mostar turu seyahat planı

Yarım Günde Mostar Turu Nasıl Olur?

Yarım günde Mostar turu nasıl olur? Bosna Hersek‘in Hersek Bölgesi’nin başkenti Mostar, yakın geçmişte yaşadığı savaş ve bunun sebep olduğu trajedilerin fiziksel izlerini bazı yerlerde hala taşısa da bugün artık huzurlu ve hareketli bir turistik şehir.

Balkan turlarının vazgeçilmez duraklarından biri olan kent gerek görülecek yerlerin sayıca az ve birbirine yakın olması, gerekse Saraybosna, Dubrovnik, Budva gibi diğer turistik şehirlere birkaç saatlik mesafede olması sebebiyle genellikle geçerken uğranılan bir destinasyon. Haliyle bu hüzünlü kenti ziyaret edecek olan herkes zamanlama konusunda tereddüt ediyor. “Ne kadar zaman ayırsak, yarım gün yeter mi, bir tam gün çok mu” gibi sorular gezginlerin aklını kurcalıyor. Ki cevabı da çok basit.

Mostar Turu

Yarım günde Mostar turu mümkün, hem de çok keyifli bir tur. Elbette uzun bir tam gününüz olsa da hem şehirdeki görülecek her yeri görseniz, hem de kentin turistik bölgelerinde keyifle dolaşsanız. Ancak Mostar’ın en önemli yerleri ve aktivitelerini birkaç saatte de tamamlayabilirsiniz. Keyifli ve yorucu olmayan yarım günde Mostar turu olmazsa olmazlarından yazının devamında bahsedeceğim. Ama öncesinde zamanı olanlar ve bu huzurlu kentin her detayını tanımak isteyenler için ufak tefek konaklama önerileri vereyim.

Mostar’da Nerede Kalınır?

mostar gezisi nerede kalınır

Neretva Irmağı kenarında kurulmuş olan Mostar aslında küçük bir şehir. Nehrin doğusu ve batısı birbirinden çok farklı. Neretva’nın doğusu eski ve yer yer savaşta yıkılmış yapıların yoğunlukta olduğu bölge iken batısı modern yapıların yer aldığı, biraz daha yeni bir bölge. Ancak elbette ünlü Mostar Köprüsü‘nün hemen yanındaki sokaklar, ister doğuda ister batıda olsun, birbirinden güzel tarihi yapılar, eski konaklar ve parke taşlı dar sokaklarla dolu.

Ben kendi Balkan Turu seyahatimi planlarken araştırdığım ve eğer Mostar’da konaklayacak olsaydık ilk tercihim olacak olan Pansion Villa Nur ve bir üst fiyat segmentinden, ünlü bir otel tavsiye etmek istiyorum.

Ancak Mostar’da konaklama konusunda daha detaylı bilgi edinmek, sadece farklı otel seçeneklerini değil aynı zamanda turistik konaklama için uygun olabilecek farklı bölgeleri öğrenmek isterseniz Mostar’da Nerede Kalınır yazısını da okuyabilirsiniz.

3★ Pansion Villa Nur: Mostar’ın tarihi bölgesinde yer alan Pansion Villa Nur köprüye birkaç yüz metre mesafede. Yakınlarda yenilenen otelde sadece birkaç oda var ve hepsi de balkonlu. Ki ön cepheye bakan bir odada kalacak olursanız büyüleyici Mostar Köprüsü manzarası da izleyebilirsiniz. Pansion Villa Nur ayrıca Mostar’daki gezilecek diğer yerlerin de ortasında yer alıyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Muslibegovic House: Aslında burası hem otel hem de bir müze. Ahşap tavanı, cumbalı pencereleri ve uzun sedirleri ile Muslibegovic House eski bir Osmanlı Konağı’ndan otele dönüştürülmüş bir yapı. Ki yapının kendisi de koruma altında bir tarihi eser.

Biraz lüks bir seçenek olan Muslibegovic House hem Mostar Köprüsü’ne bir dakikalık yürüme mesafesinde olması, hem keyifli ve şık odaları hem de romantik bahçesi ile gecelik 100 Euro’ya yaklaşan fiyatını sonuna kadar hak ediyor. Bütçenizi çok aşmıyorsa eğer, Mostar ziyaretinizde bu otelin keyfini çıkarmanızı öneririm. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Mostar Gezilecek Yerler

mostar seyahati gezip görülecek yerler

Bosna Hersek’in en güzel şehirlerinden Mostar kültür turizmi sevenler için ideal bir destinasyon. Ki yaz aylarında Neretva Irmağı’nın sularında serinlemek, kıyısında güneşlenmek de ayrı bir keyif. Çok zamanı olmayanlar, Balkan turu sırasında bir uğrayıp en önemli noktaları görmek isteyenler için yarım günlük Mostar turu programını, ki bu yazının da aslında ana konusu, birazdan vereceğim.

Ancak zamanınız bolsa Mostar Gezilecek Yerler yazısında çok daha detaylı bahsettiğimiz camilerden Koski Mehmet Paşa Camii ve Karagöz Bey Camii‘ni, klasik Osmanlı konaklarından Biscevica Evi ve Müslüm Bey Konağı‘nı, tarih ve müze seviyorsanız Eski Köprü Müzesi ve Hersek Tarih Müzesi‘ni, tarihi yapılara meraklıysanız Eğri Köprü, Tara Kulesi, Saat Kulesi ve elbette ki ünlü Mostar Köprüsü‘nü, kentin modern yüzünü de görmek isterseniz Katolik Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yarım Günde Mostar Turu

mostar turu

Gelelim kısacık zamanı olanların Mostar turunu hem en verimli hem de en keyifli şekilde nasıl geçirebileceklerine… Neyse ki şehir küçük ve tüm turistik yerler birbirine çok yakın konumda.

Mostar’a eğer otobüs veya trenle gelecek olursanız otogar ya da tren istasyonunda (ki ikisi yan yana) ineceksinizdir. Buradan Old Town’a yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz, Old Town içerisindeki Mostar Köprüsü’ne varmanız ise en fazla 10 dakika sürer. Dolayısıyla şehirde ulaşım için hemen hemen hiç zaman kaybetmeyeceksiniz.

Mostar’daki Tarihi Yapılar

mostar turu blog yazısı

Mostar Köprüsü‘nden elbette geçin ama burada fotoğraf çekmek için hiç zaman kaybetmeyin derim. Köprünün üzeri turist kalabalığı (tabii mevsime göre de değişir), muhtemelen tam köprüde çekeceğiniz fotoğraflarda yüzlerce başka turist olacak.

Mostar Köprüsü’nü yakından görüp geçtikten sonra içerisinde Tara Kulesi‘nin de yer aldığı Eski Köprü Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Bu müzeyi gezmek tabii ki orada göreceklerinizle ne kadar ilgileneceğinize bağlı ancak ortalama 40-45 dakika sürebilir.

Müzeden çıktıktan sonra, çok yakın olması sebebiyle Eğri Köprü‘yü de görmeden geçmemelisiniz. Neretva Nehri’nin diğer yakasındaki Eğri Köprü Mostar Köprüsü’nden yürüyerek 1-2 dakikalık mesafede. Köprü’den çıktıktan sonra yürümeye devam edin, sol taraftaki hediyelik eşya mağazalarının arasında daracık bir geçit gördüğünüzde sola dönün, ağaçlar altında kalan romantik bir merdiveni geçer geçmez Eğri Köprü tüm güzelliğiyle karşınıza çıkacak. Üstelik burası yüzlerce turistten arınmış, çok daha sakin bir yer.

Mostar’da Dinlenme ve Alışveriş

vizesiz mostar gezisi

Bu sevimli tarihi köprüyü de gördükten sonra Mostar Köprüsü’ne doğru yürüyerek nehir kıyısına dönebilirsiniz. Burası nehrin her iki kıyısında restoranların sıralandığı bir yer. Maalesef güzel bir köprü manzarası eşliğinde sadece bir kahve veya bira içemiyorsunuz, zira buradaki tüm tesisler restoran ve dolayısıyla yemek siparişi vermeniz bekleniyor. Arada birkaç tane cafe tarzı işletme var ancak onlar da konumları dolayısıyla nehri ve köprüyü görmüyor.

Benim önerim kentte lezzetli bir yemek de yemeniz ki bunun için mutlaka Konoba Mlinica Neretva isimli restorana gitmelisiniz. Hem fiyatları diğerlerine göre biraz daha uygun hem de manzarası çok güzel.

En önemli tarihi yapıları görüp lezzetli de bir yemek yedikten sonra artık Mostar’ın dar sokaklarını arşınlamaya, mağazaların tadını çıkarmaya hazırsınız. O yüzden Nehrin doğu yakasına geri dönerek bakırcılar çarşısını, parke taşlı daracık sokakları ve hediyelik eşya mağazalarını dolaşmanın keyfine varmalısınız.

Kabul edelim ki Euro kurundan dolayı yurt dışında alışveriş yapmak artık bir hayal. Ama hatıralık magnetler olsun, yerel ressamlarının el emeği Mostar Köprüsü resimleri olsun, çeşitli bakır ürünler olsun biraz araştırıp uygun fiyatlı hediyelikler bulmak hala mümkün.

Mostar’da Fotoğraf

mostar seyahati foto galeri

Yarım günde Mostar turu yazısının bu bölümünün başında Mostar Köprüsü‘nde fotoğraf çekmeye hiç çabalamayın demiştim. İşte şimdi bunun da zamanı geldi. Köprünün en güzel fotoğrafları için biraz uzaklaşmanız gerekiyor.

Neretva Irmağı’nın doğu yakasında, nehir boyunca hediyelik eşya mağazaları arasından yürüyerek tekrar otogar yönüne doğru yürümeye başlamalısınız bunun için. Zaten çok fazla da yürümeniz gerekmeyecek. Solda Koski Mehmet Paşa Camii‘ni gördüğünüzde içeri girerek bu 17. YY tarihli mimari eseri yakından görmelisiniz. Caminin bahçesi ise en güzel köprü fotoğraflarını çekebileceğiniz noktalardan.

Aslında 2 Euro ücret karşılığında turistlerin minareye çıkmasına da izin veriliyor ancak buna hiç gerek yok. Bahçeden de görüş son derece keyifli. Ki Koski Mehmet Paşa Camii fotoğraf çekimi için tek seçenek değil. Camiden otogar yönünde yürümeye devam ettiğinizde nehir kıyısı boyunca karşınıza birkaç nokta daha çıkacak. İşte Instagram’ı kıskandıracak güzellikle köprü fotoğrafları buralardan çekiliyor.

Yarım günde Mostar turu yazısında bahsettiğim bu aktiviteleri tamamlamak yaklaşık 3-4 saat sürüyor. Ancak daha hızlı gezmek isterseniz veya biraz zamanınız kaldıysa yukarıda da bahsetmiş olduğum Biscevica Evi ve Karagöz Bey Camii de yolunuzun üzerinde olacak, keyifli bir alternatif olabilir.

Mostar’da Ne Yenir?

mostar seyahati mostar yemekleri

Yarım günde Mostar turu yazısında çok detaylı olmasa bile kentte yiyebileceğiniz lezzetli yemeklerden de kısaca bahsedeyim, ki bunların başında Boşnakların lezzetli köftesi Cevapi (Cevapcici) geliyor.

İsterseniz dürüm olarak isterseniz tabakta servis alabileceğiniz köftenin hamburger köftesi gibi tek parça halinde sunulanı ise Pljeskavica. Ancak Mostar’a kadar gitmişken Plejeskavica’nın kaşar peyniri ile birlikte hazırlanan versiyonu Mostar Köftesi mutlaka yerinde tatmanız gereken lezzetlerden.

Aslında Bosna Hersek mutfağı Türk Mutfağı ile çok fazla ortak lezzete sahip. Börek, dolma, kuru fasulye, baklava gibi çeşitli yiyeceklerin Boşnak versiyonlarını sipariş edebilir, Mostar’ın damak tadını yerinde deneyimleyebilirsiniz.

Mostar’dan ne alınır?

mostar seyahatinde ne alınır

Aslında Mostar özellikle alış veriş için tercih edilebilecek bir şehir değil. Burada bulabileceğin her ürün hem Saraybosna’da hem de aslında Türkiye’de de mevcut. Dolayısıyla Yarım Günde Mostar turu yazısında ben sizlere sadece magnet, resim, ufak tefek ahşap veya bakır ürünler gibi uygun fiyatlı hediyelik eşyalar almanızı öneririm.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top