Zafer Takı Paris

Zafer Takı ya da orijinal adıyla Arc de Trimophe, Eyfel Kulesi’nden sonra Paris’teki en önemli yapıların başında gelmektedir. Tak, dünyanın en büyük döner kavşaklarından birinde yer alır. Charles de Gaulle Meydanı’nda yer alan kavşak tam 12 caddenin birleşim noktasıdır. Zafer Takı’nın ön yüzü ise şehrin en önemli caddesi olan Şanzelize’ye bakar.

Zafer Takı Tarihi

Zafer Takı’nın tarihi 1805 yılına dayanmaktadır. Napolyon, en büyük zaferi olan Austerlitz Savaşı’nın ardından askerlerine “Eve döndüğünüz zaman zafer taklarının altından geçeceksiniz” demiş ve ertesi yıl takın yapım çalışmaları başlamıştır. Ne yazık ki planlar Napolyon’un istediği gibi gitmemiş, Napolyon’un yıllar içinde gücünü yitirmesi ve Mimar Jean Chalgrin’in planlarına müdahale edilmesi gibi nedenlerden dolayı yapı ancak tam 30 sene sonra, 1936 yılında tamamlanabilmiştir. Hareketli bir ömrün ardından, 1821 yılında Atlantik’teki Saint Helena Adası’nda, 51 yaşında ölen Napolyon’un külleri 1940 yılında Paris’e getirilmiştir. Mezarının bulunduğu Les Invalides’e doğru yol alan cenaze alayı Zafer Takı’nın altından geçmiştir.

Arc de Triomphe Paris
Zafer Takı, Paris

Zafer Takı’nın Özellikleri & Bölümleri

50 metre yükseklikteki Zafer Takı’nın boyu 45 metre, eni ise 22 metredir. 1919 yılında Fransız Pilot Charles Godefroy çift kanatlı uçağı ile Zafer Takı’nın tam ortasından geçmiştir!

Takın üstünde birbirinden güzel betimlemeler vardır. Bunun yanında Zafer Takı’nın en özel bölümlerinden biri de takın tam altında bulunan Meçhul Askerin Mezarı’dır. 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerden birinin cenazesi bu bölüme gömülmüştür. Mezarın bulunduğu alanda şunlar yazılıdır: ”Burada, 1914-1918 yılları arasında babalarının toprakları için ölmüş olan Fransız askerleri yatmaktadır.” Mezarın en büyük özelliği ise bu alanda bulunan “sönmeyen ateştir”.  Meçhul askerinin defninden sonra yakılan ateş devamlı yanmaktadır. Her akşam saat 18.30’da ise ateş sembolik olarak canlandırılmaktadır.

Zafer Takı Sönmeyen Ateş
Zafer Takı Sönmeyen Ateş, Paris

Takın en önemli bölümlerinden biri Seyir Terası’dır. Zafer Takı’nın en üst katına çıkarak muhteşem Paris manzarasını bir de bu noktadan seyredebilirsiniz. Dilerseniz 284 merdiven çıkarak, dilerseniz de asansör ile terasa çıkabilirsiniz. Unutmayın, asansör kullansanız bile 40 basamak daha çıkmanız gerekiyor. Seyir terasında bir tarafta ünlü Şanzelize’yi diğer tarafta ise şehrin bir diğer ünlü takı olan La Grande Arche de La Defense’i görebilirsiniz.

Zafer Takı’nda yer alan ufak müzede takın yapım aşamaları ile takla ilgili önemli olayları anlatan görseller sergilenmektedir.

Yapıda yer alan önemli betimlemeler:

Gönüllülerin 1792’deki Yola Çıkışı: Yapının ön sağ yüzünde yer alır. Avusturya ve Prusya’ya karşı vatanlarını savunmaya giden askerler anlatılır.

Friz: Zafer Takı’nın üst kısmını sarar. Bir tarafta savaşa giden askerler, diğer tarafta ise zaferden dönüşleri simgelenir.

Napolyon’un Zaferi: Şanzelize’den bakınca sol bölümde yer alır. 1810’daki Viyana Barış Anlaşması anlatılır.

Austerlitz Savaşı: Zafer Takı’nın sağ bölümünde, üstte yer alır. Napolyon’un sayıca az askerleri kazandıkları savaş anlatılır.

Abukir Savaşı: 1799’da Osmanlılara karşı kazanılan zafer anlatılır. Takın sol ön yüzeyinde yer alır.

General Marceau’nun Cenaze Töreni: 1796 yılında hayatını kaybeden Marceau’nun cenazesi anlatılır.

Otuz Kalkan: Anıtın tepesinde yer alan her kalkanda Napolyon’un her zaferinin adı yazılıdır.

Her ne kadar tak üstünde yer alan tasvirler sizin için ilgi çekici olmasa bile takı Paris gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin!

Arc de Triomphe Paris
Zafer Takı üzerinden Şanzelize

Zafer Takı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place Charles de Gaulle (Şanzelize Caddesi’nin sonunda yer alır.)
  • Metro-RER: “Charles de Gaulle Etoile” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Müze Ziyareti: Nisan-Eylül aylarında 10.00-23.00, Ekim-Mart aylarında ise 10.00-22.30 arası ziyaret edilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 8 Mayıs, 14 Temmuz, 11 Kasım, 25 Aralık tarihinde yarım ya da tam gün kapalıdır.

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın