Viyana'da yapılacak şeyler rehberi

Viyana’da Ne Yapılır? Viyana’da Yapılacak Şeyler Listesi

Viyana’da ne yapılır? Büyüleyici güzellikte sarayları, katedral ve kiliseleri ile Avusturya‘nın başkenti Viyana tarih anlamında Avrupa’nın en zengin kentlerinden biri.

Yeme içme kültürü, sosyallik ve eğlence anlayışı, tarihi ve turistik yapıları birlikte düşünüldüğünde sıkılmanızın veya beğenmemenizin mümkün olmadığı bir şehir Viyana.

Sanat ve müzik alanında dünyaya sayısız yetenek kazandırmış kent her yıl milyonlarca turist için de bir çekim noktası.

Bir gezgin olarak herhangi bir şehri ziyaret ettiğinizde elbette gezilip görülecek yerlerle ilgili önceden bir fikriniz oluyor ancak ya adını duymadığınız yerler, şehirde yapılabilecek keyifli aktiviteler?

Bu yüzden, zamanınızı dolu dolu geçirmeniz için Viyana’da Ne Yapılır yazısında kentteki en eğlenceli ve buraya özgü aktiviteleri listelemek istedim. Siz kişisel tercihlerinize göre istediğiniz seçimi yapın ve Viyana’nın tadını çıkarın.

Viyana’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Innere Stadt, Landstrasse, Neubau ve Wieden Viyana’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Viyana’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Ibis Wien Mariahilf, 4★ Austria Trend Hotel Europa ve 5★ Hotel de France şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Viyana’da Ne Yapılır?

Viyana'da ne yapılır listesi, Viyana'da yapılacak şeyler

Viyana’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Schonbrunn Sarayı’nı gezin.
 2. Ringroad’da yürüyün.
 3. Az bilinen dini yapıları keşfedin.
 4. Viyana müzelerini gezin.
 5. İspanyol Binicilik okulunu ziyaret edin.
 6. Dünyanın en eski hayvanat bahçesini görün.
 7. Geleceğin klasik müzik sanatçılarını keşfedin.
 8. Dünyanın en iyi klasik müzik orkestralarını dinleyin.
 9. Prater Park’ın tadını çıkarın.
 10. Viyana’yı Donauturm’dan seyredin.
 11. Viyana lezzetlerini tadın.
 12. Yakın şehirlere günübirlik gezi yapın.

1. Schonbrunn Sarayı’nı gezin.

Viyana'da ne yapılır Schonbrunn Sarayı

Avrupa’daki pek çok şehir Barok, Rönesans, Art Nouveau stili onlarca saraya ve tarihi yapıya sahip. Ancak pek azı Viyana’dakiler kadar görkemli.

Şehirde yer alan onlarca tarihi yapı zaten muhtemelen sizi buraya çeken etkenlerin başında geliyor. Mutlaka görmeniz gerekenlerden biri ise Schönbrunn Sarayı ve Schönbrunn Bahçeleri.

1441 odalı Schöbrunn Sarayı Viyana turist atraksiyonlarının başına geliyor. Habsburg Hanedanı’nın ülkeyi uzun süre boyunca yönettiği 18. YY’dan kalma Barok stili saraydaki ünlü imparatorların ve imparatoriçelerin daireleri yanında Schöbrunn Bahçeleri de görmeye değer bir diğer nokta.

Ancak Viyana sarayları ve hatta tarihi yapıları Schönbrunn Sarayı ile bitmiyor. Bu konuya ilgisi olanlar tura Hofburg Sarayı, Belvedere Sarayı, St Stephen Katedrali, Viyana Devlet Opera ve Balesi Binası, Rathaus Sarayı (Belediye Binası) ile gezilerine devam edebilirler.

2. Ringroad’da yürüyün.

Viyana'da ne yapılır Ring Road

Viyana’nın merkezi Innerstradt Bölgesi‘ni bir halka gibi saran Ringroad 19. YY’da tarihi kentin surları yıkıldığında surların yerine yapılmış. Bugün bir de tramvay hattının geçtiği yol şehrin tarihi merkezinde büyüleyici bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Elbette tramvayla da gezebilirsiniz ancak ben size yürüyerek, gördüğünüz her şeyin tadını çıkararak dolaşmanızı öneririm.

Viyana’da Ne Yapılır yazısında bir de yürümeyi tercih etmeyen veya kısa zamanda, hızla çok yer görmek isteyenlere ilgilenebilecekleri bir hop on hop off otobüs turu da önerebilirim:

Viyana Hop On Hop Off Otobüs Turu: Viyana’yı yürüyerek değil de, üstü açık otobüslerle keşfetmek isteyenler için ideal bir seçenek hop on hop off otobüs turları. Bu turlarda iki farklı rotadan birini ve 1, 2 veya 3 günlük turlardan birini seçebiliyorsunuz.

Seçiminiz doğrultusunda da istediğiniz yerden otobüse binip istediğiniz yerde inerek zaman geçiriyor, sonra kaldığınız yerden otobüse binerek turunuza gün boyu devam edebiliyorsunuz. Üstelik sesli kayıt rehberlik hizmeti ve otobüste ücretsiz WiFi da fiyata dahil. Kişi başı 30 Euro ücreti olan tura daha önceden tercih etmiş olan 1000’e yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,3 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. Viyana’nın az bilinen dini yapılarını keşfedin.

Viyana'da yapılacak şeyler Kilise

Viyana’nın sarayları ve en önemli tarihi yapılarından bahsetmiştim ki onlar tek başına bile şehre milyonlarca turisti çekmeye yetiyor. Tarih ve mimariye biraz da meraklıysanız, Viyana’da ne yapılır diye düşünürken kentin adı daha az duyulmuş ancak hala nefes kesici güzellikteki kiliselerini de listenize almalısınız.

Capuchin Kilisesi, St Peter Kilisesi ve St Jerome Kilisesi bunlardan birkaçı.

4. Viyana müzelerini gezin.

Viyana'da ne yapılır Viyana Müzeleri

Müzik başta olmak üzere sanatın her dalının en güzel örneklerini görebileceğiniz Viyana müze sever gezginler için çok çeşitli bir seçenek yelpazesine sahip. Her turistin ilgi alanı farklı ancak Viyana’da ne yapılır diye düşünürken ilgi alanınıza girecek en az bir müze olduğunu unutmayın.

Değerli taşlar, arkeolojik kalıntılar, fosiller, iskelet ve meteorlar gibi tarihe ışık tutan yerleri seviyorsanız Viyana Ulusal Tarih Müzesi, tarihe damgasını vurmuş Viyanalılar’ın hayatını, eserlerini, çalışmalarını yaptıkları yerleri, ev ve odalarını merak ediyorsanız ünlü psikoanalist Sigmund Freud’un 1971 yılında müzeye dönüştürülen evi Sigmund Freud Müzesi’ni veya besteci Mozart’ın kentteki evi ve 2006 yılından beri müze olarak ziyaretlere açık olan Figarohaus‘u, Barok, Rönesans, neoklasik eserlerle ilgileniyorsanız en güzel resim ve heykel örnekleri için Kuntsthistoriches Müzesi ve Leopold Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

5. İspanyol Binicilik okulunu ziyaret edin.

Viyana'da yapılacak şeyler İspanyol Binicilik Okulu

Habsburg Hanedanlığı’nın önemli miraslarından İspanyol Binicilik Okulu Viyana’da ne yapılır diye araştırma yaparken listenizde sıra dışı ve eğlenceli bir aktivite olarak yer alsın.

Spanish Riding School‘da Lipizzaner atlarının eğitimleri, süslemeleri hatta düzenli olarak ziyaretçilere sundukları gösteriler mutlaka görmeniz gereken keyifli bir aktivite.

1735 yılından beri Hofburg Sarayı bahçelerinde düzenlenen gösterimlerinin biletlerinin çok hızlı tükendiğini ve birkaç ay öncesinden bilet satın almanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

İspanyol Binicilik Okulu ziyaretini organize edilmiş bir turla yapmak, hatta bilet bulma dertlerinden kurtulmak için birkaç popüler tur önerisi de verebilirim:

İspanyol Binicilik Okulu Lipizzaner Atları Gösterisi: Kişi başı 32,99 Euro ücreti olan bu gösteri 1,5 saate yakın sürüyor ve büyüleyici güzellikteki Lipizzaner atlarının müzik eşliğindeki nefes kesici showunu seyrediyorsunuz. 300’e yakın kullanıcının 4,2 puan verdiği bu performansı atlar ve dans gösterilerinin birlikteliğini merak edenlere öneririm. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

İspanyol Binicilik Okulu Atları’nın Sabah Egzersizleri: Viyana’da Ne Yapılır yazısında bahsetmek istediğim bir diğer İspanyol Binicilik Okulu aktivitesi ise atların sabah egzersizi. Fiyatı daha uygun olan (16 Euro kişi başı) bu gösteri aslında diğeri gibi koreografisi olan bir gösteri değil. Yine müzik eşliğinde, Lipizzaner atlarının sabah egzersizlerini seyrediyorsunuz. 20 dakika süren bu gösteriyi hem binicilik okulunu hem de bu atları merak edenlere öneririm. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

6. Dünyanın en eski hayvanat bahçesini görün.

Viyana'da yapılacak şeyler Hayvanat Bahçesi

Schobrunn Sarayı arazisinde yer alan Tiergarten Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesi oluyor. 1752 yılında İmparator 1. Francis tarafından kurulan hayvanat bahçesinde dev pandalar, deniz aslanları da dahil olmak üzere 750 farklı tür mevcut.

Hayvanat bahçesinin yer aldığı yapılar ise Barok dönemden kalma büyüleyici güzellikte binalar. Normalde hayvanat bahçesi gezmeyi sever misiniz bilmem ancak hem onlarca farklı hayvan türünü görmek hem de dünyanın en eski hayvanat bahçesini ziyaret etmek Viyana’da yapabileceğiniz en ilginç aktivitelerden biri olurdu.

İsterseniz Tiergarten Hayvanat Bahçesi’ni yetişkinler için 20, çocuklar için 10 Euro (resmi web sitesi satış fiyatı ile aynı) ücreti olan şu linkteki turla da gezebilirsiniz. 200’e yakın kişi 5 üzerinden 4,6 puan verdiği için Viyana’da ne yapılır diye düşünenlere önermek istedim.

7. Geleceğin klasik müzik sanatçılarını keşfedin.

University of Music and Performing Arts Vienna dünyanın en iyi müzisyen ve sahne sanatçılarını yetiştiren okullardan biri. Ve alanında en yetenekleri öğrencileri alıyor sadece. Okulun Viyana’da çeşitli sahnelerde sergilenen konser ve performans sanatları gösterimleri ise neredeyse kapalı gişe oynuyor.

mdw.ac.at/6 adresinde okulun gösterimleriyle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Dolayısıyla Viyana’da Ne Yapılır yazısının bence en keyifli kısmı geleceğin müzik ve sahne ustalarını henüz gençken Viyana’da görmeniz.

8. Dünyanın en iyi klasik müzik orkestralarını dinleyin.

Viyana'da ne yapılır Viyana Orkestra

Mozart, Beethoven, Schubert gibi ustaların doğduğu veya hayatlarının önemli bir kısmını geçirdikleri Viyana elbette klasik müzik dinlemek için en ideal yerlerden.

Viyana Devlet Opera ve Balesi ise ünü ülkeyi de aşmış klasik müziğin en kaliteli orkestralarından. Dolayısıyla bir opera veya klasik müzik dinletisine katılmadan Viyana’dan dönmek seyahatinizi biraz yarım bırakır.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi ve çeşitli konser önerilerini ise Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri yazımızda bulabilirsiniz.

9. Prater Park’ın tadını çıkarın.

Viyana'da yapılacak şeyler Prater Park

Viyana seyahati sırasında Danube Kanalı kıyısında yer alan Prater Eğlence Parkı’nı ziyaret etmek sanırım bir dünyadan bambaşka bir dünyaya transfer olmak duygusu yaşatacak. Ancak bu duyguyu tatmalısınız.

Dönme dolap, çarpışan arabalar, atlıkarınca ve roller coaster gibi aktiviteler hem çocuklar hem de yetişkinler için adrenalin dolu dakikalar vaat ediyor.

Dönme dolaptan nefes kesici bir Viyana manzarası izlemenin yanı sıra ünlü besteci Prater Ziehrer Heykeli‘ni görebilir, Prater Müzesi‘nde parkın tarihçesine tanıklık edebilir, Planetarium ve Liliputbahn‘da eğlenebilirsiniz.

10. Viyana’yı Donauturm’dan seyredin.

Viyana'da ne yapılır Donauturm

Tipik bir Avrupa kenti olarak tarihi, kısa ve az katlı binalardan oluşan Viyana’nın silüetinin en aykırı parçası Donauturm 252 metre yüksekliği ve gözlem kulesi ile şehri tepeden seyretmek isteyenler için harika bir seçenek.

Gözlem kulesi dışında kulede iki restoran ve bungee jumping platformu da bulunuyor. İlgilenenler için…

11. Viyana lezzetlerini tadın. 

Viyana'da ne yapılır Viyana Lezzetleri

Çok kültürlü yapısı sağ olsun Viyana mutfağı farklı etnik kesimlerin mutfağının benzersiz bir kombinasyonu. Üstelik etkilendiği mutfakları kendi kültürüne de adapte ederek farklı ve sıra dışı lezzetler ortaya koymuş.

Turist olarak bir şehri gezerken yemek yeme alışkanlıklarınız nasıldır bilmem ancak en azından bir akşamınızı şık bir restoranda Viyana’nın spesyallerinden Goulash, Schnitzel, Sachertorte gibi lezzetli seçeneklerin keyfini çıkararak geçirebilirsiniz ve hatta geçirmelisiniz.

Biraz daha otantik ve uygun fiyatlı seçenekleri denemek isteyenler ise mutlaka Naschmarkt’ın (Gece Pazarı) daracık sokaklarına dalmalı, oradaki restoranlarda veya yiyecek satan tezgahlardaki ürünleri tatmalı.

12. Viyana’dan Yakın Şehirlere Günübirlik Gezi Yapın

Viyana yapılacak şeyler hallstatt turu
Hallstatt

Viyana’da ne yapılır diye düşünürken baktınız zamanınız biraz fazla, şöyle bir günü de farklı bir aktiviteye ayırabileceksiniz, o zaman sizlere önerim çevredeki diğer ülke ve şehirlere günübirlik bir gezi yapmanız. Ki bunlar arasında en popülerleri ise Hallstatt, Salzburg, Budapeşte ve Bratislava.

Aslında bu şehirlere farklı bir tarihte gitmek isteseniz uçak bileti, konaklama derken yüzlerce Euro masrafınız olacak. Oysa Viyana’dayken 1 gününüzü ayırmanız halinde belki biraz hızlıca ama çok daha ucuza bu gezileri yapabilirsiniz.

İsterseniz otobüs veya trenle ulaşımınızı kendiniz organize edip, buralarda neleri göreceğinizi de planlayabilirsiniz. Bu tarz planlama ve organizasyonlarla uğraşmak istemiyorsanız da Viyana çıkışlı pek çok paket tur mevcut. Size birkaç örnek vereyim:

Viyana’dan Günübirlik Budapeşte Turu: Kişi başı 119 Euro ödeyerek konforlu otobüslerle Budapeşte’ye gidiş ve dönüşünüzü sağlayan, orada isterseniz turistik otobüslerle isterseniz de rehberli yürüyüş turlarına katılarak şehri keşfedeceğiniz bu turu biraz Viyana dışını da görmek isteyenlere öneririm. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Viyana’dan Günübirlik Salzburg Turu: Viyana Devlet Operası (Staatsoper) önünden kalkan konforlu otobüslerle Mozart’ın memleketi, UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Salzburg’a gidiş ve dönüşünüzün sağlandığı bu tura Salzburg’daki en önemli tarihi ve turistik yerleri görebileceğiniz rehberli yürüyüş turları da dahil.

Kişi başı 119 Euro fiyatı olan turu daha önceden almış olan 90 kullanıcı da 4,2 puanla memnuniyetini belirtmiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Viyana’da Ne Yapılır?

Viyana'da ne yapmalı

Viyana’da ne yapılır diye düşünenler biraz fikir edinmiştir umarım. Ancak yine de bir özet yapmam ve bu kentin olmazsa olmazlarını sıralamam gerekirse;

Mümkünse Viyana’daki tüm sarayları, değilse en azından Schönbrunn Sarayı‘nı mutlaka görün, Ringroad ve çevresindeki tarihi sokaklarda yürüyüş yapıp kentin ruhunu koklayın, İspanyol Binicilik Okulu‘nun mümkünse bir performansını, değilse en azından sabah egzersizlerini izleyin ve mutlaka Naschmarkt‘a gidin, oradaki restoranlarda veya yiyecek satan tezgahlarda çeşitli lezzetlerin tadına bakın.

Bir de nasıl ki yurt dışından Türkiye’ye gelen bir yabancıya kültürümüze özgü Sema gösterisi, oryantal dansları gösterisi, rakı-balık gibi yerel aktivite ve şovları tavsiye ediyoruz ya… İşte bunun Viyana’daki karşılığı klasik müzik ve opera. Çok ilgi duymasanız da bence bir klasik müzik konserine gidin.

Viyana’da Ne Yapılır yazısında sizlere kentteki en önemli, popüler ve eğlenceli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Yakınlarda Viyana’ya geziniz olacaksa sitemizdeki diğer yazılara da göz atmalısınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top