Girit Adası hakkında bilgiler

Yunan Adaları içinde en çok turist çeken (Türklerin de göz bebeği olan) adalardan biridir Girit. Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in ise 5. büyük adasıdır. Birbirinden güzel plajları, yüzyıllara tanıklık etmiş tarihi kalıntıları, çarpıcı doğal güzellikleri ve kültürel değerleri ile nefesinizi kesecek güzellikte bir yer burası. Biraz Akdeniz esintisi, biraz da Ege rüzgarı hakimdir sanki bu topraklara.

Güzeller güzeli bu ada tam bir; ouzo, zeytinyağı, souvlaki ve şarap cennetidir adeta. Yeme – içme konusunda hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Ege ve Akdeniz mutfağının harmanlanmış hali gibidir Girit mutfağı. Salatalar, deniz ürünleri göz doldurur. İsteyene sakin bir tatil, isteyene ise renkli, eğlenceli, kıpır kıpır bir tatil sunar. Her ikisi içinde seçenekler mevcuttur.

Girit Gezilecek Yerler

Hanya – Eski Liman: Yunanistan’ın en büyük adası Girit’in batı ucunda yer alır Hanya. Buraya gelen herkes gibi (biz de öyle yaptık) Eski Liman’a yürüdük. Keyifli bir yürüyüş yolu. Sofoklis Venizelos Meydanı’ndaki Kapalı Çarşı’daki bütün yollar rıhtıma çıkıyor neredeyse. Kaybolmak mümkün değil, rahat olun 🙂 Buradaki kafeler, restoranlar da mola verin ve sonrasında mutlaka alışveriş yapın.

Çeşme Meydanı: Girit’in en hareketli meydanıdır Çeşme Meydanı. Buradan rengarenk turistik dükkanların olduğu Dedhalou’ya geçebilirsiniz. Meydandaki turunuz sonrasında limana inen caddeye doğru yürüyün ve buradaki Venedik zamanından kalan ‘’Ag Markos ve Ag Titos Kiliseleri’’ni mutlaka ziyaret edin.

Kandiye Kalesi: Çeşme Meydanı’ndaki gezinizde aynı anda birçok yeri görme şansı yakalayabilirsiniz. Bunlardan biri de tarihi dokusu ile nefes kesen Kandiye Kalesi. Osmanlılar tarafından 24 yıl sürmüştür kalenin fethi.

Aghios Nikolaos: Girit’te yer alan en dikkat çekici tarihi kasabalardan biridir Aghios Nikolaos. Bir göl üzerinde inşa edilmiştir. En önemli özelliği kozmopolit bir yer olmasına rağmen özgün dokusunu kaybetmemiş olmasıdır.

Diğer Gezilecek Yerler: Plakas Kilisesi, Heraklion Kilisesi, Spinalonga Adası, Knossos, Poros Kanalı ve Elounda’dır.

Girit Eski Liman
Girit Eski Liman

Girit Yapılacak Şeyler

Fotoğraf Turu: Gezi boyunca gördüklerinizi sonradan da hatırlamak istiyorsanız mutlaka gördüğünüz güzelliklerin fotoğrafını çekin. Sokaklar, plajlar, evler, dükanlar, çayırlar, çimenler kadrajınıza girmek için sabırsızlanıyor.

Gece Hayatı: Sakinlik arayanlar için de, sabahın ilk ışıklarına kadar dans etmek isteyenler için de seçenek var Girit’te.  Meydanda ve sahil kısmında yer alan bar, klüp ve meyhanelerde Yunan müzikleri eşliğinde tüm stresinizi atabilirsiniz.

Yunan Gecesi: Yunan Adaları’ndan birine gittiyseniz mutlaka ama mutlaka bir gecenizi ayırın ve tavernaya gidin. Hem Yunan kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilir, hem de sirtaki yapanları izleme şansını yakalayabilirsiniz. Kim bilir belki de gaza gelip, siz de öğrenmek istersiniz 🙂

Kandiye Kalesi Girit
Kandiye Kalesi

Girit Alışveriş

Alışveriş için adeta bir cennet Girit. Çarşıda yer alan hediyelik eşya dükkanlarında ve tezgahlarında en çok satılan hediyelikler; Minos uygarlığına ait figürler, çeşitli otlar ve zeytinyağı sabunlarıdır. Çeşit çeşit rakı bardakları da oldukça dikkat çeker. Zeytini ile meşhur olan Girit’te özellikle ‘’delice zeytini’’ en çok tercih edilen hediyelikler arasında gelir.

Meydanda sıra sıra dizilmiş mağaza ve butiklerden; el işi danteller, deri eşyalar ve takı da bakabilirsiniz. Zeytinyağı, ouzo, ev yapımı şarap, bal ve yoğurt gibi yerel ürün satan dükkanlara da sıklıkla rastlayacaksınız.

Girit alışveriş

Girit Ne Yenir? Ne İçilir?

Yeme – içme konusunda bizimle fazlasıyla benzerlik gösteriyor Girit mutfağı. Patlıcan – kabak kızartması, cacık, güveç ve çeşitli mezeler Türk mutfağı ile birebir aynı. Farklı tatlar denemek istiyorsanız, ki deneyin. Seçenek çok. Ada mutfağında en beğeniler tatlar arasında; souvlaki, gyros, kleftaki, maghrata gelir.

Ot yemeklerini çok fazla tüketen Giritlilerin birçok leziz ot yemeği vardır. Birçok restoranda masaya oturur oturmaz hemen karabiber ve zeytinyağı getiriyorlar masaya. Harikulade bir ikili ve lezzet. Enfes bir tadı olan ‘sakız lükörü’nü ise mutlaka deneyin. Hatta birçok kişi gibi hediyelik olarak da getirebilirsiniz.

Girit Adası yemek

Girit’te Nerede Kalınır?

Girit’te toplam 4000’e yakın otel var. merkeze yakın seçerseniz her yere ulaşımınız daha kolay olacaktır. Otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ayarlayabilirsiniz. Üstelik dilerseniz konaklama ücretinizi tesise vardığınızda ödeyebilirsiniz. Üstelik seçiminize bağlı olarak otellerin birçoğunda konaklama tarihinize 24 saat kalıncaya kadar rezervasyonunuzu ücretsiz iptal edebilirsiniz. Girit otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın!

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın