yalova gezilecek yerler listesi

Yalova gezilecek yerler yazısı altında sizlere Yalova’nın birçok özel noktasından bahsedeceğim. Yalova, başka bir deyişle Atatürk’ün Kenti. Birçok Türk’ün gezmese de yanından geçip gittiği, küçük bir sahil kasabası gibidir aslında. Köşkleri, tarihi otel binaları, bol yeşil doğası, uzun sahil şeridi ile İstanbul’un yanı başındaki küçük şehirdir o.

Yalova Gezilecek Yerler Listesi 

Ulaşımı kolay bir şehir olan Yalova, bu günlerde her ne kadar fazlasıyla kalabalık olsa da “Neresi öyle değil ki” deyip günübirlik bile kaçabileceğiniz, geldiğinizde de dinlenip ayrılabileceğiniz 77 numaralı ilimizdir.

Merkezinden başlayarak çevre ilçelerinde yer alan önemli noktalara kadar sizlere Yalova’dan bahsedeceğim.

1. Yürüyen Köşk

yalova gezilecek yerler yürüyen köşk

Çınar ağacının dalının kesildiğini gören Mustafa Kemal Atatürk, önce bahçıvana nedenini sorar. Öğrenir ki ağaç fazlasıyla büyümüştür ve köşkün duvarlarına dayanmıştır dallar.

Hemen duruma el koyan Atatürk köşkün kaydırılmasını emreder. Dönemin şartlarında hatta dünyada bir ilke imza atar böylece Mustafa Kemal. Böylelikle köşk yıkılmaktan kurtulur, devletin simgesi olan çınar ağacı da kesilmekten.

Millet Çiftliği’nde yer alan köşk 2006 yılı itibariyle Yalova Belediyesi tarafından onarılır ve müze haline getirilir. Yalova feribot iskelesine yaklaşık 1,5 km olan Yürüyen Köşk’e rahatlıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şayet karnınız aç ise güzel bir meyve suyu ve sandviç iyi bir yol arkadaşı da olabilir sizlere. Konumu nedeniyle sahil güzergahında yer alan Köşk’ün yürüyüş yolu da bol iyot kokulu olacaktır.

2. Bad Godesberg Parkı

yalova gezilecek yerler bad godesberg park
Bad Godesberg Parkı’nın Yalova Dereağzından görünümü

Yalova Adalar Vapur İskelesi’nin yanı başında yer alan Bad Godesberg Parkı, yaklaşık 30 yıl önce Yalovalıların denize girip yorgunluklarını attıkları yerde duruyor şuanda.

Almanya Bonn’da yer alan Bad Godesberg, Yalova’nın kardeş şehri olunca kendine koskocaman bir park bulmuş. Uzun süredir maalesef bu parkın bulunduğu noktadan denize girilemiyor.

Önünde koskocaman eski bir marina mevcut. En ucunda yer alan Balıkçılar Çay Bahçesi 7’den 70’e bir çok Yalovalının buluşma noktası.

Çeşitli kafeler ile renklenen bu park eskiden bolca kermese de ev sahipliği yapardı. Son 15 yıldan bu yana aynı zamanda içinde tarihi bir top barındırıyor ve bu top Ramazan aylarında halen patlatılıyor.

3. Deprem Anıtı

yalova gezilecek yerler deprem anıtı
Deprem Anıtı girişi

17 Ağustos 1999 depremi sonrası 2504 kişinin anısına yapılan Yalova Deprem Anıtı, Yalova sahilinin neredeyse bitimine yakın bir noktada yer almaktadır. Anıt depremden hemen sonra moloz yığınlarının denize dökülmesinden oluşan doldurmanın hemen üstüne kurulmuştur.

Depremde hayatını yitiren tüm insanların anıt üzerinde isimlerine yer verilmiştir. İsimlerinin yanında bulunan deliklere ziyaretiniz sırasında çiçek koyabilirsiniz. Anıtın mermer zemininin de fotoğraflarını çekmeyi unutmayın. Ayrıca Deprem Anıtı’nın içerisinde deprem fotoğraflarının sergilendiği bir de müze bulunmaktadır.

4. Yalova Sahili

yalova sahili

Yalova’nın sahil şeridi oldukça uzun ve keyifli bir yürüyüş yolundan oluşuyor. Arzu ederseniz bisiklet ile de rahatlıkla sahili bir ucundan öbür ucuna dolaşabilirsiniz.

Birçok kafe, restoran ve dondurmacının yer aldığı Yalova Sahili, çocuklar içinde yeşil parklara ev sahipliği yapıyor. Halen sahilde bulunan plajdan denize girenler olsa da ben pek sağlıklı bulmuyorum.

5. Tigem Plajı

tigem plajı yalova

Yalova merkeze en yakın plajlardan biri olan Tigem Beach Club, kum plaja sahip. Geniş ve uzun bir sahil şeridi ile bir çok tatilcinin uğrak noktalarından. Özellikle 2017 yılı yaz mevsiminde eski yosunlu halinden biraz daha arındırılan Tigem Plajı şemsiye şezlong hizmeti de sunuyor.

6. Çınarcık Kum Plaj

İçinde su kaydıraklarının da bulunduğu Kumluk Maviş Plajı ve Cemos Beach Club özellikle hafta sonu yoğun talebi ancak karşılayabilecek konumdaki alanlardandır. Köpük futbolu ve plaj voleybolu aktivitelerinin yanı sıra DJ performansları ile eğlenceli bir gün geçirmeniz mümkün.

7. Karaca Arboretum

Karaca Arboretum’u Türkiye’nin İlk özel arboretumlarından birisi. Ağaç Müzesi olarak da adlandırabileceğimiz arboretumda geziniz sonrasında satın alabileceğiniz fidanlar da mevcut.

Bir çok farklı türe ev sahipliği yapan bu merkez Yalova merkeze yaklaşık 7 km mesafe de Termal yolu üzerinde yer alıyor. Toplamda 135.000 metrekarelik bir alanı kapsayan arboretum 5.000 odunsu bitkiye, bonsai bitki koleksiyonuna, iris bahçesine ve birçok değişik bitkiyi de bünyesinde bulunduruyor.

8. Hersekzade Ahmet Paşa Camii

yalova'da görülecek yerler Hersekzade Ahmet Paşa

Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin kesin yapım tarihi belirtilmese de 16. yy başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yalova’nın Altınova ilçesi Hersek Köyü’nde 1766 depreminde zarar gören bu cami 1773 tarihinde Kemankeş İsmail Ağa tarafından onarılmış ve bunu belirten bir kitabe koyulmuştur. Sonraki yıllarda terk edilen cami Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1965 yılında tekrar onarılmıştır.

9. Erikli ve Delmece Yaylaları

yalova gezilecek yerler Erikli şelalesi

Yalova’nın en çok bilinen Erikli ve Delmece Yaylaları Kocadere ve Teşvikiye beldelerinin güneyinde yer alır. Çınarcık sahilden yaklaşık 17 km sonra varacağınız Delmece Yaylası 400 dönümden oluşur ve doğal güzellikleri ile bir çok kampçının da ev sahipliğini üstlenir.

Erikli Yaylası ise denizden 600 metre yüksekliğe sahip küçük bir yayla olmasına karşılık içerisinde bulunan Erikli Şelalesi ve Çifte Şelaleleri ile meşhurdur. Yalova Kent Ormanı’nın içerisinde bulunan Erikli Yaylası’nda da kamp yapma imkanınız var.

10. Su Düşen Şelalesi

Yalova’nın Termal ilçesine bağlı olan Su Düşen Şelalesi de bir doğa harikası. Samanlı Dağları’nın arasında bulunan şelale ormanlarla çevrili. Bu yüzden de yeşilin bir çok tonuyla etrafı sarılı.

Özellikle yaz aylarında çevresinde yapacağınız pikniğin ardından şelalenin sularına kendinizi bırakabileceğiniz bu doğa harikası sizi serinletmeye yetecek buz gibi bir suya sahip. Tek eksik noktası yollarının çok kötü olması. Bu nedenle yolculuğunuz sırasında yoldan şikayet etmemenizi, gidince göreceğiniz güzelliğe kendinizi adapte etmenizi tavsiye ederim.

11. Kara Kilise

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde yer alan Kara Kilise 6 yy’da yapıldığı tahmin ediliyor. İlk yapıldığı dönemde Romalılara ait bir su yapısı olan Kara Kilise, Bizans döneminde Kilise’ye çevrilmiş. Yalova merkeze yaklaşık 4 km mesafede yer alan kiliseye minibüsle ulaşım da çok kolay.

12. Gökçedere Barajı

yalova gezilecek yerler gokçedere barajı
Barajın, Termal Gökçedere yol ayrımından çekilmiş bir karesi

1980 – 1989 tarihleri arasında inşaa edilen Gökçedere Barajı Termal yolu Gökçedere ayrımında yer alıyor. İçerisinde barındırdığı balıklarla doğal klorlama yapan bu baraj yemyeşil bir vadide yer alıyor. Karşısında oturup dinlenebileceğiniz, size harika fotoğraflar sunacak bu baraj yılda 37 hm3 kullanma suyu sağlamaktadır.

13. Termal Kaplıcaları

yalova'da gezilecek yerler yalova termal

Yaklaşık tarihi 4000 sene öncesine dayanan ve doğa olayları ile oluşan Yalova Termal Kaplıcaları il merkezinden 12 km uzaklıkta. Altın madalya sahibi olan tek Türk Kaplıcası ünvanını ise göğsünde gururla sergiliyor. İlk hamamının Bizans döneminde yapıldığı bilinen kaplıcalarda yeni banyolar ve köşkler Sultan Abdülmecid döneminde yaptırılmış.

1. dereceden doğal sit alanı olarak korunan Termal Kaplıcaları aynı zamanda da halen bir arkeoloji alanı. İçerisinde Sultan Banyo, Valide Banyo, Kurşunlu Banyo ve Köylü Hamamı gibi tarihi banyolar yer alıyor. Tarihi Kurşunlu Hamamı içinde sauna ve açık yüzme havuzu bulunuyor.

14. Armutlu Kaplıcaları

Yalova merkeze 50 km uzaklıkta yer alan Armutlu Kaplıcaları, Armutlu ilçe merkezine de 2,5 km mesafede. Termal Kaplıcaları kadar çok bilinmese de bir çok hastalığı tedavi etme yönüyle tanınan Armutlu Kaplıcaları da görülmesi gereken yerler arasındadır.

15. Yaveran Köşkü

Termal ilçesine bağlı Gökçedere Köyü’ünde bulunan Yaveran Köşkü, 2. Abdülhamid döneminde bir dinlenme köşkü olarak yaptırılmıştır. Cumhuriyet döneminde ise Yaverler Köşkü olarak kullanılmıştır.

TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından koruma altında tutulan Yaveran Köşkü,restorasyon ile birlikte yenilenmiş olup modern mobilyalarla döşenmiştir. TBMM misafirhanesi olarak günümüzde kullanılmaya devam etmektedir.

16. Dipsiz Göl

Yalova’nın tek doğal gölü olarak bilinen Dipsiz Göl, bir krater gölüdür. Kocadere beldesinin güneyinde yer alan Delmece yaylasının içinde yer alır ve doğallığı hiç bozulmamıştır. Gölün çevresinde telefonunuz çekmezse şaşırmayın ve panik olmayın derim.

Öyle pek bir tehlikeli hayvana ev sahipliği yapmıyor sadece börtü böcek. Zengin orman florası nedeniyle yedi göller bölgesini aratmayacak nitelikteki Dipsiz Gölü görmeden Yalova’dan ayrılmayın derim.

Yalova gezilecek yerler yazısı boyunca ülkemizin ufak ama güze şehirlerinden Yalova’da gezip görülecek yerlerle ilgili bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın