İstanbul Yılanlı Sütun ve Dikilitaş

Yılanlı Sütun, Sultanahmet Meydanı’nda yer alan bir sanat eseridir. MÖ 5. yüzyılda zafer anıtı olarak yapılan eser, birbirine dolanmış yılanlardan oluşmaktadır. Pletea Savaşı zaferle sonuçlanınca istila edilen bölgeden toplanan bronz eritilerek bu eser yapılmıştır. Zafer anıtı olarak bilinmesinin nedeni budur.

Yılanlı Sütunun mitolojik bir hikayesi de vardır. Mitolojide üç başlı yılanın Apollo tarafından öldürüldüğüne inanılırdı. İlk yapıldığında çan şeklindeki bir ayaklığın üzerinde bulunan sütunun üst kısmında içinde ateş yanan bir kazan bulunmaktaydı. Sonrasında bu kazan, sütundan ayrılmış ve eritilerek savaş giderlerinde harcanmıştır.

Günümüzde İstanbul’un en ünlü eserlerinden olan Yılanlı Sütun ile ilgili bir başka hikaye sütunun ünlü imparator Konstantin tarafından şehri böcek ve sürüngenlerden korumak amacıyla buraya getirtildiğidir. Bu süreçte Konstantin’in birçok zorlukla karşılaşıp akıl sağlığını yitirdiği bile söylenir. Toplamda 8 metre olan Yılanlı Sütun’un günümüzde sadece 5 metrelik kısmı görülmektedir. Görünmeyen kısmının Sultanahmet Camii yapılırken kaybolduğu düşünülmektedir.

Yapının çevresinde; Alman Çeşmesi, Dikilitaş, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi gibi İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli gezi noktaları bulunmaktadır.

Yılanlı Sütun Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Binbirdirek Mah., 34122 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Sultanahmet Camii’nin karşısında yer alan Dikilitaş’a Beyazıt ya da Eminönü’ne giden halk otobüsleriyle ya da tramvay ile Sultanahmet durağında inerek ulaşabilirsiniz.

İstanbul Şehir Merkezi Otelleri


Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını üstteki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugün müsaitliği bulunan bazı tesislerin oda başı gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek içinse sağ üst köşedeki tarihe tıklayarak ilgili değerleri girebilirsiniz.
Önceki makaleBağdat Caddesi
Sonraki makaleBeyazıt Kulesi
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın