Bursa gezilecek yerler Yeşil Camii
Yeşil Camii

Bursanın Yeşil semtinde yer alan Yeşil Camii ve Külliyesi’nde öncelikle caminin inşası yapılmıştır. Caminin kuzey cephesinde yer alan taç kapıdaki Arapça kitabede yapının mimarı olarak Hacı İvaz Paşa gösterilmiş, yapım tarihi ise Aralık 1419 olarak belirtilmiştir. Yine yapının içinde, hünkar mahfilinde yer alan yazıtta; caminin nakkaşlığını İlyas Ali adında bir nakkaşın yaptığı ve süslemelerin tamamlanma tarihinin 1424 olduğu ifade edilmektedir. Yapımına Çelebi Mehmet döneminde başlanan Yeşil Camii ve Külliyesi, 2. Murat devrinde tamamlanmıştır. Cami, medrese, imaret, hamam ve türbeden oluşan külliyenin Sultaniye Medresesi, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Yeşil Camii ve Külliyesi Bölümleri

Yeşil Camii: Osmanlı’nın eski dönem mimari eserlerinden biri olan Yeşil Camii; zamanında hükümet konağı olarak da kullanılan iki kubbesi bulunan ve iki kattan oluşan muazzam bir yapıdır. Ters T planı ile inşa edilen caminin ana kapısında mükemmel güzellikte oyma süslemeler bulunmaktadır. Bizans başlıklı iki sütunun arasından geçilerek varılan ibadet alanının her iki yanında simetrik odalar yer almaktadır. O dönemde sancaklardaki meselelerin görüşülmesi için kullanılan bu odalar, sonrasında mahkeme salonu olarak kullanılmıştır. Girişin iki yanındaki merdivenlerle çıkılan üst katta; hünkar mahfili ve saray daireleri yer almaktadır. Caminin minareleri; biri kuzeybatı, diğeri güneybatı köşesinde olmak üzere iki tanedir. Günümüzdeki minareler 1855 yılındaki depremden sonra yapılmış olup önceki minarelerin camiye adını veren yeşil çinilerle kaplı olduğu tahmin edilmektedir. Yeşil Camii; mimari özelliklerinin yanında devrin ileri sanat anlayışını yansıtan çiniler, hat eserleri, mermer ve ahşap işçilikleriyle göz kamaştırmaktadır.

Bursa gezilecek yerler Yeşil Camii
Yeşil Camii İç Görünümü, Bursa

Medrese ve Hamam: Yeşil Camii’nin yaklaşık yüz metre ilerisinde bulunan Sultaniye Medresesi’nin duvar örgüsünde tuğla ve kesme taş kullanılmıştır. Dikdörtgen bir avlunun üç yönden kubbeli revaklarla çevrili olduğu medresenin diğer yönünde büyük bir kubbeli dershane, iki yanında öğrenci odaları yer alır. Avlunun ortasında da mermerden yapılma fıskiyeli bir havuz bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmed döneminde yapıldığı tahmin edilen külliyenin hamamından ise günümüze hiçbir kalıntı ulaşmamıştır.

Bursa gezilecek yerler Yeşil Türbe

İmaret ve Yeşil Türbe: 15.yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüze hiçbir kalıntısı ulaşmayan yeşil imaretin, özgün yapısına uygun olarak restorasyon çalışmaları devam ediyor olup imaretin yine kendi dönemindeki işlevi gibi aşevi olarak hizmet vermesi planlanmaktadır. Bursa’nın bir diğer önemli simgelerinden ve külliyenin önemli bir bölümü olan yeşil türbeyle ilgili detaylı bilgiye “Yeşil Türbe” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bursa’nın bu ünlü camisini mutlaka Bursa gezilecek yerler listenize ekleyin.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın