Yeni Cami Eminönü
Yeni Cami

Yeni Cami (Valide Sultan Camii), İstanbul’un en güzel camilerinden biridir. Cami, III. Mehmet’in annesi Safiye Sultan’ın isteğiyle 1597 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. III. Mehmet’in ölümü üzerine inşasına bir süre ara verilse de IV. Mehmet’in annesinin çabası ile cami, 1663 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde bulunan Valide Sultan Camii, tarihi boyunca birçok araştırmacı, seyyah, şair, ressam ve fotoğrafçıya esin kaynağı olmuştur.

Cami, iki minarelidir ve her bir minarede üçer tane şerefe bulunmaktadır. Erken dönem Osmanlı mimarisi ile yapılan yapı bünyesinde bir avlu, darüşşifa, medrese ve hamam bulunmaktadır. Yeni Cami mavi, beyaz, turkuaz İznik çinili iç süslemeleri ile oldukça estetik bir görüntüye sahiptir.

17. yüzyıldan kalma bu çinilerin yanı sıra ayetlerin yazılı olduğu kabartmaları da mutlaka görmelisiniz. Caminin asma katında bir sultan locası bulunur. Bu loca gizli bir geçitle saltanat köşküne bağlıdır. Zaman içerisinde yıpranan cami, geçirdiği yenileme çalışmaları ile görkemli haliyle günümüze kadar gelmiştir.

Eminönü Yeni Cami içi
Yeni Cami (Valide Sultan Camii) İç Görünümü, İstanbul

İstanbul gezilecek yerler listenize şehrin bu ünlü camisini ve hemen yan tarafta bulunan Mısır Çarşısı‘nı ekleyebilirsiniz.

Yeni Cami (Valide Sultan Camii) Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rüstem Paşa Mah. Eminönü, 34116 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü’nden otobüs ile ya da Kadıköy’den deniz yolu ile buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın