zagreb gezilecek yerler

Avrupa devletleri arasından yeşil dokusu ile öne çıkmayı başaran Zagreb, yoğun gürültülü şehir hayatından sıkılanlar için ideal bir destinasyon seçeneği oluşturuyor. Düzenli yapıya sahip olan Hırvat şehrinin her köşesinde, AvusturyaMacaristan ve sosyalist tarihini yansıtan izlere rastlanılıyor. Siz de tarihi öneme sahip bu Balkan kentine uçuş yaparak, Zagreb gezilecek yerler içerisindeki turistik rotaları daha yakından inceleyebilirsiniz.

Zagreb Gezilecek Yerler Listesi

Kaptol ve Gradel şehirlerinin birleşmesinden oluşan Zagreb, gerek doğal dokusu gerekse ülke için önem taşıyan ticaret ve iş merkezleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Orta Asya ve Adriyatik kıyıları arasındaki kesişim noktasında bulunan şehir; geniş meydanları, Arnavut kaldırımları, dar sokakları, tarihi müzeleri, doğal parkları ve sarayları ile ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil fırsatı sunuyor.

Ilıman iklim koşullarını görüldüğü bu küçük başkentte, her yere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak tercihe göre bisiklet veya tramvay aracılığıyla da yine şehir keşfine çıkabilirsiniz.

1. Ban Jelacic Meydanı

zagreb görülecek yerler Ban Jelacic Meydanı

Şehrin kalbi durumunda olan Ban Jelacic Meydanı (Ban Jelacic Square), Zagreb gezilecek yerler çizelgesinde yer alan turistik yapıların birçoğunu bünyesinde barındırıyor.

Avusturya-Macaristan tarzında dekore edilmiş bölgede, her daim hareketli bir yaşantı kendini gösteriyor. Cadde üzerine geldiğinizde, turist bilgilendirme ofisinden harita alarak bölge hakkında bir ön fikir edinebilir veya banklardan birine oturarak şehri kuş bakışı olarak seyredebilirsiniz.

2. Zagreb Katedrali

zagreb gezilecek yerler Zagreb Katedrali

12. yüzyılda Hermann Bolle adındaki mimar tarafından tasarlanan Zagreb Katedrali (Zagreb Cathedral), şehrin turistik cazibe merkezi olduğu için her yıl yoğun bir turist popülasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Gotik tarzda inşa edilmiş olan muazzam eserin ön kısmına bakıldığında, Meryem Ana ve melek sütunları göze çarpıyor. Şehir merkezine geldiğiniz zaman, Fransa’daki St. Urban Kilisesi‘nden ilham alınarak dizayn edilen bu katedralde, kısa süreli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

3. St. Mark’s Kilisesi

zagreb St. Mark's Kilisesi

Trg Sv. Marka caddesinde görülen St. Mark’s Kilisesi (St. Mark’s Church), Avrupa’nın en özgün ibadet yerlerinden birisi olması bağlamında büyük önem taşıyor.

13. yüzyılda kurulmuş Romaneks özelliklere sahip mimari yapı, ilk bakışta dekoratif çatı süslemesi ile dikkati çekiyor. Son derece kusursuz şekilde dizayn edilmil seramik tavan freskleri, adeta Hırvatistan bayramı serilmiş izlenimi veriyor.

Hoş bir görüntü oluşturan çatı döşemesinde Zagreb’in yanı sıra Hırvatistan, Slovenya ve Dalmaçya üçlü krallığı sembolize ediliyor.

4. Dolac Pazarı

zagreb gezilecek yerler Dolac Pazarı

1926 yılından günümüze değin şehrin ana ticaret merkezi olan Dolac Pazarı (Dolac Market), Eski Şehir meydanında kuruluyor. Şehre yakın kasabalardan bulunan çiftçiler, yetiştirdikleri doğal ürünleri her hafta bu pazar yerinde satışa sunuyorlar.

Üstelik pazar yerinde et, balık ve çiçek gibi farkı sınıflandırmalar yapıldığı için istediğiniz ürünü kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

5. Lotrscak Kulesi

zagreb Lotrscak Kulesi

Gradec kasaba duvarını korumak amaçlı 13. yüzyılda inşa edilmiş “Eski Şehir” alanındaki Lotrscak Kulesi (Kula Lotrscak), şehrin simgesel ögelerinin başında geliyor.

Latince ismi “Hırsızlar Çanı” anlamına gelen yapıdan her gün öğle saatlerinde top atışları uygulanıyor. Ziyaretinizi öğle vaktine denk getirirseniz, hem şehrin manzarasını izleyebilir hem de kuleden yapılan bu top atışı geleneğini kendi gözlerinizle görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

6. Gornji Grad

zagreb gezilecek yerler Gornji Grad

17 ve 18. yüzyıl mimarisini yansıtan Yukarı Kasaba (Upper Town, Gornji Grad), tarihi binaları, otantik kafeleri, hediyelik eşya satan dükkanları ve tramvayları ile şehrin en büyük hareketli alanlarından birisini temsil ediyor.

Hükümet merkezi Gradec ve Katolik merkezi Kaptol yerleşimleri ile önem kazanan bölgeye, şehri tanımak için mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Zagreb gezilecek yerler içerisinde yer verilen merkezi alanda, eğlenceli vakitler geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

7. Donji Grad

zagreb gezilecek yerler Donji Grad

Başkent sakinleri tarafından merkez olarak ifade edilen Aşağı Kasaba (Lower Town, Donji Grad), daha çok ticaret ve iş merkezlerinin yoğunlaştığı modern bir bölge.

Sanat galerileri, doğal parkları, tarihi müzeleri, tiyatroları ve alışveriş caddeleri ile canlı yaşantısını her daim korumayı başaran Alt Şehir semtinde her yere yürüme mesafesinde ulaşılabiliyor.

8. Tkalciceva Caddesi

zagreb Tkalciceva Caddesi

Sevimli ve renkli evlerle çevrelenmiş olan Tkalciceva Caddesi (Tkalciceva Street), araç giriş olmadığı için sessiz ve sakin bir atmosfer sağlıyor.

Yılın her dönemi turist çekmeyi başaran modern caddenin sağ ve sol tarafında, atölye, kafe, bar, restaurant gibi çeşitli mekanlar sıralanıyor. Zagreb’in tadını çıkarabileceğiniz büyük meydanda ister akşam yemeği yiyebilir isterseniz de sokak müzisyenlerin sergilediği muazzam performanslara şahit olabilirsiniz.

9. Maksimir Park

zagreb Maksimir Park (Park Maksimir)

Maksimirski perivoj adresinde kentin kültürel mirasını yansıtan Maksimir Park (Park Maksimir), yüzyıllık meşe ağaçlarını ve çok sayıdaki bitki- hayvan türlerini içeren geniş bir alanı kaplıyor.

1787 yılında Patrick Taylor‘un dizayn ettiği doğal alanda, yaz ayları çeşitli eğitim programları organize ediliyor. Bisiklet ve kano kiralayarak gezebileceğiniz parkın içerisindeki hayvanat bahçesi ise başta çocuklar olmak üzere tüm ebeveynler tarafından büyük beğeni topluyor.

10. Zagreb Kırık Kalpler Müzesi

zagreb Kırık Kalpler Müzesi

Yarım kalmış aşkları anlatmaya çalışan Zagreb Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships), haftanın yedi günü ziyaretçilerini ağırlıyor. Kompleks yapısı ile göz dolduran bu mekanda, eşinden yada sevgilisinden ayrılanların birlikteliğini yansıtan eşyalar, dönüşümlü olarak sergileniyor.

Almanya, Makedonya, Sırbistan, İngiltere ve ABD gibi bazı ülkelerde dünya turuna çıkmış olan koleksiyona, ayrıca aile sorunu yaşayan kişiler de bağışta bulunuyor.

2010 yılından beri Cirilometodska ul caddesinde sabit olarak faaliyetlerini devam ettiren ve özgür düşünce anlayışı sayesinde Kenneth Hudson Ödülü‘ne layık görülen müzeyi, Zagreb gezilecek yerler turunuza ekleyebilirsiniz.

11. Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu

zagreb Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu

Avusturya İmparatoru I. Fransz Joseph‘in öncülüğünde kurulan  Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu (Crotian National Theatre in Zagreb), sarı renkli yapısı ile 1895 yılından beri Mareşel Tito Meydanı‘na ayrı bir güzellik katıyor.

Neo barok tarzına uygun şekilde dizayn edilmiş tiyatro binası, tiyatro gösterimlerinin dışında konferans ve kongre gibi çeşitli organizasyon etkinliklerinde de sıklıkla tercih ediliyor. Drama, opera veya bale gibi sanatsal etkinlikler için bir bilet alarak, Hayat Çeşmesi Heykeli ile bütünleşmiş tarihi mekanı gezmeye başlayabilirsiniz.

12. Plitvice Gölü Ulusal Parkı

zagreb gezilecek yerler Plitvice Gölü Ulusal Parkı

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan 260 kilometrelik Plitvice Gölü Ulusal Parkı (Plitvice Lake National Park), gelen turistleri büyüleyici bir doğa manzarası ile karşı karşıya bırakıyor.

Plitvicki Ljeskovac adresinde görülen yaşam alanının içerisinde, şelalelerle birbirine bağlanmış 16 adet doğa harikası göl bulunuyor. 75 ayrı bitki türünün parkta aynı zamanda sandal gezintisi, doğa yürüyüşü veya bisiklet turu gibi farklı aktiviteler yapılabiliyor.

13. Asker Josip Jelacic Heykeli

zagreb gezilecek yerler Asker Josip Jelacic Heykeli

At üzerinde devasa boyutuyla yükselen Asker Josip Jelacic Heykeli (Ban Josip Jelacic Monument), yaya bölgesi olarak tanımlanan meydanın tarihi dokusunu anlatmaya yetiyor.

Avusturyalı heykeltıraş Anton Dominik Fernkorn‘un 19 Ekim 1866 yılında açılışını yaptığı muhteşem eser, kaldırıldıktan belli bir süre sonra güney yönüne bakacak şekilde yeniden meydana dikilmiş. Heybetli görüntü izlenimi yaratan heykelin önünde sevdiklerinizle birlikte panoromik fotoğraflar çektirebilirsiniz.

14. Mimara Müzesi

zagreb Mimara Müzesi

Roosevelt Meydanı‘nın kültürel dokusunu vurgulayan Mimara Müzesi (Mimara Museum), zengin sanat koleksiyonları ile ön plana çıkıyor. 3700 farklı eserin saklandığı mekan; Yakın, Orta, Uzak Doğu ve Avrupa Sanatı gibi çeşitli bölümlere ayrılıyor.

1987 yılında Kuno Waidmann aracılığıyla denetlenen müzede ayrıca Lorenzetti, Veronese, Canaletto ve Giorgione gibi ünlü sergileri görmek de mümkün.

15. Zagreb Eye (Zagreb Eye)

Zagreb Eye

360 derecelik seyir imkanı tanıyan Zagreb Eye (Zagreb Eye), şehrin en yüksek noktası olduğu için görenleri bir hayli hayrete düşürüyor. Zagreb gezilecek yerler arasında değerlendirilen turistik balkon, Ban Jelacic Meydanı‘ndaki bir gökdelenin 16. katında karşınıza çıkıyor.

Etkileyici manzaraya sahip açık terasa çıktığınız zaman güler yüzlü hizmet veren kafeye geçerek, masa oyunları ile eğlenebilirsiniz. Dilerseniz rahat ve ferah koltuklara yaslanarak gün batımına karşı şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Zagreb’de Gezilecek Diğer Yerler

Eğer Zagreb seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa Zagreb gezilecek yerler listenize şu noktaları da eklemeyi düşünebilirsiniz;

  • Mirogoj Mezarlığı
  • Jarun Gölü
  • Strossmayer Caddesi
  • Molci
  • St. Francis Kilisesi
  • Medvednica Doğal Park
  • Opatovina Sokağı
  • Kamenita Vrata Kapısı
  • Bundek Gölü
  • Sanat ve Zanaat Müzesi

Zagreb’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Zagreb seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Best Western Premier Hotel Astoria adlı otele göz atabilirsiniz. Bu tesis dışında Zagreb’de yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

zagreb gezilecek yerler
4 yıldızlı Best Western Premier Hotel Astoria konaklama için güzel bir seçenek.

Zagreb gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde, Zagreb’de eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

Zagreb seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Zagreb alışveriş rehberi, Zagreb ulaşım rehberi, Zagreb’te yapılacak şeyler ve Zagreb yeme içme rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın