İstanbul gezilecek yerler Yerebatan Sarnıcı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da kentin en çok ilgi çeken tarihi yerlerinden biridir. Bizans mühendisliğinin ne derece başarılı olduğunu gösteren bu yer altı sarnıcı, 532 yılında İustinianos tarafından yaptırılmıştır. Sarnıcın yapılış amacı Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamaktı. İstanbul’un fethinden sonra dahi sarnıcın varlığının farkında değildi. Bir süre sonra deliklerden olta sarkıtıp balık tutanlar ve yukarı su çekenler sayesinde Yerebatan Sarnıcı’nın varlığı fark edilmiştir.

Sarnıcın tavanı tam 336 tane sütunla desteklenmiştir. Bu sütunların alt kısmında heykel ayaklıklar vardır. Yerebatan Sarnıcı içerisinde mutlaka görmeniz gereken heykellerin başında Medusa gelmektedir. Mitolojik bir figür olan Medusa, lanetlenmesinin ardından saçlarının yılana dönüşmesi hikayesi ile tanınır ve buraya yapıyı koruma amaçlı konduğu düşünülür. 9.800 metrekarelik bir alanı kaplayan sarnıcın sadece üçte ikisi görülebilir durumdadır. Sütunlar arasında gezinirken bir yandan klasik müzik dinleyebilir bir yandan da damlaların düşüşü ile balıkların hareket seslerini duyabilirsiniz.

Girişine bakıldığında küçücük bir yer olduğu düşünülse de sarnıcın iç tarafı oldukça görkemli ve etkileyicidir. İstanbul’un en turistik yerlerinden olan Yerebatan Sarnıcı, yabancı kaynaklarda “Bazilika” adı ile geçmektedir ve bu ismi çevresinde yer alan bir bazilikadan aldığı düşünülmektedir.

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı
Medusa Taşı, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

Tarihi boyunca defalarca yenileme çalışması geçiren sarnıç, III. Ahmet ve II. Abdülhamit dönemlerinde oldukça kapsamlı şekilde restore edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1987 ve 1994 yıllarında yapılan çalışmalar sonucunda Yerebatan Sarnıcı ziyaretçi kabul eder duruma gelmiştir. Günümüzde ziyaretçilere açık olan bu mekan küçük çaplı sanat ve kültür organizasyonlarına ev sahipliği yapması ile de bilinir. İstanbul gezilecek yerler listenize bu büyüleyici mekanı mutlaka ekleyin.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Alemdar Mah. Yerebatan Cad. 1/3 34410 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Ayasofya Müzesi yanında bulunan Yerebatan Sarnıcı’na Eminönü’nden tramvay ile Sultanahmet durağından, Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz Taksim’den Eminönü’ne gelerek ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Kış aylarında her gün 09:00 – 17:30 arasında, yaz aylarında ise her gün 09:00 – 18:30 ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 10, indirimli bilet 5 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://yerebatan.com/
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın