vizesiz seyahat

Seyahat planınızı yaparken vize işleri ile uğraşmak kimi zaman gideceğiniz ülkeden vazgeçip rotayı başka bir ülkeye çevirmenize neden olabilir. Özellikle vizede zorluk çıkaran, bir sürü belge talep eden, görüşmeye gidip ilginç soruları cevaplamanızı bekleyen ülkeler henüz plan aşamasında olan seyahatinizin akışını değiştirebilir. Sırf bu nedenlerle plan değiştirip farklı ve vize istemeyen bir ülkeye yönelebilirsiniz.

Günümüzde gelişen ülke ilişkileri ile vize istemeyen ülke sayısı her geçen gün artmaktadır ve bu ülkeler vize isteyen ülkelere göre daha çok talep görmektedir. Gezilip görülecek yerleri araştırmak, ulaşımı sağlamak, kalacak yeri ayarlamak ve bavulunuzu toplayıp yola çıkmak size kalmış! İşte vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 güzel ülke:

1. Arjantin

vizesiz Arjantin

Arjantin, Güney Amerika kıtasında yer alıyor. Bozulmamış doğası, sevimli kasaba ve şehirleri, modernizm ile tarihi birleştirmesi nedeniyle yılın her döneminde ziyaretçisi olan bir ülke. Buraya geldiğinizde lezzetli yemekler tadıp tango yapabilirsiniz.

2. Arnavutluk

vizesiz arnavutluk

Arnavutluk, Güney Avrupa’da yer alıyor. Kimi zaman çok turistik bir ülke olarak görülmese de küçük bir Akdeniz’e kenti olması nedeniyle ziyaretçi çeker. Eşsiz kıyı şeridi, tarihi zenginlikleri, özgün mimarisi bile görülmeye değerdir.

3. Bosna Hersek

vizesiz Bosna Hersek 

Bosna Hersek, Balkanlarda yaklaşık 4.5 milyon nüfusa sahip sevimli bir ülke. Farklı etnik gruplara ev sahipliği yapması nedeniyle farklı bir atmosferi var. Her bir köşesi ise fotoğraflanacak kadar güzel.

4. Filipinler

vizesiz Filipinler 

Pasifik Okyanusu batısında bulunan bu Güneydoğu Asya ülkesi doğu ve batıyı sentezlemesi ile bilinir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra müzik ve dans ile de tanınır. Ülke, 7000’den fazla küçük ve büyük adadan oluşur. Filipinler’i ilginç kılan özelliklerin başında bu gelmektedir.

5. Dominik Cumhuriyeti

vizesiz Dominik Cumhuriyeti

Karayipler’deki Dominik Cumhuriyeti vize almadan seyahat edebileceğiniz yerlerden. Özellikle son yıllarda yapılan revize çalışmaları ile daha da turistik bir hale gelmiş durumda. Turizm, ülkenin en önemli gelir kaynağı. Doğal güzellikleri ile cenneti andıran bu ülkeyi mutlaka görmelisiniz. Vize istenmiyor oluşu da çok büyük bir artı.

6. Japonya

vizesiz Japonya

Doğu Asya’daki bu ada ülkesi “Doğan Güneşin Ülkesi” adıyla biliniyor. Vizesiz olması daha popüler bir destinasyon olmasını sağlamakta. Teknoloji, ticaret, ekonomi ve moda konusunda öncü olduğu kadar turizmde de adından söz ettiren bir ülke. Mistik bir havası olan bu ülkeyi ziyaret etme şansı değerlendirilmelidir.

7. Maldivler

vizesiz Maldivler 

Tam 1200 adadan oluşan bu cumhuriyet, zamanla sular altında kalacağı düşüncesiyle bu olay gerçekleşmeden önce daha popüler hale gelmiştir. Resort adalardan oluşan Maldivler balayından normal tatile her tatil çeşidi için popüler bir seçenek. Pürüzsüz denizi, bozulmamış doğası, bungalow evleri ile harika bir seyahat seçeneğidir.

8. Singapur

vizesiz Singapur

Popüler Asya ülkelerinden olan Singapur Malezya’nın hemen altında yer alıyor. Tam bir Asya ülkesi olması ve vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden olması Singapur’u daha çok tercih edilir hale getirmektedir.

9. Tayland

vizesiz Tayland

Tayland, popüler bir Güneydoğu Asya ülkesi. Dünyanın en turistik yerlerinden olan bu ülke, ekonomisinin büyük kısmını turizmden sağlar. Özellikle ülkenin başkenti Bangkok, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

10. Venezuela

vizesiz Venezuela

Bu Güney Amerika ülkesi, adacıkları, sahil şeritleri ile görülmeye değer bir yerdir. Nüfusu yaklaşık olarak 32 milyon olan Venezuale‘da turizm, ülkenin birincil gelir kaynağı olmasa da katkısı yadsınamaz derecededir. Karayip Denizi ve Atlas Okyanusu’na kıyısı olması bu ülkeyi daha güzel kılıyor.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın