zagreb'de yapılacak şeyler

Hırvatistan’ın hem başkenti hem de dinamosu olan Zagreb’in tarihi 1064 yılına Kaptol ve Gradec‘e uzanıyor. Ancak Zagreb ismi tarihlerde ilk kez 1557 yılında geçiyor. Eski Yugoslavya yıllarında ise, ülkenin ikinci büyük şehri olan Zagreb’e 1949 yılında endüstri bölgesi, 1962 yılında ise havaalanı  yapılıyor. 1991 yılında Hırvatistan’ın bağımsızlığını kazanması ile yeniden Hırvatların Başkenti oluyor Zagreb.

Zagreb’de neler yapılır?

Tarihi bu kadar eskilere dayanan ve bu tarih süresince pek çok kültürle etkileşime giren Zagreb, turistlere ve gezginlere, gerek mimari gerek kültür sanat, gerekse günlük yaşantı açısından oldukça renkli bir yelpaze sunmakta.

1. Zagreb’in kült yapılarını görün.

Arama motorlarına “Zagreb” yazdığınızda karşınıza çıkan, şehrin simgesi haline gelmiş, onbinlerece kare fotoğrafı çekilmiş yerleri görmeden dönmeyin. Nereler derseniz..

Bence şehrin merkezi Trg Bana Jelacica ‘dan başlayın, şöyle bir çevrenize bakının, Josep Jelacica Heykeli’ni, ve hemen yanındaki  Mandusevac Çeşmesi’ni gördükten sonra,  Tome Bakaca Caddesinden yukarı doğru yürüyün.  Zagreb Katedrali‘ne ulaşacaksınız. 13. yüzyılda inşa edilen ancak 18.yüzyıldaki depremle hasara uğrayan Katedrali, aslına uygun olarak yine gotik mimaride yeniden düzenlenmiş. Eğer içeride ayin yoksa girip gezebilirsiniz. Hemen yanında da barok mimari tarzında yapılmış Başpsikposluk Sarayı bulunmakta.

Zagreb Katedrali
Zagreb Katedrali

Katedralin hemen karşısında bulunan Dolac Pazarı‘ndan geçerek, çatısının süsü ile pek ünlü St. Mark Kilisesi‘ne ulaşabilirsiniz.  Kilisenin çatısına Hırvat, Dalmaçya ve Sloven flamaları adeta işlenmiş. Kilisenin bulunduğu küçük meydan da Hırvat Başbakanlık Ofisi ve Parlamento Binası da bulunmakta.

zagreb yapılacak şeyler Church of St Mark
Church of St Mark

Tkalciceva Ulica üzerinde bulunan taş kapı Kamenita vrata 13. yüzyıldan ayakta kalan tek özgün yapı. Kapıdan çok kısa bir tünele benzetilebilir. 1731 yılındaki büyük yangında içerisinde bulunan Meryem Ana ikonası yangından hiç zarar görmemiş durumda. Bu nedenle buraya uhrevi bir anlam da yüklenmiş, içerisinde daimi olarak mumlar yanıyor.

zagreb Kamenita Vrata
Kamenita Vrata

2. Zagreb’in gözünden bakın.

Zagreb Eye denince aklınıza London Eye geldi muhtemelen, çünkü benim gelmişti. Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama burada bir dönme dolap yok. Daha farklı bir düşünce hakim. Zagreb Eye meydanın en köşesinde İlica Caddesi 1 Numarada bulunan gökdelenin 16. katına kurulmuş olan bir gözlem güvertesi. Buraya çıkarak Zagreb’in tarihi binalarına, kült yapılarına, kırmızı damlarına ve yeni şehre 360 derecelik bir bakış atabilirsiniz. Zagreb Eye yılın 365 günü  saat 10 ile 23:45 arası açık. Bu keyfin bedeli ise 30 Kuna.

Ban Jelacic Square zagreb

3. Dolac Pazarı’ndan alışveriş yapın.

Zagreb Katedrali’nin hemen karşısına kurulan ve her gün ( özel günler, bayramlar için kontrol etmekte fayda var) açık olan Dolac Pazarı, şehrin en büyük pazarı. Başta sebze, meyve, balık, et ve peynir satılmakla birlikte, el işi örtüler, yöresel nakış işi ve danteller, ahşap ve seramik hediyelikler de bulunmakta. Öğleden sonraya pek bir şey kalmıyor maalesef, sabah saatlerinde uğramakta fayda var. Bir şey almayacaksanız bile uğramadan dönmeyin, öyle renkli bir pazar ki, inanın bana pişman olursunuz.

zagreb yapılacak şeyler Dolac Marketplace

4. Kravat bağlamayı öğrenin.

Minik bir latife benimki elbette. Burada asıl bahsetmek istediğim, kravatı Hırvatların bulmuş olduğu. Elbette bugün kullanılan şekil ve formda değildi başlarda, o değişim çok sonraları oldu. Hırvat askerleri boyunlarına dolayıp, sarkan iki ucunu bir rozet yardımıyla birleştirdikleri şekliyle kullanıyorlardı. Amaç elbette başlarda şıklık değil, kışın soğuktan koruma, yazın ise boynun terini almasıydı. 1635 yılında Hırvat paralı askerleri ile karşılaşan Fransızlar bu ilginç boyunbağını kendilerince yorumlamış, ipek ya da müslin gibi görece daha değerli kumaşlardan üretmişler, zamanla da günümüzdeki şeklini almıştır. Zagreb’in tarihi kravat dükkanı Kravata, Gornji Grad ‘da Radiceva Caddesi 13 numarada hizmet veriyor. Uğramadan dönmeyin derim 🙂

hırvatistan zagreb kravat5. Uspinjaca’ya binin.

Uspinjaca, Zagreb’in eski şehri Gornji Grad‘ı yeni şehir Donji Grad’a bağlayan bir füniküler sistemi. 1888 yılında inşa edilen bu sistem, atlı tramvaydan bile bir yıl yaşlı. Ayrıca 66 metrelik mesafe ile dünyanın en kısa hattı. Elbette hemen yanına yapılmış merdivenlerden de bu yolu kat edebilirsiniz ancak bu kadar hikayesi olan bir fünikülere binmek çok keyifli. Ücreti 3 Kuna.

zagreb finiküler

 6. Vincek Slasticarnica‘da yetmişlerin ruhunu yakalayın.

1977 yılında Zagrebli bir karı koca tarafından açılan bu pastane, halen ilk günkü dekorunu korumakta. Pek çok gastro yorumcu tarafından şehrin en iyisi olarak yorumlanan bu pastanede, yerel lezzetler kadar dünyanın önemli mutfakalarından da tatlılar bulunmakta. Kahvenizi içip, tatlınızı yiyerek hem soluklanabilir, hem pastanenin atmosferini yaşayabilir, hem de yürüyerek kaybettiğiniz enerjinizi yerine koyabilirsiniz. İlica Caddesi 18 numarada ikamet eden bu işletmenin yalnızca nakit ödeme kabul ettiğini de belirteyim.

zagreb pasta

7. Kırık kalplerin sesini dinleyin.

Zagreb, pek çok Avrupa başkentini kıskandıracak kadar çok müzeye ev sahipliği yapmakta. Bunların arasında Ulusal Müze’den modern sanat müzelerine, mimarlık müzesinden teknik müzelere, etnoğrafya müzesine kadar listeyi genişletmek mümkün. Ancak benim size tavsiyem, dünyanın en ilginç müzelerinden biri olan  Kırık Kalpler Müzesi olacak. 2011 yılında Avrupa’nın En İnovatif Müzesi ödülüne de layık görülen bu müze, adından da tahmin edileceği üzere, bitmiş ilişkilerin hikayelerini anlatan, taraflardan birinin o ilişkiyi ya da bitişini  temsil ettiğini düşündüğü objelerden oluşmakta. Bu ilişkiler yalnızca ikili, gönül ilişkileri değil, aralarında parçalanmış anne evlat ilişkilerinin de hikayeleri var. Cirilometodska 2 numarada bulunan müze, saat 9 da açılıyor, yaz sezonunda 22:30 a kış sezonunda ise 20:30 a kadar hizmet veriyor. Giriş Ücreti ise 25 Kuna.

Museum of Broken Relationships zagreb8. Zagreb Zoo’yu ziyaret edin.

Bu başlık biraz tartışmalı, çünkü ben aslında hayvanların doğal ortamlarından kopartılması sebebiyle hayvanat bahçelerinden pek hoşlanmam. Diğer taraftan ise, pek çok insanın da sevdiğine, her gittiği şehirde olmazsa olmazlar listesine koyduğuna da şahit oldum. O nedenle Zagreb Hayvanat Bahçesi‘ni  yazmadan geçmek istemedim. Tercih size kalmış.

18 Hektarlık bir alanda kurulu olan Maksimir Park içerisinde yer alan Zagreb Hayvanat Bahçesi, 1974 yılında açıldığında, Avrupa’nın o bölgesi için bir ilk olma özelliği taşıyor. Çok fazla hayvan çeşitliliği bulunmuyor. Yaz sezonunda sabah 9 akşam 20 arası açık. Nasıl giderim diye sorarsanız. Bana Jelacica Meydanı’ndan 11 ve 12, otobüs terminalinden 4, tren istasyonundan ise 7 numaralı tramvaya binip, Bukovačka  istasyonunda ineceksiniz. Giriş Ücreti ise 20 Kuna.

zagreb'de ne yapılır Maksimir9. Festivalleri-etkinlikleri kovalayın.

Bu yönünün çok bilindiğini, eni konu yazıldığını düşünmüyorum. Ancak Zagrep oldukça renkli bir sosyal hayata sahip. Yıl içerisinde hemen hemen her ay en az bir festival ya da büyük bir organizasyona denk gelmeniz mümkün.

Her yıl Ocak ayının 27’sinde Müzede Bir Gece (Noc Muzeja)  adını verdikleri bir etkinlik düzenleniyor. Müzeler gece geç saatlere kadar açık ve girişler ücretsiz. Şubat ayında ise Audeamus Uluslar arası Klasik Müzik Festivali programları düzenlenmekte.  Mart Ayında pek çok restoranın özel menülerini çok uygun fiyatlara verdikleri Restaurant Week, Nisan ayında Hırvat Filmleri Festivali ve Yahudi Filmleri Festivalleri düzenleniyor. Mayısta düzenlenen Floart Festivali ile Zagreb çiçeğe, Legentfest ile Hırvat mit, efsane ve hikayeleri ile tarihe doyuyor. Müzisyen, dancçı ve şarkıcıların sokakları şenlendirdiği C’est is d’best, Dance Week Festival ve, Animasyon filmleri festivali Animafest Haziranda.

zagreb yapılacak şeyler

Temmuzda Fantastik Filmler Festivali ile Uluslar arası Folklör Festivali ajandalarda yer alırken, Eylül ayında Uluslar arası Kukla Festivali, Dünya Tiyatro Festivali ve Zagreb Tour Film Festivali düzenleniyor. Ekimde Zagreb Maratonu koşuluyor, Kasımda ise Sessiz Filmler Festivali meraklılarını bekliyor. Aralık ayında ise Noel pazarlarına, İnsan Hakları Film Festivali eşlik ediyor.

10. Samobordan kristal alın.

Zagreb’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Samobor kasabası, tek katlı mütevazı evleri, ve her pencereden sarkan renkli çiçekleri ile size başka bir zamana geçmişsiniz hissi yaratıyor. Özellikle kristal atölyelerinin bulunduğu bu kasaba, Zagreb‘e yakın oluşu ancak büyük şehir hayatının yorucu öğelerinden uzak oluşu sebebiyle Zagreblilerin de hafta sonu kaçış noktalarından biri.

zagreb yapılacak şeyler Samobor river
Samobor

Zagreb Otobüs Terminali’ndan her yarım saatte bir kalkan otobüslerle yaklaşık 20-25 dakikada Samobor’da oluyorsunuz. Bu küçücük kasabanın tamamı ayakta olmayan kalesini, St. Anaztasia Kilisesi‘ni ve Samoborski Müzesi‘ni gezebilir, Kralja Tomislava meydanındaki cafelerde bir şeyler atıştırıp soluklanabilir, civardaki kristal atölyelerini gezip alışveriş yapabilirsiniz.

Zagreb seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Zagreb gezilecek yerlerZagreb alışveriş rehberiZagreb ulaşım rehberi ve Zagreb yeme içme rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın