Viyana gezi rehberi blog

Viyana gezi rehberi: Mimarisi, müziği ve mutfak kültürü Viyana‘yı turistik anlamda popüler kılan etmenlerden sadece birkaçı. Kenti eşsiz bir tatil destinasyonu haline getiren diğer değerleri tanımak için tarihine ışık tutan müzeleri gezmek ve kültürel zenginliğinin aynası olan festivallere katılmak gerekiyor.

Tüm bunları yapabilmenin yoluysa kentin sunduğu olanaklar hakkında bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Hazırlamış olduğum Viyana gezi rehberi aracılığıyla kenti tüm yönleri ile tanıyabilir ve keyifli bir tatil dönemi geçirebilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Viyana gezisi blog
Viyana gezi rehberi blog

Viyana Tarihi: Viyana gezi rehberi yazımıza şehrin tarihi hakkında bilgiler vererek başlayalım. Avusturya‘nın başkentinin günümüzde bulunduğu alana ilk yerleşimler M.Ö. 500 yılında Keltler tarafından kurulmuş.

M.Ö. 15 yılında ise bölgeyi hâkimiyeti altında tutan Romalılar, kuzeydeki Alman kabilelerinin saldırıların karşı Vindobona adını verdikleri yerleşimi savunma yapıları ile güçlendirmiş.

976’da Babenberg Hanedanı’ndan I.Leopold’un Bavyera’nın doğu sınırındaki yerleşime yönetici olarak atanması sonucunda Viyana ve Avusturya Kontluğu yükselişe geçmiş. Kont II. Henry’nin 1145 yılında tahtı Aşağı Avusturya’daki Klosterneuburg’dan Viyana’ya taşıması ile bu durum resmiyet kazanmış.

1440 yılına gelindiğinde Habsburg Hanedanı’nın kente gelişi ile birlikte Viyana büyümüş ve sonunda Kutsal Roma İmparatorluğu’nun başkenti haline gelmiş. Bu süreçte kent, imparatorluğun sanat, bilim, müzik ve mutfak kültürü açısından merkezi olarak anılmaya başlanmış.

1485 ve 1490 yıllarında Macarlar tarafından kuşatılan şehir, 16. ve 17. yüzyıllarda kendini Osmanlı’ya karşı savunmak durumunda kalmış. Hatta ikinci kuşatmanın hemen öncesinde yaşanan salgın nedeniyle kent nüfusunun üçte birini kaybetmiş.

Napolyon Savaşları’nın başlarında Avusturya İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilen Viyana, konumunu 1867’de Macaristan ile gerçekleştirilen birleşmenin ardından da korumayı başarmış.

Avrupa’daki politik rolü gittikçe artan kent 1934’teki sivil savaştan 4 yıl sonra Nazi kontrolüne geçerek hem Yahudi nüfusunun tamamına yakınını hem de başkent unvanını kaybetmiş.

1945’te Amerikan, İngiliz, Fransız ve Sovyet ordularının ortak çabası sonucu Nazi işgalinden kurtulan kent, özgürlüğünü 1955’te imzalanan anlaşmayla ilan etmiş.

Nüfus & Toplum: Nüfusu 1 milyon 900 bine yakın olan Viyana’da resmi dil Almanca. Ancak halkın büyük kısmıyla İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz.

Nüfusunun %41’i Katolik olan kentte halkın üçte birine yakın kısmı herhangi bir inanç sistemini benimsememiş. Bu iki grubun ardındansa %11’lik oranla Müslümanlar geliyor.

Ulaşım: Avusturya’nın kuzeydoğusunda yer alan kente ülkemizden seyahat edecekler için en ideal ulaşım şekli, Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın düzenlediği direkt uçak seferleri.

Eğer Avrupa içerisindeki farklı bir yerden kente gidecekseniz, tren ya da otobüsle ulaşımı da tercih edebilirsiniz.

Ulaşım seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Viyana Nerede? Viyana’ya Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Viyana gezi rehberi gezi zamanı

İlk defa seyahat edecek gezginler için Viyana gezi rehberi dâhilinde cevaplanması gereken soruların başında kente ne zaman gidileceği geliyor.

Orta Avrupa’nın popüler tatil destinasyonlarının başında gelen kentte yıl boyunca etkili olan karasal iklim nedeniyle seyahat için Mayıs-Ekim arasındaki dönem öne çıkıyor. Ancak kentin kültürel zenginliğini yansıtan organizasyonları görmek isteyenler, Viyana’ya 4 mevsimde de ziyaret edilmesi gereken bir lokasyon gözüyle bakıyor.

Aralık ayında Noel için kurulan pazarlarla renkli bir görünüme kavuşan Viyana yeni yılı Wiener Musikverein‘de gerçekleştirilen görkemli konserlerle karşılıyor.

Turizm sezonunun başladığı Mayıs ayında düzenlene festivalle kent konuklarına eğlenebilecekleri birçok olanak sunuyor. Ayrıca yine aynı dönemde belediye sarayının önünde gerçekleştirilen konserle Haziran ortasına kadar sürecek Viyana Festivali‘nin açılışı yapılıyor.

Kentte Haziran’dan itibaren ziyaretçi sayısının artmasında Eylül’de sonlanan ve dünya çapında üne sahip Müzik/Film Festivali’nin payı bir hayli fazla. Yaz mevsiminde doruk noktasına çıkan festival sezonu Ekim’deki The Viennale ile sona eriyor.

Viyana’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

viyana gezi rehberi otel tavsiyeleri

Viyana gezi rehberi yazımızda sıradaki konu konaklama bölgeleri ve otel tavsiyeleri. Ancak bu konuda detaylara geçmeden önce kent merkezinde uygulanan bölge sistemine değinmek istiyorum. Çünkü bu sayede hem gezi listenize aldığınız yerleri daha kolay bulabilir hem de otel seçiminizi daha rahat yapabilirsiniz.

Viyana yerel dilde “bezirke” adıyla anılan 23 bölgeye ayrılmış durumda. Bu bölgelerden ilk 9’u gezilecek yerlerin yoğunlukta olduğu kent merkezini oluşturuyor.

Numaralar, İç Şehir’den başlayarak dış kesimlere doğru artıyor. Yani konaklama tesisi seçimi yaparken incelediğiniz bölgenin numarası ne kadar küçükse merkeze o kadar yakın olursunuz. Tabi istisnalar da yok değil.

Benim son seyahatimde tercih ettiğim Star Inn Hotel Wien Schönbrunn gibi ekonomik fiyatlı tesislerin bulunduğu 15. ve 20. bölgeler, kent merkezinin hemen dışında kalıyor. Üstelik toplu ulaşım imkânlarının zenginliği sayesinde kentin kalbine yolculuk yapmak oldukça kısa sürüyor.

Kent merkezi olarak kabul edilen 9 bölgede ise her bütçeye ve zevke uygun otel seçimi yapmak daha kolay. Kentin popüler mekânlarına yürüme mesafesinde olmak isteyenler için ideal bu bölgede 3★ Ibis Wien Mariahilf, 4★ 25hours Hotel beim MuseumsQuartier ve 5★ Grand Ferdinand Vienna gibi değişik seviyelerde ancak hizmet kalitesi yüksek oteller faaliyet gösteriyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz.  Booking.com’da yer alan tüm Viyana otellerin incelemek için tıklayın.

Kentin konaklama bölgeleri ve tavsiye ettiğim Viyana otelleri hakkında detaylı bilgiyi aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizde bulabilirsiniz.

Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana gezi notları görülmesi gereken yerler

Viyana gezi rehberi yazımızdaki bir diğer önemli konu ise gezilecek yerler konusu. İki bin yılı aşkın tarihe sahip Viyana, tarihi ve kültürel birikimi hakkındaki bilgiyi birçoğu Habsburg Hanedanı döneminde inşa edilmiş yapıları aracılığıyla konuklarına aktarıyor.

Bu tarz yapıların başında içerisinde farklı mimari üsluplara sahip bölümler barındıran ve bahçeleri ile ünlü Schönbrunn Sarayı geliyor.

Avusturya Ulusal Kütüphanesi, İspanyol Binicilik Okulu, Sisi Müzesi ve İmparatorluk Gümüş Eşya Koleksiyonu gibi gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği mekânların olduğu Hofburg Sarayı da gezi listenize alabileceğiniz bir diğer görkemli kompleksi.

Mimariye meraklıysanız ilginç görünümlü Hundertwasser Evi‘ni, etkileyici Viyana Belediye Binası‘nı ve bahçesi Avrupa’nın en güzellerinden biri sayılan Belvedere Sarayı‘nı gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Tabi kentin tarihi ve sanatsal zenginliğini gözler önüne seren yapılar sadece saraylardan ibaret değil. Eğer Viyana’ya müzeler kenti unvanını kazandıran Museumsquartier‘a giderseniz, ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz.

Bu bölge dışındaki diğer kültürel tesislerse Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından 1891’de açılan Sanat Tarihi Müzesi ile Hallstatt Arkeoloji Buluntuları’nın ve Willendorf Venüsü’nün sergilendiği Doğa Tarihi Müzesi.

Kentin eşsiz manzarasını izlemek içinse Gotik tarzı ile görenleri kendisine hayran bırakan Aziz Stefan Katedrali‘nin güney kulesine veya 252 metre yüksekliğindeki Donauturm‘a çıkmanızı tavsiye ederim.

Viyana gezi rehberi dâhilinde bahsetmiş olduğum bu yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Viyana Gezilecek Yerler“, bu yerlerin konumlarını ise “Viyana Gezilecek Yerler Haritası” (yapım aşamasında) başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Viyana’da Ne Yapılır?

Viyana gezi rehberi yapılacak şeyler

Kültürel zenginliği sayesinde Viyana konuklarına çok sayıda aktiviteyi gerçekleştirebilme özgürlüğü tanıyor. Tabi bu durum doğal olarak ilk defa kente gideceklerin aklını karıştırabiliyor. Eğer siz de Viyana’ya gittiğinizde hangi aktiviteden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, şöyle bir sırayı takip edebilirsiniz:

  • Kentin görkemini yansıtan sarayları gezin.
  • Müzelerdeki eşsiz koleksiyonları inceleyin.
  • Mimarisi ile kent dokusunu zenginleştiren kiliseleri ziyaret edin.
  • Viyana’nın birbirinden güzel caddelerinde yürüyüşe çıkın.
  • Ulusal Opera Salonu’nda canlı performansları izleyin.
  • Viyana’ya özgü lezzetlerin tadına bakın.
  • Donauturm veya Aziz Stefan Katedrali’nden kent manzarasını izleyin
  • İspanyol Binicilik Okulu’nda Lipizzaner atlarının gösterilerini izleyin.
  • Eğlenmek için Prater Park’a gidin.

Viyana’da Ne Yapılır? Viyana’da Yapılacak Şeyler Listesi” başlıklı yazımızı okuyarak Viyana gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum aktivitelerle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Viyana çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Viyana’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Viyana’da Ulaşım

Viyana gezi rehberi şehir içi ulaşım

Viyana gezi rehberi boyunca anlattığım konular içerisinde belki de en rahat edeceklerinizin başında ulaşım geliyor. Viyana, ulaşım olanakları açısından Orta Avrupa’nın en gelişmiş kentlerinden bir tanesi.

Toplu taşımada ağırlığın demir yolu ve raylı sistemler üzerine yoğunlaşması yolculara hem zamandan kazanma hem de konforlu seyahat imkânı tanıyor.

İstanbul’dan 2 saat 20 dakikalık uçak yolculuğunun ardından ulaşacağınız Viyana Uluslararası Havalimanı‘ndan 16 kilometre uzaklıktaki kent merkezine gitmek için hızlı ve konforlu bir seçenek isterseniz, önceliği S-Bahn’ın S7 ekspres trenine verebilirsiniz.

Sabahın ilk ışıklarından gece yarısına kadar yolcu taşıyan trenler kent merkezindeki Wien-Mitte İstasyonu’na 25 dakikada ulaşıyor. Aynı noktaya gidecekseniz, City Airport Train seferlerinden de yerinizi ayırtabilirsiniz.

Bu iki seçenekten daha hızlı bir araç arıyorsanız, ÖBB’nin Wels, Linz ve St. Pölten’e sefer yapan yüksek hızlı trenlerini tercih edebilirsiniz.

Airport Lines adlı otobüsler, trenlere alternatif olarak 3 farklı hat üzerinden kent merkezine ulaşım sağlıyor. Havalimanı transferi konusunda kişiye özel hizmet almak içinse taksi veya otel pickup seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Havaalanı – Şehir Merkezi Özel Transfer: Dilerseniz otelinize özel transfer hizmeti satın alarak da ulaşabilirsiniz, tıklayın:  Viyana Havaalanı Uçuş Takibi İle Özel Varış Transferleri (Başlangıç fiyatı 39,99 Euro, süre 25 dakika)

Kent merkezine ulaştıktan sonraysa ulaşım için daha fazla seçenek sizleri bekliyor. Eğer otel tercihinizi İç Şehir çevresindeki tesislerden yana kullandıysanız, yürüyerek çoğu tarihi ve kültürel mekâna kolayca ulaşabilirsiniz.

Kentin kalbinde efor sarf etmeden yolculuk yapmak için en ideal çözümü metro ve tramvay sunuyor. Gece yarısından sonra otobüs, kent merkezinin dışında kalan yerleşimlere gitmek içinse S-Bahn, Regional Express ve Regionalbahn Viyana’da tatil yapan gezginlere güvenli yolculuk imkânı tanıyor.

Doğa dostu ve keyifli bir ulaşım aracı size daha cazip gelirse CityBike veya Pedal Power’dan bir bisiklet kiralayabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma hatlarının güzergâhlarını öğrenmek ve araç beklemek size zahmetli gelirse Big Bus veya Vienna Sightseeing‘in düzenlediği hop on hop off turlarına katılabilirsiniz.

Gezginlerin ulaşım ihtiyaçlarını pratik yoldan çözmelerine olanak tanıyan turlardaki sesli rehberlik hizmeti güzergâh üzerindeki mekânlar hakkında bilgi edinmenizi kolaylaştırıyor. Ayrıca tur paketlerinde kentin farklı yönlerini tanımanızı sağlayacak gece ve nehir gezintilerine de yer veriliyor.

 Satın Al:  Big Bus hop on hop off otobüs biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Viyana: 1 Günlük İndi-Bindi Şehir Turu ve Ücretsiz İnternet (Başlangıç fiyatı 26,10 Euro)

Viyana gezi rehberi yazısı boyunca bahsettiğim tüm ulaşım seçenekleri hakkındaki ayrıntılar için aşağıda sıraladığım başlıklara göz atabilirsiniz.

Viyana Şehir İçi İndirim Kartı: Vienna City Card & Vienna Pass

Viyana gezi rehberi Vienna pass

Viyana gezilecek yerlerin ve alışveriş seçeneklerinin bir hayli fazla olduğu bir yer. Bu duruma bir de mevsimine göre toplu taşıma araçlarının kullanım sıklığı eklenince, tatil bütçesini kontrol altında tutmak zorlaşabiliyor. Böyle bir durum yaşamamak için gezginlere yönelik iki indirim kartından birini satın almanızı tavsiye ederim.

Kente gelen konuklara yönelik hazırlanan indirim kartlarından Vienna City Card gezginlere kırmızı ve beyaz olmak üzere iki farklı tercih hakkı sunuyor.

Her iki seçenekte de kart sahipleri 24, 48 veya 72 saat içerisinde 210’dan fazla noktada indirim hakkına sahip oluyor. Beyaz renkli Vienna City Card ile gezginler Big Bus’ın 24 saatlik duraklamalı turuna katılabiliyor. Kırmızı renkli kartın en büyük artısı toplu taşım sisteminde geçerlilik süresi boyunca ücretsiz ulaşıma izin vermesi.

Vienna Pass’ın odaklandığı konuysa ücretsiz ve sıra beklemeden giriş. Vienna Sightseeing’in 24 saatlik turuna ücretsiz katılım olanağı veren ürünün toplu taşımada geçerli olabilmesi için ekstra ücret ödeyip Travelcard satın alınması gerekiyor.

 Satın Al:  Vienna Pass biletinizi internetten satın almak isterseniz tıklayın: Vienna PASS: 1, 2, 3 veya 6 Günlük Turistik Gezi (Başlangıç fiyatı 59 Euro)

Gezginlere yönelik indirim kartlarının fiyatları, kâr potansiyelleri ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Vienna Card ve Vienna Pass Nedir? Nerelerde Geçerlidir?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

(Viyana gezi rehberi yazımızdaki bu bölüm özellikle şehirde uzun vakit geçirip şehirdeki birçok etkinliğe katılmayı düşünen gezginler için faydalı olabilir.)

Viyana’da Alışveriş

Viyana gezi notları alışveriş merkezleri, sokak pazarları

Viyana kültürü ve tarihi ile öne çıkmasına rağmen pek çok alışveriş olanağını da barındırıyor. Dilerseniz kentin prestijli caddelerindeki veya alışveriş merkezlerindeki mağazalarda ya da pazarlarda gastronomiden modaya, antikadan hediyelik eşyaya kadar çeşitli kategorilere ait ürünleri satın alma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Üstelik mağazalardan 75 Euro ve üzerinde yapacağınız alışverişlerde KDV iadesinden yararlanabilirsiniz.

Viyana’da, barındırdıkları marka çeşitliliği ile 4 cadde öne çıkıyor. Araç trafiğine kapalı oldukları için yayalara güvenli bir ortam sunan bu caddelerden en ünlüsü Graben.

Mariahilfer, yerel tasarımcıların butikleri ile dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bir arada bulabileceğiniz bir diğer cadde. Kohlmarkt‘ın üzerindeki mağazaların odak noktasında mücevher ve hazır giyim yer alırken Landstrasser‘de gastronomi tutkunlarının ilgisini çekecek fırsatlar bulunuyor.

Kentte çeşitliliği ile konuklarının beğenisi kazanmış birkaç AVM bulunuyor. Bunlardan Ringstrassen Galerien yerli ve yabancı markalara ait 60 mağazası ile tarihi bir binada faaliyet gösteriyor. Lugner City’de konukları hem modern eğlence olanakları hem de daha fazla marka bekliyor.

Uygun fiyatlı alışveriş için tercih edebileceğiniz pazarlar büyüklükleri ile alışveriş merkezlerini aratmıyor. Ottakring’de Cumartesi kurulan Brunnemarkt 200 tezgâhtan oluşuyor. Bu pazara gezginlerden çok yerel halk rağbet gösterdiği için günlük hayatı gözlemlemek daha kolay.

Kökleri yüzyıllar öncesine dayanan Naschmarkt ise gıda maddelerinin satışının yoğunlukta olduğu bir yer. Turistik yönü daha fazla olan pazarda taze ürünlerle hazırlanan atıştırmalıklar satın alabilirsiniz.

Karmelitermarkt, gastronomi tutkunları için ideal bir diğer pazar. Aynı zamanda kentin etnik çeşitliliğini konuklarına oldukça iyi bir şekilde yansıtıyor.

Kimi gezginler için tatilde yapılabilecek en keyifli aktivite konumdaki alışveriş ile ilgili daha fazla bilgi için Viyana gezi rehberi alışveriş kategorisindeki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

Viyana’da Yeme İçme

Viyana gezi rehberi yöresel yemekler

Etnik çeşitliliği sayesinde Avrupa’nın önde gelen mutfak kültürlerinden birine sahip olan Viyana’da kahve eşliğinde tatlı tüketimi, günlük hayatın olmazsa olmazlarından bir tanesi. Bu durumun ortaya çıkmasında kahvenin Avrupa’da tüketiminin ilk başladığı yer olmasının ve zaman içerisinde kafe kültürünün yaygınlaşmasının payı bir hayli fazla.

Güne kahve ya da çay içerek başlayan Viyanalılar, kahvaltıda ekmek, tereyağı, yumurta, reçel, sosis gibi lezzetleri tüketmeyi tercih ediyor.

Çorba içerek başlanan öğle ve akşam yemeklerinde ise sofralar schnitzel, tafelspitz, gansl, zwiebelrostbraten, semmelknödel gibi yerel et yemeklerinin yanı sıra Macar mutfağına ait birçok tarif ile zenginleştiriliyor.

Bütçenize uygun pek çok restoran seçeneği bulabileceğiniz Viyana’da dilerseniz sokak lezzetleriyle de fazla vakit kaybetmeden karnınızı doyurabilirsiniz.

Falafel ya da döner dürüm gibi tanıdık atıştırmalıkların dışında yerel tatlar denemek isterseniz, Wurst isimli Viyana’ya özgü sosislere öncelik verebilirsiniz. Tatlı yeme ihtiyacı hissettiğinizdeyse bir kahvenin yanında kendinize kocaman bir dilim apfelstrudel veya linzer torte ısmarlayabilirsiniz.

Eğer yabancı lezzetler yerine kendi damak tadınıza uygun tanıdık yemekler ararsanız, Ali Ocakbaşı, Kent, Lale gibi Türk restoranlarına gidebilirsiniz.

Aşağıda başlıklarını sıraladığım yazılarımızda kentin yemek kültürü ile ilgili daha fazla bilgi ve bu konuya ayıracağınız bütçeyi hesaplamanıza yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Viyana Gece Hayatı

Viyana gezisi gece hayatı

Müziğin şehri Viyana eğlence açısından da konuklarına pek çok imkân sunuyor. Her yaş grubundan bireye hitap eden mekânlarla dolu olan kentte ister şık bir şekilde giyinip Devlet Operası’nın yolunu tutabilir isterseniz de salaş eğlence mekânlarında dansın ritmine kendinizi kaptırabilirsiniz.

Eğer rahat bir ortamda eğlenmek size daha uygun geliyorsa Gürtel’deki mekânlar ilginizi çekebilir. Chelsea isimli mekânın açılmasıyla popüler hale gelen yerleşim bölgesinde Rhiz, B72 ve Q gibi özgün içerikli işletmeler bulunuyor.

İçerisinde yazın 22.00’a kadar kullanılabilen bir havuz bulunan Pratersauna ile Flex hem eğlence anlayışına farklı bir açıdan yaklaşıyor hem de sık sık canlı Dj performanslarına ve konserlere sahne oluyor. Palm House ise diğer mekânlardan farklı olarak modern eğlence anlayışını geleneksel ayrıntılarla harmanlıyor.

Viyana’ya özgü etkinlikler için Theater an der Wien’e gidip dünyaca ünlü isimlerin eserlerinden uyarlanan performansları izleyebilirsiniz.

Viyana’ya Yakın Gezilecek Diğer Yerler

viyana budapeşte gezisi, ulaşım

Viyana gezi rehberi dâhilindeki son bölümde sizlere kente yakın diğer popüler yerlere ulaşım hakkında kısa bilgiler vereceğim.

Kentin, Orta Avrupa’nın önemli demir yolu merkezlerinden biri olması sayesinde pek çok gezgin Viyana tatilleri sırasında ya da sonrasında Budapeşte ve Prag gibi popüler destinasyonlara kolayca seyahat edebiliyor.

Avusturya Demir Yolları’nın yüksek hızlı trenleri ile Budapeşte’ye yalnızca 2 saat 40 dakikada ulaşılabiliyor. Bu seferler için erken rezervasyon olanakları dâhilinde 19 Euro’ya bile rahatlıkla bilet bulunabiliyor.

Prag’a Viyana’dan tren yolculuğu yapmak istediğinizdeyse ister Çek ve Avusturya ulusal demir yolu şirketlerinin kendi seferlerinde ya da bu iki firmanın ortalaşa kurdukları RegioJet’in araçlarında yerinizi ayırtabilirsiniz. İki kent arasındaki yolculuk 4 saatin biraz altında bir sürede tamamlanırken bilet fiyatları 14 Euro’dan başlıyor.

Viyana tatilinden sonra Budapeşte ve Prag’a yönelik seyahat planlarınız varsa aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimiz sizler için yararlı olabilir.

Viyana gezi rehberi yazısı boyunca Orta Avrupa’nın en güzel ve popüler turistik şehirlerinden Viyana hakkında gerekli olabilecek tüm önemli konular hakkında bilgi ve tavsiyeler paylaştım.

Eğer sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın