Viyana nerede, Viyana'ya nasıl gidilir

Viyana nerede? Viyana’ya nasıl gidilir? Geçmişte birçok imparatorluğa başkentlik yapmasını sağlayan merkezi konumu, günümüzde Avusturya’nın başkenti Viyanayı Orta Avrupa’da ulaşımı en kolay şehirlerinden biri haline getiriyor.

Kente hem hava hem kara hem de demir yolu üzerinden Avrupa’nın çeşitli kentlerinden ve Avusturya içerisinden günden çok sayıda sefer düzenleniyor.

Kültürel etkinlikleri ve mimarisi sayesinde bölgenin önde gelen turizm kentlerinden biri olan kentte seyahat etmek için kullanabileceğiniz seçeneklerin detaylarını merak ediyorsanız, aradığınız tüm cevapları Viyana nerede rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Viyana Nerede?

Viyana nerede rehberi, Viya'nın konumu

Tarihi boyunca Avrupa’nın önemli siyasi, ekonomik ve kültürel merkezlerinden biri olarak anılan Viyana, Avusturya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.

Alp Dağları’nın en doğu ucunda, kendi adıyla anılan havza içerisinde bulunan kentte ilk yerleşim Tuna Nehri’nin batı kıyısına M.Ö. 6. yüzyılda Keltler tarafından kurulmuş.

Bugün İç Şehir sınırları içerisinde kalan eski yerleşim zamanla Tuna’nın iki yakasını kapsayacak şekilde genişleyerek, 414,65 kilometrekarelik yüz ölçümüne ulaşmış.

Kapladığı alan bakımından Avusturya’nın en büyük şehri konumundaki Viyana, 23 farklı ilçeye (bezirke) bölünmüş. Her birine ayrı ayrı isim ve numara verilmiş olan bu ilçelerden ilk 9’u İç Şehir sınırları içerisinde kalırken, geri kalan 14 tanesi kentin dış bölgelerini oluşturuyor.

Viyana gezilecek yerler listesine alınabilecek turistik alanların tamamına yakını kentin iç yerleşimlerinde yer alıyor. Ancak kentin en eski kısmının dışında kalan bölgelerinde de turistik açıdan görülmeye değer manzaralar ve tarihi yapılar barındıran alanlar bulunuyor.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Viyana gezi zamanı

Avusturya’nın başkentinde, Orta Avrupa’nın genelinde olduğu gibi karasal iklimin etkileri görülüyor. Yani kış mevsiminde günler kar yağışlı ve sıcaklık ortalaması 0 °C’nin biraz üzerinde seyrediyor. Bu dönemde kurulan Noel pazarları ve Wiener Musikverein’de düzenlenen yılbaşı konserleri gezginlerin kente yoğun ilgi göstermelerine neden oluyor.

Bol güneşli ve aşırı sıcak geçen yaz günlerinde kente yönelik kültür turlarındaki artışa sebep olarak Mayıs ortasında başlayıp Haziran’da biten Viyana Festivali, Prater Park’ta gerçekleştirilen Mayıs Festivali, Temmuz-Ağustos ayları arasını kapsayan Caz Festivali gösteriliyor.

Aynı dönemde kent ayrıca ImPuls Tanz ve Hayat Balosu gibi dünya çapında tanınan etkinliklere sahne oluyor.

Sıcaklıkların biraz daha makul seviyelerde seyrettiği Eylül ve Ekim ayları da Viyana’ya seyahat etmek için ideal dönemler arasında sayılıyor. Eğer Eylül ayında şehirde olursanız, Haziran’da başlayan ve açık hava film festivaline katılabilirsiniz.

Ana konusu beyaz perde olsa da etkinlik boyunca pek çok müzisyenin canlı müzik performanslarını sergiledikleri konserler düzenlenip, dünyanın çeşitli bölgelerine ait yemek kültürlerinin tanıtıldığı stantlar kuruluyor. Bir sonraki ayda ise The Viennale başlıyor.

Viyana’ya Nasıl Gidilir?

Viyana’da uluslararası seferlere açık 1 havalimanı, 3 büyük tren garı ve farklı büyülüklerde birkaç otobüs terminali bulunuyor. Kentin değişik noktalarında yer alan bu mekânların ortak özelliği, tümünün Viyana şehir içi ulaşım ağına bağlı olması.

Bu sayede gezginlerin, konaklama seçenekleri açısından zengin ve gezilecek yerlerin tamamına yakınını sınırları içerisinde barındıran İç Şehir’e ulaşmaları bir hayli kolaylaşıyor.

Eğer siz de otel seçiminizde kentin kalbindeki tesislere öncelik vermek isterseniz, “Viyana’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımdaki önerilerime göz atabilirsiniz.

Viyana’ya Hava Yolu ile Ulaşım

Viyana nerede ve nasıl gidilir

Kentin 18 kilometre kadar güneydoğusundaki Schwechat Kasabası’nda yer alan Viyana Uluslararası Havalimanı’na 72 ülkedeki 186 farklı destinasyondan 74 firma direkt sefer düzenliyor. Bu firmalar arasında ülkemizden Türk Hava Yolları ve Pegasus da bulunuyor.

Direkt seferler için Türk Hava Yolları Atatürk Havalimanı’nı tercih ederken, Pegasus Sabiha Gökçen’i kullanıyor. Hangi firmayı seçerseniz seçin, Avusturya Hava Yolları’nın ve Niki’nin idari merkez olarak kullandıkları Viyana Havalimanı’na yolculuk aşağı yukarı 2 saat 20 dakikada tamamlanıyor. Havalimanı ile ilgili tüm bilgileri resmi web sitesinden ya da mobil uygulamasını kullanarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Viyana’ya hava yolu ile ulaşmak isterseniz, 54 kilometre uzaklıkta yer alan Bratislava’daki Milan Rastislav Štefánik Havalimanı’na düzenlenen uçak seferlerinden de yararlanabilirsiniz.

Gerçi bu seçenek, sadece Avrupa’nın belirli şehirlerinden Viyana’ya ulaşmak isteyenler için daha uygun. Ryanair, buraya en fazla sefer düzenleyen firma konumunda.

Viyana’ya Tren ile Ulaşım

Viyana nerede trenle ulaşım

Viyana nerede rehberinde sizlere sunacağım bir diğer konforlu ulaşım seçeneği ise treler. Kentte yerel ve uluslararası tren seferlerine hizmet veren 3 istasyon bulunuyor.

Bunlar arasından Wien Hauptbahnhof, kentin merkez tren garı olarak kente yönelik düzenlenen çoğu seferin varış noktası konumunda. Bu istasyonu Avusturya Demir Yolları başta olmak üzere Deutsche Bahn, Tren italia, SNCF, Českédráhy gibi pek çok firma kullanıyor.

Wien Meidling Garı, Hauptbahnhof’a batı ve güney doğrultusunda gerçekleştirilen tüm seferlerde ara durak vazifesi görürken, Wien Westbahnhof Salzburg’dan Viyana’ya yolcu taşıyan “Westbahn” isimli firmanın trenlerini ağırlıyor. Kentteki tüm istasyonlardan Wiener S-Bahn ve U-Bahn hatlarına geçiş yapılabiliyor.

Avusturya Demir Yolları’nın Innsbruck, Graz, Hallstatt gibi şehirlerden Viyana’ya düzenlediği tren seferlerinin bilet fiyatları 9 Euro’dan başlıyor. Westbahn ile Salburg’dan kente gelmenin maliyeti ise 26,50 Euro.

Viyana’ya Orta Avrupa İçinden Otobüs ile Ulaşım

Avusturya içerisinden ve Almanya’dan otobüsle kente gitmek isterseniz, öncelikli olarak Flixbus seferlerini incelemenizi tavsiye ederim. Eğer çıkış noktanız Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya gibi Orta Avrupa ülkeleri ise otobüs yolculuğu için Eurolines‘a da göz atabilirsiniz.

Yalnız bu noktada Eurolines’ın anlaşmalı olduğu yerel organizasyonlar yerine direkt kendi sitesinden bilet araştırması yapmanızı tavsiye ederim çünkü firmanın Orta Avrupa’daki ortakları aynı kent için çoğu zaman farklı güzergâhları kullanmayı tercih ediyor.

Flixbus’ın Budapeşte-Viyana seferlerinde 13,90 Euro’ya bilet bulmak mümkün. Bölgedeki bir diğer popüler tatil destinasyonu Prag’dan düzenlenen seferlerin fiyatlarıysa 12 Euro’dan başlıyor. Eurolines’ın Budapeşte çıkışlı seferlerinde ise 15 Euro’ya bilet bulunabiliyor.

Eğlenceli bir Viyana gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

Viyana Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın