Bursa gezilecek yerler Yüzen Taşlar Heykeli

Yüzen Taşlar Heykeli, Alman Heykeltıraş Christian Tobin tarafından 2011-2012 yılları arasında, Bursa’nın Ovaakça semtinde yapılmıştır. Kinetik heykeller akımının öncüsü olarak kabul edilen Christian Tobin’in Yüzen Taşlar Heykeli adlı eserinin yapımında Gemlik’ten çıkarılan Diabas Taşı kullanılmıştır. Taşın işlenmesi sırasında oluşturulan iki kalın ve üç ince çizgi Osmanlı taş mimarisinin özelliklerini yansıtır. Heykelin üstteki hareketli taşlarıyla alttaki sabit taşları arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır. 7 ve 8 ton ağırlığındaki hareketli taşların, hareket etmesini sağlayan etmen ise taşların ağırlık merkezlerinin dengelenmesi ve su basıncının yarattığı kuvvetin etkisidir.

Heykelde Bursa’nın meşhur simgesi Karagöz ve Hacivat karakterize edilmiştir. Karakterlerin gözlerinin yer aldığı üstteki taşların ve suyun hareketleri Karagöz ve Hacivat’ın karakter özelliklerini yansıtır. Karagöz’ün hareketli ve hırçın karakterini simgeleyen heykelin tepesinden, hızlıca sular fışkırır. Hacivat’ın bilge ve muzip yapısını yansıtan heykelin ise yan kısımlarından dalgalı olarak hareket eden sular akmaktadır. Karagöz ve Hacivat’ın diyaloğunu temsil eden Yüzen Taşlar Heykeli’nin gece ışıklandırmayla ortaya çıkan gölgesi ise Geleneksel Gölge Oyunları’nı sembolize etmektedir.

Heykelin etrafında yer alan yazılarda Karagöz Hacivat ve gölge oyunlarının bahsedildiği bir mani yer almaktadır. Maninin yanında ise Selçuklu mimarisine ait motiflerden alınmış kesitlerle meydana getirilen şifreli bir yazı ve şifreyi çözmek için gerekli olan ipuçları bulunmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılıp Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından finanse edilen heykel; Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek örneği olup 6.30 metre yüksekliğiyle dünyadaki örneklerinin de en yükseği konumundadır.

Bursa Şehir Merkezi Otelleri


Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını üstteki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugün müsaitliği bulunan bazı tesislerin oda başı gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek içinse sağ üst köşedeki tarihe tıklayarak ilgili değerleri girebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın