Yuşa Tepesi İstanbul

Yuşa Tepesi, İstanbul’un en yüksek tepelerinden biridir. Çamlıca Tepesi’nden sonra en ünlü tepe olarak bilinen Yuşa Tepesi, tarih, kültür ve doğanın harmanlandığı bir yerdir. İstanbul’da ziyaret edilecek dini noktalardan biri olunan tepe, bu özelliğini çok uzun zamandan beri korumaktadır. Öyle ki çok tanrılı inancın yaygın olduğu dönemde bile Yuşa Tepesi’nin kutsal olduğu düşünülmektedir. Burada bir Zeus Tapınağı olduğuna inanılmaktadır.

Günümüzde Yuşa peygamberin mezarının burada olduğuna inanılmakta ve dini ritüeller buna göre gerçekleştirilmektedir. Hz. Musa ile buraya gelen Yuşa Peygamber’in burada vefat ettiği ve buraya defnedildiği düşünülmektedir. Yuşa Peygamber Yahudi inancına göre de kutsaldır.

Tepede bulunan 17 metrelik mezarın Hz. Yuşa’ya ait olduğu düşünülmektedir. Mezarın bu derece uzun olmasının nedeni saygı duyulan ve kutsal olan kişilerin mezarlarının büyük yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Dini öneminin yanı sıra yeşil ile denizin mavisinin bir arada tadının çıkarılabileceği bir yer olması nedeniyle de önemli ve popüler bir yerdir. Tepede bulunan tekke ve mescidin tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte III. Selim öncesinde yapıldığı düşünülmektedir. Tepe, günümüzde Beykoz Müftülüğü ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenmiştir. Buraya geldiğinizde bir mesire alanı, türbe ve camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Yuşa Tepesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Anadolu Kavağı, 34825 İstanbul
  • Ulaşım: Anadolu Kavağı – Beykoz arasında çalışan otobüslerden biriyle buraya gelebilirsiniz.
Önceki makaleEmirgan Korusu
Sonraki makaleTekfur Sarayı
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın