Westerpark Westergasfabriek

Amsterdam’ın önemli parklarından biri olan Westerpark, 2000’li yılları başında, bölgede yer alan eski Westergasfabriek (havagazı fabrikası) ve civardaki arazinin parka dönüştürülmesi ile oluşturulmuştur. 14 hektar alana kurulu olan bu park şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşmak için ideal bir yer olabilir.

Günümüzde şehrin bu ünlü parkında; çeşitli oyun sahaları, barlar, restoranlar, gösteri mekanları, seyyar havuz, oyun alanları, çocuk alanları ve Het Woeste Westen adındaki macera parkı yer almaktadır.

Westerpark Amsterdam 2

Burada yer alan fabrika kentin önde gelen kültürel çekim yerlerinden biridir. Burası çeşitli festivaller, gösteriler ve sergiler için çeşitli kurumlara kiralanmaktadır. Westerpark’a hemen yakın konumda bulunan Het Schip (Gemi) ise dikkat çeken bir diğer noktadır. Michel de Klerk tarafından 1919 yılında tasarlanan bu apartman bloğu 102 eve ve işçi sınıfına ait bir evin restore edilerek sergilendiği Museum het Schip’e ev sahipliği yapmaktadır.

Westerpark’a dilerseniz şehrin merkez tren istasyonu olan Amsterdam Centraal’dan kısa bir yürüyüş ile de ulaşabilirsiniz.

Westerpark Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Haarlemmerweg 8-10, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Haarlemmerplein (3)
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09.00-17.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın