zagreb ulaşım

İstanbul‘dan Zagreb’e, Türk Hava Yolları ile doğrudan uçuş var. İnternetten bilet alırken ya da araştırırken, zaman zaman karşınıza Croatia Airlines uçuşları da çıkabilir, bunlar büyük çoğunlukla Türk Hava Yolları ile ortak uçuş oluyor ve Türk Hava Yolları’nın uçakları kullanılıyor.

İstanbul  Zagreb arası uçuş, yaklaşık iki saat kadar sürmekte. Zagreb’in, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan şehirler kadar popüler olmadığı söylense de, Avrupa’nın pek çok başkenti ve büyük şehrinden doğrudan uçuş bulunuyor. British Airways, AirFrance, Lufthansa, KLM doğrudan uçan Avrupa hava yolu şirketleri. Ayrıca Qatar Airways ve Emirates ‘in de Zagreb’e uçuşu bulunuyor.

zagreb ulaşım rehberi havalanı ulaşım

Hırvatistan Schengen vize anlaşmasına dahil ülkelerden ancak şöyle bir durum var. Eğer iki ya da çoklu girişli Schengen vizeniz varsa Hırvatistan’a giriş yapabilirsiniz. Eğer yoksa, yakın zamanda Schengen Vizesi de almayacaksanız, o zaman Hırvatistan vizesi almanız gerekiyor. Kafanız mı karıştı? Şöyle söyleyeyim, Schengen anlaşmasına dahil ancak Hırvat Vizesi Schengen Vizesi kapsamında değil. Yani Hırvatistan vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamıyor maalesef.

Havalimanı, şehrin merkezine 20 km kadar uzaklıkta. Şehir merkezine ulaşmak için iki seçeneğiniz var. Birincisi, havalimanından taksiye binebilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 200 Kuna tutuyor. Bu seçenek 4 kişiyseniz ve eşyanız çoksa avantajlı olabilir. Ayrıca bu şekilde doğrudan şehir merkezi ulaşmış oluyorsunuz. İkinci seçenek ise, 30 Kuna‘ya  Croatia Airlines ‘ın otobüsleri ile şehre inmek. İsim sizi yanıltmasın, hangi havayolu ile gelmiş olursanız olun, bu hizmetten faydalanmanız mümkün.  Her yarım saatte bir kalkıyor, bileti ise otobüs şoföründen almanız mümkün. Ayrıca gitmeden hemen önce internet sitesi  (http://www.plesoprijevoz.hr/en ) üzerinden de alabilirsiniz.

Bu noktadan Split ya da Rijeka’ya da aynı firmanın otobüsleri ile gidebilirsiniz. Otobüsler sizi, Zagreb Otobüs Terminali’ne bırakacak. Bu noktadan sonra kalacağınız yere gitmek için iki şansınız var, ya taksiye bineceksiniz ya da otobüs terminalinden geçen 2, 5, 6, 7 ve 8 numaralı tramvay hatları kullanacaksınız. Bu hatlar Bana Jelacica Meydanı‘ndan geçmekte.

zagreb'de ulaşım tramvay

Eğer şehrin tam kalbinde kalacaksanız, her yere yürüyerek gitmeniz mümkün. Zira eski şehirde görülmesi gereken her yer birbirine yakın. İlica Caddesi‘nden itibaren başlayan yeni şehirde de yürüyerek gezebileceğiniz noktalar var. Ama yeni şehri yürüyerek gezmek için oldukça sportmen olmanız gerekiyor. Benim gibi ara sokak gezmeyi seviyorsanız, Zagreb için tavsiyem, tramvay hatlarını, daha doğrusu rayları gözden kaybetmezseniz, hem rahat gezersiniz, çünkü şehrin yeni kısmı  oldukça düz bir zeminde, hem de yorulduğunuz anda bir tramvaya atlama imkanınız olur.

Yürüme mesafesinde konaklamıyorsanız ya da yürümekten hoşlanmıyorsanız, Zagreb’de en çok tramvay kullanacaksınız çünkü en yaygın toplu taşıma ağı tramvaya ait. Elbette otobüsler de var ancak, sayı ve hat olarak daha az. Ancak otobüslerin de gece yarısı sonrası seferleri, tramvaydan daha fazla. Yani gündüz tramvay, gece yarısından sonra otobüs diyebiliriz. 15 tramvay hattı mevcut, bunların hepsi ya Bana Jelacica Meydanı’nda ya da otobüs terminalinde durmakta.

Tramvaylarda kullanacağınız kartlar gazete bayilerinde satılıyor, tek tek ya da 10’lu olarak almanız mümkün. Zagreb’de tramvay biletleri tek yön 10 Kuna. Çok zor durumda kalırsanız, tramvayda vatmandan da isteyebilirsiniz, genellikle onlarda da oluyor. Benim size tavsiyem, Bana Jelacica Meydanı‘ndan, tahmini miktarda almanız. Eğer İngilizce bilmeyen bir vatmana denk gelirseniz işiniz zor olabilir. Ya da bir günden uzun kalacaksanız o zaman, Zagreb Card sizin için daha avantajlı olacaktır.

zagreb card ulaşım

Tramvaylara her kapısından binilebiliyor, ancak bindikten hemen sonra biletinizi okutmanızı tavsiye ederim. Genelde kontrol olmaz ama size denk geleceği tutar, siz de okutmamış olursanız sorun yaşarsınız, benden hatırlatması. Unutmadan ekleyeyim, bilet aldığınız gazete bayilerinde güncel tramvay haritaları da bulunuyor. Ücretsiz. İsimleri alfabelerindeki çengeller nedeniyle hatırlamak ve elbette telaffuz etmek zor olduğundan tramvay numaraları üzerinden yol bulmak daha kolay. Tüm hatlar sabah 4 ile gece yarısı arasında çalışıyorlar.

Zagreb’de gezmenin bir diğer yolu ise turist otobüsleri. Bu otobüsler kırmızı ve yeşil olmak üzere iki rota izlemekteler. Kırmızı rota şehrin kalbinde sizi bir gezintiye çıkartırken, yeşil rota daha uzun bir yol izleyerek sizi Maksimir‘e kadar götürüyor. Üzerleri açık olduğundan yalnızca Mayıs-Ekim arası hizmet veren otobüslerin ücreti 70 Kuna. Zagreb Katedrali önünden kalkıyorlar, bileti şoförden satın alıyorsunuz.

zagreb ulaşım hop on hop off otobüs

Yine otobüse benzer mantıkla hizmet veren bir de turist treni var. Bana Jelacica Meydanı‘ndan sabah 09:30 dan itibaren, bir saat aralıkla kalkan bu tren de, şehrin merkezinde kısa, turistik bir rota izliyor. Bilet ücreti ise 10 Kuna.

Zagreb’in en eski toplu taşıma aracı ise bir fünilüküler. Zagrebačka uspinjača. Gornji Grad ile Donji Grad arasındaki 66 metrelik mesafede çalışıyor. Elbette yanındaki merdivenlerden de inip çıkmak mümkün ama nostaljik bir keyif için değer. Bilet ücreti 3 Kuna.

zagreb ulaşım finiküler

Ben pedal çevirmeyi seviyorum diyenlere önerim, Zagreb’de otomatik bir bisiklet kiralama sistemi mevcut. Elbette ki, bu sistem , bisikletin yaygın olduğu diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça küçük ama yine de bisiklet aşıkları için keyifli olabileceği kanısındayım. İnternet üzerinden üyelik ve online aktivasyon sonrasında ilk yarım saati ücretsi, sonraki her 1 saat için 8 Kuna ödüyorsunuz.

Zagreb Card

Pek çok Avrupa başkentince olduğu gibi, Zagreb’de de toplu taşımaya binişinizi kolaylaştırmak için düşünülmüş bir kart var. Zagreb Card. 24 ve 72 saatlik olarak satılıyor. 24 saat geçerli olanın ücreti 98, 72 saat geçerli olanın ücreti ise 135 Kuna. Zagreb Card ile yanızca, tramvay, otobüs  ya da fünikülere binmekle kalmıyorsunuz, Kırıkkalpler Müzesi’ne, Çağdaş Sanat Müzesi’ne, Zagreb Şehir Müzesi’ne, Zagreb 360’a ve Hayvanat Bahçesi’ne ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca, aralarında müze, galeri, araç kiralama noktası,restoran ve mağazalarında bulunduğu yaklaşık 70 noktada, %20 ile %50 arasında değişen oranlarda indirim kazanabiliyorsunuz.

Eğer Zagreb’i gezip dolaştıktan sonra, Hırvatistan’ın başka şehirlerine hava yolu  gitmek isterseniz yine Croatia Airlines ‘ın iç hat uçuşlarıyla geçebileceğiniz gibi, yaygın olan otobüs seferlerinden de faydalanabilirsiniz. Tren ise otobüs kadar yaygın olmamakla birlikte, Split ve Rijeka‘ya trenle gitmek oldukça keyifli olabilir. Tren İstasyonu Glavni Kolodvor’dan 96 Kuna’ya, 4 saatte Rijeka’ya; 165 Kuna’ya 6 saatte Split’te olabilirsiniz. Ayrıca Varadrin, Osijek ve Vukovar‘a da tren seferleri mevcut. Tabi bu durumun tam tersi, Hırvatistan’ın başka şehirlerinden Zagreb’e geliş için de geçerli.

Zagreb seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Zagreb gezilecek yerlerZagreb alışveriş rehberiZagreb’te yapılacak şeyler ve Zagreb yeme içme rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın