Vondelpark Amsterdam

Vondelpark, Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkıdır. 1864 yılında bir grup hayırsever tarafından kurulan bu sempatik parka daha sonra 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’in adı verilmiştir. 1865 yılında, baba-oğul J.D. ve L.P. Zocher tarafından rahat İngiliz tarzında düzenlenen ve 1877 yılında genişletilen park, geniş yeşil alanları, ağaç türleri, gölleri, gül bahçesi ve orkestra yeriyle 1960’larda ve 1970’lerde hippilerin toplanma yeri olmuştur.

Her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Vondelpark’ta 100 tür ağaç, geniş bir yerel veya ithal bitki türü ve pek çok diğer özelliğinin yanı sıra bir orkestra sahnesi, bir gül bahçesi, birçok ev kuşuna ev sahipliği yapan göller ile küçük akarsular bulunur. Burada ayrıca inekler, koyunlar, yüzlerce sincap ve geniş bir parlak yeşil papağan kolonisi de yaşamaktadır. Park yaz ayları boyunca düzenli olarak ücretsiz konserlere ve özel olarak tasarlanmış açık hava tiyatrosunda tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapar.

İlk açıldığı dönemlerde Amsterdam’ın kıyısında yer alan park günümüzde şehrin merkezinde yer almaktadır. Amsterdam gezisi boyunca biraz kafa dinlemek isterseniz şehrin bu ünlü parkını mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin.

Vondelpark Amsterdam
Vondelpark, Amsterdam

Vondelpark Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Stadhouderskade, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Jan Pieter Heijestraat (1), Cornelis Schuytstraat (2), Van Baerlestraat (3, 12)
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın