Alaçatı gezi rehberi
Gerek yurt içi gerekse yurt dışında ilgi gören, görebilecek her yer hakkında yazabilirsiniz.

Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, rengarenk cumbalı evler, kasabanın simgesi haline gelen yel değirmenleri, İmren Pastanesi’nin enfes sakızlı dondurması, Kumrucu Erol’da yediğim leziz kumru (yanında illa ki turşu), hangisine bakacağımı şaşırdığım takı tezgahları, begonviller ve sakız bahçeleri Alaçatı’dan aklımda kalanlar. Şirinlik muskası kafelerini, şık restoranlarını, meyhanelerini, rüzgarın eksik olmadığı plajlarını, taptaze sebze – meyve ve yöresel ürünler satan pazarını da unutmak haksızlık olur.

İzmir Çeşme’nin son yıllarda en popüler tatil beldesi olan Alaçatı, İstanbullu çılgın tatilcilerin kasabayı keşfetmesiyle ününe ün kattı. Ünlülerimizde orayı mesken tutunca ve her fırsatta soluğu orada alınca magazinciler, paparazziler ile daha da adını duyurdu. İtiraf edeyim; sokakları tertemiz, evleri bakımlı, mekanları şık şıkıdım ve plajları harikulade olmasına rağmen çok da benim kafama göre değil Alaçatı. Bir kartpostal, bir film platosu gibi görünüp, akın akın insanları çekse de, bana yapay geliyor. Ama sevmiyor muyum? Hayır. Tabii ki seviyorum 🙂 Uzun tatillerim için değil, 2 – 3 günlük kaçışlar için tercih ettiğim bir yer burası.

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı Çarşısı: Plajlardan çok Alaçatı Çarşısı’nda vakit geçirmiş biri olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki; gördüğüm en cici çarşılardan biri burası. Çok şık takıcılar, hediyelik eşya dükkanları, butikler var. Her birinde dakikalarca vakit geçirdim ve hiç sıkılmadım. Çok büyük bir çarşı değil ama aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabilirsini. Fiyatlar İstanbul’la yarışacak kadar. Kafelerini ve restoranlarını da çok sevdim. Özellikle ‘’Orta Kahve’’ gelen geçeni izlemek açısından da harika bir konuma sahip 🙂

Alaçatı Çarşısı

Yel Değirmenleri: Alaçatı’nın simgesi gibidir ‘’Yel Değirmenleri’’. Geçmişte buğdayı una çevirmek için kullanılan değirmenler günümüzde restore edildi. Bazıları restoran ve kafe olarak kullanılıyor. Ben fotoğraf çekmeye doyamadım. Ama sizi bilemem 🙂

Damla Sakızı Ağaçları: Ülkemizde sadece burada bulunan damla sakızı ağaçları 300 civarındadır. Bölge halkı bu ağaçlardan çok yönlü yararlanmaktadır. Sakız reçeli, sakızlı dondurma, sakız rakısı ve bazı tatlılarda kullanılan sakız aroması imal edilir. Buraya kadar geldiyseniz İmren Pastanesi’nin meşhur sakızlı dondurmasını yemeden dönmeyin.

Alaçatı Evleri: Rengarenk evlerin bir çoğu kesme taştan yapılmıştır. Bahçeleri, cumbaları, pencereleri ile baştan çıkarıyor beni her gördüğümde. Özellikle Rumlardan kalma eski evlere baktıkça bakasım geliyor. Çarşı içinde yer alan ve birçoğu otel olarak kullanılan evlerde kalma şansım da oldu.

Alaçatı Plajları: Özellikle hafta sonları İstanbullu ve İzmirlilerin akın akın geldiği Alaçatı plajları birbiriyle yarışıyor adeta. (Neredeyse hepsi dolu. Sıra bile beklediğiniz oluyor ama insanlar biraz da bu hareketlilik için gidiyor) Hangisine giderseniz gidin seveceğinize eminim 🙂

Diğer Görülecek Yerler: Köy pazarı, Hacı Memiş Ağa Camii, Alaçatı antika pazarı, Çark plajı, rüzgar gülleri ve Ayios Kostantinos Kilisesi’ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Alaçatı yel değirmenleri

Alaçatı Yapılacak Şeyler

Sörf: Alaçatı’nın popülerliğinin artmasında en büyük sebeplerinden biridir sörf. Özellikle yaz aylarında yapılan yarışmalara sadece ülkemizden değil, dünyanın dört bir yanından katılım oluyor. Bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız Bölgede akademik seviyede eğitim veren sörf okulları mevcut.

Gece Hayatı: İstanbul’u aratmayacak renkli ve hareketli bir gece hayatı vardır Alaçatı’nın. Sabahın ilk ışıklarına dek müzik seslerinin birbirine karıştığı kulüp ve barlar arasında mekik dokumak Alaçatı’nın raconu 🙂 Kafanızı dağıtmak, doyasıya eğlenmek ve dans etmek istiyorsanız en doğru adreslerden birindesiniz.

Alaçatı Uçurtma ve Ot Festivali: Alaçatı’nın en renkli zamanlarına denk gelmek istiyorsanız ‘’Alaçatı Ot ya da Uçurtma Festivali’’ne denk getirmelisiniz tatilinizi. Çocukluğunuza geri dönmek, çılgınca eğlenmek, leziz ot yemeklerinden tatmak ve yarışmalara katılmak istiyorsanız festival takvimini mutlaka kontrol edip, birkaç günlüğüne de olsa kaçın.

Çeşme Alaçatı Rüzgar Sörfü

Alaçatı’da Alışveriş

Alışveriş için bir cennet adeta Alaçatı ve çevresi. Özellikle Cumartesi günleri kurulan köy pazarında, köylüler bahçesinde, tarlasında yetiştirdiği ürünleri satıyorlar. İki lafın belini kırmak, taze sebze – meyvelerden tatmak, yöresel kıyafetlerden denemek istiyorsanız en doğru adres köy pazarı.

Pazara gitmem ben, çarşı neyime yetmiyor diyenlerdenseniz; çarşıda her keseye ve her zevke uygun birçok mağaza, tezgah ve butik bulabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanları, şık butikler, takıcılar, yöresel kıyafet satan dükkanlar, sanat galerileri alışveriş için renkli seçenekler sunuyor.

Alaçatı alışveriş

Alaçatı’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Alaçatı kahvaltısı ile tavladı beni. Ev yapımı reçeller (Özellikle aklımı başımdan alan sakız reçeli, Ege peynirleri, mis gibi zeytinyağı, çeşit çeşit otlar, süsler kahvaltıyı. Kaldığım şirin mi şirin Alaçatı otelinde gözleme bile yapmışlardı 🙂 Ne demiş şair; ‘’kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’’. Çok doğru, özellikle Alaçatı’nın kahvaltısı başlı başına bir mutluluk sebebi.

Sadece kahvaltısı değil, Ege yemekleri, taptaze otlarla hazırlanan mezeleri ve meşhur sakızlı dondurması, tatlıları ile de meşhur bir belde burası. Buraya gelmişken ev yapımı naneli limonata, leziz sakız muhallebisi, sakız kurabiyesi, adaçayı ve dünyada sadece ve sadece bu yörede yetişen, dalında “olgunlaşan” hurma zeytinini de tatmanızı öneririm.

Alaçatı yeme içme

Alaçatı’da nerede kalınır?

Alaçatı’nın keyfini doyasıya yaşamak için mutlaka bölgede yer alan otellerde konaklayın. Lüks tesislerde konaklama yapabileceğiniz gibi birbirinden sevimli butik otellerde de konaklama yapabilirsiniz.

Eğer Alaçatı’da yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip, geleneksel mimariye sahip Alaçatı evleri tarzında butik otellerde konaklamak isterseniz Alaçatı Casa BellaAlaçatı Cumbali Konak Hotel ve Alacati Kayezta Hotel tesislerine göz atabilirsiniz. Ekonomik ve ufak bir otelde kalmayı düşünüyorsanız Afet Hanim Konağı‘na, lüks ve kaliteli bir tesiste konaklamak istiyorsanız da Alaçatı Beach Resort & Spa tesisine göz atabilirsiniz.

Alaçatı otel rezervasyon
Alaçatı Casa Bella, bölgede konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden biri.

Alaçatı’da konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerim hakkında detayları Alaçatı’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın