Waterlooplein Amsterdam 2

Amsterdam merkezindeki meydanlardan biri olan Waterlooplein burada kurulan antika ve ikinci el eşya pazarı ile ünlüdür. Bölge, 1882 yılında Yahudi mahallesinin ortasını bir pazar yeri açmak amacıyla iki kanalın doldurulması ile oluşturulmuştur. Vlooyenburg denilen ve 17. yüzyılda inşa edilen bu bölgeye Yahudi göçmenler yerleştirilmiştir.

Bölgede kurulan Pazar, II. Dünya Savaşı sırasında şehrin Yahudi sakinlerinin Naziler tarafından yakalanıp toplama kamplarına gönderilmesiyle yok olmuştur. Savaş yıllarının arından bölgede kurulmaya başlanan bitpazarı ise yıllar içinde giderek popülerleşmiştir.

Pazar günü hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında kurulan sokak pazarı şehrin en popüler yerlerinden biridir. Yerli-yabancı birçok gezgin tarafından yoğun ilgi gören pazarda aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Waterlooplein, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay: Waterlooplein (9, 14). Metro: “Waterlooplein”
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cuma 09.00-17.00. Cumartesi 08.30-17.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın