Yıldız Sarayı İstanbul
Yıldız Sarayı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yıldız Sarayı, 19. ve 20. yüzyıllarda inşa edilen kasırlar, köşkler, seralar ve çeşmelerden oluşan bir komplekstir. Sultan II. Abdülhamit’in ikametgahı olarak yapılan sarayın esas inşa amacı Dolmabahçe ile karşılaştırıldığında denizden gelen saldırılara karşı daha dayanaklı bir yer yapmaktır.

Saray avlusunun solunda Büyük Mabeyn, köşesinde porselen ve mutfak eşyalarının sergilendiği Şehir Müzesi, cephanelik olarak kullanılan Silahhane görülebilir. Saray kompleksi içerisinde yer alan Yıldız Sarayı Müzesi’nde saraydaki eşya ve sanat ürünlerinden oluşan bir koleksiyon mevcuttur.

Yıldız Sarayı Küçük Mabeyn Köşkü İstanbul
Mabeyn Köşkü, Yıldız Sarayı, İstanbul

1889 yılında kurulan Yıldız Sarayı Tiyatrosu, Abdülhamit döneminde yapılmıştır. Sultan Abdülhamit sanatı desteklemesi ile tanınan bir yöneticiydi ve birçok oyunu bu tiyatroda bulunan locadan izlemiştir. Sarayda yer alan gölün şekli Abdülhamit’in tuğrasına benzetilmiştir. Ayrıca burada kurulmuş küçük çaplı bir hayvanat bahçesi de vardı. Saray, Sultan II. Abdülhamit’in gözde mekanı olması ile tanınır. Bunun dışında birçok padişah ve saltanat üyesinin de sevdiği bir yer olan Yıldız Sarayı’nda pek çok atölye bulunur. Marangozhane, kilithane, tamirhane bunlardan bazılarıdır. Saray 1978 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Müzeye dönüştürülmesi ise 1994 yılını bulmuştur. İstanbul gezilecek yerler listenize şehrin bu ünlü sarayını ekleyebilirsiniz.

Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Köşkü
Büyük Mabeyn Köşkü, Yıldız Sarayı, İstanbul

Yıldız Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Barbaros Bulvarı, Serencebey Yokuşu, No:62, 34349 Beşiktaş İstanbul
  • Ulaşım: Buraya Taksim yakınlarındaki Yıldız Teknik durağından ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: 15 Nisan – 1 Kasım 09:00 – 19:00, 1 Kasım – 15 Nisan 09:00 – 16.30 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 10 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://www.yildizsarayi.com.tr/
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın