmek için en uygun dönemler bahar aylarıyla yaz mevsimi.
 • Yüz Ölçümü: 414,89 km²’lik alanı kaplayan Viyana, yüz ölçümü açısından ülkenin en küçük eyaleti. Toplam alanın %28’i yeşil alan, %11’i yapılaşma alanı, %13’üyse trafik alanı olarak kullanılıyor.
 • Coğrafya: Orta Avrupa’da yer alan Viyana, Tuna Nehri’nin iki yakasına kurulmuş. Coğrafi konumu sayesinde kurulduktan hemen sonra önemli bir ticari merkez haline gelen kent, günümüzde nehrin kuzeyine doğru genişliyor.
 • Ekonomi: Avrupa Birliği’ne yeni katılan Orta Avrupa ülkeleri için geçiş yeri konumundaki Avusturya’nın başkenti ekonomik açıdan istikrarlı bir çizgide ilerliyor. Viyana, 38 bin Euro’nun üzerindeki kişi başına düşen geliriyle Avrupa’da 5. sırada yer alıyor.
 • Para Birimi: Avrupa Birliği üyesi olan Avusturya’nın başkentinde birliğin ortak para birimi olan Euro kullanılıyor.
 • Saat Farkı: Ülkemize göre daha batıda olan Viyana ile ülkemiz arasında 1 saat fark bulunuyor. Yani Viyana’da saat 12.00 iken ülkemizde saat 13.00 oluyor. (Türkiye’de uygulanan kış saati değişikliğinden dolayı saat farkı değişiklik gösteriyor.)
 • Vize: Hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip kişiler, 90 günü aşmamak kaydıyla Viyana’ya vizesiz seyahat edebiliyorlar. Genel pasaporta sahip gezginlerinse seyahatleri öncesinde Schengen vizesi almaları gerekiyor.
 • Gezi Süresi: Şehrin belli başlı yerleri 2-3 günlük bir geziyle rahatlıkla gezilebiliyor. Ancak Viyana’nın tadını tam olarak çıkarmak isteyenlere şehirde en az 1 hafta kalmalarını öneriyorum.
 • Tarih: MÖ 400 yıllarında Keltler tarafından kurulan kent, en görkemli dönemini Habsburg Hanedanı’nın yönetimi altında yaşamış. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başkenti 1938 yılında Naziler tarafından işgal edilmiş ve statüsünü kaybetmiş. Geçmişte Osmanlı kuşatmalarına göğüs geren kent, 1945’te Naziler’den temizlendikten sonra 1955 yılında müttefikler arasında yapılan antlaşmayla eski kimliğini geri kazanmış.

Viyana’da Ulaşım

viyana gezi rehberi ulaşım
Viyana metro ulaşımı

Modern bir kent olan Viyana’da, gelişmiş toplu ulaşım ağları seyahat etmeyi oldukça kolay hale getiriyor. Tek bilet uygulamasının geçerli olduğu kentte tek binişlik; 24,48 ve 72 saatlik ya da haftalık biletler satın alarak rahatça seyahat edebilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım: Viyana’da, başta metro ağı olmak üzere kentin neredeyse her noktasına ulaşım sağlayan tren, otobüs ve tramvay seferleri düzenleniyor. En hızlı ve rahat şehir içi ulaşım seçeneği olan metro (U-Bahn) 5 hatta sahip ve 05.30-00.30 saatleri arasında çalışıyor. Metroyu kullanarak şehir içindeki birçok önemli gezi noktasına kolayca ulaşabilirsiniz. Metro ağını detaylı incelemek için https://www.wien.info/en/travel-info/transport/subway adresini ziyaret edebilirsiniz.

1865’ten beri hizmet veren tramvaylar hat uzunluğu açısından dünyanın en büyüğü olarak anılırken, otobüs seferleri 24 saat kesintisiz ulaşım sağlıyor. Tramvay ve otobüs ağları ile ilgili bilgiyi https://www.wien.info/en/travel-info/transport/tram-bus adresinde bulabilirsiniz.

Ayrıca Viyana’daki gezi hedeflerinizi tamamlayıp, ülkenin farklı bir şehrine yolculuk yapmak isterseniz, hızlı trenleri kullanabilirsiniz.

Viyana Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: 3 farklı şekilde sağlanıyor. Bunun için kullanabileceğiniz ilk araçlar olan şehir içi otobüsler 05.00-23.30 saatleri arasında, 20 dakikada bir kalkıyor. Otobüs dışında toplu ulaşımı tercih ederseniz Westbahnhof ve Sudbahnhof tren istasyonlarından hareket eden CAT (City Airport Train) ile 16 dakikada kent merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi kullanmaksa havaalanından şehir merkezine ulaşmak için son seçeneğiniz.

Viyana’da Yeme İçme

viyana gezi rehberi yeme içme
Şinitzel

Viyana gezi rehberi içerisinde sıra dünya çapında üne sahip Viyana mutfağına geldi. Herkesin damak zevkine uygun bir restoranı kolayca bulabileceği Viyana et yemekleri, pastaları ve kahveleri ile ünlü.

Şehrin mutfak kültüründe öne çıkan yemek, adına ve tadına aşina olduğumuz Şinitzel. İnce kesimli dana bonfilesinin kızartılması sonucu elde edilen bu eşsiz lezzet, yerel restoranlarda ortalama 10-15 Euro gibi fiyatlarla sunuluyor. (Bazı restoranlarda şinitzeller domuz eti ile yapılabiliyor. Sipariş vermeden önce et hakkında bilgi alabilirsiniz.) Şinitzel dışında farklı bir lezzet denemek isterseniz sizlere ekmek köftesini (Semmelnödel) önerebilirim. Ekmek köftesinin lezzetini yanında sunulan soslarla artırabilirsiniz.

Pastacılık açısından Avrupa’nın başkenti sayılabilecek Viyana’da gezerken canınız tatlı isterse, ilk uğramanız gereken yer Hofburg Sarayı yakınındaki Demel Pastanesi. İlk katındaki çikolata bölümünü ve mutfağı seyrettikten sonra üst katlara çıkıp elmalı ve kremalı ApfelStrudel veya peynirli TopfenStrudel ısmarlayabilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerde özel tatlar denemekten hoşlanıyorsanız bir de Kartnerstrasse’deki Sacher Pastanesi’ne gidip, çikolatalı Sacher Torte yiyebilirsiniz.

Gittiği yerde kendi mutfak kültürümüzden yemekler arayanlar için önerimse Mariahilfer Caddesi üzerinde hizmet veren Turkish City isimli Türk restoranı. Restoran benzerlerine istinaden çok nezih. Bu yüzden müşterilerin çoğunluğu yabancı.

Yeme içme konusunda detaylı bilgileri Viyana’da Ne Yenir? Restoran Önerileri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler

viyana gezi rehberi gezilecek yerler
Schonbrunn Palace

İstanbul’dan gerçekleştirilen direkt uçak seferleriyle 2 buçuk saatte ulaşabileceğiniz Viyana’da ilk olarak tarih bilgileriniz geliştirecek Hofburg Sarayı, Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri, Sanat Tarihi Müzesi gibi yerleri gezebilirsiniz. Alışveriş yapmak ve kent yaşamını deneyimlemek için toplu ulaşımı kullanarak Kartner Strasse, Mariahilferstrasse gibi merkezi noktalara ulaşabilirsiniz. Bu caddelerde ayrıca yabancı mutfak kültürlerini keşfetmeyi sevenler için pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Sanatın ve kültürün Avrupa’da gelişiminde katkısı bulunan kentte Viyana Devlet Opera Binası’nı ya da Mozart’ın Evi’ni ziyaret ederek klasik müzik hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Viyana seyahatinizde ziyaret edebileceğiniz mekânlar hakkında detaylı bilgi için “Viyana Gezilecek Yerler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Viyana’da Alışveriş

Viyana'da alışveriş
Mariahilfer Caddesi

Alışveriş açısından pahalı bir kent olan Viyana’nın merkezinde çok sayıda alışveriş caddesi bulunuyor. Üstelik Graben, Kohlmarkt, Karntnerstrasse ve Mariahilfer araç trafiğine kapalı oldukları için oldukça güvenli bir şekilde gezilebiliyor. Viyana gezi rehberi sayesinde ilk defa şehre gidecek alışveriş tutkunlarının listelerine ekleyecekleri bu caddelerdeki alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya dükkânları perşembe, cuma günleri hariç haftanın her günü 19.00’a, bu iki günde ise 22.00’a kadar açık tutuluyor. Alışveriş yapmasanız bile bu caddelerdeki tarihi binaları ve müzeleri gezebilir veya kafelerde oturarak zaman geçirebilirsiniz. Alışveriş listeniz içerisinde öncelik verebileceğiniz ürünler Viyana şarapları ve Mozart çikolataları.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana konaklama
Star Inn Hotel Wien Schönbrunn, by Comfort oteli Viyana’da konaklama yapabileceğiniz en güzel ve ekonomik otellerden.

Orta Avrupa’nın en önemli tatil destinasyonlarından sayılan Viyana ucuz hostellerden, lüks otellere kadar çok sayıda seçeneği barındırıyor. Düşük bütçelerle tek başına seyahat eden gezginlerin tercih edebileceği hostellerde 10 Euro’ya konaklanabiliyor. Gezilecek yerlere yakın, lüks seçenekler içinse Ringstrasse Bulvarı, Kärntner Caddesi gibi şehir merkezinde yer alan bölgelere bakmak gerekiyor. Le Meridien Vienna ve diğer bölge otellerinde gecelik konaklama fiyatları 130 Euro’dan başlıyor.

Fiyat açısından daha uygun seçenekler içinse Aziz Stephan Katedrali, Viyana Ana Tren İstasyonu gibi merkezin yakınındaki bölgeleri tercih edebilirsiniz. Das Capri, Ibis Styles Wien City, Star Inn Hotel Wien Schönbrunn başta olmak üzere merkeze yakın otellerde 60 Euro’ya konforlu bir şekilde konaklama yapılabiliyor.

Tatilciler tarafından tercih edilen, kaliteli ve ucuz Viyana otelleri hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için “Viyana’da Nerede Kalınır?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi yazısı boyunca kent hakkında ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşmayı amaçladım. Umarım bu yazı seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın