Yıldız Parkı İstanbul
Yıldız Parkı

Yıldız Parkı, İstanbul‘da Çırağan Sarayı’nın bahçesi olarak düzenlenen parktır. Bu nedenle sadece padişah ve ailesine ait olan Mabeyn Bahçesi olarak da bilinir.

Ihlamur – Yıldız Caddesi’nde girilerek ulaşılan park, ağaçları ve fundalıkları ile harika bir dinlenme yeridir. İçerisinde görkemli köşkler de bulunmaktadır. Yıldız Parkı içerisinde Malta Köşkü, Kır Kahvesi ve Şale Köşkü görülebilir. Ayrıca bu alan içerisinde dünyanın dört bir yanından getirilen ağaç ve bitki türleri yetiştirilmektedir.

Lale Devri döneminde birçok eğlenceye ev sahipliği yapan park, dik bir yamaç üzerine kuruludur ve Yıldız Parkı’ndan deniz manzarasını izlemek mümkündür. Bu park ile ilgili mitolojik bir hikaye bulunmaktadır.

Pan’ın flütünü bu parkta çaldığına inanılmaktadır. 45 hektarlık alan üzerine kurulu olan park, “Yıldız” adını 1940’larda almıştır. Parkın kamuya açılması IV. Murat döneminde olmuştur. Özel mülkten saltanat mülküne geçen alan, zaman içerisinde birkaç kez el değiştirmiştir. Sultan Abdulhamid’in “her metrekaresine altın döküldü” olarak tanımladığı Yıldız Parkı içerisinde bulunan Şale Köşkü TBMM tarafından kullanılmaktadır.

Çadır ve Malta Köşkleri ise özel kullanıma tahsis edilmiştir. İstanbul gezilecek yerlerden olan Yıldız Parkı’nda doğa ve tarih içerisinde bir şeyler yiyip içmek ve dinlenmek mümkündür. Yıldız Parkı özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Yıldız Parkı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Yıldız Mah., 34349 Beşiktaş İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü ve Taksim istikametinden ilerleyen otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz. Park, Taksim’e yürüyüş mesafesindedir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın