Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı ya da bilinen diğer adı ile Vaclav Meydanı, Çek tarihinde birçok önemli olaya şahitlik eden meydandır. Bu olaylardan en bilineni 1969 yılında öğrenci Jan Palach’in kendini burada yakması ve 1989 yılında polis şiddetine tepki olarak çıkan olayların Kadife Devrim ve komünizmin yıkılmasına neden olmasıdır.

Prag gezilecek yerler listemizin üst sıralarında yer alan Wenceslas Meydanı 750 x 60 metre ölçülerindedir. Kurulduğu dönemde at pazarı olarak kullanılan meydan, günümüzde otel, restoran, kafe ve kulüplere ev sahipliği yapmaktadır. Meydanda bulunan görkemli Aziz Vaclavlı at heykeli 1912 yılında dikilmiştir. Josef Myslbek tarafından yapılan bronz heykelin kaidesinde Çek azizlerini tasvir eden küçük heykelcikler vardır. Bu ünlü heykelin yanındaki anıt ise eski rejim kurbanları için yapılmıştır.

Wenceslas Meydanı, Prag
Wenceslas Meydanı, Prag

Wenceslas Meydanı ve civarında görülebilecek yerler arasında 1968’de topa tutulan bir binada yer alan Ulusal Müze, 1912 yılından kalma Aziz Vaclav Heykeli, meydanın batısında yer alan sanat galerisi, sinema, mağaza gibi yerlerin bulunduğu Palac Lucerna, geometrik tarzda 1912 yılında inşa edilen Palac Koruna, eski manastır bahçeleri olan Fransisken Bahçeleri, orijinalliği korunan Hotel Evropa, Kadife Devrimde halka seslenilen Svobodne slovo Balcony, komünizm kurbanları için yapılan Komünizm Anıtı bulunmaktadır.

Wenceslas Meydanı
Vaclav Meydanı, Prag

Wenceslas Meydanı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Václavské náměstí,110 00 Prague 1
  • Ulaşım: Muztek, Museum metro istasyonlarından metro ile ya da 3, 9, 14, 24 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın