Seyahat etmek insanın ufkunu genişletir, yüreğini zenginleştirir ve seyahat etme arzusu insanın içinde bitmeyen bir tutkudur. Kimi zaman kafa dengi kimseyi bulamamaktan kimi zaman ise tamamen tercih sebebi olarak yalnız seyahat edilir.

Bu süreçte bazı şeylere daha çok dikkat etmek gerekir. Dikkat edilecek en önemli husus tabii ki güvenliktir. Bir yere gitmeden önce güvenli olup olmadığı, bir şehrin tehlikeli bölgeleri, dışarı çıkma saatlerinin uygunluğu, herhangi bir sorunda başvurulacak yerel birimler ve iletişim bilgileri, ihtiyaç durumunda haber verilecek yakınınızın iletişim bilgileri araştırılıp belirtilmelidir. Suç oranı, huzur ortamı, sunduğu imkanları ile yalnız seyahat edenlere daha uygun yerler de vardır. Yalnız seyahat edenler için en güvenli 10 yer ve o ülkelerde yapabileceğiniz bazı aktiviteler şunlardır:

1. Yeni Zelanda

yeni zelanda

Su severler için harika bir yer! Surf, dalış, balık tutma, yüzme gibi etkinliklerle dolu bir tatil istiyorsanız güvenli Yeni Zelanda sizi bekliyor.

2. Danimarka

danimarka

Kuzey Denizi kıyısında Almanya‘nın üstünde bulunan Danimarka, Deniz Kızı Heykeli’nden Tivoli Bahçelerine hem mimari hem de doğa açıdan zenginleştirici birçok unsur ile görülmeye değer şeyler sunar. Kronbor Kalesi de görülecek yerlerdendir.

3. İsveç

isveç

İsveç‘te özellikle de başkenti Stockholm‘de yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz. Mutlaka yapmanız gerekenler arasında Vasa Museet Denizcilik Müzesi’ni görmek, Drottningholm Sarayı’nı ziyaret etmek bulunur. Gitmişken İsveç Koftesini de yerinde denemelisiniz.

4. Norveç

norveç

Modern hayatın koşturmacasından sonra basit beklentileriniz varsa Norveç tam size göre! Harika dağları, fiyordlari ve diğer doğal güzellikleri ile tanınan bu ülkeyi ziyaret edecekseniz özellikle kışın Kuzey Işıklarının izlenebildiği zamana denk getirmelisiniz.

5. Finlandiya

finlandiya

Güzelliğinin yani sıra uzak olması nedeniyle de tercih edilen Finlandiya, eğer keyfinize düşkünseniz rotanıza eklemeniz gereken bir yer.

6. Hollanda

hollanda

Tarih, mimari, doğa ve eğlence merkezi olarak anılan Hollanda Anne Frank Evi, Red Light District, Rijksmuseum, kanalları ve gotik yapısı ile yalnız ama güvenli seyahat edebileceğiniz yerlerdendir.

7. Birleşik Krallık

ingiltere

İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda‘dan oluşan Birleşik Krallık‘ta görecek çok yer, yapacak çok şey vardır. İster Londra‘da Buckingham Sarayı nöbet değişimini izlersiniz, isterseniz Dublin‘in meşhur Temple Bar’ında bir şeyler içersiniz ya da İskoçya’da filmlere set olan uçsuz bucaksız kırlarda gezinebilirsiniz.

8. Kanada

kanada

Dünyanın ikinci büyük ülkesi olan Kanada’da seçenekler de sonsuzdur. İnsanlarının kibar olması ile tanınan bir ülkede güvende olmanız da kuvvetle muhtemeldir.

9. Güney Kore

güney kore

Gelişen teknoloji ve ticaretin yani sıra tarih, mimari ve tüm köklerini koruyabilen Güney Kore’de tapınakları görebilir, çeşitli oyunlar izleyebilir, milli parklarda  vakit getirebilirsiniz.

10. Avustralya

avustralya

Hem doğanın kalbinde seyahat edip hem de güvende olmak istiyorsanız Avustralya sizin için doğru tercih. Kangurular, koalalar, çölden okyanusa doğru geniş bir yelpazeyi tecrübe edebilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın