zagreb'de alışveriş

Zagreb’den ne alınır? Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, hem yerel ürünlere, hem de dünyaca ünlü markalara ulaşabileceğiniz ölçüde imkan sunan bir şehir. Diğer balkan ülkeleri kadar ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim ama bütçenize göre çok çeşitli ürünü Zagreb’de bulmanız mümkün.

Zagreb Alışveriş Rehberi

hırvatistan para birimi kuna

Hırvatistan Para Birimi: Hırvatistan’ın para birimi olan Kuna, 100 Lipa’ya eşit (bizim paramızla düşünürseniz kuruşa denk geliyor).

Bozuk para olarak, 1, 2, 5, 10, 20 Lipa ve 1, 2, 5, Kuna; Banknot olarak ise 10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1000 Kuna piyasada. Kuna, Hırvatça’da sansar demek, bunu paraların ön yüzünde görmeniz mümkün.

Para bozdururken, havalimanı yerine  şehir içerisindeki döviz bürolarını tercih ederseniz, bir miktar daha yüksek bozdurmanız mümkün, No Commission yazısını aramayı da unutmayın 🙂

Bu arada 1 Euro yaklaşık olarak 7,40 Kuna’ya eşit. (Eylül 2019) Alışveriş yaparken TL olarak karşılığını hesaplama alışkanlığınız varsa 1 Kuna = 0,85 TL

Fiyatlar pek çok yerde gözünüze yüksek gelebilir, Zagreb için ortalama gelirin 26.000$ olduğunu söylersem, sanırım nedenine dair ipucu vermiş olurum.

Kredi Kartı Kullanımı: Büyük oteller, mağazaların ve restoranların çoğu kredi kartı kabul ediyor. Visa ve Master Card oldukça yaygın, ancak Amerikan Express konusunda sorun yaşayabilirsiniz, zira diğerleri kadar yaygın değil. Birden fazla kart kullanıyorsanız şansınızı deneyebilir ya da fazladan nakit taşıyabilirsiniz.

Aile restoranları, küçük butikler ve pastaneler genellikle kredi kartı kabul etmemekte. Ayrıca, oda ya da daire kiraladıysanız onlarda ödemeyi nakit alıyorlar. Umarım hiç ihtiyaç duymazsınız, ancak doktorlar, klinik ve hastaneler de kredi kartı kabul etmeyenler listesinde yer alıyor.

Zagreb’de alışverişin adresi sokak pazarlarından, alışveriş merkezlerine, ana caddelerden ara sokaklardaki standlara kadar çeşitlilik göstermekte. Siz yeter ki, ne almak istiyorsunuz ve ne kadar bütçe ayırabileceksiniz onu düşünün 🙂

Zagreb Sokak Pazarları

Dolac Market: Zagreb’in belki de en renkli noktası olan Dolac Pazarı, Bana Jelačića Meydanı’nın kuzeyinde, Zagreb Katedrali’nin karşısında yer almakta.

Eski ve yeni şehrin arasına, 1926 yılında konuşlandırılan bu pazar, ülkenin dört bir tarafından gelen ürün ve üreticileri ağırlamakta.

zagreb alışveriş sokak pazarı

Mevsimine göre sebze, meyve ve balığın yanında, et ve et ürünleri, peynir, bal ve yöresel kumaş ve dantellerinde satıldığı Pazar her gün 06:30-15:00 arası, pazar günleri 13:00’e kadar açık, ancak öğleden sonraya pek bir şey kalmıyor aklınızda bulunsun.

zagreb Dolac market

Dolac Market kadar büyük olmayan ve şehir rehberlerinde isimleri nadiren geçen diğer marketlerden de bahsetmeden geçmek istemem.

Trešnjevački Meydanı‘na kurulan Trešnjevka Pazarı‘nın tarihi 17. yüzyıla adı ise kiraz ağacına dayanmakta. Bugün sebze meyveden kıyafete kadar pek çok şeyi bir arada bulabileceğiniz, oldukça ucuz bir pazar. Hemen yanında ise ayaküzeri bir şeyler atıştırabileceğiniz yerler de mevcut. 9 ya da 12 numaralı tramvayla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Küçük ama otantik yapısı nedeniyle daha samimi bulunan Kvatrić az miktarda yetiştirilen ve elbette kısa sürede tükenen yerel sebze ve meyvelerden alabilirsiniz.

Pazarın kurulduğu meydan Maksimir ile Gornji Grad arasında kalıyor. Yeni Zagreb’in en büyük  pazarın olan Utrina diğerleri gibi taze sebze meyvenin yanında süt ya da ev yapımı peynir gibi günlük ürünleri bulmak mümkün. Ancak burası vergilerin yüksekliği sebebiyle diğer pazarlardan görece pahalıdır.

Şehrin batı kısmında bulunan DubravaYellow Market yalnızca yiyecek değil, giysi, ayakkabı, çanta ve mutfak eşyaları da bulmak mümkün.

zagreb'den ne alınır meyve sebze

Arnoldova 2 numarada kurulan Britanac‘da, perşembeleri kitap, pazarları ise antika eşyalar satılmakta. Bir nevi bit pazarı da denebilir.

Bir diğer ilginç ve çok çeşitli ürünlerin bulunduğu pazar ise Sajmišna cesta da, Zagrebîn biraz dışında, çarşamba ve pazarları kurulan Hrelić.
zagreb alışveriş antika pazarı
Cvjetni Trg a eski yılların aksine, bugün birkaç standtan oluşan bir çiçek pazarı kurulmakta. Çiçek seviyorsanız hem biraz gönlünüzü hoş edebilir hem de Cvjetni Meydanı‘nı çevreleyen tarihi binalar arasında güzel vakit geçirebilirsiniz.

zagreb pazarları

Zagreb Alışveriş Merkezleri

zagreb alışveriş merkezleri

Son yıllarda pek çok ülkede artan alışveriş merkezlerinden Zagreb’de de bulmak, üstelik, dünyaca ünlü markalardan, yerel firmalara ve hatta tasarımcılara ulaşmak mümkün. Orta ve üst segmentte bulunan markaların hemen hemen hepsini bulmanız mümkün.

Hem Zagreblilerin hem de turistlerin ilgisini çeken bu alışveriş merkezleri yalnızca tekstil değil, ev eşyasından teknolojik ürünlere kadar çeşitli mağazaları bünyesinde barındırdığı gibi, dünyaca ünlü zincir fastfood zincirlerinden yerel lezzetleri menüsünde bulunduran lokantalara kadar tüm ihtiyaca cevap verme çabasında. Hemen hemen hepsine toplu taşıma ile ulaşılabiliyor olması da cabası.

  • Arena Center: Ulica Vice Vukova 6, Ziyaret: 10:00-21:00
  • Avenue Mall: Avenija Dubrovnik 16, Ziyaret: 09:00-22:00
  • Centar Cvjetni: Trg Petra Preradovića 6, Ziyaret: 09:00-21:00
  • Centar Kaptol: Nova ves 11, Ziyaret: 09:00-21:00 Pazarları kapalı.
  • Importanne Center: Starčevićev trg 7, Ziyaret: 09:00-21:00 Pazarları kapalı.
  • Importanne Galeria: Iblerov trg 10, Ziyaret: 09:00-21:00 Pazarları kapalı.
  • King Cross: Velimira Škorpika 34, Ziyaret: 09:00-21:00

Şehrin en önemli caddelerinden olan İlica, ona bağlanan ara caddelerle; Bana Jelačića Meydanı ile Zagreb Katedrali civarında da yerel butik ve mağazalar ile tasarım mağazalarına ya da hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilir. Hem kendinize hem de sevdiklerinize Hırvatistan’a ya da Zagreb‘e özgü objeler alabilirsiniz.

Zagreb Katedrali civarında bulunan G.E.A Galery ve Sirok uğrayabileceğiniz adresler.

zagreb alışveriş caddeleri

Eğer benim gibi kitap düşkünüyseniz, İlica üzerindeki Planetopija, Bana Jelačića Meydanı’ndaki Ljevak, Cvjetni Meydanına yürüme mesafesindeki Jesenki iTurk’e uğrayıp kitaplarla hoş vakit geçirebilir ya da satın alabilirsiniz. Ya da Zagreb hatırası olarak bir minik kitap ayracı da alabilirsiniz.

zagreb kitap alışveriş

Antika meraklılarına ve hatta çok meraklı da olmayanına ise tavsiyem İlica Caddesi üzerindeki  Apartman ve Miroslav Tischler‘e uğramaları 🙂

Hem sosyokültürel bir bakış olur, hem kimler nasıl hayatlar yaşamış, neler biriktirmiş diye düşünülür. Üstelik Zagreb’in bir Balkan başkenti olmasına karşın Orta Avrupa kültürüne nasıl da daha yakın olduğunu görmüş olursunuz..

hırvatistan zagreb antika

Balkan ülkelerinde yaygın bir el sanatı olan altın ve gümüş işçiliğ, elbette Zagreb’de de karşınıza çıkacak. Özellikle yerel motifleri, antik öğelerle birleştiren ve bayraklarının renkleriyle bezeyen Bashota’dan alışveriş yapmasanız bile mutlaka vitrinine bakın.

Çok çekingen olmayın, içeri girip yakından bakın, fiyatlarını da sorun, belki kesenize göre bir güzellik bulursunuz. Bashota, İlica Caddesi 37 numarada.

zagreb hediyelik antika

Zagreb’den Ne Alınır?

Kravat

hırvatistan zagreb'den ne alınır

Tarihte ilk kez Hırvatlar tarafından bulunan ve kullanılan kravat, elbette bugün ki şeklinde değildi. Zaman içerisinde bu görünüme kavuştu. Dolayısıyla en eski kravat dükkanı da Zagreb’de.

Bana Jelačića Meydanına 60 metre uzakta, Radićeva 13 numarada bulunan Kravata dan ister geleneksel motiflerle dokunmuş, isterseniz modern çizgi ve desenlerde envai çeşit kravat bulup alabilirsiniz.

Dolma Kalem

zagreb hediyelik eşya alışverişi

1906 yılında Slavoljub Eduard Penkala ilk mekanik kalemin patentini almasını, dolma kalemin patentlenmesi izledi. Bugün pek çok markanın bulunduğu bir piyasa söz konusu ancak,  Penkala’nın hatırasına, fabrika tarafından özel olarak üretilmekte olan orijinal kalemin kopyalarından satın alabilirsiniz.

Bu özel ürünü Bana Jelačić Meydanındaki Peroklinika c-2  ve Trg žrtava fašizma da bulunan Narodne novine D-2 de bulabilirsiniz.

Kristal

zagreb'den ne alınır kristal

Yugoslavya henüz dağılmamışken, sarayın ve tüm devlet konukevleri ile konsoloslukların kristal ihtiyacı Hırvatistan’daki atölyelerden sağlanırmış.

Bugün ise Hırvatistan’ın olduğu kadar komşu Balkan devletlerinin de gereksinimine cevap vermekte olan atölyeler, Zagreb’in yakınlarındaki Samabor kasabasında bulunmakta.

El işçiliğinin kıymeti nedeniyle fiyatların yüksek olduğunu söylemeden geçemeyeceğim ama yine de çok güzel parçalar bulup alabilirsiniz.

Bal

zagreb bal

Balkanlara adını veren bal, elbette Hırvatistan’da da çokça üretilen ve tüketilen bir besin. Üstelik pek çok farklı bal türü bulmanız mümkün.

Yalnızca çiçek ve çam balı satmıyorlar. Akasya veya lavanta gibi monoflora ballar da bulunuyor. Üstelik denetimin yüksek oluşu sebebiyle henüz taşiş, yani sahtecilik yapılamadığından aldığınız ürünlerin hepsi doğal.

Marketlerden, mağazalardan ve hatta havalimanındaki free shopdan bile alabilirsiniz. Akasyalı favorimdir, belirtmeden geçmek istemedim.

Çikolata

hırvatistan zagreb çikolata

Çikolata başlığını görünce, bana İsviçre ya da Almanya yazıyor olsan neyse diyebilirsiniz. Ya da her gidilen yerden çikolata mı alnır da diyebilirsiniz.

Aslında Zagreb, 100 yılı aşkın bir süredir dillere destan çikolatalar üreten bir markaya ev sahipliği yapmakta. Bana Jelačić Meydanı’nda mağazası, İlica Caddesi üzerinde de cafe-pastanesi bulunan KRAS özellikle iki spesyali ile öne çıkıyorlar, kirazlı Griotte ve üzeri çikolata kaplı nuga Bayadere.

Licitar

zagreb'den ne alınır Licitar

16. yüzyıldan günümüze kadar korunarak gelmiş olan bu simge aslında tatlı hamurdan yapılıp kalp şeklinde kesilen üzeri de kırmızı şekerle kaplanıp, kenarları beyazla çizilen, çiçeklerle süslenip ortasına da ayna yerleştirilen bir bisküvi.

Ancak son yıllarda yalnızca bisküvi olarak yapılmıyor, çok çeşitli malzemelerden hediyelik eşya olarak üretilmekte, yine sembol olarak porselen kupa, çan ve yüksüklerin (en çok satın alınan hediyelik objeler) üzerini süslemekte.

Hırvatların kuyumculuk, altın ve gümüş işlemeciliğinde iyi olduklarını belirtmiştim. Bu sembolden altın ya da gümüş kolye, küpe ya da bileklik de yapılmakta. Gönlünüze, zevkinize ve elbette kesenize göre olanı seçebilirsiniz.

Zagreb seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Zagreb gezilecek yerlerZagreb ulaşım rehberiZagreb’te yapılacak şeyler ve Zagreb yeme içme rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın