Dalyan hakkında bilgiler

Deniziyle, doğasıyla, tarihiyle Türkiye’nin en özel, en çarpıcı tatil yerlerinden biridir Dalyan. Doğanın en güzel renkleri bütünleşmiştir sanki burada. Bahçeli evlerle çevrili sokakları çam kokar, melisa kokar, huzur kokar ve mest olursunuz bu kokular birleştiğinde. Çarpıcı bir güzelliğe sahip olan Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan kanalın hemen kenarında kurulmuştur bu cennet köşe.

Dalyan ve çevresinde yer alan Kral Mezarlarını gördükçe geçmişe yolculuk yapacak, çam ağaçları arasında yürüyüş yaparken stresinizi atacak, çamur banyosu yaparken çocuklar gibi eğlenecek ve masmavi denizde tüm yorgunluğunuzu atacaksınız. Güzeller güzeli Dalyan, dünya da eşi benzeri bulunmayan İztuzu Plajı’na da ev sahipliği yapar.

Dalyan Gezilecek Yerler

Kral Kaya Mezarları: Dalyan’a kadar gelip, tarihin gölgesindeki ‘’Kaya Mezarlarını’’görmeden dönmeyin. Muğla Ortaca’da yer alan ve yüzyıllara meydan okuyan Kaunos Antik Kenti’nin en görkemli kalıntılarıdır kaya mezarları. Kentin hemen girişinde yer alır. Dalyan bulunan kaya mezarlarının krallara ait olduğu biliniyor. Bu görkemli yapılar yüksek dağların içine oyularak yapılmış. Ön cephede yer alan İon sütunları ise biraz zedelenmiş fakat görkeminden hiçbir şey kaybetmemiş. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İztuzu Plajı: Dalyan yakınında yer alan İztuzu Plajı, dünyada benzeri bulunmayan şahane bir plajdır. Bu cennet köşe, Akdeniz’de az rastlanan bir yerdir. Çam ağaçları ile çevrilidir. 4,5 kilometrelik altın kum denilen harika kuma sahiptir. Hem tekne, hem kara ulaşımı vardır. Türkiye’de belli bölgelerde yer alan caretta carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine çok uygun olan ince kumlu bir plaja vardır.  İki uçta, iki farklı ve birbirinden harka plaj var. Karayolu ile gidilen İztuzu, tekne ile gidilen ise Dalyanağzı’dır. İkisini de görmenizi öneririz.

Ortaca: Günümüzde önemli tatil rotalarından biri olan Ortaca, geçmişte de birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ve hepsinden izler taşır. Doğa ile içi içe olmak, aynı zamanda da tarihe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Kaunos Antik Kenti: Dalyan’ın karşısında Çandır Köyü sınırları içinde yer alır Kaunos Antik Kenti. Engebeli bir arazide yer alır. Çeşme, tiyatro, tapınaklar, mezarlık, depo ve hamam görülecek başlıca yapıları arasındadır.

Dalyan Kral Kaya mezarları
Kral Kaya Mezarları

Dalyan’da Yapılacak Şeyler

Jeep Safari: Bölgede yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir jeep safari. Tur sırasında birçok yer görme imkanınız oluyor aynı zamanda da bol bol eğleniyorsunuz. Mini mini şelale, şahane bir köy turu, İztuzu Plajı ve Dalyan’ı kuşbakışı izleyebilme imkanı sağlıyor jeep safari turu.

Doğa Yürüyüşü: Dalyan ve çevresinde uzun bir doğa yürüyüşü yapmadan gezinizi noktalamayın. Uçsuz bucaksız çam ormanları, rengarenk kır çiçekleri, masmavi deniz, tertemiz hava, pırıl pırıl gökyüzü eşlik edecek adımlarınıza. Yorulduğunuzda bir ağaç gölgesinde bir mola verin ve sessizliğin tadını çıkarın.

Caretta Caretta İzleme Turu: Ortaca Dalyan’a geldiğinizde yapmanızı önerdiğimiz ilk aktivitelerden biridir caretta caretta izleme. Bölgenin simgesi gibidir carettalar. İzleyebileceğiniz yer İztuzu Plajı’nın karayolu ile gidilen tarafında. Özellikle son yıllarda ilginç bir gezi ortaya çıktı: caretta caretta izleme turu. Oldukça ilginç bir tur. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler sıklıkla tercih ediyor. Tur sırasında kaplumbağaların sevdikleri yiyeceklerden olan mavi yengeçler misineye bağlanıp suya bırakılıyor. Usul usul yengeci yemeğe gelen kaplumbağaların fotoğrafları çekiliyor, videoya kaydediliyor. Turlar garantili. Kaplumbağa göremezseniz, para da yok 🙂

Dalyan gezilecek yerler

Dalyan Alışveriş

Dalyan ve çevresinde alışveriş yapabileceğiniz büyük bir çarşı yok. Ufak dükkanlar, mini mini tezgahlar buranın çarşısı sayılır. 🙂 Ortaca tarafına giderseniz daha renkli ve büyük bir çarşı çıkıyor karşınıza.

Köyceğiz’e geçerseniz burada kurulan semt pazarına uğrayın. Taptaze meyve – sebze ya da kurutulmuş otlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca en çok tercih ürünler arasında köylülerin yaptığı ev yapımı reçeller ve marmelatlar da var. Dalyan’da kurulan tezgahlardan ise hediyelik eşya, takı, seramik satın alabilirsiniz.

Dalyan’da Ne Yenir? Ne İçilir?

İddia ediyorum burada yediğiniz her şey doğal, her şey organik. (Benden iyi satışçı olurmuş) Sabah kahvaltıları şölen adeta. Çeşit çeşit köy peynirleri, ey yapımı mis gibi reçeller, köy ekmeği, mis gibi zeytinyağı, dalından kopup hooop sofralarda yerini almış domates, salatalık inanılmaz güzel ve tazecik.

Özellikle bunu yiyin, şunu tadın, yemeden gelmeyin dediğimiz tatlar arasında; kefal balığı, mavi yengeç, deniz börülcesidir. (Bu leziz börülce Sülündür ve İztuzu çevresinden toplanır)

Iztuzu Plajı Dalyan
Iztuzu Plajı

Dalyan’da Nerede Kalınır?

Dalyan muhteşem bir atmosfere sahip. Bölgeyi günübirlik görmek yerine yerinde keşfetmeyi planlayın. Dalyan ve çevresinde yaklaşık 150 otel var. Dalyan otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın!

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın