Viyana ulaşım rehberi blog

Viyana ulaşım alanındaki yatırımını büyük oranda demir yolu taşımacılığı üzerine yapmış. Bu durum kente seyahat eden gezginlere ekstra konfor sağlarken zaman kayıplarını en aza indiriyor.

Tabii raylı sistemler ve demir yolu taşımacılığı öne çıkarılırken kara yolu seferleri geri plana atılmamış. Onlar da en az; tren, metro, tramvay seferleri kadar yolcularını memnun ediyor. Üstelik çoğu şehirde olduğu gibi Viyana’da da gezginlere indirim kartları aracılığıyla bu konforu ücretsiz deneyimleme fırsatı tanınıyor.

Viyana Ulaşım Rehberi: Viyana Nerede ve Nasıl Gidilir?

Viyana ulaşım rehberi Viyana nerede

Avusturya‘nın başkenti ülkenin kuzeydoğusunda, Alp Dağları’na komşu havza içerisinde yer alıyor. Tuna Nehri’ni çevreleyen 414,56 kilometrekarelik yüz ölçümü ile ülkenin en büyük şehri konumundaki Viyana 9’u İç Şehir’de, 14’ü ise dış kesimde olmak üzere toplam 23 ilçeye sahip.

Karasal iklimin etkili olduğu kente gezginler ağırlıklı olarak Mayıs-Eylül arasındaki dönemde, uçak yolculuğu yaparak gitmeyi tercih ediyor.

Schwechat Kasabası sınırları içerisinde yer alan Viyana Uluslararası Havalimanı‘na Türkiye de dâhil olmak üzere 72 ülkedeki 186 farklı şehirden direkt uçuşlar düzenleniyor.

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul çıkışlı uçak seferleri ortalama 2 saat 20 dakika sürüyor. Bu seferlerde yer bulamazsanız, alternatif olarak Bratislava’daki Milan Rastislav Štefánik Havalimanı’na gerçekleştirilen uçuşları inceleyebilirsiniz.

Avrupa’daki farklı noktalardan uçak seferlerine ek olarak tren veya otobüs yolculuğu yaparak da Viyana’ya ulaşabilirsiniz. Tren ve uçak seferleri ile kentte gitmek için en ideal dönemler hakkında detaylı bilgi edinmek için “Viyana Nerede? Viyana’ya Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Viyana ulaşım rehberi havaalanı ulaşımı

Viyana Uluslararası Havalimanı’ndan 16 kilometre uzaklıktaki kent merkezine seyahat için demir veya kara yolu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Üstelik Vienna City Card sahibiyseniz, araçların birçoğu için biletlerinizi indirimli fiyattan satın alabilirsiniz.

Eğer tercihiniz demir yolu olursa önceliği S-Bahn ağına bağlı, ekonomik fiyatlı S7 ekspres trenine verebilirsiniz. Havalimanı ile Floridsdorf arasında 05.18’den 00.18’e kadar yolcu taşıyan ekspres trenler, Wien-Mitte Tren Garı’na da uğruyor. St. Stephen’s Katedrali’ne birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki gara ulaşım için diğer seçenekse CAT yani City Airport Train. Trafik yoğunluğundan etkilenmeden RailJet bünyesindeki yüksek hızlı trenlerle de kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Zaman problemi olmayanlara önerebileceğim havaalanı transfer seçeneğiyse Postbus gözetiminde seferlerini gerçekleştiren Airport Lines otobüsleri. Havalimanından direkt kalacağınız yere ulaşmayı amaçlıyorsanız, tercih hakkınızı otel pickup hizmetinden veya taksilerden yana kullanabilirsiniz.

Viyana ulaşım rehberinin bu bölümde sizlere önerdiğim araçlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Viyana Tren Ulaşımı

Viyana'da ulaşım tren istasyonları, tren seferleri

Başta da belirttiğim gibi Viyana demir yolu taşımacılığı açısından bir hayli gelişmiş durumda ve Orta Avrupa’nın önemli merkezlerinden bir tanesi olarak anılıyor.

Eğer Budapeşte, Prag gibi bölgedeki diğer popüler tatil destinasyonlarında veya Avusturya’nın diğer kentlerinde tatilinizi geçiriyorsanız, tren seferlerinden yararlanıp Viyana’ya seyahat edebilirsiniz.

Budapeşte’den Viyana’ya gitmek için kullanabileceğiniz en konforlu seçenekler Avusturya Demir Yolları’nın yüksek hızlı trenleri. Her iki saatte bir düzenlenen seferlerin ücretleri 13 Euro’dan başlıyor.

Prag‘dan yolculuk içinse iki ülkenin ulusal demir yolu şirketlerinin seferlerine öncelik verebilirsiniz. CD ve ÖSS seferlerinde yer bulamazsanız, iki firmanın ortaklaşa kurdukları RegioJet’in trenlerinden yerinizi ayırtabilirsiniz. Erken rezervasyon fırsatlarıyla 14 Euro’ya bilet bulabileceğiniz Prag-Viyana seferleri 4 saate yakın sürede tamamlanıyor.

Innsbruck, Graz, Hallstatt gibi şehirlerden Avusturya Demir Yolları 9 Euro’dan başlayan fiyatlarla Viyana’ya ulaşım imkânı sağlıyor. Salzburg‘dan ise kente Westbahn’ın düzenlediği seferlerden yaralanarak seyahat edebilirsiniz. 2008 yılında kurulan firma bu yolculuk için biletleri 26,50 Euro’ya satışa sunuyor.

Viyana Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Viyana'da ulaşım, şehir iç ulaşım, metro tramvay

Viyana sanatta ve mimaride olduğu kadar toplu taşımada da gelişmiş olanaklara sahip bir şehir. İster kent merkezinde isterse de banliyölerde olsun dilediğiniz yere farklı seçeneklerden yararlanarak rahatça ulaşabilirsiniz.

1. Yürüme

Otel tercihinizi “Viyana’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda sıraladığımız seçenekler gibi kent merkezindeki tesislerden yana kullanırsanız, hiçbir toplu taşıma aracına ihtiyaç duymadan popüler turistik noktalara yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tabii böyle bir durumda Arnavut kaldırımı kaplı sokakları göz önünde bulundurup yürüyüşe uygun ayakkabı seçimi yapmanız gerekiyor.

2. Metro

Viyana ulaşım ağının en önemli parçası konumundaki metronun 5 hattı toplam 79,2 kilometrelik alanı kapsıyor. U1, U2, U3, U4 ve U6 adlı bu hatlarda arasında geçiş 10 farklı noktadan yapılabiliyor.

Trenler hafta içi 05.00-00.30 arası seferler yapıyor. 109 duraklı metro ağında hafta sonları ile resmi tatillerde ise kesintisiz hizmet veriliyor.

3. Tren

Kent merkezi yerine banliyölere ve daha uzak mesafelere gitmek isterseniz 3 farklı tren seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenekler içerisinde S-Bahn’ın odağında kentin dış mahalleleri yer alıyor.

S-Bahn trenleri hat sonuna gidene kadar her durakta duruyor. Paralel hatta çalışan Regionalbahn’ın kapsamı ise S-Bahn’a göre biraz daha geniş. Üç seçenek arasında en uzak mesafeyi kat eden Regional Express adlı trenler banliyölerde sadece belirli yerlerde duraklıyor.

4. Tramvay

1865 yılından beri kesintisiz hizmet veren tramvaylar, toplam uzunlukları 175 kilometreyi bulan 29 farklı hatta faaliyet gösteriyor.

Bunlar içerisinde turistik anlamda en ilgi çekici olanlar 1 ve 2 numaralı hatlar. Ayrıca dilerseniz The Vienna Ring adlı 30 dakikalık tramvay turuna katılıp kentin ilgi çekici bazı mekânlarını görme fırsatı bulabilirsiniz.

5. Otobüs

U-Bahn ve tramvayın sefer yapmadığı gece yarısından sonra tek ulaşım seçeneği haline gelen otobüsler, kent merkezindeki yollara uygun yapıları sayesinde konuklarına konforlu yolculuk imkânı tanıyor.

00.30-05.00 saatleri arasında kentin 24 farklı noktasına yolcu taşıyan gece otobüslerinin sefer saatleri ile ilgili tek değişiklik metronun aktif olduğu hafta sonu yapılıyor. Gündüz faaliyette olan 123 hatsa bu durumdan etkilenmiyor.

6. Taksi

Şehir içerisinde konforlu seyahat etmek isterseniz, sayıları bir hayli fazla olan taksi duraklarından birine gidip sıradaki araca binebilirsiniz. Eğer durağa uzak bir noktadaysanız, taksi şirketlerden birini arayıp araç isteyebilirsiniz. Yalnız rezervasyon hizmetinden ücret alındığını da unutmayın.

Bu ücret, yolculuk tamamlandığında taksimetrede yazan tutara ekleniyor. Ülkemizde olduğu gibi Viyana’da da gündüz ve gece tarifeleri uygulanıyor.

7. Bisiklet

Doğa dostu bir ulaşım seçeneği ararsanız, CityBike veya PedalPower tarafından sunulan hizmetlerden yararlanıp bisiklet kiralayabilirsiniz. Tek başlarına bisiklet sürmek istemeyen gezginler için kentte turlar da düzenleniyor.

Eğer bisiklet kiralayıp banliyölere gitmek isterseniz, yolun belirli bir kısmını günün belirli saatleri dışında toplu taşıma araçlarını kullanarak aşabilirsiniz.

Viyana ulaşım rehberi dâhilinde haklarında kısa bilgiler verdiğim seçenekler hakkında ayrıntıları “Viyana Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Viyana Hop On Hop Off Otobüs Turları

Viyana ulaşım rehberi üstü açık turistik otobüsler

Viyana gezilecek yerler listenizdeki mekânlara çok fazla para harcamadan ulaşmak isterseniz, Big Bus ve Vienna Sightseeing‘in hop on hop off turlarına katılabilirsiniz.

Hatta Vienna Pass satın aldıysanız Vienna Sightseeing’in, Vienna City Card sahibiyseniz Big Bus’ın 24 saatlik turlarının sunduğu fırsatlardan ücret ödemeden yaralanabilirsiniz. Tabii her şehirde olduğu gibi burası için de 48 saatlik seçenek konukların tercihine sunuluyor.

Big Bus, toplam 20 durağın olduğu 2 farklı rotada turlarını düzenliyor. Vienna Sightseeing’in turları ise bu yönden daha kapsamlı planlanmış. Firmanın otobüsleri 6 farklı rotada ilerlerken 50 noktada duraklıyor. Her iki firma da otobüslerindeki sesli rehberlik hizmetine Türkçe’yi dâhil etmiş. Standart turlar dışında ayrıca konuklara gece gezintisi ve tekne turu gibi seçenekler de sunuluyor.

Eğer tatil programınızda Orta Avrupa’nın bir diğer popüler kenti Budapeşte varsa Big Bus’ın premium paketini almanızı öneririm. Çünkü bu paket sayesinde Budapeşte’de düzenlenen duraklamalı otobüs gezintisinin yanı sıra Tuna Nehri’nde gerçekleştirilen tekne turuna da ücretsiz katılabilirsiniz.

Viyana Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Vienna City Card

Viyana ulaşım rehberi bilet fiyatları

Viyana’da tek kullanımlık biletler yetişkinler için 2,20 Euro fiyatla satışa sunuluyor. İndirimli biletin fiyatı ise 1 Euro olarak belirlenmiş. Biletleri, anlaşmalı noktalardan veya istasyonlardaki otomatlardan satın alabileceğiniz gibi bindiğiniz araçta da temin edebilirsiniz.

Eğer kentte kısa süre kalacak ve şehir içi ulaşımı çok az kullanacaksanız, tek kullanımlık biletleri tercih edebilirsiniz. Ancak 2 gün veya daha fazla sürecek, yoğun ziyaret ve seyahat içeren bir tatil programınız varsa şehir indirim kartları sizler için daha ideal seçenekler olacaktır.

Kentte gezginlere iki farklı indirim kartı seçeneği sunuluyor. Bu seçeneklerden Vienna Pass, ziyaret odaklı bir kart olarak 60 farklı cazibe noktasına ücretsiz giriş imkânı sunuyor. Yalnız kartın Viyana ulaşım sisteminde kullanılabilmesi için ekstra ödeme yapmanız gerekiyor.

Diğer seçenek olan Vienna City Card‘ın Wiener Linien işbirliği ile piyasaya sürülen kırmızı renkli versiyonunda ise geçerlilik süresi dâhilinde toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabiliyor. Fiyatı 13,90 Euro’dan başlayan kart sayesinde ayrıca 210’un üzerinde noktada cazip indirimlerden yararlanılabiliyor.

Eğlenceli bir Viyana gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın