Yedikule Zindanları tarihi
Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları, II. Theodosius Surları’nda inşa edilen İstanbul‘un ünlü zindanlardır. İsmini birbirine bağlı yedi kuleden alan zindanlar Osmanlı ve Bizans mimarisinden esintiler taşımaktadır. Burada yer alan kule, bir zamanlar koruma amaçlı kullanılmıştır. Sonrasında taç giyme ve zafer kutlamalarına tanıklık eden mekanda Zafer heykeli, dört fil figürü, İmparator III. Theodosius’un heykeli görülmeye değerdir.

Yedikule Zindanları tarihi boyunca kule, gözlem noktası, zindan ve müze gibi farklı işlevlerde kullanılmıştır. Bir dönem Kız Sanat Okulu olarak da hizmet vermiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde hisar, kuleler ve bunları birbirine bağlayan duvarlar ile genişletilmiştir. Hisarın dış kısmından gizli bir geçide ulaşabilirsiniz. Burada göze ilk çarpan kısım padişah tarafından cezalandırılanların konulduğu “Yazılı Kule”dir. Mahkumların bazılarının duvarlarda bıraktıkları yazıları ve resimler dikkat çekicidir.

Yedikule’de idamların hayata geçirildiği bir bölüm de vardı. Burada idam edilenlerden en ünlüsü Yeniçeriler tarafından Yedikule’ye getirilip boğulan II. Osman’dır. Kulelerin yakınında bir mescid mevcuttur. Bu mescidin kule tamiratı yapanların ihtiyacını karşılamak için yapıldığı düşünülmektedir.

Yedikule Zindanları bazılarına göre korkutucu bir görüntü ve havaya sahip olsa da her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bir dönem özel bir şirkete kiralanan Yedikule Zindanları, tarihi dokuya zarar verilmesi gerekçesiyle geri alınmıştır. Günümüzde ziyaretin yanı sıra konser organizasyonlarına da ev sahipliği yapması ile bilinir.

Yedikule Zindanları zindan
Yedikule Zindanları, İstanbul

İstanbul gezilecek yerler listenize şehrin bu tarihi yapısını ekleyebilirsiniz.

Yedikule Zindanları Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kule Meydanı No:4, Yedikule İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü, Taksim ve Beyazıt yönünden kalkan otobüsler ile Yedikule’ye ulaşabilirsiniz. 31, 80, 93T otobüsleri buradan geçmektedir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 18:30 arası açıktır.
  • Notlar: Giriş gün ve saatleri dönemsel olarak değişmektedir. Bu nedenle ziyaretiniz öncesinde kontrol etmeniz tavsiye edilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın