yalova gezi rehberi hakkında bilgiler

Yalova gezi rehberi yazısında Türkiye’nin 12 ay boyunca seyahat edilebilir şehri Yalova ve ilçelerini sizlere aktaracağım. Yalova her ne kadar birçok kişi tarafından kaplıcalarıyla meşhur olsa da aslında bir çok tarihi seyahat noktalarıyla da bilinmesi gerekir. Merkezinde yer alan uzun sahil şeridinden şelalelerine, köşklerinden arboretumuna kadar değişik nokta ile bu ili tanımanız mümkün.

Yalova Gezi Rehberi

yalova gezi rehberi yalova hakkında bilgiler

Nüfus: Yalova nüfusu 2016 verilerine dayanarak 241.665 kişi olarak bilinmektedir. Tabii ki yaz aylarında bu nüfus özellikle hafta sonlarında oldukça artmaktadır.

İklim: Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan Yalova’da Akdeniz, Karadeniz ve Karasal İklim özellikleri görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise bol yağışlı ve ılık geçmektedir. Aslında tam iklim adı Makro – klima olarak isimlendirilmiştir.

Bitki Örtüsü: Makiler ve ormanlık arazilerden oluşan genel bitki örtüsü kuzeyinden güneybatısına kadar Marmara Denizi ile sarılmıştır. Ormanlık alanlarda gürgen, ıhlamur, kayın, meşe ve kestane ağaçları yoğunluğundadır.

Yüz Ölçümü: 839 km2lik bir alan üzerinde yer alan il, Türkiye’nin en küçük illerindendir.

İlçeleri: Çınarcık, Armutlu, Çiftlikköy, Termal, Altınova ilçelerinden oluşmaktadır.

Gezi Süresi: Eğer termal su için geldiyseniz doktor tavsiyesi ile kaç gün kalacağınızı belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Yalova’yı doğal ve kültürel güzelliklerini incelemek için geldiyseniz ve aracınız varsa 3 gün size fazlasıyla yetecektir.

Yalova Tarihi

yalova seyahati
Yalova Sahilinden Bir Kare

Yalova’nın tarihi Hattı Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Antik Çağ döneminde Pythia Therma olarak adlandırılan kaplıcalar kentin büyüyüp tanınmasında önemli rol oynamışlardır.

Günümüzdeki adı Hersek Köyü ve Çiftlikköy arasında kalan araziler Roma ve Doğu Roma İmparatorları’nın yazlık kenti olarak kullanılmaktaydı. Bu alan Haçlı Seferleri sırasında oldukça büyük tahribata uğradı.

1302 tarihlerinde Osman Gazi komutasındaki Türkler, Bafeus Muharebesi’nde Bizanslıları büyük bir bozguna uğrattılar. Yalakonya Kalesi ve Çobankale 1337 yılına kadar ele geçirilemediğinden, Osmanlı topraklarına bu bölgenin katılması uzun sürdü. Asıl ismini 15. yy’da Yalakova olarak alan Yalova, 6 Haziran 1995 tarihinde de il oldu.

Bir çok farklı kültürü içinde barındıran Yalova, aldığı göçlerle farklı dillerin konuşulduğu bir ildir. Pomakça’dan Lazca’ya, Boşnakça’dan Avarca’ya kadar konuşan değişik etnik kökenler ilde halen yaşamlarını sürdürmektedirler.

Yalova’da Konaklama

yalova gezi rehberi konaklama
Yalova Termal’de yer alan bir Termal Otel

Bir çok kişi için Yalova’da konaklama noktası termal otelleri olarak bilinse de Çınarcık, Merkez, Altınova ve Armutlu gibi ilçelerinde de konaklama imkanı mevcuttur.

Limak Thermal Boutique Hotel, Elegance Resort Spa&Wellness – Aqua, Lova Hotel Spa, Yalova Termal Otel, Ramada Yalova, Mer Tur Hotel ve birçok otele Trivago, Tripadvisor, Tatilsepeti gibi kaynak ve acentalardan ulaşabilirsiniz.

Eğer uzun soluklu bir tatil istiyor ve yaz aylarınızı burada geçirmek istiyorsanız Yalova halkı size evlerini kiraya vermeye hazırlar.

Uzun senelerden beri gelen büyük Arap Turist akınından hazırlıklı olan il sakinleri dayalı döşeli evlerini uygun fiyatlardan kiralıyorlar. Ancak özel havuzlu bir tatil isterseniz her yerde olduğu gibi burada da fiyatlar yüksek.

Yalova’ya Ulaşım

yalova nerede ve nasıl gidilir

Yalova her ne kadar bir sahil kenti olsa da maalesef çok iyi bir deniz yolu ağı mevcut değil. İstanbul’da Yenikapı, Kartal, Pendik’ten deniz otobüsleri ile Yalova merkeze, Gebze’den Eskihisar feribotuyla Topçular’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

En çok kullanılan Yenikapı, Pendik ve Kartal hatlarından İDO’nun (İstanbul Deniz Otobüsleri) özelleşmesinden sonra sabit bir fiyat uygulanmadığını, uçak rezervasyonu mantığında bir yol izlediğini belirtmek isterim.

“Hafta önceden al, daha ucuza al”, yoluyla satılan biletler 6 TL’den 30 TL’ye kadar değişkenlik gösterir. Eğer bilet alacaksanız da kesinlikle terminalleri ya da İDO müşteri hizmetleri hattını kullanmamanızı direkt olarak www.ido.com.tr üzerinden kredi kartınızla bilet almanızı tavsiye ederim.

Müşteri hizmetleri ve terminaller aldığınız 10 TL’lik bilete ek olarak hizmet bedeli yansıtmaktadırlar. Tüm bu yolları yaya olarak değil de aracınızla geçmek isterseniz de sadece İstanbul Pendik ve Yenikapı seferlerinden faydalanıp 45–120 TL arasında bir bedel ödeyerek özel aracınızla geçiş sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Yalova’nın Çınarcık İlçesi’nden de yayalar için İstanbul Yenikapı ve Bostancı iskelelerine de deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır.

YalovaBursa karayolu bağlantısı ile Yalova’dan İç Anadolu, Ege ve Akdeniz şehirlerine ulaşım sağlayabileceğiniz gibi isterseniz Kocaeli bağlantı yolunu isterseniz de yeni yapılan Osmangazi Köprüsü‘nü kullanarak Karadeniz ve Marmara bölgelerine ulaşımınızı sağlamanız mümkündür.

Şayet ulaşımınızı otobüsle gerçekleştirmek istiyorsanız Yalova Otogarı 2008 yılında 17bin metrekarelik bir alanda faaliyete girmiş ve şehir merkezine çok da uzak olmayan bir noktaya konumlandırılmıştır.

Firmaların özel servis hizmetleri ile Yalova’nın tüm ilçelerinden otogara ulaşmak mümkündür. Kamil Koç, Metro, Efe Tur, Truva, İstanbul Seyahat, Lüks Mersin gibi bir çok firma şehirler arası ulaşımı kolaylaştırmıştır.

Yalova’da Gezilecek Yerler

yalova gezi rehberi gezilecek yerler
Yalova Termal Şifalı Sular

Yalova’da gezilecek yerler listesinin başında bence Karaca Arboretum’u yer alıyor. Burası Türkiye’nin İlk özel arboretumlarından birisi.

Ağaç müzesi olarak da adlandırabileceğimiz arboretumda geziniz sonrasında satın alabileceğiniz fidanlar da mevcut. Arboretum sonrası yolunuzu Termal’e çevirerek Atatürk Köşkü‘nü ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet Dönemi mimarlığımızın erken örneklerinden biri olan Atatürk Evi (Köşkü), günümüzde döneminde kullanılan eşyalarıyla beraber Yalova Termal’de ziyarete açık Milli Saraylar’dandır.

Köşkün biraz ilerisinde bulunan eski ahşap sinema binası, restore edilerek Sinema – Kafeterya olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yine Atatürk Köşkü’nün hemen yanında konuk evi olarak hizmet veren Yaveran Köşkü bulunur. Bunun dışında yemyeşil doğasıyla Termal’de yürüyüş yapıp kaplıca sularına girmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Yine Termal ilçe sınırları içerisinde yer alan Su Düşen Şelalesi de izleyenleri kendine hayran bırakacak kadar güzel .Bu şelaleye ulaşım da oldukça kolay. Yalova merkezinden itibaren tamamen asfalt yolu takip ederek ulaşabileceğiniz şelale Nacaklı Deresi üzerinde yer alıyor.

yalova termalleri nerede
Yalova Termal Yolu

Yalova’nın Altınova ilçesinde Hersekzade Ahmet Paşa tarafından yapılmış ve vakfedilmiş bir de önemli cami bulunmaktadır. Tarihin bir çok döneminde hasar gören Hersekzade  Ahmet Paşa Camii 16. yy başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Herkes Çınarcık ilçesine deniz ve gece kulüpleri için gelse de siz bir değişiklik yapıp yayla gezisi hazırlayın. Çınarcık ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Delmece Yaylası, Dipsiz Göl olarak da bilinen krater gölünün içinde bulunduğu alabildiğine yeşil bir yayladır.

Yayla içerisinde uzun bir yürüyüş yapabilir, sonrasında da kamp kurabilirsiniz. Ayrıca bu yayladan Erikli yaylasına geçiş yapıp biraz da oraları gezmeyi unutmayın.

Yalova merkezine çok yakında bulunan Yalova Millet Çiftliği’nde 1929 yılında yapılan ve çınar ağacını kaybetmemek için yapım aşamasında kaydırılan Yürüyen Köşk’ü gezmeden Yalova seyahatinizi tamamlamış olmazsınız. Bu köşk Atatürk’ün devletimize bakışının da simgesi olmuş halen de bir çok ziyaretçi tarafından sevilen köşklerimiz arasında yer almaktadır.

deprem anıtı yalova
Yalova Deprem Anıtı

Ayrıca 17 Ağustos 1999 depremi sonrası 2504 kişinin anısına yapılan Yalova Deprem Anıtı da görülecekler listenizde yer almalı diyerek buraya not ediyorum. Anıt Yalova sahilinin neredeyse bitimine yakın bir noktada yer almaktadır.

Depremde hayatını yitiren tüm insanların anıt üzerinde isimlerine yer verilmiş olup, anıt mermerlerini incelemenizi tavsiye ederim. Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili detaylı bilgileri Yalova gezilecek yerler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Yalova’dan Almadan – Yemeden Dönme

yalova gezi rehberi balıkçılar çay bahçesi

Balıkçılar Çay Bahçesi’nin hemen yanında ve denizle derenin birleşiminde yer alan Tokalak’ta balık ekmek yiyin.

Yalova’ya geldiniz ve karnınız çok aç. Hemen bir Kristal bulun kendinize. Ucuz yollu harika bir köfte ekmek, ya da patates ekmek söyleyin. Şöyle bolca ketçap mayonezli. Y

alova gençliği bunlarla büyüdü desem fazla söylemiş olmam sanırım. Sizde nasıl ki İstanbul’da Patso, Barcelona’da Tapas yiyorsanız (ya da yemek istiyorsanız) buraya geldiğinizde yapacağınız ilk şey bu olmalı.

Eskiden çok daha güzel olduğunu düşünsem de Yalova Balıkçılar Çay Bahçesi hala taze taze çayınızı içip, İstanbul’a karşı ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir mekan. 1,25 TL’den içeceğiniz çayınızın yanına hemen yılların simitçisi bir simit getirip koyacak siz de gezi öncesi ya da sonrası keyfinizi yapacaksınız.

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmayı da en iyi sahilde yer alan Tadım – Balım dondurmacılarından yiyebilirsiniz. Yelpazesi geniş olan dondurmacıların fiyatları da oldukça hesaplı.

Gel gelelim Yalova’ya geldiniz gezdiniz ve dönüyorsunuz. Dönmeden elinize bir saksı çiçek almayı unutmayın. Çiçekçilikte ismini duyurmuş bir şehir Yalova. Yanına da eğer seviyorsanız dönüş yolunda kütür kütür yiyebileceğiniz elma ya da salatalık alırsanız, Yalova hatırasını midenizde taşırsınız.

Yalova gezi rehberi yazısı boyunca şehirde eğlenceli vakit geçirmeniz için tüm önemli bilgileri paylaşmaya çalıştım. Umarım Yalova gezi rehberi yazım ziyaretiniz öncesinde faydalı olmuştur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın