Viyana yemek rehberi blog

Bir zamanların güçlü devletlerinden AvusturyaMacaristan İmparatorluğu’na da başkentlik yapmış Viyana sadece tarihi eserleri ve yapılarıyla değil, kültürel çeşitlilik ve bunun sonucu olan zengin mutfak kültürüyle de keşfetmeye değer bir kent.

Şehirdeki restoranlar geleneksel Viyana yemeklerinin en lezzetlilerini sunarken farklı tatları tercih etmeyenler için de yüzlerce Türk, Ortadoğu, Asya ve İtalyan restoranları mevcut.

Viyana Yemek Rehberi yazısında kentin sunduğu yemek seçeneklerinden de kısaca bahsedeceğim ancak aslında Viyana’ya gezmeye giden bir turistin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri bir arada sunmak amacım. Ki Viyana’da Ne Yenir yazısında şehirdeki yemek alternatiflerinden daha detaylı bahsetmiştim.

Viyana Yemekleri: Yeme İçme Hakkında Genel Bilgiler

Viyana yemek rehberi, yeme içme bilgileri

Elbette yemek yemek sadece beslenme ihtiyacı değil, bazılarımız için bir zevk. Ancak bunun Viyana’daki yansıması biraz daha farklı. Şehrin kültürel yapısında cafe kültürü son derece dominant.

Viyana halkının fırsat bulduğunda şehirdeki herhangi bir cafede saatlerce oturup gazetesini okuduğunu, tablet bilgisayarını karıştırdığını, bol bol kahve ve tatlı tükettiğini görmeniz mümkündür.

Hatta Viyana’nın kültürel hayatında önemli bir yeri olan bu aktivite o kadar dominant ki 2011 yılında Unesco bunu “şehrin ayrılmaz bir kültürel mirası” olarak tescillemiş.

O zaman Viyana Yemek Rehberi yazısında şehrin yeme içme kültürüyle ilgili vereceğim ilk bilgi bu olsun. Size de bir öğleden sonra 2-3 saatinizi ayırarak bu keyfi deneyimlemenizi öneririm.

Yeme içme konularında sanırım Viyana’nın en önemli özelliği sahip olduğunuz ve değiştiremediğiniz yeme içme alışkanlıklarınızı burada da sürdürmenize olanak sağlayan bir yapıda olması.

Avusturyalılar bir İtalyan veya Fransız kadar damak tatları veya mutfakları konusunda dominant değiller. Bu da kente dünyanın her yerinden, ancak özellikle Türkiye ve Ortadoğu’dan gelen göçmenlerin kendi yemek kültürlerini de taşımalarına ve Viyanalılar’a sevdirip benimsetmelerine zemin oluşturmuş.

Dolayısıyla bu zengin kültürel yapı damak tadınıza uygun hemen her türlü yemeği bulabileceğiniz, yemek yeme saatlerinizi ve sıklığınızı istediğiniz gibi seçebileceğiniz bir ortam sağlıyor.

Viyana’da yemekler çok fazla et ağırlıklı ki bunlar arasında dana eti de domuz eti de yaygın. Ayrıca pişirme metodları ve kullanılan soslar sebebiyle yemeklerin genellikle ağır olduğunu da söylemeliyim.

Peynir Avrupa’nın hemen tüm şehirlerinde olduğu gibi burada da oldukça yaygın ve yemeklerde yer alıyor. Şehrin tatlı kültürü ise… O apayrı bir konu.

Çok zengin bir tatlı kültürleri var çünkü tatlı bolca tüketiliyor ancak genel olarak tatlılar kek veya türevlerinden oluşuyor. Ayrıca benim dikkatimi çeken tatlılarda meyve kullanımının da yoğun olmasıydı. Kısacası kekin ve turtanın bin bir çeşidini bulabileceğiniz bir şehir Viyana.

Açılış Saatleri

Viyana yemek rehberi, ne yenir

Diğer şehirlerde olduğu gibi Viyana’da da restoran ve cafelerin açılış saatlerini turistik bölgelerde olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayırabiliriz.

Turistik bölgelerde yer alan restoranlar haftanın her günü ve tüm gün boyunca açık olurken, biraz daha şehrin dışına doğru, yerlilerin yaşadığı bölgelere doğru gidildiğinde haftanın 1 veya 2 günü kapalı olduklarını söyleyebilirim.

Kahvaltı sunmayan restoranlar 11:00–12:00 aralığında açılırken kahvaltı da bulabileceklerinizin açılış saatleri 09:00 civarıdır ve restoranlar gece 22:00–00:00 aralığında kapanırlar. Viyana’da Güney Avrupa ülkelerinde olduğu gibi restoranların öğle arası tatilleri uygulanmaz.

Viyana Yeme İçme Kültürü

Viyana yemek rehberi kültür

Viyana Yemek Rehberi yazısının ilk kısmında kültürel çeşitlilikten dolayı yeme içme alışkanlıklarınızı istediğiniz gibi devam ettirebileceğiniz bir ortam olduğunu söylemiştim. Ancak kentin yerel yeme içme kültürünü merak edip deneyimlemek isteyenler için de kısaca bilgi vermek istiyorum.

Şehrin kahvaltı kültürü, neyse ki, Güney Avrupa gibi kruvasan ve kahveden ibaret değil. Çay veya kahve eşliğinde ekmek, tereyağı, reçel, sosis ve/veya yumurta sıkça karşılaşacağınız kahvaltılardan.

Son yıllarda Viyana’da brunch kültürünün de yaygınlaşmaya başladığını söylemeliyim ancak şehrin kültürel altyapısında yer aldığını söylemek zor. Kahvaltının çok daha zengin bir versiyonu olan brunch Viyanalılar tarafından özellikle Pazar günleri tercih ediliyor.

Öğle yemeklerine ise, soğuk bir iklimde yer almasından dolayı, sıklıkla çorba ile başlanıyor ve Schnitzel, Tafelspitz gibi geleneksel et yemekleriyle devam ediliyor. Çalışan kesimin sıklıkla atıştırmalık Viyana sosisi veya dürüm tercih etmesi de sık görülen bir durum.

Akşam yemeği ise menü olarak öğle yemeğinden çok farklı değil, çorba, et yemeği ve zaman zaman tatlı içeriyor, genelde de 18:00–20:00 arasında yeniyor.

Rezervasyon

Restoran ve cafe açısından son derece zengin bir şehir olmasından dolayı Viyana’da restoranlarda rezervasyon şart değil.

Elbette bazı özel restoranlar, Michelin yıldızlılar için gerekebilir ancak turistik bir ziyarette gitmeyi düşüneceğiniz çoğu yer için önceden rezervasyon yapmanıza gerek yok.

İçecekler

Viyana'da yeme içme kahve kültürü

Kahve Avrupa’da ilk önce Viyana’da tanınmış ve kıtanın geri kalanı bu kültüre sonradan alışmış. Viyanalılar da aslında evde filtre kahve tercih etmelerine rağmen şehirdeki pek çok cafe ve bistro’da Verlängerter, Einspänner, Brauner veya Kapuziner (cappucino) gibi seçenekler bulunuyor.

Yalnız burada kahvenin kağıt bardakta alınıp yolda içilmesi daha nadirken, şık bir cafede oturup etrafı seyrederek içilmesi daha sık görülen bir aktivite.

Alkol ise yaygın tüketiliyor. Ülke olarak şarap üretiminde ünlü sayılmazlar pek ancak şarap üretiminde de tüketiminde de iddialılar. Burgenland ve Spätlese  en iyi Avusturya şaraplarından sayılıyor.

Bira da ülkenin batısında üretilen ve her yerinde bolca içilen bir başka içecek. Weizenbier ve Hefeweizen ile birlikte daha hafif ve kolay içimli bir bira olan Märzen de önemli bira markalarından.

Ülkenin milli içeceği ise Schnapps meyveli likörleri. Çoğunlukla erik veya kayısı aromalı Schnapps’in hafif ve ağır alkollü seçenekleri de mevcut.

Viyana Yemek Fiyatları

Viyana yemek rehberi yemek fiyatları

Dünyanın en zengin ülkelerinden birinin başkenti olmasından mütevellit, Viyana’yı çok pahalı bir şehir olarak düşünebilirsiniz.

Ucuz olduğunu söylemiyorum tabii ki ancak bir Londra veya Amsterdam’dan çok farklı da değil. Ve elbette bir restoranda oturup yemek yemekle sandviç alarak bir öğünü geçirmenin fiyatları da birbirinden farklı.

Öğün Fiyatları

Kahvaltı fiyatları Viyana’da en ucuz yerlerde bile 5–6 Euro seviyelerinden başlıyor ve kaliteli bir kahvaltı için ayırmanız gereken rakamın 8–10 Euro olduğunu söyleyebilirim.

Öğle ve akşam yemekleri ise bir yerde oturarak sipariş verdiğinizde, elbette restoranına ve seçeceğiniz yemeğe göre değişmekle birlikte, 10 Euro seviyelerinden başlıyor. Ki bu tarz bir yemekte mutlaka ya yanında salata, ya öncesinde çorba, ya sonrasında tatlı veya yanında içecek de sipariş edersiniz dolayısıyla minimum kişi başı harcamanın 15–20 Euro seviyesinden başladığını düşünmenizde fayda var.

Atıştırmalık yiyecekler ise, eğer kaliteli bir sosis veya dürüm tercih ediyorsanız 7–8 Euro civarındadır ancak daha ucuz seçenekler de bulabilirsiniz.

Bahşiş

Bahşiş vermek Viyana’da şart olmamakla birlikte uygulamanızda fayda var. Çok kötü bir yemek veya servisle karşılaşmadıysanız tabii. Toplam tutarın %5–10’u arası bir rakam genellikle uygun görülür.

Viyana’da Ne Yenir?

Viyana'da yeme içme helal gıda

Viyana yemeklerinin kültürel çeşitlilikten etkilenen ancak yine de özünü koruyan, bol etli, bol yağlı ve bol soslu bir mutfak kültürü olduğundan bahsetmiştim.

Viyana’da Ne Yenir yazısında daha detaylı bahsediyorum ancak Viyana Yemek Rehberi yazısının içinde de kısa bir bölüm ayırmak istiyorum bu konuya.

Atıştırmalıklar

Yemeklerde olduğu gibi atıştırmalıklarda da et hakimiyeti var. Viyana sosisi, bu sosisle yapılan Bosna sandviçleri, döner dürüm, bir Ortadoğu klasiği falafel dürüm şehirde bolca bulabileceğiniz atıştırmalık seçeneklerden.

Yemekler

Viyana yemek rehberi Avusturya yemekleri

Mararistan’ın tüm komşularına ihraç ettiği Goulash Viyana mutfak kültüründe de önemli bir yere sahip. Weiner Schnitzel, Tafelspitz, Cordon Bleu gibi biftek yemeklerinin yanı sıra akşam yemeğinde kahvaltı menüsü olan Geröstete Knödel Mit Ei ve sadece Kasım aylarında bulabileceğiniz ördek etinden yapılan Gansl diğer yerel lezzetlerden. Elbette Viyana’nın her yerinde bulunan Türk lokantalarında çeşitli kebaplar ve zeytinyağlılar de bir başka alternatif.

Tatlılar

Temelde kek ve türevlerinden oluşan ancak çok çeşitli seçeneklere ve birbirinden farklı lezzetlere sahip olan Viyana tatlı kültüründen liste başını hemen herkesin bildiği elmalı turta Apfelstrudel çekiyor. Sachertorte, Gugelhupf ve Kaiserschmarrn ise diğer lezzetli –ve meyveli- tatlı seçeneklerinden.

Viyana’da Helal Yemek ve Türk Restoranları

Viyana'da yeme içme, Türk lokantaları

Kalabalık Türk popülasyonu sağ olsun Viyana helal gıda ve Türk yemekleri konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınız şehirlerin başında geliyor. Elbette vejetaryen yemeklerini de helal gıda olarak görebiliriz çünkü içinde haram olan bir malzeme yok.

Bunlar şehrin geleneksel yemek kültürünün bir parçası olmasa da son derece yaygın olarak bulabileceğiniz seçenekler. Viyana Yemek Rehberi yazısında sizlere birkaç Türk restoranı ve vejetaryen lokantası önereceğim ancak siz de şehirde kendi keşfinizi yapabilirsiniz.

Sadece helal gıda konusunu önemseyenler için gittikleri restoranın “helal gıda” sertifikasına sahip olup olmadığını araştırmalarını hatırlatırım.

Ayrıca yazının bu kısmında fast food restoran zincirlerinin de özellikle turistik bölgelerde yer alan şubelerinin adreslerini vermek istiyorum ki onlar da alıştığınız yemekleri bulabileceğiniz bir başka alternatif.

Ali Ocakbaşı

Şık bir ortamda keyifle kebap, zeytinyağlı yemekler ve Türk tatlıları yiyebileceğiniz Ali Ocakbaşı fiyat seviyesi olarak Viyana Yemek Rehberi yazısında bahsedeceğim diğer restoranlara göre biraz daha yüksek. Burada içecekler hariç iyi bir yemeği 20-40 Euro seviyesinde bulabilirsiniz.

 • Adres: Vienna Opera, Operngasse 14, 1010 Viyana
 • Açık: Her gün 11:30–23:00

Kent

Yine güzel bir ortamda ancak daha uygun fiyatlarla, 10-20 Euro aralığında, her türlü Türk yemeğini bulabileceğiniz Kent Restoran da güvenle önerebileceğim bir başka Türk restoranı.

 • Adres: Brunnengasse 67, 1160, Viyana
 • Açık: Her gün 06:00–02:00

Lale

İsterseniz bir dürüm yaptırıp hızlıca yiyebileceğiniz isterseniz de oturarak keyifle yemek yiyebileceğiniz Lale Restoran da uygun fiyatlarından dolayı Viyana Yemek Rehberi yazısına almak istediğim bir seçenek.

 • Adres: Franz-Josefs-Kai 29, 1010 Viyana
 • Açık: Her gün 11:30–00:00

 

Cuchina

Hem vejeteryan ve vegan yemek yiyebileceğiniz bir restoran hem de her türlü organik besin satın alabileceğiniz bir market olan Cuchina sağlıklı yemek tercih edenler için Viyana’daki ilk önerim. Vejeteryan kahvaltılarını ve meyve sularını özellikle denemenizi tavsiye ederim.

 • Adres: Lilienbrunngasse 3, 1020 Viyana
 • Açık: Hafta içi her gün 10:00–15:00 (yaz aylarında Cuma günleri de kapalı).

Subway

 • Adres: Schwedenpl. 3-4, 1010 Wien. Açık: 08:00–23:00
 • Adres: Opernring 3-5, 1010 Wien. Açık: 08:45–23:00
 • Adres: Marxergasse 4, 1030 Wien. Açık: 09:00–22:00
 • Adres: Kaiserstraße 123, 1070 Wien. Açık: 09:00–23:00.

KFC

 • Adres: Mariahilfer Str. 119, 1060 Wien. Açık: 10:00–00:00
 • Adres: Millenium City, Wehlistraße 66, 1060 Wien. Açık: 10:00–00:00
 • Adres: Wagramer Str. 79, 1220 Wien. Açık: 10:00–00:00

Eğlenceli bir Viyana gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

 1. o kadar iyi anlatmışsınki gitmiş kadar oldum ve o kadar güzel resimlemişsinki insanın hemen gidesi geliyor klavyene sağlık

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın